Wrzesien 39 dla laika

a-v-m

Wrzesien 39 dla laika

Post autor: a-v-m »

Wlasnie przeczytalem w starej ksiazeczce z 60-tych lat.
ze we wrzersniu 39 Polacy zestrzelili 120 niemieckich
samolotow.

Gdzie szybko moge znalesc informacje kto zestrzelil
i co.

AvM
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

Jeśli chodzi o ilość to w " Siłach lotniczych Polski i Niemiec 1939" jest podane że zniszczono 258 samolotów niemieckich doliczając uszkodzone i nie naprawione to łączne straty były 360 - 370 samolotów . Niestety okres walk jest tylko pobieżnie opisany. Książka bardziej opisuje historię zbrojeń Polski (łącznie z typami prototypów ) i Niemiec . Mam ja w skanach jeśli masz ochotę poczytać mogę przesłać emailem.
Mariusz2
Posty: 5
Rejestracja: 2004-11-19, 23:19
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: Mariusz2 »

No to Kolega a-v-m otworzył puszkę Pandory. W tejze kwestii w roznych czasopismach lotniczych rozpoczęła sie istna wojna w tej sprawie. Rozni autorzy dokopali się do żródeł niemieckich i w rozny sposób konfrontują to z naszymi, a przynajmniej z tymi, do ktorych aktualnie jest dostęp.
Zresztą na innych Forach, poswięconych omawianemu zagadnieniu sprawa ta jest wałkowana i czasami dochodzi się do ciekawych konkluzji.

Pozdro.
Awatar użytkownika
Grom
Posty: 405
Rejestracja: 2008-03-12, 00:15

Post autor: Grom »

Jako, że jestem laikiem odnowię temat. Otóż o wiele mniej interesuje mnie kto kogo i ile razy zestrzelił. Natomiast interesuje mnie rozmieszczenie, uzbrojenie poszczególnych dywizjonów również rejony operowania. Chodzi mi głównie o lotnictwo operujące z baz położonych wokół Bałtyku, oraz lotnictwo operujące nad samym Bałtykiem. Będę wdzięczny za informacje dotyczące książek.
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Crolick "policzył" zestrzelenia przez oddziały MW, ale artykuł utknął w redakcji pewnego czasopisma.
JB
Tzaw1
Posty: 640
Rejestracja: 2006-05-03, 17:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tzaw1 »

Emmerling, Luftwaffe nad Polską. I to w zasadzie wyczerpuje całość zagadnienia. W zasadzie, bo nie ujęta są (jeszcze) działania lotnictwa np. morskiego i rozpoznawczego. I tu trzeba poszperać w innych pracach.
Strona polska, to np. Andrzej Olejko, Morski Dywizjon Lotniczy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Grom
Posty: 405
Rejestracja: 2008-03-12, 00:15

Post autor: Grom »

Tzaw1 pisze:Emmerling, Luftwaffe nad Polską. I to w zasadzie wyczerpuje całość zagadnienia. W zasadzie, bo nie ujęta są (jeszcze) działania lotnictwa np. morskiego i rozpoznawczego.
O to lotnictwo morskie wcale nie mniej mi się rozchodzi.
Awatar użytkownika
G. Cz.
Posty: 183
Rejestracja: 2008-04-03, 09:32

Post autor: G. Cz. »

Grom pisze:o wiele mniej interesuje mnie kto kogo i ile razy zestrzelił.
No proszę - prawdziwą mądrość pokazuje Grom, który z branży lotniczej nie jest. Brawo Gromie, tak trzymać, zupełnie jak bym siebie czytał.

Pozdrowienia :)

G.
Awatar użytkownika
Grom
Posty: 405
Rejestracja: 2008-03-12, 00:15

Post autor: Grom »

Bardzo dziękuję za materiały (Tu wielki ukłon w stronę Zelinta). W opracowaniach, które mam autorzy skupili się nad nalotami na Hel i okręty, ale nie tego szukam.

Najbardziej mnie interesują loty patrolowe nad Bałtykiem. Może nie stricte terminarz, ale dokładniejsze informacje. Może ktoś z Kolegów wie coś na temat ataków samolotów niemieckiego lotnictwa przeprowadzonych na nasze o.p., ale ze źródeł niemieckich ? Lub wspominanych zauważonych o.p. przez pilotów. Gdzie to można znaleźć ? Przyznam się szczerze, że jest to dla mnie bardzo dziewiczy teren więc nie chcę szukać po omacku.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2026
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Z niemieckiej strony .trzy części.

http://www.empik.com/luftwaffe-nad-pols ... ,2624727,p
Tzaw1
Posty: 640
Rejestracja: 2006-05-03, 17:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tzaw1 »

Przyznam się szczerze, że jest to dla mnie bardzo dziewiczy teren więc nie chcę szukać po omacku.
Chyba nie tylko dla Ciebie... przejrzę jeszcze raz parę monografii, ale jakoś nic sobie nie przypominam.
Obrazek
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2026
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Przede wszystkim He-60 z 1./KuFIGr 506 stacjonującej w Pillau ,
jasmol
Posty: 54
Rejestracja: 2005-09-11, 17:05
Lokalizacja: zachodnia małopolska

Post autor: jasmol »

Na temat rozmieszczenia i działań niemieckiego lotnictwa nad Bałtykiem we Wrześniu jest kilka stron u Kosiarza w "IIWŚ na Bałtyku" i ( trochę więcej ) w "Wojna na Bałtyku 1939". Kilka zdań ( ale konkretnych ) jest w "L-waffe na morzami" ( Marek Murawski, AJ PRESS 2000 rok ). Najwięcej i najkonkretniej w "Niemieckie lotnictwo morskie 1939-1945" część I, autor Janusz Ledwoch, Warszawa 1998, wydawnictwo Militaria, numer 61. Jeden rozdział, całe 3 strony, w tm OdB L-W.
Awatar użytkownika
Grom
Posty: 405
Rejestracja: 2008-03-12, 00:15

Post autor: Grom »

Próbowałem kupic "Luftwaffe nad Polską", ale Merlin.pl po 40 dniach przysłał mi odpowiedź, że nie są w stanie zrealizować zamówienia. :( Czy ktoś może ma jakiś pomysł jak kupic taką książkę z wysyłką do UK ?
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Spróbuj kontaktu z Allegro (telefonicznie z księgarnią Piękny Gdańsk). http://www.allegro.pl/item491036016_luf ... ieger.html

Może mają konto Paypal i wyślą Ci do UK.

Jeżeli nie to może któryś nadwyraz uprzejmy forumowicz (mogę być nawet ja :wink: ) kupi dla Ciebie i wyśle. Rozliczenie via Paypal.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Tzaw1
Posty: 640
Rejestracja: 2006-05-03, 17:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tzaw1 »

Ale poczekaj na IV tom :)
Obrazek
Zablokowany