Kolory RN

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

macias13_84
Posty: 4
Rejestracja: 2017-09-13, 20:30

Kolory RN

Post autor: macias13_84 »

Jako że jest to mój pierwszy post na forum wypadałoby się przywitać i przedstawić.
Zatem witam. Mam na imię Damian, mieszkam na śląsku, interesuję się historią IIWŚ, sklejam modele(przede wszytskim lotnicwo 1:48) z tego okresu i pod tym kątem myślę, że będę kierować większość pytań, aczkolwiek ostatnio bardziej skierowałem się ku Marynarce Wojjennej i stąd moja obecność na tym forum.

Coby nadmiernie nie przedłużać.

Poszukuję informacji na temat malować polskich jednostek, mam w planie kilka okrętów w skali 1:200 (podstawa wyjściowa to karton z waloryzacją i przemalowaniem). Na początku chciałbym zapytać o paletę barwną, na rynku jest sporo farb natomiast niewielu producentów oferuje gotowe odcienie dla PMW przy PR.

Czy to co oferuje Hataka ma jakiekolwiek pokrycie czy to jednak fikcja(samą serię "czerwoną" akryli od Hataki znam, malowałem już nimi - "szału nima" delikatnie mówiąc - może puszczą niedługo "pomarańczową".
Obrazek
macias13_84
Posty: 4
Rejestracja: 2017-09-13, 20:30

Re: Kolory RN

Post autor: macias13_84 »

Ok, czyli jeżeli nie mamy informacji odnośnie poprawności palety to może zapytam z innej beczki

Aktualnie na tapetę planuję wziąć Burzę lub Orkana i tu moje pytanie łączy się ze wcześniejszym odnośnie palety kolorystycznej.

Jak wygląda sprawa poprawności obu kamuflaży jakie sobie obmyśliłem(odcienie wzięte z w/w palety)

Burza z okresu służby konwojowej
Obrazek


Co do Okrana jeszcze się nie zdecydowałem które
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Kolory RN

Post autor: Peperon »

Pewnie Ciebie nie przebiję, ale w Planach Modelarskich nr 115 było poniższe malowanie...
Orkan - malowanie.jpg
Orkan - malowanie.jpg (266.43 KiB) Przejrzano 15158 razy
Szukałem sylwetki Orkana z Żołnierza Polskiego, ale nie posiadam. :(
Jak mi coś wpadnie w ręce, to wrzucę...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
macias13_84
Posty: 4
Rejestracja: 2017-09-13, 20:30

Re: Kolory RN

Post autor: macias13_84 »

Z tego co wyczytałem to uklad z Western Aproacher Green na Orkanie jest wysoce wątpliwy.

Podobnie jak wysoce watpliwa jest jakosć odwzorownia kolorów przez Hatakę, powolutku biorę się za inne kolorowanki naszych okrętów i powiem szczerze że kolory nie pasują
opis kolorystyki zaczerpnąłem z Modelarstwa Okrętowego nr.2 spec. i nr. 6 spec.

Obrazek

Błyskawica z 1941 (znam koloryzowane zdjęcie - moim zdaniem lipa)
Obrazek
Obrazek

Krakowiak z 1944
Obrazek
Większość kolorowanek przedstawia to tak
Obrazek

Ślązak z 1942 - 3 kolory.
Obrazek
Obrazek
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Kolory RN

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Trudno się z tobą nie zgodzić, że w większości kolorowanek, są to interpretacje autorów ich opracowań. Problem zdaje się polega na braku wiarygodnych opisów dotyczących poszczególnych jednostek. Mam tu na myśli udokumentowany opis konkretnego malowania na poszczególnych okrętach. Dlatego najczęściej zaważa pogląd, że malowanie było takie jakie teoretycznie obowiązywało w danym okresie na danym akwenie. Powyższe zdjęcie przedstawia Błyskawicę z września lub początku października 1942r.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kolory RN

Post autor: ramm »

Siemanko
Ciekawy wątek chętnie się przyłącze do niego, ale na początek chciałbym zapytać o którm malowaniu Błyskawicy tak sądzisz, i dlaczego?
Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Kolory RN

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Mateusz, to nie pierwsza dyskusja w tym temacie. Koniec końców i tak się rozejdzie ,,po kościach", jak zwykle.
Załączniki
Np takie malowanie nie wydaje ci się prawdopodobne?. Pewnie znajdą się zwolennicy malowania Twojego, bo tak przedstawiano B tradycyjnie, ale kto ma to rozsądzić?
Np takie malowanie nie wydaje ci się prawdopodobne?. Pewnie znajdą się zwolennicy malowania Twojego, bo tak przedstawiano B tradycyjnie, ale kto ma to rozsądzić?
ALD forA 41.png (177.62 KiB) Przejrzano 15071 razy
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Kolory RN

Post autor: Peperon »

Nie chcę się zbytnio wymądrzać, ale sądzę, że paletę barw RN okresu II wojny najlepiej oddaje paleta firmy HUMBROL. Opierając się na palecie RN i Humbrola najszybciej odtworzymy właściwe kolory kamuflażu okrętów. Musimy również pamiętać o różnych schematach malowania w okresie letnim i zimowym na tym samym rejonie operacyjnym np. zachodnich podejściach, czy Arktyce.

Odnosząc się jeszcze do Krakowiaka prezentowanego przez Damiana, to podstawowa wątpliwością jest dramatyczna różnica odcieni między fotką, a prezentowaną sylwetką w kamuflażu.
Przy Ślązaku też są kontrowersje, ale już znacznie mniejsze. Osobiście użyłbym jaśniejszego odcienia ciemnej szarości...

I jeszcze uwaga na marginesie.
Musimy brać pod uwagę fakt, że to była wojna totalna i nie zawsze były dostępne potrzebne surowce. Dlatego może się okazać, że okręty malowane w tym samym schemacie i tymi samymi kolorami katalogowymi mają inne odcienie koloru np. MS 2 RN Dark Grey. Niby różnica niewielka, ale na fotkach wyjdzie.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kolory RN

Post autor: ramm »

Na kolorowym filmie wygląda to tak
Obrazek

Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
macias13_84
Posty: 4
Rejestracja: 2017-09-13, 20:30

Re: Kolory RN

Post autor: macias13_84 »

Chodziło mi o to zdjęcie z kamuflażem geometrycznym
Obrazek
Na mój gust kolory wydają się być odwrócone, aczkolwiek jak się teraz zastanawiam to niekoniecznie, przypomniał mi się bowiem pewien temat, o którym poniżej.

Na forum pwm.org.pl toczyła się kiedyś dyskusja na temat interpretacji kolorów ma podstawie zdjęć czarno-białych, jak wiadomo temat jest wybitnie wredny.

Wstawiłem wtedy skany moim zdaniem rewelacyjnego wywodu p. Królikiewicza, który to jest wstępem do soją drogą bardzo dobrej książki opisującej kolorystykę PSP.

Pozwolę sobie zatem na podrzucenie w celach dyskusyjnych tego rozdziału także i tutaj
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Skany umieszczono za zgodą redaktora naczelnego wydawnictwa Bellona Pana Bogusława Brodeckiego

Źródło zdjęć:
Tytuł: Polski samolot i barwa
Autor: Tadeusz Królikiewicz, Wojtek Matusiak
Wydawnictwo: Bellona - Maj 2014
ISBN: 978-83-11-13278-8




Swoje interpretacje kolorów dla Błyskawicy zaczerpnąłem z Modelarstwa Okrętowego nr. spec. 6

Cytując za p. G. Nowakiem:

" ORP "Błyskawica" opuściła stocznię remontową w zupełnie nowej szacie, otrzymała bowiem kamuflaż w/g schematu zwanego w Royal Navy "Admirality Light Disputive". Wprawdzie w ramach schematu określanego tą nazwą występowało wiele wzorów i stosowano wiele kolorów, "Błyskawica" którą pomalowano zgodnie z wersją schematu przeznaczoną dla brytyjskich niszczycieli typów "A" i "B", najprawdopodobniej malowana była kolorami 507c, MS2 i MS4A na wszystkich powierzchniach pionowych..."

Jeżeli mowa o problemach z mieszaniem farb o którym wspomniał Peperon, to zdaję sobie z niego sprawę, doskonale widać to na przykładzie naszych dywizjonów PSP jak i całego RAF, gdy 15 sierpnia 1941r.( o ile pamięć mnie nie zawodzi) lotnictwo myśliwskie przeszło z malowania Temperate Scheme na Day Fighter, zalecono zastąpienie koloru Dark Earth na powierzchniach górnych kolorem Ocean Gray, z tego co pamiętam w wypadku braku tego koloru w jednostkach zalecano mieszanie koloru Medium Sea Gray z kolorem czarnym w proporcjach 9/1. A jak to wychodziło w rzeczywistości wystarczy zerknąć na fotki z lat 1941/42 - da się znaleźć zdjęcia całych dywizjonów gdzie OG na 12 maszynach potrafi mieć 5-6 kompletnie rożnych odcieni.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Kolory RN

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Reasumując artykuł T Królikiewicza można spokojnie dojść do wniosku, że interpretacja zdjęć czarno białych na kolorowe jest praktycznie mrzonką. Co było zresztą do przewidzenia. Nieco inaczej ma się z negatywami kolorowymi. Ale w przypadku kadrów z filmu o Błyskawicy z lata( bądź wczesnej jesieni 1942r) zamieszczonymi przez ,,ramma”, też nie można określić rzeczywistych kolorów, bo zdjęcia są przesycone barwą niebieską. Nie znam się na tym, ale myślę, że tylko na negatywach można było by próbować odnaleźć przybliżone barwy dopasowując ja do bandery. Tu może warto zaznaczyć, że komin w tym malowaniu (zdjęcie pierwsze) ma domalowaną górną część w kolorze niebieskim nie całkowicie pokrywając wcześniejszą plamę namalowaną w 1941roku. Co zresztą na pierwszy rzut oka wyróżnia te dwie wersje tego okrętu. Co do cyklu artykułów, w którym Z Nowak opisuje barwy PMW trudno się odnieść bo nie podaje źródeł. Zamieszczony przeze mnie rysunek jest oparty o materiał otrzymany od jednego z występujących na tym forum kolegów, który siedzi w temacie od kilkunastu lat. Rysunek przedstawia Błyskawicę z końca 1941r malowaną w schemacie ALD for A class używanym od jesieni 1941r do lata 1942. Kolory to; B55, G45,B30, G20.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Kolory RN

Post autor: Waldek K »

Wracając jeszcze do kolorów f-my Hataka, to mam poważne wątpliwości do B30 i B55. Nie wiem skąd im się wziął ten zielonkawy kolor, bo z tego co wiem (wyczytałem), to oba były odcieniami niebieskiego. B30 - jasny, B55 - bardzo jasny. Poza tym B30 był jednym z dwu podstawowych kolorów (drugi to biały) malowania brytyjskich barek desantowych w okresie lądowania w Normandii i później, a na licznych kolorowych zdjęciach z tego okresu widać, że był to niebieski (różne odcienie).
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Kolory RN

Post autor: Marek T »

Odcień zielony bierze się stąd, że niewłaściwie - w mojej opinii - są interpretowane próbki zachowane od czasów wojny.
Nie bierze się pod uwagę efektu starzenia, a jest on poważny. Farby w tamtych czasach były oparte na pokoście lnianym, a ten z czasem ciemnieje i robi sie przez to bardziej żółty.
To, w połączeniu z niebieskim pigmentem, daje zielonkawy odcień.

W niektórych publikacjach jest przytaczany przepis na robienie farb, gdy nie ma zestawów fabrycznych. W przypadku B55 są tam dwa rodzaje bieli (cynkowa i jakaś inna), pasta granatowa, pokost i - o ile pamiętam - 0,02 całości (wagowo) pasty zielonej. To chyba za mało na pojawienie sie wyraźnie zielonego odvienia.
FireMay
Posty: 1
Rejestracja: 2018-10-11, 01:09

Re: Kolory RN

Post autor: FireMay »

Zgadzam się z przedmówcą odnośnie efektu starzenia. Osobiście mam styczność z tymże zjawiskiem przy obrazach, jednak według mojej skromnej opinii statki niewątpliwie bardziej to odczuwają.
ODPOWIEDZ