Pytanie o Iron Duke'a

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Pytanie o Iron Duke'a

Post autor: de Villars »

Trafiłem na to dość znane zdjęcie Iron Duke jako okrętu szkolnego, ze zredukowaną artylerią:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

i mnie zastanowiła jedna kwestia - dlaczego na rufie zostrawiono górną wieżę, a nie dolną jak na dziobie - ze względów stateczności było by to chyba korzystniejsze. I czemu koło tej wieży postawiono stanowisko jakichś lżejszych działek, i to w takiej odległości, że chyba (jeśli dobrze odczytuję zdjęcie?) utrudniają obrót wieży dział 343 mm. Nie logiczniej było by zamienić miejscami te stanowiska - ciężkie działa u góry, lżejsze w superpozycji?
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: Pytanie o Iron Duke'a

Post autor: SmokEustachy »

Dalmierz
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Pytanie o Iron Duke'a

Post autor: Maciej3 »

Dokładnych danych nie mam, ale mogę trochę pospekulować.
Brytole nie lubili zbyt stabilnych okrętów. Jeśli wysokość metacentryczna była zbyt duża, to okręt "szarpał". Nie lubiły go załogi, szybko się zużywały mechanizmy, była słaba celność dział.
Z Idon Duka przy przebudowie na okręt szkolny zdejmowano głównie rzeczy położono wysoko, a w każdym razie nad linią wodną (wieże artylerii głównej, pancerz burtowy). W efekcie stateczność początkowa rosła.
Może się obawiano, że będzie zbyt duża?

A to że w miejsce rufowej wieży postawili prototyp 5.25 - to tam było miejsce a że przeszkadzał w obrocie wieży X? A kogo to obchodzi? Przecież ten prototyp był przejściowo do testów, do tego w trakcie pokoju, więc komu to przeszkadza?
Potem to zdjęli.
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
ODPOWIEDZ