Zapomniane mogiły...

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Zapomniane mogiły...

Post autor: Peperon »

http://www.polska-zbrojna.pl/home/artic ... o-bohatera

Trafiłem na takie info. Nie będę ukrywał, że jestem bardzo poruszony reakcją pasjonatów na zagrożenie likwidacją grobowca weterana walk w obronie polskiego wybrzeża. Ile grobów takich Ludzi jeszcze jest nieznanych ? Myślę, że MKiDN powinien zaopiekować się nimi po dokonaniu inwentaryzacji.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Zapomniane mogiły...

Post autor: Marmik »

Po zmianie prawa utrzymanie takich grobów może przejść na lokalny IPN. Trzeba jednak je najpierw tam zgłosić. Akcja która szybko rozeszła się na FB pokazała, że można łatwo uzbierać kasę, ale nie zdjęła hańby z władz Gdyni, które od tylu lat nie potrafią zwolnić z opłat miejsc pochówków bohaterów wojennych. Nie rozumiem jak w tej sytuacji mogą pokazywać się na uroczystościach upamiętniających tychże. Czy nie ma już w tym mieście poczucia wstydu?
Jakoś inne miasta potrafią. Jedna uchwała i po krzyku.
Na szczęście komandor Krzywiec i kapitan Ficek ostatecznie w tym roku znaleźli spokojną przystań na cmentarzu Marynarki Wojennej, ale kapitan Pochwałowski (jakby nie patrzeć kawaler orderu wojennego Virtuti Militari) dalej czeka w "nieopłaconym" grobie. Dobrze, że napis na płycie "Zginął w obronie Ojczyzny" w pewnym sensie chroni go przed głupotą. Oby na zawsze.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
ODPOWIEDZ