Zdjęcia okrętów PMW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: dessire_62 »

ramm pisze:To nie jest żadne Oksywie, to zdjęcie z Tallina 1939r, jest też zdjęcie robione od rufy. Marynarze na pokładzie i na kiosku w podobnym ustawieniu jak na fotce od dziobu, wiec to ten sam dzień. Z tej serii poza tymi jest jeszcze zdjęcie z kutrem przy burcie.
Dzięki, masz na myśli te zdjęcia?
Trochę inaczej stoją. :-D
Załączniki
orz.jpg
orz.jpg (84.92 KiB) Przejrzano 7902 razy
orz1.jpg
orz1.jpg (37.58 KiB) Przejrzano 7902 razy
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: ramm »

Tak to seria Orła z Tallina wrzesień 1939r.
Załączniki
orzelmp10.jpg
orzelmp10.jpg (22.79 KiB) Przejrzano 7901 razy
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Maniek555
Posty: 68
Rejestracja: 2012-03-15, 13:44

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Maniek555 »

Po analizie zdjęć faktycznie jest duże prawdopodobieństwo, ze jest to Tallin - Wschodni Port , a dokładnie basen minowy ,przemawia za tym ledwo widniejący naprężony hol na dziobie, wiadomo, że do portu Orła holowała kanonierka Laine- tutaj widać jednostka estońska nie zmieściła się w kadrze.
Poprzedni pisałem o możliwości zrobienia foty w awanporcie na Oksywiu, błąd spowodowało podobieństwo obu portów jeżeli patrzy się na nie od strony nabrzeża
w załączniki foty portów Oksywie i Tallin
Załączniki
Tallin.jpg
Tallin.jpg (85.9 KiB) Przejrzano 7883 razy
0ksywie.jpg
0ksywie.jpg (154.6 KiB) Przejrzano 7883 razy
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6453
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Peperon »

Prawdę mówiąc to najbardziej mnie szokuje rosyjskie określenie, że to NIEMIECKA podłodka.
Przecież Orzeł i Sęp miały sylwetkę praktycznie nie do pomylenia. No chyba, że z holenderskimi OP typu O19, ale one nie miały takich osłon na armatach, jak Orły.

A jeśli chodzi o Orkana to mogę powiedzieć tyle, że był najbardziej "krążowniczym" niszczycielem PMW i na pewno najtragiczniejszym ze względu na liczbę poległych na jego pokładzie. Nie mówię, że był brzydki, bo bym skłamał. Jednak Grom zwłaszcza w pierwotnej wersji był zdecydowanie ładniejszy. Dotyczy to również okresu "norweskiego", kiedy był już ogolony z wysoko położonych mas. Co by nie mówić Grom i Błyskawica miały w sobie to "coś", co czyniło je pięknymi. ;)
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: dessire_62 »

wiadomo, że do portu Orła holowała kanonierka Laine- tutaj widać jednostka estońska nie zmieściła się w kadrze.
Skąd wiadomo?

Laine stoi ma drugim planie, poza falochronem.
Orzeł sam wszedł do portu, w asyscie Laine.

Dla porównania; zgadza się komin, dwa maszty, podniesione dziobowe nadburcie, przedni maszt przd sterowką.
Zresztą Laine w tym czasie był jedynym tak dużym estońskim okrętem.
Laine.gif
Laine.gif (55.71 KiB) Przejrzano 7832 razy
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (38.4 KiB) Przejrzano 7832 razy
Maniek555
Posty: 68
Rejestracja: 2012-03-15, 13:44

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Maniek555 »

dessire_62 pisze:
wiadomo, że do portu Orła holowała kanonierka Laine- tutaj widać jednostka estońska nie zmieściła się w kadrze.
Skąd wiadomo?

Laine stoi ma drugim planie, poza falochronem.
Orzeł sam wszedł do portu, w asyscie Laine.
A J Pertek pisał w Dzieje ORP Orzeł str. 87 wydanie 1998 r, oraz jeden z rodzimych, zauważalny na różnych forach znawców tematu ORP Orzeł dowodził holowania Orła do portu . Ponadto wszystkie pisanie źródła podają, ze po internowaniu odholowano Orła w głąb portu, Za głąb porty można przyjąć jego południowe nabrzeże, - czyli w/w basen minowy, przy budynku koszar wojskowych. ( miejsce zaznaczone na załączonym powyżej skanie foty nowego portu Tallin
może to o tą sytuację chodzi, Poza tym ewidentnie widać naprężony hol dziobowy, Gdyby orzeł samodzielnie podchodził do nabrzeża, co raczej było niemożliwe w obcym porcie,to na pokładzie przy cumach stałą by w gotowości załoga jak podczas alarmu manewrowego. A nasi marynarze stoją luźno w grupce koło działa. Poza tym, jeszcze jeden szczegół zwrócił moją uwagę, Orzeł dobija z rozłożonymi dziobowymi sterami głębokości- praktycznie były one wysuwane podczas zanurzenia okrętu a na pewno, nie wystawiano ich podczas manewru wejścia do portu i cumowania, z obawy przez uszkodzeniami- te delikatne osłony raczej niewiele pomogłyby podczas uderzenia o keję, czy otarcie o inną przeszkodę.
W załączniku wklejam kilka fot z obecnymi widokami z miejsca internowania.
Załączniki
ten sam budynek ale od tyłu, Prawdopodobnie dawniej była tu brama portu wojennego i tędy marynarze Orła wychodzili na przepustki
ten sam budynek ale od tyłu, Prawdopodobnie dawniej była tu brama portu wojennego i tędy marynarze Orła wychodzili na przepustki
tallin orzeł1.jpg (448.72 KiB) Przejrzano 7789 razy
ten sam budynek od tyłu jeszcze blizej
ten sam budynek od tyłu jeszcze blizej
tallin orzeł2.jpg (365 KiB) Przejrzano 7789 razy
Współczesny ( 2000 r ) Widok portu w Tallinie z innej perspektywy z naniesioną trasą Orła
Współczesny ( 2000 r ) Widok portu w Tallinie z innej perspektywy z naniesioną trasą Orła
tallin orzeł.jpg (171.17 KiB) Przejrzano 7789 razy
No to fota frontu budynku sprzed którego uciekł Orzeł Estończycy nawet wmurowali tam drugą tablicę upamiętniającą ten fakt.
No to fota frontu budynku sprzed którego uciekł Orzeł Estończycy nawet wmurowali tam drugą tablicę upamiętniającą ten fakt.
miejsce internowan8ia ORP Orzeł.jpg (394.75 KiB) Przejrzano 7789 razy
Ostatnio zmieniony 2014-10-12, 16:18 przez Maniek555, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: dessire_62 »

Ponadto wszystkie pisanie źródła podają, ze po internowaniu odholowano Orła w głąb portu,
No właśnie, po internowaniu został przeholowany w głąb portu, a kiedy go internowali? Na redzie?
Maniek555
Posty: 68
Rejestracja: 2012-03-15, 13:44

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Maniek555 »

dessire_62 pisze:
Ponadto wszystkie pisanie źródła podają, ze po internowaniu odholowano Orła w głąb portu,
No właśnie, po internowaniu został przeholowany w głąb portu, a kiedy go internowali? Na redzie?
Myślę, ze internowali go w innej części portu, bliżej wejścia. Ok ale też Perek pisze o holowaniu Orła do Tallina. Każdy, kto pływał ( a ja trochę pływałem), wie ze żaden okręt tej wielkości nie wejdzie sam do obcego, nieznanego m portu, musi być pilot i holowanie. Jeszce raz nalegam, zwróć uwagę na linię holu na dziobie okrętu,
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: dessire_62 »

OK

W NT Historia jest artykuł o internowaniu Orła, widzanym ze strony estońskiej.

Uczystniczyły w nim Sulev i Laine, a do portu został zaprowadzony przez holowniki.
Ciekawostka-na środku portu jest mielizna z kupą głazów, obcy port, bez holownika no way.

Jeszcze jest fajna mapa portu.

pozdrawiam
Załączniki
123.jpg
123.jpg (170.12 KiB) Przejrzano 7759 razy
Maniek555
Posty: 68
Rejestracja: 2012-03-15, 13:44

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Maniek555 »

WOW !!!! Czyli jednak Orła internowano na redzie poza portem!!!! i faktycznie holowano do na miejsce.
(Technika Wojskowa Historia 5-2014)
Reasumując, owa świetna fota faktycznie przedstawia Orla już po internowaniu, przed samym dobicie prawą burtą do miejsca postoju.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: ramm »

Mała flota wielkim duchem

Obrazek

Umiecie rozpoznać co to za okręty? A podać rok? :cfaniak:
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6453
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Peperon »

Spróbujmy z pamięci. :-)
Rząd górny: Krakowiak (1944) i Orkan (1943)
Rząd dolny: Błyskawica (już po powrocie - 1948 ?) i chyba Dragon (1944)

Mam nadzieję, że większych byków nie walnąłem ? :diabel:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: ramm »

Jestem pod wrażeniem, poprawnie opisałeś okręty, ale to chyba chyba najprostsza część zadania.
Krakowiak - 1945 listopad
Dragon - 1943 październik
Błyskawica - lipiec 1947
Orkana - nie jestem pewny! (mylą mnie cyfry oznaczające zanurzenie na dziobie, W grudniu 1942 na zdjęciach całej sylwetki w identycznym kamuflażu miał ich aż 22 a na tym ma ich 14, może to inny okres)
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6453
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Peperon »

Identyfikacja to nie problem. Prawdę mówiąc miałem chwilę zawahania przy Dragonie.
Z Orkanem może jest tak, że na początku służby miał na dziobie oznaczenie liczbami arabskimi, a w 1943 zmieniono mu na rzymskie ? Oprócz samej kosmetyki zmiany cyferek wiąże się to również ze zmianą jednostek miary. Stąd zamiast 22 jest 14.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zdjęcia okrętów PMW

Post autor: Marek T »

Peperon pisze:Z Orkanem może jest tak, że na początku służby miał na dziobie oznaczenie liczbami arabskimi, a w 1943 zmieniono mu na rzymskie ?
O ile pamiętam, to na niektórych okrętach z jednej burty było oznaczenie liczbami arabskimi (w metrach), a z drugiej rzymskimi - w stopach.
ODPOWIEDZ