Orieł/Iwami przebudowa

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Baca
Posty: 27
Rejestracja: 2014-04-23, 18:59

Orieł/Iwami przebudowa

Post autor: Baca »

Jeżeli wątek umieszczam w złym dziale to proszę moderację o przesunięcie do wojen światowych ( w sumie to pasuje i tu i tu )

Słynna przebudowa jedynego Borodinca który nie został zatopiony w Bitwie Cuszimskiej. Przeglądam swoje zbiory zdjęć i rysunków i nie mogę dojść do paru rzeczy. Przede wszystkim to, że oprócz zdjęć, które przedstawiają go przez cały okres istnienia to wszelkie rysunki nijak nie zgadzają się ze sobą.

Obrazek

-Pierwsze i trzecie działo 8'', na rysunkach podawane jest jako w masce, jednak na niektórych zdjęciach widać je jako ewidentnie w kazamacie, choć czasami dziwnie to wygląda i można się zastanawiać co tam jest. No chyba, że było to zmienione. W sumie przy takiej przebudowie mogły być to rozwiązania na których eksperymentowano, które się lepiej sprawdzi. Działo drugie jest na pewno w masce to jest pewne i nie nasuwa żadnych pytań.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

-Górny pokład i mini nadbudówka. Tutaj nie mam pojęcia jak to wyglądało. Zdjęcie rozbrojonego Iwami ( tak mi się wydaje bo nie ma on na pewno 8'' oraz łodzi, w dodatku stan wskazuje na bardzo duże zużycie ), przedstawiają jakąś niewielką nadbudówkę, na której są ustawione kominy jednak bez większych szczegółów. Nadbudówka dziobowa, wygląda jakby sięgała skrzydłami do pokładu. Pokład nad kazamatami tylnych dział 8'' wydaje się jakby był nieco wyżej od dziobowego pokładu ( na pierwszy rzut oka wydaje się to być wyższy o około 1,0-1,5m ) Ale też mam wrażenie, że pokład dziobowy na wysokości drugiego komina też ma niewielki uskok. Niestety tego zdjęcia nie mam w dobrej rozdzielczości.

Obrazek


W temacie okrętów typu Borodino posiadam następujące książki:
-Borodino class armored ships Władimir W. Arbuzow
-Morskaja Kollekcja 6/2010
-Eskadriennyje bronienosci tipa Borodino -Gieroi Cuszimy Władimir Gribowskij
-Sława Posljednyj broniejosec epoki doczusimskogo sudostrojenia R.M. Mielnikow
-MSiO o Cuszimskich Borodinach oraz o Sławie.
w żadnej z nich niestety nie znalazłem wyczerpujących informacji na temat przebudowy tego bądź co bądź słynnego okrętu, podobnie też jak dobrych rysunków. Niestety znane mi zasoby internetu także milczą w tej kwestii. Czy istnieją jakieś nieznane mi publikacje na temat Iwami?
gdas
Posty: 20
Rejestracja: 2011-03-29, 20:37

Re: Orieł/Iwami przebudowa

Post autor: gdas »

Witam
Znalazłem taką fotkę , nie wiem czy masz ją w swoich zbiorach , może coś pomoże

Obrazek
Baca
Posty: 27
Rejestracja: 2014-04-23, 18:59

Re: Orieł/Iwami przebudowa

Post autor: Baca »

Witaj,
póki co mam 13 zdjęć tego okrętu. Niestety to mam w swoich zbiorach. Niemniej dziękuję.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4036
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Orieł/Iwami przebudowa

Post autor: MiKo »

Niżej rysunek z książki "Battleships and Battle Cruisers" T.Ishibashiego
iwami.jpg
iwami.jpg (179.08 KiB) Przejrzano 75138 razy
Rekonstrukcja faktycznie była dość poważna - wycieli prawie wszystko.
Iwami_06.jpg
Iwami_06.jpg (214.9 KiB) Przejrzano 75138 razy
O rosyjsko-japońskich pancernikach był artykuł w Contributions H.Lengerera - S.McLaughlin "Iwami (ex-Orël)". Ale o przebudowie pisze niewiele:
"Her main guns of Russian (Obukhov) type were used as they were [barrel length 12.233 m (40.1 cal.) 42.78 tons, 68 grooves] but the twelve 15.2 cm secondary guns, mounted in three twin turrets at each broadside (all turrets were electrically operated, as were the ammunition hoists), were replaced by six 45 cal. 20.3 cm single guns mounted in casemates. The mounting of this calibre was unique among the Japanese BBs (Ibuki and Kurama were 1st class Cs at that time) and may have been impeded by critique such as was pointed out in, e.g., Scientific American of 5 November 1904, p. 318, “Compared with the latest battleships of other navies,the secondary battery of 6-inch guns is too light for its purpose… the latest Japanese carry four 10-inch guns.“ The smaller weapons were all replaced by Armstrong and Japanese types. The fighting tops and yards of the masts were removed, the masts were simplified and fitted with a searchlight platform. Both bridges were altered, particularly the forward one became remarkably smaller, and the two funnels were shortened."

Jedna armata 305 mm z Iwami robi za pomnik:
Obrazek
Baca
Posty: 27
Rejestracja: 2014-04-23, 18:59

Re: Orieł/Iwami przebudowa

Post autor: Baca »

Dziękuję MiKo właśnie czegoś takiego szukałem. Jak widzę to w wielu książkach temat Iwami jest po prostu zbywany paroma słowami, a tutaj jednak po japońsku nawet takie ładne rysunki wyszły. To legendarne zdjęcie "Orieła" w Sasebo oraz to podczas rozbiórki zniszczonych części jakie wrzuciłeś są niesamowite, pokazuje jak ogromnie ten okręt przebudowano. Faktycznie widać dziwne uskoki na pokładach dziobowych, dziwne rozwiązanie konstrukcyjne imho, czyżby chodziło o maksymalne odciążenie okrętu?

Do dzisiaj mnie zastanawia sens wydawania ogromnych pieniędzy w odbudowę tak zniszczonego okrętu (o ile pamiętam to w jego wnętrzu też dobrze namieszano z przebudową) Owszem jeszcze takie Okinoshima, Mishima czy niektóre wraki Port Artura jakiś sens by miały jako okręty szkolne ( na rosyjskim internecie widziałem dokumentację jak te "pancerniczki" przerobiono w Japonii ), to tak niektóre wraki zdemolowane 11'' zdobyte w porcie czy Orieł, mnie nurtowały, bo oprócz względów prestiżowych, po 1906 roku przestały mieć jakiekolwiek większe znaczenie czy sens. Po co je w odbudowywali skoro praktycznie wykluczyło ich to z Dreadnought-race, a i za długo potem nie nasłużyły się.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2026
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Orieł/Iwami przebudowa

Post autor: dessire_62 »

Więcej o przebudowie; Scientific Amercan 1908

Załączniki
Iwami.jpg
Iwami.jpg (35.34 KiB) Przejrzano 75087 razy
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (214.41 KiB) Przejrzano 75087 razy
ODPOWIEDZ