Jakie to armaty?

Techniczne zagadnienia okrętowe

Moderatorzy: crolick, Marmik

Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Jakie to armaty?

Post autor: Napoleon »

Mam prośbę. Marynarka turecka podczas wojny z Rosją w latach 1877-1878 dysponowała armatami określanymi jako 4- , 8- , 11- , 16- , 18- , 19- i 26-funtowe. Prawdopodobnie (może poza ostatnim przypadkiem) chodzi tu o wagomiar określony wielkością żeliwnych pełnym kul kulistych o średnicy odpowiadającej kalibrowi wspomnianych armat. Pytanie - jakie to były armaty (jakiego kalibru). Dodam, że na pewno chodzi o artylerię gwintowaną ML lub BL. Możliwe, że chodzi o sytuację w której tureckie okka były przeliczane na funty. Mam swoje ustalenia i typy (w większości przypadków) ale nie wspomnę o nich by nic nie sugerować. Szczególnie zależy mi na owych 11-funtówkach występujących najczęściej.
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 592
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Jakie to armaty?

Post autor: MacGreg »

Nie jest to moj ulubiony okres w historii okretow, ale jakis czas temu znalazlem ksiazke w ktorej byc moze byloby kilka informacji na ten temat.
Przyznaje ze skrucha ze nie zdazylem przeczytac tej pozycji, ale czeka w kolejce na swoj czas.

Iron Ships and Iron Men: Naval Modernizaton in the Ottoman Empire, Russia, China and Japan from a Comparative Perspective 1830-1897'

A to link do strony.
http://www.academia.edu/2521560/Iron_Sh ... _1830-1897
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
ODPOWIEDZ