Nowe książki i czasopisma (3)

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: spis treści MSiO nr 10/2009 (94)

Post autor: crolick »

Seba pisze:Ciekawy artykuł, tylko że do pełni brakuje mi małego rzutu bocznego któregoś z tych hipotetycznych pancerników (oczywiście już pod naszą banderą).
Wraz z redakcją przyjęliśmy założenie że w przypadku rzeczywistych jednostek będą wstawiane zdjęcia, natomiast w przypadku jednostek niewybudowanych będą wstawiane plany.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
robert rogoń
Posty: 55
Rejestracja: 2008-05-02, 16:46
Lokalizacja: nieopodal Gliwic

Re: spis treści MSiO nr 10/2009 (94)

Post autor: robert rogoń »

Seba pisze:
Andrzej J. pisze: Okręty, które nie podniosły biało-czerwonej bandery (3) „Polska eskadra pancerników” - Jan A. Bartelski, Andrzej S. Bartelski
Tak przy okazji to w którym numerze był pierwszy artykuł o tej nazwie?

Bo drugi chyba był w MSiO 01-2009.
Pierwsza część była w numerze wrześniowym z 2008 roku.
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

Jeszcze nie dostałem nr 10 MSiO (prenumerata) a już jest do ściągnięcia w sieci u Rosjan :o
Admiral Byng
Posty: 101
Rejestracja: 2009-03-18, 10:41

Post autor: Admiral Byng »

A na jakiej stronie ukrywają się te pirackie łotry?
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Marek S. pisze:Jeszcze nie dostałem nr 10 MSiO (prenumerata) a już jest do ściągnięcia w sieci u Rosjan :o
Ja ledwo co kupiłem, jeszcze nie zdążyłem przeczytać... A po specjalny muszę się poturlać do Empiku :-o

Co do piracenia: skandal, ale jak i tak twardo będę się trzymał zasady kupowania polskich rzeczy z naszej działki legalnie 8) (chyba że są już tylko w drugim obiegu)
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Zapowiada się ciekawa pozycja;
"Rzadko doprawdy zdarza się w kręgu adeptów nauki tak wyraźne eksponowanie krytycznego stanowiska wobec dotychczasowego dorobku historiograficznego; autor uczynił z takiej konfrontacji istotny walor swojego widzenia tezy głównej. I ma rację!"
Z recenzji prof. dra hab. Wiesława Jana Wysockiego
http://www.kapitalka.pl/ksiazka/Pawlows ... ,495610019
Jarek C.
Posty: 873
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Andrzej J. pisze:Dostałem od prof. Stanisława Januszewskiego z Otwartego Muzeum Techniki z Wrocławia (szacunek za to co robią :) ) świeżutki 158-stronicowy tom II "Statki tylnokołowe i łańcuchowe" Marka A. Michalskiego.
Nie wiem czy jest na www.nadbor.pwr.wroc.pl już jest, chyba jeszcze nie.
W każdym razie informuję zainteresowanych posiadaczy tomu I.
Czy wiadomo dlaczego nadal nie można jej kupić na w/w stronie www ?
Delwin
Posty: 79
Rejestracja: 2007-02-28, 20:36

Post autor: Delwin »

dessire_62 pisze:Zapowiada się ciekawa pozycja;
"Rzadko doprawdy zdarza się w kręgu adeptów nauki tak wyraźne eksponowanie krytycznego stanowiska wobec dotychczasowego dorobku historiograficznego; autor uczynił z takiej konfrontacji istotny walor swojego widzenia tezy głównej. I ma rację!"
Z recenzji prof. dra hab. Wiesława Jana Wysockiego
http://www.kapitalka.pl/ksiazka/Pawlows ... ,495610019
Jak ktoś chce to może zadzwonić do wydawnictwa ("Rytm" w Warszawie przy Górczewskiej 8 ) a potem podjechać po swoją "sztukę" za bodajże 40,80 zł.
Awatar użytkownika
Glasisch
Posty: 433
Rejestracja: 2007-09-08, 17:37
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Glasisch »

Cześc,
pragnąłbym zwrócic uwagę na małą,ale jakże interesującą serię autorstwa kmdr por. (Volksmarine) w stanie spoczynku, Wolfganga Müllera ze Stralsundu, którego chyba nie trzeba zbytnio przedstawiac z uwagi na dwie jego wspaniałe pozycje o wrakach bałtyckich. 1) Gesunken und verschollen", 2) Schiffsschicksale Ostsee 1945". Tym razem to już pozycja nr 17. o okręcie liniowym, późniejszym okręcie obrony plot. "Schlesien", a którym jednostkom poświęcił dotychczas swoją uwagę, tego można się dowiedzic również.
Pozdrowienia
Michał

ObrazekObrazek
1) Dies sind die Tage, von denen wir sagen sie gefallen uns nicht - D. Noll - Die Abenteuer des Werner Holt. 2) Wir sind dem Russen zu weit in den Rachen gefahren KL Buch, Kommandant von "T 30".
Bartosz Piotrowski
Posty: 94
Rejestracja: 2004-12-14, 16:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bartosz Piotrowski »

Witam !

Nowe Profile Morskie:

http://www.jadarhobby.pl/pm101-surcouf- ... 18890.html

Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

"Półwysep Helski - historia orężem pisana" praca zbiorowa pod red. A. Drzewieckiego, M. Kardasa wydana na 70 rocznicę zakończenia obrony Półwyspu.

506 stron formatu B5. 9 rozdziałów, 10 autorów.

Niestety nie wiem gdzie obecnie można to kupić. Było dostępne w dniu obchodów w Helu.

Książka nieco nierówna (aczkolwiek całej jeszcze nie przeczytałem, to to co łyknąłem jest nierówne), ale na pewno ciekawa pozycja dla miłośników PMW. Jest nieco (jak dla mnie to nadal za mało) wyjątków z archiwum we Freiburgu (a jakże, dr Szulczewski regularnie tam przesiaduje).
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Post autor: Wicher »

Marmik pisze:pod red. A. Drzewieckiego
Po wysłuchaniu audycji o której niedawno pisałem, a w której czynny udział brał owy Pan, aż ciarki po plecach mnie przechodzą na myśl jak "nierówna" może być ta pozycja...
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Nie pocieszy Cię pewnie fakt, że najciekawszy rozdział (kalendarium działań w kampanii wrześniowej na podstawie niemieckich raportów z MAF) jest najkrótszy?

Niestety, sporo treści bazuje na starych opracowaniach, a nie na materiałach archiwalnych. Niemniej nie jest to książka stricte naukowa, a swoiste kompendium i militarna promocja Helu opatrzona przedmową burmistrza tegoż miasta.

Jeżeli ktoś czytał Odlewskiego i Odyńca, Kułakowskiego, Rzepniewskiego, Witkowskiego, Ordona i Zeszyty Helskie oraz nieco pobocznych opracowań (Ciesielski, Pater, Przybylski, Zalewski) to z trzech spośród rozdziałów nie dowie się wiele nowego.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Nowy listopadowy MSiO:

Obrazek

Z życia flot
Okręty projekcji siły i dowodzenia typu Mistral
Stoczniowe impresje z Kaliningradu
Royal Navy i rebelie wschodnioafrykańskie w 1964 roku
Zapomniane U-booty
Kronika PMW
Kronika MOSG im. płk. Karola Bacza
Ofiary traktatu waszyngtońskiego - pancerniki typu South Dakota
Fiasko operacji „Nil”
Włoskie zapasy ropy w latach 1940-1943
„Ostatni Mohikanin” - Pancernik Sława
Zagłada HMS Vanguard
Bitwa pod Czesmą
Baza morska San Diego
Abordaż w XXI wieku
Lądowe losy wynalazku Ericssona
Pełnomorski shiplover w Berlinie?
Archiwum morskie im. Jerzego Micińskiego
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Marmik pisze: [...] Jeżeli ktoś czytał Odlewskiego i Odyńca [...]
Godlewskiego, Jerzego Godlewskiego
szafran
Posty: 2196
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Post autor: szafran »

Marmik pisze:"Półwysep Helski - historia orężem pisana" praca zbiorowa pod red. A. Drzewieckiego, M. Kardasa wydana na 70 rocznicę zakończenia obrony Półwyspu.

506 stron formatu B5. 9 rozdziałów, 10 autorów.

Niestety nie wiem gdzie obecnie można to kupić. Było dostępne w dniu obchodów w Helu.

Książka nieco nierówna (aczkolwiek całej jeszcze nie przeczytałem, to to co łyknąłem jest nierówne), ale na pewno ciekawa pozycja dla miłośników PMW. Jest nieco (jak dla mnie to nadal za mało) wyjątków z archiwum we Freiburgu (a jakże, dr Szulczewski regularnie tam przesiaduje).
Możesz zdradzić jakie wydawnictwo to wydało?
ODPOWIEDZ