NC vs Tirpitz

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

MiKo
Admin FOW
Posty: 4039
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: NC vs Tirpitz

Post autor: MiKo »

Maciej3 pisze:W sumie to od 2.20 widać lepiej "co wydaje mie sie"
W ramach akcji HejtStop - przecież te pociski na pierścieniach były zaklamrowane i HejtNonStop - na Rodney to by się faktycznie turlały od burty do burty (od 0.46 https://www.youtube.com/watch?v=o3E80CRKcPg) ;)
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: NC vs Tirpitz

Post autor: jogi balboa »

A ten co go przesuwają na filmie Macieja to do czego jest zaklamrowany? :-D
No ale Rodney stracił mój szacunek. O ile oczywiście to film z magazynów Rodneya a nie jakiejś baterii lądowej ;)
Dla porównania taka mała wizualizacja porozrzucanych po magazyniach pocisków Tirpitza: https://www.google.pl/search?q=Tirpitz+ ... hhuYR-M%3A

Audycja w ramach akcji "skrótom myślowym" stop ;)
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: NC vs Tirpitz

Post autor: Peperon »

Oglądnąłem filmiki zalinkowane przez Macieja3 i MiKo oraz skonfrontowałem z tym rozsypaniem pocisków w komorach.
Wychodzi mi na to, że gostek stoi na karuzeli w filmiku Macieja po to, żeby trzymać pociski w kupie.
Natomiast zastanawia mnie jedna rzecz.
Jak Anglicy zdołali tak szybko pozbierać pociski przed rozwałką Kanlerza ? Przecież jeszcze bujało i pociski się turlały od burty do burty - przynajmniej na Rodneyu. :diabel: :lol:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4039
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: NC vs Tirpitz

Post autor: MiKo »

jogi balboa pisze:A ten co go przesuwają na filmie Macieja to do czego jest zaklamrowany? :-D
No ten do niczego, ale tego nigdy nie unikniesz. I tak trwa to sekundy, w porównaniu do wielkiej włóczęgi na Rodneyu.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4039
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: NC vs Tirpitz

Post autor: MiKo »

Peperon pisze:Wychodzi mi na to, że gostek stoi na karuzeli w filmiku Macieja po to, żeby trzymać pociski w kupie.
Eeee. .. za duża ta kupa, jak na jednego gostka.
Peperon pisze: Natomiast zastanawia mnie jedna rzecz.
Jak Anglicy zdołali tak szybko pozbierać pociski przed rozwałką Kanlerza ? Przecież jeszcze bujało i pociski się turlały od burty do burty - przynajmniej na Rodneyu. :diabel: :lol:
Stąd to dychawiczne strzelanie :faja:
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: NC vs Tirpitz

Post autor: jogi balboa »

Miko, słaby ten film wybrałeś. Ten jest lepszy:
Czas 04:25 :ups:
Ale dziwny ten magazyn. Z dużo mieli miejsca w kadłubie i układali tylko jeden rząd pocisków na podłodze? A jeżeli następne leżały na kupie, to jak były zabezpieczone przed rozsypaniem się bo żadnej konstrukcji tam nie widzę?
Wychodzi mi na to, że gostek stoi na karuzeli w filmiku Macieja po to, żeby trzymać pociski w kupie.
Hehe... To mi przypomina jak jeden znajomy były wojskowy mi opowiadał jak jeden z jego żołnierzy chciał podtrzymać dwutonowy pocisk rakietowy spadający z lawety. Na szczęście ktoś złapał go za kołnierz.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4039
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: NC vs Tirpitz

Post autor: MiKo »

1. Nie wiem - jakiś tymczasowy składzik
2. Magazyn pocisków
3. Piąta fotka od góry? przejście pocisków z magazynu do pomieszczenia przeładunkowego
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: NC vs Tirpitz

Post autor: jogi balboa »

1. Bo patrzysz pod złym kątem ;)

Na tym twoim filmiku jest na pocisku taki opis: 13 5. A krztałtem bardziej przypomina takie
http://dreadnoughtproject.org/tfs/index ... A-6591.jpg niż takie https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _A_206.jpg
Chyba mamy kolejny dowód na to że telewizja kłamie ;)
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: NC vs Tirpitz

Post autor: Maciej3 »

Wychodzi mi na to, że gostek stoi na karuzeli w filmiku Macieja po to, żeby trzymać pociski w kupie.
Taka koncepcja budzi we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony bardzo bym chciał zobaczyć jak gostek sobie z tym radzi i tą końcową kupę po zakończeniu procedury łapania pocisków na bujającym okręcie, a z drugiej jednak żal mi, mimo wszystko, tego gostka…

Jednak nie było tak źle. Pocisków trzymać nie trzeba było, bo jednak luźno na podłodze nie stały – od 4:40 mniej więcej, lepiej widać.


Miko, słaby ten film wybrałeś. Ten jest lepszy:
Czas 04:25
Lodzio miodzio. Wnętrze magazynu super - na okrętach Jego Królewskiej Mości jest tyle miejsca, że weź ( tak swoją drogą to od dawna tak mieli, widziałem jakiś rysunek przedstawiający wnętrze jakiegoś predrednota, na którym wysokość pomieszczenia kazamat z 6 calówkami to musiała mieć coś ze 6 metrów, no chyba że zatrudnili tam jakieś karzełki )
Ale za takie operowanie pociskiem, to ja bym medal dał. Ja rozumiem, że aktorzy to niekoniecznie musieli być obeznani ze sprzętem, ale coś takiego domontować do filmu propagandowego?
Nic dziwnego, że im się imperium rozlazło….
Chyba mamy kolejny dowód na to że telewizja kłamie
Nie pierwszy i nie ostatni.
Popatrz na to

Cztery lufy w wieży, to dość łatwo zgadnąć z jakiego okrętu filmik ze środka. No może nie konkretnej sztuki, ale typu.
Ale nie dość, że ładują powietrze to potem jeszcze strzelają z 15 calówek
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4039
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: NC vs Tirpitz

Post autor: MiKo »

jogi balboa pisze:1. Bo patrzysz pod złym kątem ;)
he he faktycznie.
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: NC vs Tirpitz

Post autor: jogi balboa »

Jednak nie było tak źle. Pocisków trzymać nie trzeba było, bo jednak luźno na podłodze nie stały – od 4:40 mniej więcej, lepiej widać.
Ale nie wszystkie. Czego nie widać na tym filmie?

Maciej z tym podtrzymywaniem to na pewno był taki żart. Te pociski ważyły 1200 kg, próbowałeś kiedyś przetoczyć bez wózka... albo nawet z wózkiem 200 litrową beczkę oleju? Próba "podtrzymania" takiego pocisku wyglądałaby jak próba powstrzymania walca drogowego przez ślimaka :)
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: NC vs Tirpitz

Post autor: Maciej3 »

Ale nie wszystkie. Czego nie widać na tym filmie?
choćby momentu odpięcia. Przy strzelaniu masz problem - poodpinać kilka na zapas - możesz mieć "fik i zakleszcz", albo odpinasz w ostatniej chwili - spada szybkostrzelność.
Zresztą moment przetaczania też jest miły, choć możliwie krótki, to też możesz mieć "fik i zakleszcz".
Zresztą jest więcej filmików z operacji wieżami USA. Niektóre lepiej pokazują co się działo w komorach. Jakoś nie mogę się nie zgodzić z Brytolami, którzy wskazywali, że przeciąganie pocisków na podstawach przy pomocy ciągnięcia lin przyczepionych tuż przy podstawie to jednak nie najlepszy pomysł.
Maciej z tym podtrzymywaniem to na pewno był taki żart.
Wiesz, domyśliłem się :)
Te pociski ważyły 1200 kg, próbowałeś kiedyś przetoczyć bez wózka...
Wiesz, niedawno właśnie pchałem mojego Opla Vivaro jak mi trochę akumulator siadł. Nieco cięższy, ale jakby poręczniejszy do pchania. Dobrze, że płasko było i blisko do spadku z górki.
Wiesz, o to ciągle sobie robię polewkę z pancerników USA. Zwłaszcza tych I Wojennych. Tam przetaczano je ręcznie. 1 tonowe 16 calówki też. Wsparcie motorowe dorobiono w okresie międzywojennym. Takie mniej więcej jak na Iowce.
I o to ręczne przetaczanie tonowych pocisków się czepiam i powtarzam z uporem maniaka, że takiego Colorado to mógł roznieść na strzepy nawet Nassau - bo mógł strzelać jeśli było jakieś falowanie. I oddać więcej niż 12 salw ;)
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4039
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: NC vs Tirpitz

Post autor: MiKo »

Skąd i dokąd je przetaczano? Jakie 12 salw? :shock:
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: NC vs Tirpitz

Post autor: Maciej3 »

12 salw to West Virginia pod Surigao. Prezentowałem raport z akcji.
Kapitan stwierdził wprost, że więcej się strzelić nie dało, bo załoga miała dość. Wszyscy leżeli pokotem i łapali powietrze jak ryby wyciągnięte z wody.
Przy czym 10 salw było prawie pełnych ( prawie, bo były awarie dział ) a ostatnie dwie to już po 2 czy 3 działa, bo więcej się nie udało załadować, bo załoga miała dość.
Były jeszcze bodaj 2 salwy jedno czy 2 pociskowe, ale to do rozładowania dział, więc ich do akcji nie wliczam ( jakbym je wliczył to output wyszedłby żenujący, ale to naprawdę nieuczciwe, bo to naprawdę było rozładowanie )
A pociski przetaczano w komorach. Oj przepraszam, komór nie było, czyli w czymś co robiło za komory. Oprócz tych pierścieni pociski były też na przestrzeniach co się nie obracały. Też stały sobie w pionie i miały trochę większy dystans do wind.
Odblokowywano je, podczepiano linę przy podstawie linę, którą ciągnięto pocisk. Żeby nie fiknął, to podtrzymywano czubek, ręcznie. Za tą linę w wersji pierwotnej ciągnięto ręcznie. A czasem po prostu toczono pocisk jak beczkę. Przy ~400 kg pociskach 12 calówek jakoś to działało. Przy ~650 kg pociskach 14 calówek nieco gorzej.
Przy tonowych 16 calówkach... A popchaj sobie Poloneza.
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4039
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: NC vs Tirpitz

Post autor: MiKo »

Maciej3 pisze:12 salw to West Virginia pod Surigao...
Mówimy wentylacji, czy przetaczniu?
Maciej3 pisze:A pociski przetaczano w komorach. Oj przepraszam, komór nie było, czyli w czymś co robiło za komory. Oprócz tych pierścieni pociski były też na przestrzeniach co się nie obracały. Też stały sobie w pionie i miały trochę większy dystans do wind.
Odblokowywano je, podczepiano linę przy podstawie linę, którą ciągnięto pocisk. Żeby nie fiknął, to podtrzymywano czubek, ręcznie. Za tą linę w wersji pierwotnej ciągnięto ręcznie. A czasem po prostu toczono pocisk jak beczkę. Przy ~400 kg pociskach 12 calówek jakoś to działało. Przy ~650 kg pociskach 14 calówek nieco gorzej.
Przy tonowych 16 calówkach... A popchaj sobie Poloneza.
Na ruchomych pierścieniach było mniej niż na 12 salw?
W wersji pierwotnej ciągnięto z linę, a w wersji rozwojowej robiono to samo. Mechaniczne dosyłanie zrobili na Alaskach, ale się było nie sprawdziło.
Przewracano pocisk na bok, toczono go 50 cm i stawiano ponownie. To chyba tylko na filmie Battelship.
ODPOWIEDZ