Monitory Chasan & radzieckie plany wojny na morzu

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Okręty II wojny światowej
Największe i najsilniejsze okręty rzeczne świata - Michał Glock
O jakich okrętach to jest. Niech ktoś podpowie.
:wink:
Tak sobie myślę, że może być o tych rosyjskich z Amuru typu "Chasan", ale...
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Dobrze myślisz :-)
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

mnie zastanawia skojarzenie radzieckich krążowników rzecznych z chińskimi krążownikami morskimi, to jakaś ekwilibrystka, czy poparte źródłami skojarzenie?
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Post autor: deglock »

Czołem Karolu
Nie jestem Sztukmistrzem z Lublina i nie uprawiam ekwilibrystyki.
Oba typy okrętów powstały wg podobnych założeń i miały wykonywać podobne zadania tj bronić wybrzeża w ujściowym rejonie rzek i generalnie blisko brzegu. Zwracam uwagę że chińskie okręty częściej pływały po rzekach niż po otwartym morzu i zresztą na rzece zostały zatopione…
MG
Awatar użytkownika
Jacek Bernacki
Posty: 431
Rejestracja: 2007-03-15, 13:32
Lokalizacja: Siecień k/Płocka

Post autor: Jacek Bernacki »

A jak to jest z uzbrojeniem Chasana? Pogubiłem się, bo raz jest, że sześć dział 130 mm, potem w tabelce, że cztery, a na rysunku znowu sześć.
Co to za ludzie?
Co za różnica ważne, że są!
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

deglock pisze:Czołem Karolu
Nie jestem Sztukmistrzem z Lublina i nie uprawiam ekwilibrystyki.
Oba typy okrętów powstały wg podobnych założeń i miały wykonywać podobne zadania tj bronić wybrzeża w ujściowym rejonie rzek i generalnie blisko brzegu. Zwracam uwagę że chińskie okręty częściej pływały po rzekach niż po otwartym morzu i zresztą na rzece zostały zatopione…
MG
Cytowanie historyjek stalinowskich

Wszystkie artykuly dotyczace budowwy floty stalina

bronić wybrzeża

powtarzane i powielane bez sensu przez prawie wszystkich autorow,.

AvM
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

No, ja nie mogę sie doczekać, kiedy mi tutaj sprowadzą ten numer.
Widzę, że są jakieś kontrowersje wokół tematu.
Co do uzbrojenia, to zawsze widziałem, ze było 6 dział głównych w trzech wieżach.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Post autor: deglock »

ja chyba nie bardzo rozumiem AvM... a co takie monitory mogły robić oprócz obrony wybrzeża?
a w danych w tabelce wkradł się błąd taki Chochlik drukarski bo powinno być 6 dział.
MG
Awatar użytkownika
Glasisch
Posty: 433
Rejestracja: 2007-09-08, 17:37
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Glasisch »

Witam,
wspierać Armię Czerwoną w krzewieniu idei rewolucyjnych, najpierw u sąsiadów, a potem na cały świat. AvM pewnie chodzi o to, że ciągle powielane są stereotypy o wyłącznie obronnym charakterze pierwszego państwa robotników i chłopów, a ktoś te konie w m.in. Sekwanie chciał w końcu poić.

Pozdrawiam
Michał
1) Dies sind die Tage, von denen wir sagen sie gefallen uns nicht - D. Noll - Die Abenteuer des Werner Holt. 2) Wir sind dem Russen zu weit in den Rachen gefahren KL Buch, Kommandant von "T 30".
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

deglock pisze:ja chyba nie bardzo rozumiem AvM... a co takie monitory mogły robić oprócz obrony wybrzeża?
a w danych w tabelce wkradł się błąd taki Chochlik drukarski bo powinno być 6 dział.
MG
Monitory , byly uzywane tez do akcji zaczepnych.

I jesli mamy do czuzynienia do imperium, ktorego cel bylo zdobycie swiata, to do tego tez byly zbuidowane.

Nawet Zukow w swojich pamietnikch, i inni tez , pisza , ze glownym problemem Soweietow, byl brak koncepcji ani strategii obrony.

Smieszy mnie cytowanie przez roznych autorow wypowiedzi Stalina, ze te czy inne okrety maja byc takie a nie inne bo sluzya tylko obronie.

avm
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Ja też myślę, że to wszystko było budowane do ataku. Przykładem niech będzie intensywny program rozbudowy flotylli dunajskiej. To samo z flotyllą amurską.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

RyszardL pisze:Ja też myślę, że to wszystko było budowane do ataku. Przykładem niech będzie intensywny program rozbudowy flotylli dunajskiej. To samo z flotyllą amurską.
Flotylle Dnieprowska przeniesiono do Pinska i zrobiona pinska.

To jeden z wazniejszych argumentow "Lodolomacza"


Flotylla Dunajkks po wybuchu wojny otworzyla koperty z rozkazami i.....
zrobila jedyne co tam bylo, rozüpoczela atak :-)

Innych kopert nie bylo :-)

AvM
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Rosja
nie moze sie przyznac ze przygotowywala sie do wojny
nie tylko ze wzgeldow prestizowych, ale tez finansowych

podstawa oskarzen w Norymberdze byly nie zbrodnie
a agresywny dazace do wojny polityka Niemiec-
Ruscy probowali tez wcisna hitlerowcom Katyn.
Ci sie nie przyznali mimo tego , ze i tak mieli czape.
Nic dziwnego, ze do tej pory rzad Niemiec nie uznaje wyrokow Normberskich.
Nie chodzi o jakakolwiek usprawiedliwienie Niemiec, talko
ze Rosja chciala wojny, ale troche inaczej i w innym momencie.

avm
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Post autor: deglock »

Ja się z waszymi wywodami absolutnie zgadzam tzn. że Józef S. chciał zaatakować kraje zachodu… tylko że go uprzedzono. Prawdą też jest to co napisano o Flotylli Dunajskiej z tym jednak zastrzeżeniem że trzeba na to patrzeć przez pryzmat całej Floty Czarnomorskiej. Ale jest jedna uwaga. Flota Czarnomorska jako jedyny związek taktyczny miała wykonywać zadania ofensywne tj. zaatakować rumuńskie wybrzeże. Zresztą taki był temat ćwiczeń floty przeprowadzonych 18-19 czerwca 1941 roku. Pozostałe Floty tj Bałtycka i Północna miały wykonywać zadania obronne w oparciu o pozycje minowo-artyleryjskie.
Natomiast nie mówimy tu o siłach na dalekim wschodzie. Bo kierując się twoim AvM tokiem myślenia trzeba zakładać, że monitory miały atakować na przykład japońskie pancerniki weźmy na przykład Yamato….nonsens nieprawdaż?
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

Witam!


Moim zdaniem tłumaczenie montażu dział 130 mm, jako obrony przed japońskimi niszczycielami jest naciągane.
Po pierwsze Japończycy sprowadziliby krążownik, po drugie posłaliby salwę torpedową, po trzecie zatopili lotnictwem, po czwarte - ominęli szerokim łukiem.
Ale - znając zacofanie Stalina i jego kamratów - możliwe jest zbudowanie takich dziwnych okrętów artyleryjskich rodem z XIX wieku...


Co do ataku na Yamato...
:roll:
Zabrakło mi natomiast opisu trasy do Harbina i scharakteryzowania przeszkód na tejże drodze.
Bo zdaje się, że te monitorki poradziłyby sobie ze wszystkimi przeszkodami...
Nieprawdaż?

Myślę Michale, że Twoje teksty byłyby jeszcze lepsze, gdybyś nieco ograniczył swą sympatię dla Rosjan i podszedł nieco krytycznie do ich opowiastek. Bo gdybyś Ty rozdzielił ziarno od plew, nie musieliby tego robić czytelnicy.

Pozdrawiam
Ksenofont
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

deglock pisze:Ja się z waszymi wywodami absolutnie zgadzam tzn. że Józef S. chciał zaatakować kraje zachodu… tylko że go uprzedzono. Prawdą też jest to co napisano o Flotylli Dunajskiej z tym jednak zastrzeżeniem że trzeba na to patrzeć przez pryzmat całej Floty Czarnomorskiej. Ale jest jedna uwaga. Flota Czarnomorska jako jedyny związek taktyczny miała wykonywać zadania ofensywne tj. zaatakować rumuńskie wybrzeże. Zresztą taki był temat ćwiczeń floty przeprowadzonych 18-19 czerwca 1941 roku. Pozostałe Floty tj Bałtycka i Północna miały wykonywać zadania obronne w oparciu o pozycje minowo-artyleryjskie.
Natomiast nie mówimy tu o siłach na dalekim wschodzie. Bo kierując się twoim AvM tokiem myślenia trzeba zakładać, że monitory miały atakować na przykład japońskie pancerniki weźmy na przykład Yamato….nonsens nieprawdaż?
Flota Sowiecka to nie moje hobby, ale czytam wszyastko.

Chyba nie bedzie juz nigdy dobrej ksiazki o ich polityce morskiej do 1941 roku.
Czytalem w zeszlym roku dwie bigrafie Stalina. Nie bylo pelnej prawdy, bo nawet wielu faktoow ktore ja znam byly niedopowiedziane. Ale sama osobowosc przerazajaca, czlowiek , zaden czlowiek oprocz NIEGO niemial szans i byl niczym. Naprawde mozliwe ze tylko Hitler mopgl nas przed nim uratowac, dopoki nie bylo bomby ataomowej.

Podkreslam jeszcze raz, nie ma ksizki omawiajacej polityke morska sowietow do 41 roku, Ze wielu autorow , kjak nie wszyscy cytuja zrodla sowieckie, czy rosyjske , NIe ma innych i chyba nie bedzie. Szykowal nam sie koszmarny los.

AvM
ODPOWIEDZ