I po Krabie...

stajek
Posty: 227
Rejestracja: 2005-10-31, 21:58
Lokalizacja: Sulechów

Post autor: stajek »

Ten gość który pisał o strukturze, najlepszej według niego, artylerii w WP jest co nieco nierealistą Czy masz świadomość chłopie, że rozróżnia się wsparcie bezpośrednie i ogólne. Nie da się wyłączyć dywizjonów wsparcia bezpośredniego ze składu jednostek do których przynależą. Mają one zupełnie inne zadania podczas poszczególnych okresów wsparcia ogniowego od dywizjonów wsparcia ogólnego z pułków i brygad artylerii. Dlatego taki twór o jakim piszesz jest nierealny, ponieważ nie byłby w stanie spałniać swoich zadań, a dodatkowo potrzebuje zupełnie innego rodzaju sprzętu. Nasz problem polega na tym, że z 155 mm haubicy chcemy zrobić broń wsparcia ogólnego, podczas gdy może ona wypełniać jedynie zadania wsparcia bezpośredniego. Do wsparcia ogólnego potrzeba nam jeszcze nowoczesnej wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet celem uzupełnienia siły ognia brygad i pułków.
Artyleria Bóg Wojny
stajek
Posty: 227
Rejestracja: 2005-10-31, 21:58
Lokalizacja: Sulechów

Post autor: stajek »

Krab reaktywacja MON podaje że w przyszłorocznym budżecie postanowiono znaleźć miejsce dla 48 Krabów oznacza to wyposażenie 2 dywizjonów i co ciekawe najprawdopodobniej wsparcia bezpośredniego czyli zgodnie z przeznaczeniem tego działa. W mojej opinii niepopartej żadną wyższą wiedzą (do której dostępu nie posiadam) najprawdopodobniej jedną z wyróżnionych jednostek zostanie Świętoszów, ale kto tak naprawde zna wyroki MONowskie?
Artyleria Bóg Wojny
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Post autor: Maciej »

... czego Ci życzę kolego!

Pozdrawiam,
Maciej
PiterNZ
Posty: 285
Rejestracja: 2005-10-29, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PiterNZ »

stajek pisze:Krab reaktywacja MON podaje że w przyszłorocznym budżecie postanowiono znaleźć miejsce dla 48 Krabów oznacza to wyposażenie 2 dywizjonów i co ciekawe najprawdopodobniej wsparcia bezpośredniego czyli zgodnie z przeznaczeniem tego działa. W mojej opinii niepopartej żadną wyższą wiedzą (do której dostępu nie posiadam) najprawdopodobniej jedną z wyróżnionych jednostek zostanie Świętoszów, ale kto tak naprawde zna wyroki MONowskie?
Prsoiłbym o źródło informacji o 2 dywizjonach.
Póki co słyszałem o dwóch innych wariantach 3x16 lub 4x12.
stajek
Posty: 227
Rejestracja: 2005-10-31, 21:58
Lokalizacja: Sulechów

Post autor: stajek »

stąd że służąc w artylerii 10 lat wiem, że struktura dywizjonu obejmuje trzy baterie po 8 dział, wersja przedstawiona przez mojego przedmówce jeśli jest prawdą byłaby bzdurą ale jestem w stanie w to uwierzyć wtedy albo utną jedną baterię albo zrobią po cztery działa w baterii co wydatnie zmniejszy siłę ognia dywizjonu wcześniej piony też były tak okrojone, ale kaliber 155 mm uznaje się za standardowy dlatego nie powinno się tego zrobić szczerze pisząc poprzedniego posta przekazałem tylko informacje nie dowiadując się szczegółów (jeśli przyjmą wersję 12 lub 16 to naprawdę będzie bzdura i jeszcze nam etaty znów obetną)
Artyleria Bóg Wojny
PiterNZ
Posty: 285
Rejestracja: 2005-10-29, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PiterNZ »

stajek pisze:stąd że służąc w artylerii 10 lat wiem, że struktura dywizjonu obejmuje trzy baterie po 8 dział,
Moment
1) W WP w latach 80-tych były das z 12 Goździkami.
2) das w latach 90-tych w Brygadach posiadały 18 dział.
3) das w BPanc dalej posiadają 18 dział.
4) Faktycznie das w BZ i pa posiadają po 24 działa.
5) das Dan posiadały (nie znam stanu obecnego) po 18 dział.
stajek pisze: wersja przedstawiona przez mojego przedmówce jeśli jest prawdą byłaby bzdurą
Niekoniecznie.
1) Niemcy wdrażają dwubatalionowe Brygady gdybyśmy my również poszli na takie rozwiązanie to 2x6 lub 3x4 nie byłoby tak strasznie.
2) Jednak wolę 12 Krabów zamiast 18 lub 24 Goździków.

Podsumowując alternatywą dla 48 Krabów byłby zakup 72 Krabów i masz rację twierdząc, że to dużo lepsze rozwiązanie.
Główny problem, który jednak tutaj widzę to koszt 24 brakujących Krabów. Szacuję go na jakieś 500 mln PLN.
Osobiście wolę je wydać na systemy rozpoznawcze, dowodzenia, łączności i np. śmigłowce bojowe.
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

PiterNZ pisze: 5) das Dan posiadały (nie znam stanu obecnego) po 18 dział.
das na Danach posiada obecnie 24 szt.
PiterNZ
Posty: 285
Rejestracja: 2005-10-29, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PiterNZ »

Jarek C. pisze:
PiterNZ pisze: 5) das Dan posiadały (nie znam stanu obecnego) po 18 dział.
das na Danach posiada obecnie 24 szt.
Skoro posiadamy 111 czy wiadomo jaki jest los 15 sztuk (111-96=16)?
stajek
Posty: 227
Rejestracja: 2005-10-31, 21:58
Lokalizacja: Sulechów

Post autor: stajek »

Przede wszystkim absolutnie nie posiadamy tylu dywizjonów dan z tego co mi wiadomo a robie w tym cały casz to posiadamy obecnie prawdopodobnie 3 lub 5 dywizjony Dan (nie pamiętam teraz czy w Brygadach artylerii jest jeden czy dwa takie dywizjony i czy któryś z pułków nie posiada, mój czyli 5pa nie) Wsparcie bezpośrednie które ma zapewniać dywizjon brygadowy nie jest taktycznie możliwy ani dla trzech batalionów ani nawet dla dwóch dlatego to ma niewiele do rzeczy i nie przypominam sobie aby któreś państwo uszczuplało liczbę dział w dywizjonie z tego powodu. Dlatego moim zdaniem byłoby to niezasadne w naszym przypadku, np. Dywizjon Panzerhaubic 2000 ma 24 działa.
Owszem do niedawna etat das wynosił 18 habic jednak niedawno został określony jako 24 haubice i powoli jednostki są do tego dostosowywane co jeszcze pewnie potrwa służyłem już w trzech dywizjonach dwóch z brygad pancernych i obecnie w pułkowym stąd oraz z informacji moich kolegów wiem, że obecnie tak naprawde to chyba nie znalazłoby się dwóch dywizjonów z tym samym etatem ludzkim taki panuje rozgardiasz w związku z ciągłymi restruktaryzacjami dlatego na to nie należy patrzeć.
Artyleria Bóg Wojny
Zablokowany