Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Omówienia i recenzje nowych książek, artykułów, publikacji

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: crolick »

karol pisze:
crolick pisze:
karol pisze:ps. czy mogę prosić admina o poprawienie tytułu tematu przez usunięcie kropki i danie d zamiast g? ;)
Temat jest prawidłowy. Skrót od według to wg (bez kropki!)
A jest prawidłowo dr. bo według doktora Pawłowskiego, a nie doktor Pawłowski.

No chyba, że co innego masz na myśli...
W sprawie wg nie mam racji, jest dobrze. Ale dra zamiast dr. można by zastosować.
http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Doktor ... ez;99.html
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 592
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: MacGreg »

karol pisze: ale pochwalam inicjatywę popularyzacji spraw morskich w portalach horyzontalnych. Za ten fakt wielki plus.
i wcale mnie nie razi subiektywne i baaaardzo osobiste opisanie potencjalnych faktów. To kwestia prywatnych ocen i opinii pana doktora.
Doktor ewidentnie pisał tamten tekst w wielkim pośpiechu, stąd różne kwiatki
Przepraszamale nie bardzo rozumiem. Ja nie krytykuje autora za to ze wyraza swoje kontrowersyjne opinie..
Krytykuje za to, ze jako pracownik naukowy wypisuje kompletne bzdury :
- HMS "Indefatigable" nie byl ''sistrzanym okretem HMS "Queen Mary''
- Brytyjczycy nie stracili 2 a 3 krazowniki liniowe (pancerniki)
- Niemieckie zalogi wzniecily bunt w 1918 nie z powodu ''spartanskich warunkow panujacych na okretach'' (podczas pobytu okretow w bazie zalogi mieszkaly w barakach na ladzie) ale zupelnie z innych powodow
- ORP Blyskawica i ORP Grom nie pocodzily ze Szwecji.
To tylko kilka tzw. ''kwiatkow'', ktorych nie mozna tlumaczyc pospiechem. Doktor medycyny ktory pomyli trzustke z watroba jest pozbawiony prawa do wykonywania zawodu.
ps. czy mogę prosić admina o poprawienie tytułu tematu przez usunięcie kropki i danie d zamiast g? ;)
Ps. Skrót wedlug piszemy wd, po doktor w języku polskim nie ma kropki w skrócie dr, bo kończy się na ostatniej literze. W niemieckim okey, ale to forum polskie. Albo zrób dra :-)
Dlaczego zamiast dyskutowac na tematy merytoryczne, pojawiaja sie tzw. tematy zastepcze?
Nie jestem z wyksztalcenia polonista, staram sie pisac jak najlepiej potrafie, wiec gdyby nawet pojawil sie jakis blad w moich postach to prosze mi wybaczyc. Ale
okey
ale to forum polskie
propably is not quite correct.
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: tom »

MacGreg pisze: - ORP Błyskawica i ORP Grom nie pochodziły ze Szwecji.
Pisząc żartobliwie - w jakimś procencie tak :D i tu doktor nie rozminął się z prawdą całkowicie. Artyleria główna i plot (Boforsa) pochodziła, a to jakiś "kawałek" okrętu - jak patrzymy na "złożoną do kupy" przedwojenną całość - jest... Ale wiadomo, że okręty budowano w Wielkiej Brytanii.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: Peperon »

tom pisze:
MacGreg pisze: - ORP Błyskawica i ORP Grom nie pochodziły ze Szwecji.
Pisząc żartobliwie - w jakimś procencie tak :D i tu doktor nie rozminął się z prawdą całkowicie. Artyleria główna i plot (Boforsa) pochodziła, a to jakiś "kawałek" okrętu - jak patrzymy na "złożoną do kupy" przedwojenną całość - jest... Ale wiadomo, że okręty budowano w Wielkiej Brytanii.
Równie dobrze mógłby napisać, że pochodziły z Polski. Przecież część wyposażenia została wyprodukowana w naszym kraju. Pomijam przy tym takie drobnostki jak jak nadzór nad budową, czy wymagania przetargowe. :lol:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: marek8 »

A części i niemieckie podzespoły to co? :-D Naprawdę trzeba "bronić" autora mimo, że wszyscy widzą, że choć potrafi dobrze pisać akurat w przywołanych przypadkach wykonał zwykłą fuszerkę? :| To, że u nas wiecznie nie ma winnych i nikt za nic nie odpowiada to min. efekt takiej postawy...
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: karol »

>>>
Ostatnio zmieniony 2015-07-28, 00:12 przez karol, łącznie zmieniany 1 raz.
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: tom »

marek8 pisze:A części i niemieckie podzespoły to co? :-D Naprawdę trzeba "bronić" autora mimo, że wszyscy widzą, że choć potrafi dobrze pisać akurat w przywołanych przypadkach wykonał zwykłą fuszerkę? :| To, że u nas wiecznie nie ma winnych i nikt za nic nie odpowiada to min. efekt takiej postawy...
Jak pisałem - podszedłem do tego żartobliwie, bo to że MacGreg ma rację - każdy widzi. Można tylko oceniając "całokształt" zacytować autorowi serialowe "Jeśli już coś robisz - rób to dobrze" (a przynajmniej się postaraj).
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: Peperon »

tom pisze:Jak pisałem - podszedłem do tego żartobliwie, bo to że MacGreg ma rację - każdy widzi. Można tylko oceniając "całokształt" zacytować autorowi serialowe "Jeśli już coś robisz - rób to dobrze" (a przynajmniej się postaraj).
Trzymając się filmowych klimatów można sparafrazować tekst J. Gajosa z "Piłkarskiego pokera" i powiedzieć: "Jestem uczciwy. Zapłacili za dwa i są dwa." :mrgreen:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
shigure
Posty: 1242
Rejestracja: 2004-01-04, 21:35
Lokalizacja: szczecin

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: shigure »

"Nie był siostrzanym, stracili trzy, bunt wzniecono z powodów politycznych, niszczyciele polskie były wybudowane w Walii lub Poludniowej Anglii (akurat tego nie wiem), ale...
Mnie cieszy, ze opublikowano te dzieła w miejscu ważnym".

Wybacz ale pozwolę się z Tobą nie zgodzić. Puszczać wodze fantazji można w "Fantastyce" a w owej kwestii moim skromnym zdaniem opierać się należy na faktach. Najgorsze jest to że owe "dzieła" są czytane przez wielu i zamiast podać im coś zgodnego z rzeczywistością, trzeba po prostu poświęcać czas aby "obalać" takie rewelacje. Odbiegając od "morskiego wątku"- to coś na kształt "polskich obozów śmierci" i wypowiedzi jakiegoś gamonia z FBI, który oczywiście "nie ma sobie nic do zarzucenia". Po pewnym czasie w wyniku takich "dzieł" krążą np. legendy o Wikingach z rogami (nie mam na myśli tych żonatych :-) ).
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: karol »

>>>
Ostatnio zmieniony 2015-07-28, 00:09 przez karol, łącznie zmieniany 1 raz.
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: Marmik »

Robić porządnie. Jak nie wyjdzie to przyjąć na klatę krytykę i poprawiać, a nie utrzymywać "stały" poziom.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Jacek Bernacki
Posty: 431
Rejestracja: 2007-03-15, 13:32
Lokalizacja: Siecień k/Płocka

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: Jacek Bernacki »

Peperon pisze:
tom pisze:Jak pisałem - podszedłem do tego żartobliwie, bo to że MacGreg ma rację - każdy widzi. Można tylko oceniając "całokształt" zacytować autorowi serialowe "Jeśli już coś robisz - rób to dobrze" (a przynajmniej się postaraj).
Trzymając się filmowych klimatów można sparafrazować tekst J. Gajosa z "Piłkarskiego pokera" i powiedzieć: "Jestem uczciwy. Zapłacili za dwa i są dwa." :mrgreen:
To nie był Gajos tylko Bista :)
Zdaje się, że zapłacili za 3:0 :)
Co to za ludzie?
Co za różnica ważne, że są!
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: Peperon »

Jacek Bernacki pisze:Trzymając się filmowych klimatów można sparafrazować tekst J. Gajosa z "Piłkarskiego pokera" i powiedzieć: "Jestem uczciwy. Zapłacili za dwa i są dwa." :mrgreen:
To nie był Gajos tylko Bista :)
Zdaje się, że zapłacili za 3:0 :)[/quote]
Jak zwał, tak zwał - facet ten sam. :D
W artykule są dwa pancerniki, więc za tyle musieli zapłacić. Pomimo utraty trzech przez Brytyjczyków. ;)
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: Maciej3 »

Wiesz, kiedyś dyskutowaliśmy, ze krążowniki pancerne to takie w sumie prawie liniowe.
Skoro Niemcom zaliczamy Pommerna - pancernik, to czemu Brytolom nie zaliczyć tej trójki ekstra? Przy odrobinie dobrej woli i dobrym propagandziście w stylu Goebbelsa, to mogłoby to pięknie wyglądać.
Dopiero musieliby zapłacić - za sześć!
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: Peperon »

Maciej3 pisze:...Dopiero musieliby zapłacić - za sześć!
Pewnie WP zbankrutowałaby, a przynajmniej niektóre artykuły innych autorów byłyby "zubożone". :D
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Re: Bitwa Jutlandzka wg dr. Tymoteusza Pawlowskiego

Post autor: karol »

>>>
Ostatnio zmieniony 2015-07-28, 00:07 przez karol, łącznie zmieniany 1 raz.
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
ODPOWIEDZ