Oznaczenia na 7TP i Vickersach

Leszek
Posty: 151
Rejestracja: 2004-01-06, 09:42
Lokalizacja: Lublin

Oznaczenia na 7TP i Vickersach

Post autor: Leszek »

Czy na czołgach WP znajdowały się jakieś emblematy? Oznaczenia przynależności państwowej, numery, emblematy jednostek? Znalazł ktoś może jakieś fotki, które obrazowałyby to?
Głupota nie boli...ale męczy bliźnich
Maciek Łukasz
Posty: 12
Rejestracja: 2006-10-20, 12:07
Lokalizacja: Prudnik-Warszawa

Post autor: Maciek Łukasz »

Gdzieś kiedyś czytałem (za dużo ogólników, wiem :) ), że na przełomie 38/39 zamalowywano oznaczenia w batalionach czołgów lekkich.
Niech żyją marynarze wód słodkowodnych!!!
Yrek67
Posty: 33
Rejestracja: 2006-10-17, 00:33
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Yrek67 »

hej wszystkim.31.08.38 wydano przepis że z wszystkich pojazdów pancernych znikają jakiekolwiek napisy i znaki rozpoznawcze. A z drugiej strony widziałem parę zdięc wozów z 10 B.K.co jednak coś miały i obiło mi się po oczach o jakimś rozkazie w tejże.
Maciek Łukasz
Posty: 12
Rejestracja: 2006-10-20, 12:07
Lokalizacja: Prudnik-Warszawa

Post autor: Maciek Łukasz »

Właśnie przejrzałem w domu książkę autorstwa Jońcy, Szubańskiego i Tarczyńskiego "Wrzesień 1939. Pojazdy Wojska Polskiego" i wynotowałem że 31 października 38 r. wydano przepis, na mocy którego na pojazdach wojskowych nie mogło być żadnych napisów i znaków rozponawczych oprócz czerwonego krzyża. Na czas ćwiczeń formacje organizacyjne lub jednostki taktyczne oznaczało się specjalnymi znakami, malowanymi na blaszanych tablicach, mocowanych do sprzętu. Prawdopodobnie na nowo zaczęto wprowadzać znaki rozpoznawcze w 10 BKaw, a "Instrukcja o znakowaniu " z 39 roku podawała przykłady znaków.
Niech żyją marynarze wód słodkowodnych!!!
Yrek67
Posty: 33
Rejestracja: 2006-10-17, 00:33
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Yrek67 »

A to się jednak potwierdza co słyszałem.A tak a propo słyszał ktoś czy 9TP zdążyli wyprodukowac a tym bardziej czy któryś zdążył powojowac ?
Emden
Posty: 759
Rejestracja: 2004-07-08, 15:22

Post autor: Emden »

Yrek67 pisze:A to się jednak potwierdza co słyszałem.A tak a propo słyszał ktoś czy 9TP zdążyli wyprodukowac a tym bardziej czy któryś zdążył powojowac ?
Jońca w Wrzesień 1939. Pojazdy Wojska Polskiego, podaje, że wozy dostarczone we wrześniu 1939r to już 9TP - znaczy sie 7TP z zwiekszonym opancerzeniem i zmieniona skrzynia biegów... A one chyba walczyły w Warszawie
Yrek67
Posty: 33
Rejestracja: 2006-10-17, 00:33
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Yrek67 »

"Emden" dzięki za szybką odpowiedż.Godzinkę temu znalazłem na necie u angoli info że 7TP(improved) wojowały w 10 B.K. To chyba nie było ich 2 albo 3.Chyba że o co innego chodzi z tym improwed ale i tak mam dużo czasu chwilowo to spróbuję coś poszukac w cały świat

PISOWNIA
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Czy tak naprawdę istniały 9TP nie jest takie oczywiste.

Wiadomo iż w improwizowanych kCL Obrony W-wy znalazły się ponoć conajmniej 2 nietypowe 7TP - uważa się iż były to egzemplarze na których testowano rozwiązania dla 9TP.

10 BKZ miała Vickersy, a nie 7TP
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Yrek67
Posty: 33
Rejestracja: 2006-10-17, 00:33
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Yrek67 »

wiem że w 10 B.K. miała 121 k.cz. z Vickersami ale coś o 32 tankach gotowych dla dziesiątki też mi co jakiś czas wpada do uszu (albo oczu).Nawet jak nie zdążyli ich odebrac to mogłyby to już byc te "Improved" i angolom mogłoby o to chodzic.A w Warszawie to chyba rzeczywiście jednak były 9TP.Coraz więcej żródeł za tym przemawia.

P.S. :Sorki za te pisanie ale chociaż ja stary,niedołężny to moje dzieci już nauczyły mnie pisac sms po nowemu i to czasem wychodzi przy pisaniu.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Nieco inaczej - wg. pierwotnych przymiarek 10-ta miała dostać 2-kompanijny baon - ale nadal na Vickersach - 7TP miały je zastąpić potem.

Ostatecznie baon podzielono pomiędzy 10-tą i WBPM
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Yrek67
Posty: 33
Rejestracja: 2006-10-17, 00:33
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Yrek67 »

Witam.Mnie to zaczyna wychodzic jeden pewniak: 2 sztuki w Warszawie(że niby te prototypy).Cała reszta to tak jak z ufo-wszyscy słyszeli,nikt nie widział. Dziś sobie trochę czasu znalazłem i siedzę i szukam po sieci to z tymi 9-wiątkami to takie cuda wychodzą że fiu,fiu.Zakres od 11 do 32.Nieżle co ? Wszyscy je powinni widziec,łącznie z Niemiachami a tu cisza.A może nasi je zrobili,tylko kolej je pchneła przez Bermudy jak Jankesi te Avangery i po ptokach. :D

Odstępy bo nie daje się tego czytać
Zablokowany