Rzeczywista wartość bojowa polskich Su-22M4 i Su-22M3U

Gość

Milrek

Post autor: Gość »

karol pisze:nareszcie lew ryknął ;)
Lew może i ryknął ale tą metodą temat spadł całkowicie.

W każdym razie jestem ciekaw innych koncepcji na temat lotnictwa WP w latach 2010 - 2020 co powinniśmy zrobić albo co można zrobić.

Milrek
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Sam to wymusiłeś - zaloguj się wreszcie.

A wracając do tematu:

W perspektywie do 2020 roku czeka nas albo:
1. Przeobrażenie się lotnictwa w BSL-e
2. Jakimś cudem wejście w program F-35 (dla pozostałych eskadr - czyli jakieś 100 maszyn)
3. Albo dalsze funkcjonowanie na trzech typach:
- F-16-50+, używane F-16 series 30-40 i albo F-35 albo jakieś używane maszyny (raczej z Europy) albo BSL-e
- kombinacja F-35/F-16-50+ i np. Tornada
hobbysta
Posty: 12
Rejestracja: 2004-03-09, 18:32

Post autor: hobbysta »

Jakimś cudem wejście w program F-35 (dla pozostałych eskadr - czyli jakieś 100 maszyn)

Te 100 maszyn to chyba przesadziłeś wg. mnie przy dotychczasowych redukcjach generacyjnych w lotnictwie światowym możemy wycisnać 3 eskadry na F35 czyli razem mozemy mieć 6 elt (2020)

Albo dalsze funkcjonowanie na trzech typach:
- kombinacja F-35/F-16-50+ i np. Tornada

Tormada? Nawet najnowsze będą miały w 2020 ponad 30 lat!?
Milrek
Posty: 230
Rejestracja: 2004-01-30, 19:38
Lokalizacja: Warszawa

Tornado IDS

Post autor: Milrek »

Mam największą wątpliwość co do Tornado. Niemcy mają dwie wersje IDS i ECR. Wprowadzane EF mają zastępować F-4 czyli pytanie kiedy te Tornado IDS byłyby dostępne.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Raczej GR.4 - czyli ex-RAFowskie
Gość

Post autor: Gość »

Wariant będzie taki:
-2 eskadry Mig-29 po 20 sztuk, czy ile tam zostanie.
-4 eskadry po 12 sztuk F-16
Suki znikną, a eskadry je używające dostaną po 3 Iskry dla zachowania nawyku latania rzędu 30 godzin na twarz na rok, do czasu, aż nasz niewydolny system wykombinuje przetarg na jakiś tam wielozadaniowy środek bojowy ze skrzydłami, ze trzy razy zmieni warunki i w ostrej konkurencji wyłoni zwycięzce-"The winner is F-35!". Tyle że będzie to rok 2048 i Iskry przejdą 27 przedłużenie resursu o kolejne 48 godzin.
Stanie się tak, bo Lockheed nas wyroluje na offsecie(już to robi), więc nie będzie szmalu na nic. Już krąży pogłoska o 6 eskadrach w linii, bo nie ma forsy na F-16. Suki już od nie pamiętnych czasów są "modyfikowane", była chyba wersja z awioniką Sagem'a czy inną francuską(niech puryści mnie poprawią), później do potrzeb NATO-lamki antykolizyjne i cywilne GPS-y. Tylko piloci tych maszyn mogliby nam napisać jakie one są w porównaniu do tego co widzieli (Jaguary, Tornada, Mirage, itd.)
Niech zrobią jak w Nowej Zelandii i pozbędą się odrzutowców bojowych w ogóle, przecież NATO nas obroni. Zawsze można poprosić kolekcjonera z Anglii lub Francji, żeby zabytkowym Vampire'm przeleciał nad naszym wojskiem, albo flotą, żeby ludzie mieli symulację odrzutowca bojowego. Przepraszam za ten ironiczny ton, ale ciągła degrengolada naszego lotnictwa jest dla mnie bardzo przykra. Pozdrawiam-P
Awatar użytkownika
PiotrekS
Posty: 53
Rejestracja: 2004-04-01, 17:51
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: PiotrekS »

Ten smutny post wyzej jest mój, nie wiem czemu mnie nie zalogowało, przepraszam moderatora!
Milrek bez logowania

MiG-29 / Su-22

Post autor: Milrek bez logowania »

Anonymous pisze:Wariant będzie taki:
-2 eskadry Mig-29 po 20 sztuk, czy ile tam zostanie.
-4 eskadry po 12 sztuk F-16
Będą 2 eskadry po 16 MiG-ów 29 reszta idzie na części.
Raczej obstawiałbym 1 lub 2 eskadry na np. Hawkach.

Proszę o wyrzucenie poprzedniego postu, niechcący go wysłałem.
Gość

Post autor: Gość »

a ja i tak swoje kluczowa jest odpowieź nie czym latać tylko czym strzelać i jakie systemy naprowadzania

domek :D
Milrek bez logowania

Su-22M4 czy Lim-22

Post autor: Milrek bez logowania »

Anonymous pisze:a ja i tak swoje kluczowa jest odpowieź nie czym latać tylko czym strzelać i jakie systemy naprowadzania

domek :D
Miałem dokładnie tą samą wątpliwość i dlatego rzuciłem ten temat.
Czy przypadkiem Su-22M4 nie służy wyłącznie jako platforma dla niekierowanych pocisków rakietowych, niekierowanych bomb i działek.
Jeżeli tak to niestety jest tylko trochę lepszy od Lim-6bis ale za to o wiele droższy
Awatar użytkownika
PiotrekS
Posty: 53
Rejestracja: 2004-04-01, 17:51
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: PiotrekS »

W jakiejś gazecie padło,że Su-22 to "ślepy bokser". Przywalić może, tylko nie wie gdzie i w co. :lol:
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Kilka rzeczy - Su-22 miał niezły system autonomicznej nawigacji oparty na RSBN-ie. Można go było programować z dużą dokładnością - choć wadą była możliwość programowanie jedynie na ziemii.

Su-22 w opinii testujących go niemieckich pilotów zebrał niezłe opinie właśnie za ten system (lepszy miał tylko Su-24 i Tu-160) oraz za dużą stabilność w locie i jako platforma uzbrojenia (szczególnie że okazało się, że systemy zakłócające skutecznie oślepiają głowice Sidewinderów - Amerykanie o tym wiedzieli (i poprawili to) ale "zapomnieli" podzielić się tą wiedzą z sojusznikami - dlatego Niemcy opracowali własną poprawkę Side'a.

"Ślepymi" bokserami z uzbrojeniem niekierowanym byli protoplaści Su-22M4 - Su-7 i Su-17. Poprzez kolejne wersje Su-17M, Su-17M2/22M2, Su-17M3/22M3 dotarto do Su-17M4/22M4 o znacznie lepszej awionice i rozbudowanym uzbrojeniu kierowanym opartym o broń naprowadzaną laserowo lub telewizyjnie (Ch-25 serii M, Ch-29, KAB-y). Do tego doszły prlok Ch-58 (z systemem naprowadzania Wjuga).
Milrek bez logowania

Su-22M4

Post autor: Milrek bez logowania »

Mitoko pisze: Poprzez kolejne wersje Su-17M, Su-17M2/22M2, Su-17M3/22M3 dotarto do Su-17M4/22M4 o znacznie lepszej awionice i rozbudowanym uzbrojeniu kierowanym opartym o broń naprowadzaną laserowo lub telewizyjnie (Ch-25 serii M, Ch-29, KAB-y). Do tego doszły prlok Ch-58 (z systemem naprowadzania Wjuga).
Właśnie o to Mitoko mi chodziło. Czytałem, że generalnie nasze Su-22 są uzbrojone w:
1) naprowadzane wiązką laserową pociski rakietowe klasy powietrze–ziemia H-29L,
2) pociski rakietowe klasy powietrze–ziemia H-25R,
3) niekierowane pociski rakietowe klasy powietrze–ziemia S-24,
4) niekierowane pociski rakietowe klasy powietrze–ziemia S-25 z wyrzutniami,
5) niekierowane pociski rakietowe klasy powietrze–ziemia S-5 kal. 57 mm z wyrzutniami UB-32-16, B-8-10,
6) bomby klasyczne i kasetowe,
7) zasobniki SSPU-23 z działkami kal. 23 mm,
8) kierowane pociski rakietowe klasy powietrze–powietrze R-60.

Ciekawy jestem jaka jest wartość bojowa tych z pozycji 1) i 2) oraz czy posiadamy bomby kasetowe wskazane w pkt 6). Myślę, że wartość bojowa R-60 jest praktycznie żadna - może się mylę.
Nie znam się na uzbrojeniu ale myślę, że powinniśmy skupić się na tym które posiadamy. Ch-58 sądzę, że nie mamy i mieć nie będziemy.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Ch-29 występują w wersji L i T
Ch-25: MT, ML i MP (prlok)
kasetowe: KMGU-2 i ZR-8
npr: S-24, S-25, i raczej B-8-20 (80mm) niż UB-32

R-60 są pociskami do samoobrony
Mis
Posty: 36
Rejestracja: 2004-01-29, 23:26
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Mis »

Uzborejne z tego co wiem jest i to w miare nowoczesne (oczywiscie jak na standardy lat 80-tych), czyli takie jakie wymienil Mitoko, problem jedynie w tym ze mamy go strasznie malo. W przeciagu ostatniej dekady zdaje sie ze nie odpalono ani jednej rakiety kierowanej Ch-25 i Ch-29 i tak na prawde wydaje sie ze to jest najwieksza bolaczka naszych Suk. Uwazam ze samolot jest dobry, lepszy od Jaguarow tylko uzbrojenia do niego pasujacego i nowoczesnego jest jak na lekarstwo. Gdyby udalo sie zdobyc jeszcze troche uzbrojenia kierowanego dl celow treningowych dla naszych pilotow, to samoloty te byly by w pelni wartosciowym samolotem mysliwsko-bombowym.
Miś
Zablokowany