Przyszłość MW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Przyszłość MW

Post autor: Waldek K »

Jak polityk mówi "nie" to nie jest politykiem, jak głosi część powiedzenia :roll: Politycy są od obietnic i dawania nadziei, to obiecują, a potem ew. tłumaczą dlaczego nie wyszło (tu można by z kolei zacytować znane powiedzenie Churchilla). A tak bardziej realnie, to zdaje się B. Kownacki (były wice-mon od zakupów uzbrojenia) swego czasu wyjaśnił, że jest w MON lista podstawowa i uzupełniająca sprzętu do zakupu. Jak coś w zakładanym rocznym budżecie z listy podstawowej nie uda się zakupić, to aby nie stracić środków (i spełnić wymóg 2%) sięgają po coś z listy uzupełniającej. Mam wrażenie, że nowe okręty są właśnie na tej drugiej liście i to na dalszych pozycjach.

Co do "Adelek", to sytuacja zależałaby przede wszystkim od samej MW. Jeśli uznałaby (uwierzyła), że te okręty są tylko "na chwilę", to by było jak piszesz. Jednak gdyby podeszli do tematu, jak to się czasem mówi "po gospodarsku", to sami mogliby się zatroszczyć o stosowne modernizacje, a na instytucjach w MONie wymóc zakup stosownego uzbrojenia i wyposażenia.

Mam coraz silniejsze wrażenie, że za fatalny stan MW odpowiada przede wszystkim jej dowództwo (czy jak to się tam aktualnie nazywa), które czeka z założonymi rękami (bo im się należy), na to o co inni walczą.
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

To prawda. Patrząc na gen. Gromadzińskiego i jak sprawnie promuje 18DZ, to nie zdziwi mnie gdyby przeniesiono nawet wszystkie Leopardy do nich.

MW jest zbyt zajęta wymaganiami operacyjnymi na coraz to nowsze Mieczniki i Orki. Widocznie nic nas tak dobrze nie bawi jak tworzenie planów. W mojej opinii okręty zawsze lepiej wyglądają na folderach niż w realu. Dochodzę do wniosku, że się myliłem i powinniśmy iść w strone ciężkiej fregaty. Zdaje się, że folder dużej fregaty, czy małej korwety kosztuje zasadniczo tyle samo.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Przyszłość MW

Post autor: szafran »

Najważniejsze żeby zgadzały się etaty
2xOHP=2xAdelaidy,
3x206FM=3x258,
6xholowników=6holowników B860.
Reszta to już szczegóły dla pasjonatów tabelek. Póki co nasza flota nie potrafi wcielić holownika do służby oraz prawie trzy tygodnie czeka z decyzją o wycofaniu Mewy. A wy tutaj o jakiś wizjach przyszłości.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

Michale nie psuj zabawy. BTW dość dobre podsumowanie miałeś na blogu.

No niestety walka jest m.in. o stołki. Słychać jakieś głosy, że część chce po prostu dobry sprzęt. No niestety przy takim rozmachu to się raczej nie da. Właściwie to ukatrupienie pomysłu przejściowych okrętów nawodnych prowadzi w dobrym kierunku. Sami ludzie z MW chcą ukatrupić Mureny tak jak zrobili to z Czaplami, więc raczej wypada się uzbroić w cierpliwość, a flota sama się w końcu zwinie przez te wojenki. Tylko czy aby chociaż z tymi holownikami było wszystko OK? ;)
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Przyszłość MW

Post autor: szafran »

Niech się bawią za własne pieniądze.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Przyszłość MW

Post autor: Waldek K »

OTS-90 - skonteneryzowane wyposażenie ZOP wymyślone przez Leonardo.:roll:
Obrazek
Na razie przetestowane na śmigłowcach NH-90 włoskich i holenderskich. Produkcja ma się rozpocząć w 2020 r.
https://www.janes.com/article/92770/leo ... fare-suite
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Przyszłość MW

Post autor: Peperon »

Krótki opis stanu MW autorstwa M. Dury.
https://www.defence24.pl/marynarka-woje ... nie-opinia

Miłej lektury.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Przyszłość MW

Post autor: oskarm »

Zadziwia wiara Maxa w realizowalnosc PMT 2012.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Przyszłość MW

Post autor: dessire_62 »

oskarm pisze:Zadziwia wiara Maxa w realizowalnosc PMT 2012.
Tak, jakby Siemoniak został to PMW już by pewnie nie było. :aniol:
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Przyszłość MW

Post autor: Orlik »

oskarm pisze:Zadziwia wiara Maxa w realizowalnosc PMT 2012.
Akurat nie o "wiarę" tu chodzi. Max tylko wskazał, jakie były oficjalne plany w 2012 roku i że "sukcesy" poprzedniego roku należałoby mierzyć tą miarą. Co nie zmienia faktu, że do "braku spójnej i realnej wizji" też się przyczynił krytykując wszystko, co nie wyszło spod jego pióra...
Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Przyszłość MW

Post autor: m_k »

To wiedzcie mi gdzie można felietony na ten temat pisać, bo mój wydawca, jak ostro pojechałem po bandzie, to mi nie chciał tego wydać :P

:x
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Przyszłość MW

Post autor: Orlik »

A może nie chciał wydać, bo było nie na temat... :clever:

Felietony, czyli "krótkie utwory dziennikarskie utrzymane w osobistym tonie, lekkie w formie, wyrażające punkt widzenia autora"? Na temat MW to chyba tylko w internecie, blog jakiś albo coś. Ale jeśli tylko są chęci, to oczywiście zachęcam, nigdy dość opinii z różnych punktów widzenia. Sama znajomość historii PMW pewnie nie wystarczy do komentowania obecnego stanu MW i wskazywania rozwiązań na przyszłość, ale poczytamy, zobaczymy. :)

Z tą "pomostówką" dla oop to chyba na poważnie:
Kolejną ważną decyzją, którą podejmie w tym roku kierownictwo MON, będzie wybór okrętów podwodnych dla marynarki wojennej. Minister Mariusz Błaszczak zapowiada, że będzie to na razie rozwiązanie pomostowe. Tłumaczy, że na zakup docelowych okrętów trzeba będzie jeszcze poczekać, bo w tej kwestii mamy wieloletnie opóźnienia.
https://www.tvp.info/46008964/umowy-na- ... a-2020-rok
Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Przyszłość MW

Post autor: m_k »

Orlik pisze:A może nie chciał wydać, bo było nie na temat... :clever:

Felietony, czyli "krótkie utwory dziennikarskie utrzymane w osobistym tonie, lekkie w formie, wyrażające punkt widzenia autora"? Na temat MW to chyba tylko w internecie, blog jakiś albo coś. Ale jeśli tylko są chęci, to oczywiście zachęcam, nigdy dość opinii z różnych punktów widzenia. Sama znajomość historii PMW pewnie nie wystarczy do komentowania obecnego stanu MW i wskazywania rozwiązań na przyszłość, ale poczytamy, zobaczymy. :)
:brawo: No comment
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Przyszłość MW

Post autor: m_k »

:shock:

Na podstawie powyższego:

To zacznijmy inaczej.
Orlik pisze:Co nie zmienia faktu, że do "braku spójnej i realnej wizji" też się przyczynił krytykując wszystko, co nie wyszło spod jego pióra...
Może powstrzymaj się tu z alergią na niejakiego „Maxa”. Zamiast politycznej walki z tymi co napisali coś co nie wyszło „z pod Twojego pióra” zacznijmy dążyć do wspólnego frontu i wspomożenia decyzji pana Błaszczaka jednolitą opinią społeczną?

Można to uzyskać statystycznie, tylko na miłość Boską przestańcie się tu zwalczać i innych co nie myślą tak jak Wy.

Błagam pomińmy tu, czy ktoś wspiera PiS czy PO. Lub sro. Cel niech będzie nadrzędny: dobro polskiej Marynarki Wojennej i choćby to diabłu z pod ogona trzeba by było wyrwać. :?:
Może tak być? (opłacanych tolli politycznych z czasem wyeliminujemy)

OK?

:?:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Przyszłość MW

Post autor: Orlik »

m_k pisze:Może powstrzymaj się tu z alergią na niejakiego „Maxa”. Zamiast politycznej walki z tymi co napisali coś co nie wyszło „z pod Twojego pióra” zacznijmy dążyć do wspólnego frontu i wspomożenia decyzji pana Błaszczaka jednolitą opinią społeczną?
Ale ja nie mam żadnej alergii. Doceniam jego wiedzę i zaangażowanie, ale znając też efekty jego działalności publicystycznej od jakichś 20 lat (bo wiele pisał będąc jeszcze w służbie czynnej) mam swoje zdanie na ten temat.
m_k pisze:Można to uzyskać statystycznie, tylko na miłość Boską przestańcie się tu zwalczać i innych co nie myślą tak jak Wy.
No właśnie napisałem, że M. Dura nie jest wolny od tego "grzechu".
m_k pisze:Cel niech będzie nadrzędny: dobro polskiej Marynarki Wojennej i choćby to diabłu z pod ogona trzeba by było wyrwać.
Może tak być?

Dla mnie super. Problem w tym, że "dobro polskiej Marynarki Wojennej" może być różnie zdefiniowane. Gdybyś przejrzał to forum o kilka lat wstecz, to byś zauważył, że na podstawowe pytanie: DO CZEGO ma służyć MW, nie ma jednej odpowiedzi. Potrzebujemy zdefiniowania długoterminowej polityki morskiej państwa, a to niestety wymaga decyzji politycznych. W ten sposób potykamy się nie tylko o spory partyjne, ale nawet o wewnętrzne walki frakcyjne (prezydent-rząd, itp).
Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Przyszłość MW

Post autor: m_k »

OK
Orlik przepraszam

Wszystko mi wyjaśniłeś.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ODPOWIEDZ