Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Omówienia i recenzje nowych książek, artykułów, publikacji

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: Iron Duke »

Marmik pisze:Ja czegoś nadal nie rozumiem. Dla kogo jest seria "super drawings"? Na stronie jest napisane, że jest to seria dla modelarzy okrętowych i szczerze mówiąc wydaje mi się to jedyny logiczna grupa odbiorców, bo jak wielu innych odbiorców wyda niemal 80 złotych po prostu by sobie pooglądać wizualizacje?
A jeżeli dla modelarzy to niestety, ale zarzuty są całkowicie uzasadnione.
Nic dodać. Nic ująć.
No i ciekawe co na to Góral odpowie. No poza wysyłaniem majli do jak to sam określił >byłych kolegów<.

8)
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: Peperon »

Panowie, proszę nie generalizujcie.
Przecież nie wszystkie wizualizacje są złe, a potępianie serii w czambuł może krzywdzić innych autorów.
W OKRĘTACH były wstawiane artykuły z obrazami 3D i na Forum były głosy zadowolenia, że są fajne i dokładne.
Dlatego proszę o nie generalizowanie, żeby nie krzywdzić autorów i wydawnictwa.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: Marmik »

Ponieważ nie kupuje tych publikacji to odnoszę się wyłącznie do treści poruszonych w tym wątku. Jak wspomniałem, dyskusja jaka się tu rozwinęła niejako skłoniła mnie do zwrócenia większej uwagi na 3D. Zatem mój poprzedni post generalnie odnosi się do idei serii, ale ostatnie zdanie wyłącznie do omawianego opracowania. No bo pal licho ten flagsztok czy co tam jeszcze, ale np. prosty pokład w rejonie wt zamiast "pofałdowanego" to już błąd krytyczny.
Wiem, że jak coś się pisze na FOW to raczej rzadko ktoś wyciąga z tego wnioski i przeważnie idzie, że specjaliści od przecinków się czepiają, ale mam nadzieję, iż tym razem ktoś jednak weźmie sobie do serca te sześć stron postów i będzie z tego jakiś pożytek.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: Iron Duke »

Nie uważam się za specjalistę od floty japońskiej. Są lepsi w tej dziedzinie. Ale tak dla sportu wziąłem do ręki wydanego również w 3D Prinz Eugena z renderami autorstwa WG. Może ktoś mi pomoże znaleźć na nim światła pozycyjne które były umiejscowione na ruchomych skrzydłach pomostu. A przynajmniej tam były na prawdziwym PE i jego starszych braciszkach....
Jak dotrze do mnie Bismarck 3D to też sobie go szczegółowo obejrzę.

8)
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: Peperon »

Iron Duke pisze:...Może ktoś mi pomoże znaleźć na nim światła pozycyjne które były umiejscowione na ruchomych skrzydłach pomostu. A przynajmniej tam były na prawdziwym PE i jego starszych braciszkach....
Jakiś skanik można prosić ?
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: Iron Duke »

To nie skany tylko fotki publikacji. :mrgreen:

8)
Załączniki
PE 3D made in WG gdzie światła?
PE 3D made in WG gdzie światła?
DSCN0175.JPG (106.62 KiB) Przejrzano 13825 razy
PE 3D made in WG gdzie światła?
PE 3D made in WG gdzie światła?
DSCN0176.JPG (97.05 KiB) Przejrzano 13825 razy
PE rys. Sławomir Janik wyd. AJ-Press - światła na swoim miejscu
PE rys. Sławomir Janik wyd. AJ-Press - światła na swoim miejscu
DSCN0177.JPG (108.92 KiB) Przejrzano 13825 razy
AH 6.04.1940 Cuxhaven nieco inne ujęcie
AH 6.04.1940 Cuxhaven nieco inne ujęcie
DSCN0178.JPG (119.66 KiB) Przejrzano 13825 razy
AH 6.04.1940 Cuxhaven
AH 6.04.1940 Cuxhaven
DSCN0179.JPG (105.79 KiB) Przejrzano 13825 razy
Awatar użytkownika
goral_44
Posty: 149
Rejestracja: 2004-03-06, 14:02
Lokalizacja: Poznan

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: goral_44 »

Szanowni Panowie,
jak napisałem w poprzednim poście nie jestem WG tylko Waldek lub Waldemar Góralski.

Biorąc pod uwagę ostatni wpis zwróciłem się do amerykańskiego instytutu badawczego o opinię i oto ona:

oglądanie grafik 3D, Waldemara Góralskiego, nie spowodowało, poza jednym przypadkiem, ociemnienia a tym bardziej ślepoty oglądającego.
Przypadek Iron'a "blind" Duk'a jest jedynym takim na świecie i będzie badany w instytucie Gall Lupa, na koszt ociemniałego.

Pozdrawiam i zapewniam, że światła pozycyjne na Prinz Eugen są i mają się znakomicie.

Waldek (goral_44, Viktor)

waldemar.goralski@wp.pl

Tomku, jeśli mój były znajomy, przekazuje do wglądu moją prywatna korespondencję innym, to na szczęście jest to mój BYŁY znajomy. Zresztą posiada on taki zbiór zdjęć, że pytając go o pozycyjne na pewno dostałbyś odpowiednie fotografie
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: Peperon »

goral_44 pisze:...Biorąc pod uwagę ostatni wpis zwróciłem się do amerykańskiego instytutu badawczego o opinię i oto ona: oglądanie grafik 3D, Waldemara Góralskiego, nie spowodowało, poza jednym przypadkiem, ociemnienia a tym bardziej ślepoty oglądającego.
Przypadek Iron'a "blind" Duk'a jest jedynym takim na świecie i będzie badany w instytucie Gall Lupa, na koszt ociemniałego.
Pozdrawiam i zapewniam, że światła pozycyjne na Prinz Eugen są i mają się znakomicie...
Waldku chodzi o to, że z trzech fotografii wizualizacji PE, światła widać tylko na jednej.
Świadczy to albo o pośpiechu wykonania, albo o niechlujności. Przykre to, ale prawdziwe.
Możliwe są inne tłumaczenia, ale nie chcę o nich myśleć.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
goral_44
Posty: 149
Rejestracja: 2004-03-06, 14:02
Lokalizacja: Poznan

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: goral_44 »

Piotrze, nie rób z siebie głupszego niż jesteś.

Niechlujstwo jest w materiałach, do których odniosę się w stosownym czasie, zresztą na Twoją własną prośbę.
nie pozdrawiam serdecznie,

Waldek
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: Peperon »

goral_44 pisze:Piotrze, nie rób z siebie głupszego niż jesteś...
No cóż Waldku. Głupi jestem i pewnie taki umrę.
Jak jednak wyjaśnisz te braki na wizualizacjach ?
Fotki Hippera z Cuxhaven nie pozostawiają wątpliwości. Tylko dlaczego jest zielone światło na wizualizacji nadbudowy dziobowej, a nie ma na pozostałych dwóch ? Co więcej, świateł pozycyjnych nie ma w innym miejscu tej nadbudowy. Nie będę też ukrywał, że są rozbieżności między fotkami Hippera, a wizualizacją nadbudowy dziobowej Eugena.
Ale może wynika to z tego, że jestem ślepy i głupi. :diabel:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
goral_44
Posty: 149
Rejestracja: 2004-03-06, 14:02
Lokalizacja: Poznan

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: goral_44 »

a co ma Hipper do Prinz Eugena? bo nie bardzo rozumiem. Cóż pooglądaj sobie zdjęcia, a znajdziesz na pewno odpowiedź i nie będziesz zaśmiecał wątku.
Nawet ułatwię sprawę - str 49, bo nadal zaćmienie bierze górę nad rozsądkiem.
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: Iron Duke »

No to teraz fotka PE z 1944 roku zrobiona na Bałtyku.
Pochodzi z publikacji Die Deutsche Kriegsmarine 1935-1945 cz.4 str. 172
Ruchome skrzydło pomostu obłożone brezentem i ciemny prostokąt światła pozycyjnego.
A co ma AH do PE?
Ano to ma, że światła pozycyjne umieszczane są na okrętach nie wg widzimisię dowódcy ale wg obowiązujących przepisów. No i jeszcze to, że co prawda oba okręty powstały wg różnych projektów ale uznawane są za ten sam typ.

8)
Załączniki
DSCN0180.JPG
DSCN0180.JPG (116.46 KiB) Przejrzano 13664 razy
Awatar użytkownika
goral_44
Posty: 149
Rejestracja: 2004-03-06, 14:02
Lokalizacja: Poznan

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: goral_44 »

Iron blind Duke otwórz oczy i książki ze zdjęciami Prinz Eugena z daty na jaką został wybudowany model.
Bismarck i Tirpitz to też ten sam typ i co z tego?
Bismarck miał światła na przedzie nadbudówki a Tirpitz na "skrzydełkach"

Chyba miał inne przepisy.
syjek
Posty: 97
Rejestracja: 2010-07-05, 14:49

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: syjek »

Witam

Chciałbym dorzucić swoje "trzy grosze" do wątku, z tym, że z nieco innej strony.

Podstawowe pytanie które należy zadać po przeczytaniu całego wątku, a zwłaszcza po "świeżych" wpisach Irona Duka (tak się będę zwracał, choć wiem, kto się kryje za tym nickiem) brzmi: czy jest to recenzja (czyt. wytykanie błędów bo w Polsce z tym się wiąże recenzowanie) konkretnej pozycji dotyczącej TAKAO w 3D, czy raczej wątek w którym wszyscy którzy nie lubią, nie cenią, bądź zwyczajnie mają na to ochotę chcą "przywalić" Waldkowi Góralskiemu za "całokształt" i zdeprecjonować jego dorobek jako autora modeli 3D.

Może zacznę od krótkiego przypomnienia, iż środowisko wydawnicze obejmujące tematykę morską, wojennomorską, tudzież modelarską (ściśle powiązaną z oboma) rządzi się takimi samymi prawami jak każde inne w naszym kraju. A więc mnóstwo w nim intryg, knowań, zamieszania i niezdrowej rywalizacji nie tylko wśród wydawnictw, ale przede wszystkim wśród autorów. Są sojusze, są "kosy" i co ciekawe, często się zmieniające o 180%. Obowiązują dobrze znane zasady: "wróg mojego wroga jest moim przyjacielem", jak również "wróg mojego przyjaciela jest moim wrogiem".

Dlaczego o tym wspominam? Ano dlatego, że FOW nie czytają nie tylko wspomniani autorzy, ale chyba głównie Czytelnicy, pasjonaci i zwykli śmiertelnicy, którzy nieświadomi owych "gierek", zabierając zdania w różnych tematach, zostają w owe wojenki i potyczki często wplątywani, nie mając pojęcia, co się kryje "między wierszami". To oczywiście sytuacja, która nie powinna mieć miejsca, ale ma. Dlatego warto być ostrożnym w formowaniu takich, czy innych zarzutów pod adresem takiej czy innej pozycji wydawniczej, a już należy mieć się na baczności w ocenie konkretnych osób. Osobną grupę stanowią osoby niby niezwiązane z tym czy innym autorem, ale pewnie zwyczajnie podpuszczani działają w imieniu innych osób pozostających niejako w "cieniu".

Ktoś powie, że udzieliła mi się "psychoza Antoniego", ale ludzie związani ze "środowiskiem" wiedzą o czym piszę. Chce po prostu uświadomić innym, że nie wszystko jest takie, jakie widzą i czytają na pierwszy rzut oka.

Wracając do tematu wątku i domniemanych błędów Waldka odnoszę wrażenie, że są one znakomitym powodem aby "przejechać" się po nim, może nawet wyeliminować go z rynku, a przynajmniej obniżyć jego "ranking". Jestem wychowany wg "starych" zasad internetowych mówiących, że autor wątku jest odpowiedzialny za jego kształt. Czy uważasz Peperon, że wplątywanie w niego kolejnych "odnalezionych" błędów Waldka w jego publikacjach jest tym, co powinno w nim się znaleźć? Bo ja Ci powiem, że na 100% w każdej jego pracy są błędy, tak samo jak w każdej innej, innego autora. Nikt nie jest nieomylny, a ci co myślą inaczej, co ludźmi pełnymi pychy. Więc jeśli rzeczywiście powodem założenia przez Ciebie tego wątku było tylko i wyłącznie wyszczególnienie błędów w Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao aby ochronić przed nimi modelarzy (co oczywiście nie jest niczym złym), a nie "sąd kapturowy" nad WG (pod tak cały czas pojawia się jego imię i nazwisko), to używanie niektórych sformułowań (np. spierniczenie roboty) jest sporą przesadą. Ja chętniej przeczytałbym uczciwą recenzję tej pozycji z wyszczególnieniem błędów, ale również i pozytywów, niż czytanie kolejnych wpisów dyskredytujących cały dorobek Waldka, co niestety - dysponując 9-letnią wiedzą działania w tej branży i wiedząc "kto i z kim"- stawia pod znakiem zapytanie czystość i rzetelność zamiarów.

Pozdrawiam
Sylwek Grabarczyk
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: Iron Duke »

Syjek...
Czy przeczytałeś mój drugi post w tym wątku? Nie raz mi się dostało za model który wg jednego autora miał coś a wg innego nie miał tego cosia. Albo był w innym miejscu. I pewnie tez mógłbyś powiedzieć kilka podobnych historii w temacie oceny modelu przez różnych sędziów.
syjek pisze: Osobną grupę stanowią osoby niby niezwiązane z tym czy innym autorem, ale pewnie zwyczajnie podpuszczani działają w imieniu innych osób pozostających niejako w "cieniu".
No to raczej powinieneś skierować do osobników którzy piszą pierwszy post na FOW i od razu walą z grubej rury.
Dla nikogo nie jest tajemnicą, że z MacGregorem znamy się jeszcze z czasów gdy o Tobie czy innych wydawcach i autorach nikt nie słyszał. A o Grzesiu już było głośno.

goral_44...

No to może mi wskażesz gdzie są te światła???
Nie ma ich tylko na tych kilku fotkach robionych na początku 1946 roku w Filadelfii. Ale to już inna bajka.

A co do Bismarcka to miał światła i na skosach nadbudówki i na skrzydłach pomostu. Można je sobie obejrzeć m in.
w ....Super Drawings 3D nr16009 na str. 53 wydawnictwa Kagero!!!
oraz w pięcioczęściowej monografii Bismarcków wydawnictwa AJ-Press
i Die Deutsche Kriegsmarine 1935-1945 cz.6 autorstwa S. Breyer i G.Koop poświęconą w całości Bismarckowi.

Wkleić skany?

A Prinz Eugena się dlatego uczepiłem bo stoi w kolejce do mojej stoczni i intensywnie zbieram kwity...

8)
Awatar użytkownika
goral_44
Posty: 149
Rejestracja: 2004-03-06, 14:02
Lokalizacja: Poznan

Re: Super Drawings in 3D Japanese Heavy Cruiser Takao

Post autor: goral_44 »

lepiej go nie rób, bo jak masz na jego widok wymiotować, za każdym razem bo nie zobaczysz świateł pozycyjnych lub będziesz musiał się tłumaczyć kolesiom dlaczego on tak zrąbany to po co Ci ten stres.
Mówię Ci, NIE WARTO
Ostatnio zmieniony 2014-06-02, 18:21 przez goral_44, łącznie zmieniany 1 raz.
Zablokowany