Zagadka dla ekspertów [łamacze blokady; Włochy, Turcja]

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Zagadka dla ekspertów [łamacze blokady; Włochy, Turcja]

Post autor: admiralcochrane »

Witam
mam pytanie zagadkę i wyzwanie dla koneserów - ostatnio wygrałem na allegro kartkę z widokiem Wenecji.

W tle są dwa stojące obok siebie bocznokołowce. Pytanie pierwsze czy są to okrey wojenne czy może jednak cywilne. Zastanawiam się czy nie są two dwa awiza- "Esploratore" i "Messagiere" - niestety nie mam ich zdjęc. Zajrzałem do "Almanacco Strorico dell Navi Militare Itliani" - na pierwszy rzut oka sylwetka pasuje, problemem jest inny wygląd tamburów na zdjęciu, a także obecność okienek w częsci rufowej odróżniają te jednostki od planiku. CZy ktoś może mi pomóc?
Obrazek
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1169
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Zagadka dla ekspertów :))

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Tak na 80% nie są to miom zdaniem te awiza. W książce "Navi a vela e navi miste italiane 1861-1887 są ich bardzo dokładne plany oraz kilka zdjęć. Od jednostek na pocztówce różnią je:

- trzy maszty
- brak podwyższonej rufówki
- rozszerzające się wierzchołki kominów
- grubsze kominy (tak mi się wydaje)
- mniej pochylone kominy

Niemniej jednak oba okręty rzeczywiście spędziły duże okresy służby w Wenecji, oba też były przebudowywane i w w/w książce nie ma ich zdjęć z tego okresu. Po skreśleniu z listy floty oba zostały przerobione na pływające koszary i rzeczywiście w tym wcieleniu miały dwa maszty. Tak więc do końca nic nie wiadomo. Jeśli to nie one, to są to jakieś jednostki cywilne, bowiem w XIX-wiecznej flocie włoskiej nie pływało nic podobnego.

Czy jest może jakaś wskazówka co do tego, kiedy to zdjęcie zostało zrobione ?
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Post autor: admiralcochrane »

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Niestety nie mam żadnych dodatkowych danych- probowałem znaleźć coś na temat firmy Alterocca - Alinari - jeśli kolejne fotografie były numerowane - a wszystkie tej firmy miały numerację, to zdjęcie mogło być wykonane po 1902 r, a napewno przed 1908
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Ufficco Storico wydale ksiazke
"Esploratori Fregate Corvette ed Avvisi Italiani"
Nie wiem czy w Tadka ksiazce jest wiekszej zdjec.
Sa ewidentne roznicy ktore podal Tadek, ale czy
okrety byly na tyle zmienionew 1880-tych ?

W tym samym czasie podobne okrety typu
raczej "lamaczy blokdy" miala Turcja i Grecja
na Morzu Sroduzienym.

AvM
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1169
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Zagadka dla ekspertów :))

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Jeżeli byłyby to te lata, to na 100% nie są to włoskie okręty. "Messagiere" został w 1885r. przerobiony na skład nitrocelulozy ( a nie na koszary, jak podawałem) i rozebrano go w 1900r. W tej roli stacjonował tylko w Spezii.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Rok wydania pocztowki, nie musial odpowiadac zdjeciu :-(
AvM
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Post autor: admiralcochrane »

Przyjrzałem się jescze raz zdjęciu i zaczynam sie zastanwaić czy nie jest to jedna jednostka z 4 kominami w czworobok? Odtsępy między kominami "prawoburtowymi" a będącymi na drugim planie "Lewoburtowymi" są identyczne, pod tym kątem za dziobem z bukszprytem powinien wystawać drugi taki sam identyczny. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Jak na mnie jest to 1 stateczek, co ma 4 kominy [jak napisal admiralcochrane w czworobok]. Przemawialoby za tym fakt, ze widac tylko jeden maszt przedni i jeden maszt tylni...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Nie bylo duzo lamaczy blokady z 4 kominami:
Jones , Quiggin & Co , Liverpool
Tu byly zamowione 2 parowce dla J.K.Killat, ktorych nie zdazony uknoczyc
przed koncem wojny i zostale sprzedane Turcji
#174 ROSINE (15.10.1864) -> Tur ESER-I NUSRET
#175 RUBY (1864?) -> Tur MEDAR-I ZAFER

Obrazek

Szkic wg. Wise Lifetime of the Confederacy
Obrazek jest troche przekrzywiony, bo inaczej musialbym ksiazke rozwalic :-(

AvM
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Post autor: admiralcochrane »

Wygląda to dość prawdopodbnie- także ta nadbudówka w częsci rufowej pojawia się na zdjęciu, Mozę uda się jescze wydatować tę fotkę- nie chodzi tu chyba o rejs z Anglii do Turcji, bo jakoś Wenecja nie jest po drodze..
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re:

Post autor: AvM »

admiralcochrane pisze:Wygląda to dość prawdopodbnie- także ta nadbudówka w częsci rufowej pojawia się na zdjęciu, Mozę uda się jescze wydatować tę fotkę- nie chodzi tu chyba o rejs z Anglii do Turcji, bo jakoś Wenecja nie jest po drodze..
Bylbym wdzieczny za wstawienie ponownie pocztowki
ODPOWIEDZ