Stanowisko administracji forum

czyli sprawy związane z administracją i działaniem forum...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Stanowisko administracji forum

Post autor: Marmik »

Sytuacja jaka zaistniała w wątkach: http://fow.az.pl/forum/viewtopic.php?p=137569#p137569 , http://fow.az.pl/forum/viewtopic.php?p=137568#p137568 zmusza nas do jasnego i wyraźnego przedstawienia stanowiska administracji FOW.

Zacznijmy od tego, że rejestrując się na forum każdy musi potwierdzić, że m.in.:
Zgadzasz się nie pisać żadnych wypowiedzi o charakterze obraźliwym, oszczerczym, propagującym treści niezgodne z polskim prawem lub naruszających cudze prawa autorskie.
Proszę przy tym pamiętać, że każdy sam ponosi odpowiedzialność za swoje czyny i słowa, więc administracja forum nie odpowiada za to co piszą użytkownicy.

Tyle tytułem wstępu.
Posty napisane przez użytkownika AvM naruszają te zasady i wcale nie chodzi o to, czy faktycznie ktoś zamierza pozwać, czy prosić wydawnictwo OW o jakiekolwiek wyjaśnienia, tylko o to, że jeżeli publicznie zarzuca się komuś kradzież to trzeba mieć i przedstawić dowód. W przeciwnym wypadku jest to pomówienie. Dowód się tu nie pojawił, więc dla administracji sprawa jest jasna, czyli że działanie użytkownika AvM jest niezgodne z zasadami funkcjonowania forum.

Przy okazji proszę też pamiętać, że wykropkowanie części słowa nie sprawia, że zatraca ono swój sens, bowiem z kontekstu wynika jakie to słowo, a przyjęliśmy chyba słuszne założenie, że wszyscy jesteśmy na tyle inteligentni, by się domyślić. W związku z powyższym wykropkowanych zniewag też tolerować nie będziemy. Oczywiście wszystko zawsze zależy od sytuacji, gdyż burzliwe dyskusje to jeszcze nie koniec świata, ale omawiany przypadek nie zostawia nam wielkiego pola do manewru. Albo AvM zaprzestanie działań niezgodnych z ogólnymi zasadami funkcjonowania forum, albo będziemy zmuszeni do zbanowania jego konta. Innymi słowy jest to ostatnie ostrzeżenie.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Warships
Posty: 12
Rejestracja: 2013-03-17, 09:31

Re: Stanowisko administracji forum

Post autor: Warships »

Dziękuję za zajęcie stanowiska przez administrację Forum. Pragnę jednak poinformować, za sugestią mojego prawnika, że od prezentacji dowodów jest sąd a nie fora.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Stanowisko administracji forum

Post autor: Marmik »

Nie zajmujemy się kwestiami prawnymi. Stwierdzamy jedynie, że wytaczanie takich zarzutów jakie padły w omawianych wątkach wymaga podparcia weryfikowalnym dowodem (czy jak kto woli: argumentami). Nie ma to nic wspólnego z sądem, a my nie jesteśmy prawnikami. Dlatego pozwolę sobie nie zgodzić się z Panem prawnikiem, bowiem czym innym są dowody rozumiane potocznie, a czym innym dowody procesowe. Gdyby dowody można było przedstawiać tylko w sądzie to 90% procent np. śledztw dziennikarskich nigdy nie ujrzałaby światła dziennego przed zakończeniem baaaaardzo długiego postępowania sądowego.
Wracając do meritum, moderujemy forum i chyba dość zgodnie uważamy, że przedstawianie tak stanowczych stwierdzeń jakie padły w postach użytkownika AvM musi być podarte dowodem/przykładem. Innymi słowy na forum nie można napisać, że np. pan X kradnie, ale (to już wyłącznie moja opinia) można napisać że np. wydaje mi się, iż pan X nielegalnie wykorzystał zdjęcie krążownika należące do pana W, a zamieszczone na stronie 23 ostatniego numeru pisma ABC. Dla nas jest to jasny sygnał, że mowa jest o czymś konkretnym, a nie tzw. pierdu-pierdu. Nie ma przy tym znaczenia czy oskarżenie jest prawdziwe, bowiem od dochodzenia tego są sądy, a nie forum (my jedynie możemy udostępnić na wniosek sądu niezbędne dane). Chodzi jedynie o to, że oskarżenie ma jasne i wyraźnie określane podstawy. Staramy się znaleźć jakąś granice pomiędzy netykietą, a wolnością słowa.
Dla zobrazowani o co z grubsza chodzi podam tu przykład mojego chybionego zarzutu w stosunku do użytkownika Dziadek sprzed paru lat. Moja fatalna pomyłka wynikała z niewłaściwego opisu katalogu na dysku twardym i bardzo szybko została wyjaśniona, a ja odszczekałem swoje słowa co zakończyło problem. Chodziło o konkretny materiał i można to było łatwo wyjaśnić.

PS.
Dodam też, że w związku z tym, iż osoby zgłaszające się jako poszkodowani mogą mieć pretensje o to, że jakaś treść zniknęła zanim zdążyli np. zrobić zrzut ekranowy, przez jakiś czas staramy się nie usuwać treści bez wyraźnej prośby ze strony zgłaszającego.

EDIT:
Ponieważ post pisałem o godzinie jak widoczna, to wkradło się kilka nieprecyzyjnych określeń. Post został nieco wyedytowany. Proszę przy tym pamiętać, że niezależnie od tego czy ktoś kogoś będzie pomawiał, zniesławiał, pozywał, rolą moderatorów jest łagodzić spory. W tym wypadku post MiKo http://fow.az.pl/forum/viewtopic.php?p=137587#p137587 jasno dowodzi, że zgodnie uważamy, iż doszło do naruszenia netykiety. Ponadto, należy pamiętać, że nie zawsze reakcja jest natychmiastowa, bowiem nie dość, że mamy własne życie w realu, to jeszcze zwykliśmy przedyskutować między sobą formę reakcji w tak poważnych sprawach.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Stanowisko administracji forum

Post autor: AvM »

Uwazam ze dzialania administracji sa zbyt pochopne.

Moze administracja by przejzala numery OW i sprawdzila skad sa zdjecia,
jakie materialy zostaly uzyte, czy sa naprawde podane zrodla.

Przyklad
Seria artykulow "Brytyjskie Monitory typu <Lord Clive>" z 2007 roku. przez Pana Sobanskiego.

Oparta na ksiazce Dr. Iana Buxtona "The big gun Monitors" z 1978
Jak latwo zauwazyc jest pelno zdjec "Fot zbiory Ian Buxton""

Na stronie 208 tej ksiazki (tego starego wydania) jest spis zrodel zdjec.

Prosze oto stanowisko Dr.Buxtona

Date: Thu, 21 Mar 2013 15:15:12 +0000 [04:15:12 PM CET]
From: Ian Buxton <ian.buxton@xxxxx> United Kingdom
To: 'Andreas von Mach' <andreas@xxxxx>
Subject: RE: Big gun Monitors

Andreas

Yes I noted their tendency to copy material without authorisation. I never gave them permission. I think they have used Imperial War Museum pix without permission,

Ian



Interpretacja zostawiam forumowicza. Podobnie jak dowonlne tlumaczenie tego tekstu.
To jest jedan z wielu dokumentow ktore posiadam. Pelnijsze sa tez w mojim posiadaniu, gdyz z kolegami z calego Swaita zastanawiamy sie nad podaniem Pana J.M., ktory z ironia uzywa pseudomimu "Warships"- chyba jako zrodla z ktorego wielokrotne bez zgody autorow i wydawnictwa pobieral materialy o lamanie praw autorskich. Prosze przejzec OW zanim napisze sie opinie.
Ostatnio zmieniony 2013-03-22, 02:08 przez AvM, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Sprawa Jaroslawa M,

Post autor: AvM »

Jak komus za malo prosze bardzo
Dalszy przyklad kradziezy autorskiej tym razem z Brazylii
JM znal George, ale zalowal chyba pieniedzy , bo czegoz innego
W OW znajduje sie artykul oczywiscie autora z Rosji w numerze 105
z planikami ktore tylko raz swiat widzial i to w czasopismie WARSHIP Conwey'a
George spedzil wiele lat badajac pancerniki braziljskie ; i co Pan JM, po prostu bierze wszystko jak swoje.
Nie ma nawet wzmianki o nim, ale sa przerysowane planiki ,juz innego autora.

From: george gratz <antoniogratz@xxxxxx>
To: Andreas von Mach <andreas@xxxxx>
Subject: WARSHIP FILE

Dear Andreas,

I'm sending this article to proof that, the drawings, that NEVER come to the light before, and come from weeks to years of research and draw in the underground depots of Historic and Navy museum depots, were stolen without any consideration and appeared with another authors name in OKRETY WOYENNE.

Best regards

George Gratz


Pan Jaroslaw M. nie jest shiploverem jak wiekszosc czytajacych to forum. nazywa sie przedsiebiorca i wydawca. Bardzo jasna deklaracja. Chodzi o $$$$$$$$. JM chodzi tylko o pieniadze, jesli ktos tego nie zauwazyl, to powoli musi miec oczy otwarte, a wiekszosc tez portmonetke, to kosztuje juz 25PLN (5 EURO).

"Okrety Wojenne" to tez ukradzinony tytul z czasopisma Kola Studentow "Korab". Wyszedl co prawda jeden numer , drugi lezal w cenzurze, ale wybuichl stan wojenny.
Ale to najmniej wazny problem.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Stanowisko administracji forum

Post autor: Marmik »

AvM pisze:Uwazam ze dzialania administracji sa zbyt pochopne.
Zbyt pochopne? W czym? W tym, że nie uznajemy sposobu w jaki Pan formułuje zarzuty?
Tu nic się nie zmieni.

Za słownikiem PWN:
pochopny
1. «pośpieszny, nieprzemyślany»
2. «działający prędko, bez zastanowienia»


Nie zajmujemy się przeglądaniem zdjęć, nie znamy wszystkich posiadaczy majątkowych praw autorskich na świecie. Nie śpieszyliśmy się z przedstawieniem stanowiska i dość długo wspólnie zastanawialiśmy się nad jego ostatecznym brzmieniem. W takiej sytuacji trudno uznać za zasadny zarzut o pochopność.

W powyższych postach ponownie formułuje Pan część zarzutów w sposób niedopuszczalny, co będzie przedmiotem dyskusji w gronie moderatorów.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Warships
Posty: 12
Rejestracja: 2013-03-17, 09:31

Re: Stanowisko administracji forum

Post autor: Warships »

Panie Mach!
Rozumiem, że zaczął się Pan zawodowo zajmować zbieraniem haków na mnie? Jeśli tak, to zwalnia mnie to z obowiązku prowadzenia dalszej dyskusji z Panem. Ta będzie prowadzona przez moją kancelarię adwokacką. Informuję ponadto, iż do dzisiaj nie dostałem żadnych maili od panów Buxtona i Gratza.
Bez poważania,
J.M.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Sprawa Jaroslawa M.

Post autor: AvM »

Numer Specjalny OW 3

1. Ten obrazek nie pochodzi z zadnej mojej kolekcji
2. Nie przesylalem Panu Jaroslawowi M. zadnych obrazkow do tego OW
3. Nie mail Pan Jaroslawowi M.zadego prawa uzywania mojego nazwiska
4. jest to typowa zagrywka Jaroslawowa M. dla unikniecia problemow z ewentualnym prawem autorskim

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2013-03-23, 14:39 przez AvM, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Sprawa Jaroslawa M.

Post autor: AvM »

Numer Specjalny OW 3

Typowy przyklad zachowania Pan Jaroslawowa M.

1. Bierze artykul z WARSHIP Conwey'a, tu Numer 29
2. Znajduje kogos kto to opracowuje, czasem dla niepoznaki dodaje sie inne "zrodla", ale czesto nie podaje sie oryginalnego zrodla
3. Zdjecia sa po prostu kradzione z oryginalnegej ilustracji, czesto podpisywane jak tu imieniem autora oryginalu
- Zdjecie nie pochodzi z zadnej mojej kolekcji, w orginale jest podane zrodlo CPL = Conway Publishers Library
- Nie przesylalem Panu Jaroslawowi M. zadnych obrazkow do tego OW
- Nie mial Pan Jaroslawowi M. zadego prawa uzywania mojego nazwiska
4. Podobnie czesto z planami, Pan Jaroslawowi M. podzleca przerysowanie planow

Obrazek
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Stanowisko administracji forum

Post autor: Marmik »

Napiszę to dość krótko i tylko raz.
Ta "wojna" toczona na FOW nie służy ani forum, ani w ogólnym wymiarze całemu polskiemu rynkowi wydawniczemu. Jeżeli coś jest niezgodne z prawem to proszę to kierować do sądu. Sprawa została zasygnalizowana na FOW i na tym koniec.
Oskarżenia AvM znowu wchodzą w sferę, której nie będziemy tolerować (mam tu na myśli np. przerysowywanie planów, bez żadnego podparcia tego twierdzenia). Są podane przykłady sprzed chyba 14 lat i dotyczące wyłączenie zwaśnionych stron i na tym koniec. Temat zamykam do czasu gdy administracja wypracuje decyzję do losów wątku.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Zablokowany