Gwiezdne wojny ;)?

Gość

Gwiezdne wojny ;)?

Post autor: Gość »

http://tanks45.tripod.com/Jets45/Histor ... 3/L133.htm


Hej Panowie ( być może Panie też ;) ) wczoraj na discovery mialem okazję zobaczyć program o Lockheed L-133 a nastepnie szperając po googlach natrafiłem na taki oto link ;), a więc co Myślicie o tejże konstrukcji ? Czy to była jedynie fantazja konstruktorów, którzy wybiegli myślami daleko w przyszlość ,czy też samolot ten mógł osiągnąć sukces np. jako myśliwiec ?
Szymoon

Post autor: Szymoon »

Sory nie podpisałem się :wink:
Primo
Posty: 68
Rejestracja: 2005-02-08, 17:34
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Primo »

Z tekstu wynika, że na bazie prac i projektów tej koncepcji powstał bardzo udany myśliwiec "Shooting star", który jako pierwszy odrzutowiec w historii stoczył pojedynek z odrzutowcem wroga i go wygrał.
"From the halls of Montezuma to the shores of Tripoli"
Szymoon

Post autor: Szymoon »

The first "jet-to-jet" victory in military history, in fact, saw a Soviet-made MiG-15 going down in flames at the hands of an American F-80 pilot. Lt. Russell J. Brown of FEAF's 16th Fighter Squadron sparred with and then brought down the Soviet jet on November 8, 1950. It was in encounters with the F-86, however, that the Soviet-made MiGs met their true nemesis.

Czyli Primo powiada o tej sytuacji ;). Ale odnośnie Korei Amerykanie byli lepiej wyszkoleni , w końcu to byli weterani 2 wojny a piloci m.in. rosyjscy i chińscy to z reguły żółtodzioby, stąd nie dziwota że P(F)-80A potrafiły spuścić nawet migi -15. W końcu jankesi kończyli tę wojnę z wynikiem strat 10do1 na ich korzyśc :o ! Natomiast jak wygląda porównanie tych pierwszych "pionierskich" odrzutowców z czasów 2 wojny :? ? (hehe nie są to czasy aż tak odległe ;) ) Np. jakby nie patrzeć taki go-229 swą koncepcją przypomina B-2 :wink: . Oczywiście jako faworyci nasuwają się Niemcy ( Pod koniec wojny to nawet śmigłowemu Ta-152 mało kto podskoczył ;) ) ,ale uważam ,że ta "przepaść technologiczna" końca wojny nie była aż taka wielka i zarówno alianci dysponowali sprzętem który był porównywalny z technologią niemiecką.
Speedy
Posty: 552
Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
Lokalizacja: Wawa

Re: Gwiezdne wojny ;)?

Post autor: Speedy »

Anonymous pisze:http://tanks45.tripod.com/Jets45/Histor ... 3/L133.htm


Hej Panowie ( być może Panie też ;) ) wczoraj na discovery mialem okazję zobaczyć program o Lockheed L-133 a nastepnie szperając po googlach natrafiłem na taki oto link ;), a więc co Myślicie o tejże konstrukcji ? Czy to była jedynie fantazja konstruktorów, którzy wybiegli myślami daleko w przyszlość ,czy też samolot ten mógł osiągnąć sukces np. jako myśliwiec ?
Moim zdaniem fantazja. Ten samolot wcale nie wygląda tak dobrze w świetle późniejszych doświadczeń z maszynami odrzutowymi. Jest kaczką, co niezależnie od napędu byłoby w tym czasie źródłem licznych kłopotów - patrz samoloty XP-56 Ascender czy XP-44 Black Bullet, mające poważne problemy ze statecznością. Proste eliptyczne skrzydła nie sprawiają wrażenia dostosowaych do dużej prędkości. Spłaszczony wlot powietrza zaprojektowany w 1940 wcale nie musiałby dobrze działać, wloty inne od okrągłych przez lata sprawiały wiele kłopotów. Poza tym skądinąd wiem że we wlocie planowano umieszczenie karabinów masz. co już jest kompletnym absurdem.
Pozdro
Speedy
Zablokowany