Typ "Yamato" i wyrzutnie torpedowe (OW spec nr 47)

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Kornik
Posty: 3
Rejestracja: 2015-07-02, 19:23

Typ "Yamato" i wyrzutnie torpedowe (OW spec nr 47)

Post autor: Kornik »

Jest to mój pierwszy post na Forum, dlatego też serdecznie pozdrawiam wszystkich Uczestników.

Moje pytanie dotyczy informacji które znalazłem w publikacji pt. "Cesarstwo Japonii tom I - Pancerniki, lotniskowce i krążowniki" (OW nr specjalny 47), której Autorem jest Oskar Myszor.


Na str. 71 w tabelce podane zostały dane pancerników typu "Yamato".

Odnośnie uzbrojenia czytamy tam:

"3XIII 460/45 typ 94, 4xIII 155/60 mm typ 3; pl 6xII 127/40 typ 89,
8xIII 25/60 mm typ 96; km 2xII 13.2 mm typ 93; 2xIV wt 610 mm"


Analogicznie, tabela na str. 73 zawierająca dane pancernika Shinano podaje:

"3xIII 460/45 typ 94, 2xIII 155/60 mm typ 3; pl 10xII 100/65 typ 98,
8xIII 25/60 mm typ 96; km 2xII 13.2 mm typ 93; 2xIV wt 610 mm"


Zapisy te zdają się jednoznacznie sugerować, iż pancerniki typu "Yamato" miały być uzbrojone (były uzbrojone?) w wyrzutnie torpedowe kalibru 610 mm.
Jak dla mnie jest to dość zaskakująca informacja, jako że znane mi opracowania wskazują, iż okręty typu "Yamato" posiadały wyłącznie uzbrojenie artyleryjskie.

Czy ktoś z szanownych Forumowiczów mógłby udzielić jakichkolwiek dodatkowych informacji na ten temat i ewentualnie potwierdzić powyższe dane?
MiKo
Admin FOW
Posty: 4036
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Typ "Yamato" i wyrzutnie torpedowe (OW spec nr 47)

Post autor: MiKo »

Może Oskarowi chodziło o space battelships Yamato z wyrzutniami torped plazmowych? Ten z II w.ś. raczej nie miał.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Typ "Yamato" i wyrzutnie torpedowe (OW spec nr 47)

Post autor: pothkan »

Niestety, wytłumaczenie jest brutalnie banalne: głupi błąd wynikający z kopiowania szablonu owej "tabelki" :-( który umknął później przy korekcie. Kolejna cegiełka do erraty, krótko mówiąc :oops:
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Typ "Yamato" i wyrzutnie torpedowe (OW spec nr 47)

Post autor: Grzechu »

Przy okazji: wiadomo coś o kolejnych częściach?
Republika marzeń...
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Typ "Yamato" i wyrzutnie torpedowe (OW spec nr 47)

Post autor: pothkan »

Robią się powolutku, wszystkie naraz. Chcę uniknąć błędów m.in. jak wyżej, wynikających z pośpiechu.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Typ "Yamato" i wyrzutnie torpedowe (OW spec nr 47)

Post autor: AvM »

pothkan pisze:Robią się powolutku, wszystkie naraz. Chcę uniknąć błędów m.in. jak wyżej, wynikających z pośpiechu.
Nie przejmuj sie. Trzymasz poziom OW.
Chemik niedawno napisal jak to sie w 2 dni robi.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Typ "Yamato" i wyrzutnie torpedowe (OW spec nr 47)

Post autor: pothkan »

Rozczaruję cię Andrzeju - to nie jest wina OW, tylko moja osobista. Nie wyrobiłem z terminem, i część tomu (wt. akurat superpancerniki) uległa bardziej pobieżnej korekcie. Widocznie najłatwiej mi było przegapić błędy akurat w danych t/t, przynajmniej z tego co widzę (będzie errata, zarówno w jednym z dalszych tomów jak i tutaj). Tak to już bywa - nie myli się tylko ten, co nic nie robi. To nie wymówka (bo błąd rzeczywiście głupi), tylko stwierdzenie faktu.
Kornik
Posty: 3
Rejestracja: 2015-07-02, 19:23

Re: Typ "Yamato" i wyrzutnie torpedowe (OW spec nr 47)

Post autor: Kornik »

pothkan pisze:Niestety, wytłumaczenie jest brutalnie banalne: głupi błąd wynikający z kopiowania szablonu owej "tabelki" :-( który umknął później przy korekcie. Kolejna cegiełka do erraty, krótko mówiąc :oops:
Bardzo dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienie.

Chciałbym przy tym wyraźnie zaznaczyć, że w moim przekonaniu w żaden sposób nie umniejsza to wysokiej wartości owej publikacji.
Autorowi gratuluję wspaniałej książki i czekam na kolejne tomy.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Typ "Yamato" i wyrzutnie torpedowe (OW spec nr 47)

Post autor: AvM »

pothkan pisze:Rozczaruję cię Andrzeju - to nie jest wina OW, tylko moja osobista. Nie wyrobiłem z terminem, i część tomu (wt. akurat superpancerniki) uległa bardziej pobieżnej korekcie. Widocznie najłatwiej mi było przegapić błędy akurat w danych t/t, przynajmniej z tego co widzę (będzie errata, zarówno w jednym z dalszych tomów jak i tutaj). Tak to już bywa - nie myli się tylko ten, co nic nie robi. To nie wymówka (bo błąd rzeczywiście głupi), tylko stwierdzenie faktu.
Ale tak pracuja wszyscy ndla OW. Wszystko na wczoraj, na odwal sie. Nie tylko nie ma czasu na dobra prace badawcza, ale jak tu wielokrotnie zauwozono, ani na korekte czy zwykle przejzenie przez innych "pisarzy".
Dostaja od "wydawcy i przedsiebiorcy" -tak tu siebie nazwal, kilka stron ksro i na wczoraj ma byc artykul.
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Typ "Yamato" i wyrzutnie torpedowe (OW spec nr 47)

Post autor: Maciej3 »

Ale tak pracuja wszyscy ndla OW. Wszystko na wczoraj, na odwal sie. Nie tylko nie ma czasu na dobra prace badawcza, ale jak tu wielokrotnie zauwozono, ani na korekte czy zwykle przejzenie przez innych "pisarzy".
Dostaja od "wydawcy i przedsiebiorcy" -tak tu siebie nazwal, kilka stron ksro i na wczoraj ma byc artykul.
Ja rozumiem, że możesz OW nie lubić, nie ważne z jakich powodów, ale radziłbym powstrzymać się od stwierdzeń typu "wszyscy"
Ja tam tak nie pracuję, więc NIE WSZYSCY. Wystarczy jeden wyjątek by teza okazała się fałszywa, a skoro ja nie to nie wszyscy, a więc nie prawdę piszesz.
C.B.D.U.
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Typ "Yamato" i wyrzutnie torpedowe (OW spec nr 47)

Post autor: Peperon »

Musze przyznać z dużą dozą zdziwienia, że nawet Interia zauważyła kolejną rocznicę zatopienia pancernika Yamato.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ