Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time?

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 597
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time?

Post autor: MacGreg »

US Naval institute wczoraj 6.04.2019 opublikowal wyniki ankiety przeprowadzonej pomiedzy swoimi czlonkami, czytelnikami USNI News, pod tytylem -
‘’What is The Greatest Warship of All Time?
- Jaki jest najlepszy (najwspanialszy) okret wojenny wszechczasow?

Zdawano sobie sprawe ze odpowiedz na tak zadane pytanie moze byc skrajnie obiektywna, ale liczono na wiedze i doswiadczenie czytelnikow i oczekiwano interesujacych odpowiedzi oraz ich uzasadnien.
Glosowalo 26.000 czytelnikow a 900 udzielilo wyjasnien i uzasadnien na ten temat.

Wyniki byly zaskakujace -przynajmniej dla mnie.

Za nawiekszy okret wszechczasow zostal uznany USS Constitution – uzasadniajac ten wybor - “technological marvel for her day” , ze byl tak bardzo zaawansowany technologicznie bedac'' heavily-built, well-armed, and fast''. - mocno zbudowany, wspaniale uzbrojony I szybki jak blyskawica. Byl tez niezwyciezony w boju.
Na drugim mjescu uplasowaly sie Koreanskie ‘Turtle Boats’ z XVI w
Na trzecim generalnie lotniskowce a specyficznie USS Enterprise
Na czwartym HMS Dreadnought
Nastepnie byly wspominane pancerniki z USS Iowa na czele
Nastepnie atomowy USS Nautilus
Duzym zaskoczeniem dla organizatorow tej ankiety bylo wyroznienie SMS Emden w tym zestawieniu.
Dla mnie wyniki tej ankietysa chyba duzym zaskoczeniem, choc biorac pod uwage fakt ze byla ona przeprowadzona w USA tym zaskoczeniem byc nie powinne.
Ciekaw jestem co wy panowie sadzicie na ten temat.

Wyniki ankiety sa tu:
https://news.usni.org/2016/04/06/survey ... 661136591c
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
cochise
Posty: 959
Rejestracja: 2005-11-03, 22:07
Lokalizacja: daleko stąd nie widać

Re: Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time

Post autor: cochise »

Jeśli USS Constitution na 1 miejscu z takim uzasadnieniem to ja głupi jestem :x
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time

Post autor: jogi balboa »

Nie to nie ty.
Nowy Obraz.JPG
Nowy Obraz.JPG (28.42 KiB) Przejrzano 13736 razy
USS Iowa na czele
Naprawdę zaskakujące.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time

Post autor: Peperon »

jogi balboa pisze:Nie to nie ty...
Po oglądnięciu mapy od jogiego nie zostaje nic innego, jak wyrazić zdumienie obecnością w zestawieniu Dreadnoughta i Emdena. :mrgreen:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 597
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time

Post autor: MacGreg »

Ja osobiscie jestem bardzo wdzieczny USNI za obublikowanie tych danych. Przynajmniej mamy teraz jakies naukowe uzasadnienie ze amerykanskie okrety sa ''the best'' :diabel:
Moze to w koncu przekona pewnego niedowiarka udzielajacego sie na tym forum ;) :lol:
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 886
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time

Post autor: Kpt.G »

Iowa złom!
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
Majestro
Posty: 201
Rejestracja: 2010-01-08, 18:22

Re: Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time

Post autor: Majestro »

MacGreg pisze:Na drugim mjescu uplasowaly sie Koreanskie ‘Turtle Boats’ z XVI w
Trochę jestem zdziwiony, bo te 'okręty' to taka ciekawostka i były tak wspaniałym pomysłem, że było ich w historii aż 5 sztuk. Nikt nie poznał się na ich wspaniałych właściwościach, które te 'opancerzone (???) galery' oferowały?
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time

Post autor: Maciej3 »

Moze to w koncu przekona pewnego niedowiarka udzielajacego sie na tym forum
Pozwolisz, że zacytuję moją córkę ( lat 6 ), przyłapaną na gorącym uczynku i zapytaną, czy zna kogoś, kto tak nabroił.
„Zupełnie nie wiem o kogo może Ci chodzić” ;)

Natomiast co do mapy, to faktycznie trochę wyjaśnia. Do tej pory byłem przekonany, polityczna mapa świata wygląda mniej więcej tak
Obrazek

Co prawda najlepsi na świecie naukowcy nie do końca podzielają ten pogląd reprezentowany przez amerykańskiego prezydenta i prezentują bardziej poprawną wersję mapy
Obrazek
Co w sumie jest wystarczające do pokazania kto produkuje/projektuje/wymyśla ( dopisać własną listę ) wszystko co najlepsze na świecie!
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time

Post autor: Maciej3 »

A tak poza tym to ja czegoś nie rozumiem.
Skoro świat wygląda tak
Obrazek
co jestem w stanie zaakceptować, to jednoznacznie to dowodzi, że nikt na świecie nigdy nie wyprodukował niczego gorszego, a więc okręty amerykańskie były, są i będą najgorsze na świecie.
I wszystko się zgadza :-D
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 597
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time

Post autor: MacGreg »

Tak troche bardziej na powaznie. O ile moge zrozumiec umieszczenie na tej liscie USS 'Iowa' 'Enterprise' i 'Nautilus', bo byly to okrety na pewno warte zauwazenia i wyznaczajace pewne standardy.
USS 'Constitition' -do pewnego stopnia tez moge zrozumiec ten wybor - bo byl ''Amerykanski'' choc to konstrukcja niejako marginesowa i bioraca udzial w marginesowym konflikcie.
Natomiast 'turtle boats' zbudowane w liczbie 5 szt i nigdy nie powtorzone stanowia dla mnie nierozwiazalna zagadke.
Koreanskie galery mialy przynajmniej oryginalna monstrukcje. Ale co mial ''wielkiego'' Emden. Przecietnej wielkosci i jakosci krazownik, ktory swoimi dzialaniami nie zdzialal tak na prawde nic wielkiego. To ze byl dowodzony przez honorowego i 'rycerskiego' oficera nie stanowi o wielkosci okretu.
Sadzac po podanych ilosciach odpowiedzi to nie byl jednorazowy dziwny ''wybor'' jakiegos 'znawcy' probujacego uchodzic za ekscentryka.
Na prawde, nie moge znalezc na to dreczace mnie pytanie jakiejs sesownej odpowiedzi?

Ps Tak na prawde to troche ciekawsza, ale tez dajaca troche do myslenia jest dyskusja w komentarzach pod tym artykulem.
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time

Post autor: Maciej3 »

Bo tego typu ankiety powinny brzmieć, nie "najlepszy okręt wszechczasów" tylko "ulubiony okręt wszechczasów"
Wtedy wszystko się zgadza i jest OK. W końcu można jakiś okręt lubić albo nie, niezależnie od jego możliwości, jakości itd.
A takie "najlepszy wszechczasów" to przeca jakaś porażka.
Jak tu porównywać jakiś współczesny okręt z jakąś prehistoryczną galerą. Nawet jak ten współczesny to jakaś dzisiejsza porażka, a ta galera to był cud ówczesnego świata, to raczej łatwo przewidzieć wynik starcia....
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time

Post autor: jogi balboa »

MacGreg pisze:Sadzac po podanych ilosciach odpowiedzi to nie byl jednorazowy dziwny ''wybor'' jakiegos 'znawcy'
Masz rację i mylisz się jednocześnie :) Ten wybór to Discovery Channel... i wszystko jasne.
Maciej3 pisze:Bo tego typu ankiety powinny brzmieć, nie "najlepszy okręt wszechczasów" tylko "ulubiony okręt wszechczasów"
Nie masz niestety racji, powinny brzmieć: "twoja ulubiona popularnonaukowa stacja telewizyjna to:"
Maciej3 pisze:Pozwolisz, że zacytuję moją córkę ( lat 6 ), przyłapaną na gorącym uczynku i zapytaną, czy zna kogoś, kto tak nabroił.
„Zupełnie nie wiem o kogo może Ci chodzić”
Moja bez mrugnięcia okiem odpowiedziała: "Tatuś" :-|
Do tej pory byłem przekonany, polityczna mapa świata wygląda mniej więcej tak
A Naziści którzy zaatakowali Amerykę przybyli stąd:
Obrazek
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time

Post autor: Maciej3 »

Nie masz niestety racji, powinny brzmieć: "twoja ulubiona popularnonaukowa stacja telewizyjna to:"
Z tym jestem w stanie się zgodzić. Z dodatkiem "o czym ostatnio tam nadawali". Pamięć ludzi bywa krótka.
Choć i tak dobrze, że "Discovery" a nie jakieś "Romance" czy inny wynalazek. W sumie sam nie wiem, bo ani kablówki ani satelity nie mam i mieć nie mam zamiaru.
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 597
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time

Post autor: MacGreg »

Maciej3 pisze: A takie "najlepszy wszechczasów" to przeca jakaś porażka.
.
W tym przypadku to troche wina niezbyt dokladnego tlumaczenia ''greatest ship'' to niedokladnie najwiekszy czy najlepszy okret.
jogi balboa pisze: Ten wybór to Discovery Channel... i wszystko jasne.
Tak masz chyba racje. Ale spodziewalem sie czegos lepszego po czytelnikach i subskrybentach US Naval Institute News. :czytaj:
Pewnie niedawno bylo cos o 'Turtle boats'.
Szkoda ze nie bylo czegos na Discovery channel o ORP Orzel lub Piorun. ;)
jogi balboa pisze: A Naziści którzy zaatakowali Amerykę przybyli stąd:
]
Kiedys ogladalem jakis koszmarny film na ten wlasnie temat.
zapowiedz na Youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=Py_IndUbcxc
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time

Post autor: jogi balboa »

MacGreg pisze:Kiedys ogladalem jakis koszmarny film na ten wlasnie temat.
Koszmarny? Moim zdaniem był świetny w swoim absurdzie. Zwłaszcza narady w tym jakby ONZ :)
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 597
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Survey Results: What is The Greatest Warship of All Time

Post autor: MacGreg »

US Naval institute opublikowal wyniki kolejnej ankiety. Tym razem na temat:

Survey Results: What’s the Greatest Naval Innovation and Why?

Jaka jest najwieksza morska inowacja i dlaczego?

Wyniki tej ankiety w ktorej oddano prawie 3000 glosow sa nastepujace..

1. Aircraft from the Sea - Lotnictwo morskie.
2.Steam Propulsion - Naped parowy
3. Nuclear Propulsion - Naped Atomowy
4.Navigation and Navigating Technologies - Nawigacja i przyzady nawigacyjne

W przypadku tej ankiety musze przyznac ze wyniki byly znacznie bardziej znosne w porownaniu z poprzednia z pytaniem o najlepszy okret wszechczsow.
Po zastanowieniu moge sie zgodzic z tym morskim lotnictwem. W stosunkowo krotkim czsie zdetronizowaly do tej pory niekwestionowanych wladcow morz i oceanow - pancerniki. To ze samoloty jak ktos tu slusznie zauwazyl ''sa niefajne'' to juz zupelnie inna sprawa.
Ciekaw jestem jakie zdanie na ten temat maja szanowni koledzy?

Link do wspomnianego artykulu:
https://news.usni.org/2016/05/10/survey ... on-and-why
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
ODPOWIEDZ