Jeszcze raz Perl Harbor

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Re: Jeszcze raz Perl Harbor

Postprzez jogi balboa » 2017-11-08, 21:17

Bo były na Hawajach a Langley nie? ;)
jogi balboa

Postprzez MacGreg » 2017-11-09, 00:04

Zainteresowanych odsylam do poczytania na temat Pearl Harbour, artykulu napisanego przez emerytowanego amerykanskiego wiceadmirala Samuel'a J. Cox'a, obecnie dyrektora stowarzyszenia ''Naval History and Heritage Command''.
https://www.history.navy.mil/about-us/leadership/director/directors-corner/h-grams/h-gram-001/h-001-1.html
Odnosi sie on to tzw 'teorii spiskowych'.
Wyjasnia gdzie byly i co robily w tamtym czasie amerykanskie lotniskowce, oraz rzuca wiecej swiatla na balagan jaki panowal w tamtym czasie w U.S.Navy.
Broni Pacific Fleet Commander-in-Chief Admirala Husband'a Kimmel'a.
Mysle ze warto zapoznac sie a amerykanskim (przynajmniej jednym z wielu) punktem widzenia na ten temat.
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
MacGreg

Postprzez cochise » 2017-11-09, 02:34

No Langley chyba był na Filipinach, ale co w PH innych cargo nie było? I dlaczego taka pilna dostawa i to w 3 miejsca na raz?
Wiem czepiam się,
Jakoś mnie te oficjalne wersje nie pasują, ale i tą poczytam, nie wiem, ale na miejscu Roosevelta zrobiłbym dokładnie wg teorii spiskowych toż to majstersztyk dyplomacji, mieć niechętne wojnie społeczeństwo które na tę wojnę poleciało pchając się drzwiami i oknami... za cenę 2 tyś poległych + 2 stare ramole, które się i tak o remont prosiły? Na wojnie Amerykanów zginęło 10 razy tyle...
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
cochise

Postprzez Peperon » 2017-11-09, 07:00

cochise napisał(a):No Langley chyba był na Filipinach, ale co w PH innych cargo nie było? I dlaczego taka pilna dostawa i to w 3 miejsca na raz?...

W dwa, bo Sara była w remoncie...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Peperon

Postprzez jogi balboa » 2017-11-09, 22:42

cochise napisał(a): PH innych cargo nie było?

Wtedy musiałbyś te samoloty rozmontować, zapakować do kontenerów, zapakować na statek, rozpakować że statku, wypakować z kontenerów, zmontować ponownie. Nie wiem jak tam na miejscu z zapleczem portowym i obsługowym, ale trwałoby to pewnie że trzy miechy - gdyby się spieszyli.
cochise napisał(a):I dlaczego taka pilna dostawa i to w 3 miejsca na raz?

A kto twierdzi że była "pilna"?
No tak, w sumie mogli poczekać aż skrzydlaki nauczą się pływać i przebazowanie wykona się samo bez kiwnięcia palcem przez kogokolwiek :)
jogi balboa

Postprzez SmokEustachy » 2017-11-09, 23:50

Teorie spiskowe są to próby poszukiwania sensu w morzu głupoty.
Jeszcze macie zakaz rozpoznania lotniczego na wschód od Hawajów.
SmokEustachy

Postprzez cochise » 2017-11-10, 03:25

jogi balboa napisał(a):
cochise napisał(a): PH innych cargo nie było?

Wtedy musiałbyś te samoloty rozmontować, zapakować do kontenerów, zapakować na statek, rozpakować że statku, wypakować z kontenerów, zmontować ponownie. Nie wiem jak tam na miejscu z zapleczem portowym i obsługowym, ale trwałoby to pewnie że trzy miechy - gdyby się spieszyli.
......A kto twierdzi że była "pilna"?
No tak, w sumie mogli poczekać aż skrzydlaki nauczą się pływać i przebazowanie wykona się samo bez kiwnięcia palcem przez kogokolwiek :)

Ja jestem dziwny, czy to, że sam sobie zaprzeczasz nie widzisz? Lotniskowiec jest szybszy od każdego cargo, podpływa nawet do 50km od celu startują samoloty lądują i już, nie expres? Na przeciw mamy cargo i 3 miesiące jak sam twierdzisz... A kto twierdzi że była "pilna"? W sumie nikt, ale szybkiego sposobu dostawy używa się jak się komu spieszy... skoro zagrożenie wojną i tak wisiało przynajmniej od pół roku, to Langley obrócić nie mógł? A ja mam wybrakowane chyba monografie amerykańskich lotniskowców nigdzie się tam nie doszukałem by wcześniej się uwijały na Pacyfiku rozwożąc samoloty... :-|
No tak, w sumie mogli poczekać aż fabrykę myśliwców na Wake wybudują skoro już jesteśmy w oparach absurdu...

SmokEustachy napisał(a):Teorie spiskowe są to próby poszukiwania sensu w morzu głupoty.
Jeszcze macie zakaz rozpoznania lotniczego na wschód od Hawajów.

Wiem wiem głupi jestem, ale przynajmniej tego nie ukrywam :czarodziej:
cochise

Postprzez MiKo » 2017-11-10, 10:58

Lotniskowce wysłał Kimmel a nie Waszyngton, a termin operacji był warunkowany przez wiele warunków lokalnych. Poza tym Enterprise miał wrócić do PH 5 czy tam 6 grudnia, ale przeszkodziła mu zła pogoda. Nie da się w to ubrać Roosevelta.
MiKo
admin fow

Postprzez cochise » 2017-11-10, 18:06

O proszę i to jest konkret.
cochise

Postprzez jogi balboa » 2017-11-10, 19:15

cochise napisał(a):Ja jestem dziwny, czy to, że sam sobie zaprzeczasz nie widzisz? Lotniskowiec jest szybszy od każdego cargo, podpływa nawet do 50km od celu startują samoloty lądują i już, nie expres? Na przeciw mamy cargo i 3 miesiące jak sam twierdzisz... A kto twierdzi że była "pilna"? W sumie nikt, ale szybkiego sposobu dostawy używa się jak się komu spieszy...

Rozumiem że gdy chcesz zrobić zakupy w tesco, to zamiast iść na parking, wsiąść w samochód i po prostu je przywieźć, kombinujesz jak tu ściągnąć od teścia z Burkinafaso ciężarówkę. Bo auto osobowe nie jest przewidziane do transportu gratów, a przecież zagrożenia głodem nie ma, więc po co się spieszyć. Proste i tanie rozwiązania są dla leniwych.
jogi balboa

Postprzez groteska » 2017-11-11, 02:55

Witam.

cochise napisał(a):...oficjalna historiografia amerykańska zapewne jest za wersją o pełnym zaskoczeniu, podobnie jak po dziś dzień Maine wysadzili Hiszpanie. ...

Czy aby o Maine to na pewno jest to oficjalna historiografia amerykańska :?:.

Pozdrawiam.
"Bałtyk tylko dla Bałtów" : Bałtycka.
groteska

Postprzez cochise » 2017-11-11, 14:01

jogi balboa napisał(a):Rozumiem że gdy chcesz zrobić zakupy w tesco, to zamiast iść na parking, wsiąść w samochód i po prostu je przywieźć, kombinujesz jak tu ściągnąć od teścia z Burkinafaso ciężarówkę. Bo auto osobowe nie jest przewidziane do transportu gratów, a przecież zagrożenia głodem nie ma, więc po co się spieszyć. Proste i tanie rozwiązania są dla leniwych.

Dostawa sprzętu porównywalna do zakupów na obiad... bardziej by mi tu przewóz mebli pasował, ale wg Twojego scenariusza to, Będąc kierowcą autobusu (lotniskowiec w końcu ma własnych pasażerów) to po zakupy jadę autobusem, bo niechce mi się vana z garażu wyciągać :clever: Lotniskowiec w twoim porównaniu jako osobówka nie bardzo pasuje to prędzej limuzyna na wyprawie do Maca :P

Ale sprawę tą uciął MiKo co obala ostatecznie moje domysły w tym temacie. O ile nie znajdzie ktoś papiurka, że rozkaz Kimmel dostał z góry to niestety ale ten punkt upada.
Argumenty Jogiego mnie nie przekonują, bo ta akcja była wyjątkiem nie regułą jeśli chodzi o dostarczanie samolotów do poszczególnych baz. W literaturze spotkałem się jedynie z dowozem samolotów tą metodą jedynie kiedy lotniskowce szły z zachodniego wybrzeża USA.

@ groteska - bazując na art. z MSiO lub OW (nie pamiętam dokładnie w którym to było), ponoć 2 amerykańskie komisje podtrzymały wniosek jakoby wybuch nastąpił na zewnątrz kadłuba Maine, z czego pierwsza wskazała oficjalnie Hiszpanów jako winnych, a druga w domyśle. Wynikało z niego iż taka wersja jest oficjalnie uznana w USA.
cochise

Postprzez groteska » 2017-11-17, 05:23

Witam.

cochise napisał(a):@ groteska - bazując na art. z MSiO lub OW (nie pamiętam dokładnie w którym to było), ponoć 2 amerykańskie komisje podtrzymały wniosek jakoby wybuch nastąpił na zewnątrz kadłuba Maine, z czego pierwsza wskazała oficjalnie Hiszpanów jako winnych, a druga w domyśle. Wynikało z niego iż taka wersja jest oficjalnie uznana w USA.

Ta pierwsza to ta :?: : 1898 Sampson Board's Court of Inquiry ,
Jeśli tak to:
"The court has been unable to obtain evidence fixing the responsibility for the destruction of the Maine upon any person or persons." (the court's 8th finding)./Sąd nie był w stanie uzyskać dowodów ustalających odpowiedzialność za zniszczenie Maine na jakiejkolwiek osobie lub osobach ". (ósme stwierdzenie Trybunału) ".

Pozdrawiam.
"Bałtyk tylko dla Bałtów" : Bałtycka.
groteska

Poprzednia strona

Powrót do Wojny światowe