Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Dzięki , nie znałem tej wypowiedzi \:)
Po wodą zostaje zielony albo czerwony
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: RyszardL »

Przeglądałem dzisiaj specjalnie rysunki Marka Sorki.
Okazuje się, że malował części podwodne "szuwarowców" w większości na czerwono, chociaż niektóre są na zielono.
Miał pewnie jakieś dane, które nakazywały tak pomalować.
Niewykluczone, że Kolega Marek T. ma rację i spód był czarny.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

A skąd ten czarny /?
BO SIĘ NIE SPOTKAŁEM
I rozumiem , że kadłub zostaje zielony ?
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: RyszardL »

p11c pisze:A skąd ten czarny /?
BO SIĘ NIE SPOTKAŁEM
I rozumiem , że kadłub zostaje zielony ?
Zrobisz, jak uważasz. Czarny jest jedną z opcji, która jakoś przychodzi na myśl, kiedy ogląda się zdjęcia z tamtych czasów.
Kadłub zielony, ale najlepiej jakiś odcień zieleni zbliżony do naturalnej, kolor trawy chociażby, a część podwodna albo czerwona albo czarna. Jeżeli czerwona , to taka ciemna czerwień może pasować i całość będzie miała sens, jak sądzę.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Nie chcę robić jak to określiłeś " jak uważam" tylko staram się maksymalnie dociec prawdy. Pytałem bo nie mam pojęcia skąd się wzięła koncepcja czarnego spodu . Bardzo cenię sobie twoje zdanie i je po prostu analizuje.
Czy czarny spód wynika u ciebie z analizy zdjęć czy tez jest wynikiem jakiejś analogi ?
A co do zieleni to jak oceniasz tę którą zaprezentowałem na modelu i co sądzisz o dolnym odbojniku ?
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: RyszardL »

Odbojnik na linii wodnej bym skasował. Nie pamiętam jednostki, która coś takiego miała w tym miejscu.
Zieleń dałbym ciut ciemniejszą, ale to może detal jest i nie warto mieszać w temacie.
Co się tyczy czarnego spodu, to jakoś mi tak wychodzi z niektórych zdjęć, ale ich jakość bywa czasami tak siermiężna, że może mylić i faktycznie tam mógł być czerwony kolor.
Jak pisałem, są programy komputerowe, które pozwalają pokolorować zdjęcie. Prawdziwe kolory zastępują widoczne odcienie szarości, ale ja takiego programu nie mam i nawet nie wiem, jak się może nazywać. A że są, to widać na filmach, które cyfrowo obrabiają i oglądamy je w kolorach. No i dlatego przychodzi godzinami się przyglądać i deliberować, jaki kolor był ten właściwy. Ale zielony kadłub i czerwony spód załatwi temat.
Pozostanie Ci zastanowić się nad kolorem pokładu i wyposażenia. Pewnie różne odcienie szarego?! :?
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Co do pokładu to juz jest pomalowany. Ciemno brązowe deski co widać na zdjęciu modelu,
Faktycznie zrobię spód ciemno czerwony on na fotkach czarno-białych powinien byc praktycznie czarny.
A odbojnik to zasugerowało mi zdjęcie z załadunku. |Muszę to przemyśleć :(
Ale jak się mu tak przyglądam to zauważ , że dolna jasna linia to nie jest farba ale układ trójwymiarowy .
Mam też swoją koncepcje co do użycia tej jednostki i odbojnik pełni w nim pewną role
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Marek T »

p11c pisze:...odbojnik...
Odbojnica albo belka odbojowa.
Odbojniki są przy drzwiach.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

OK. Masz rację. Poprawię się :)
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Chemik »

RyszardL pisze:
p11c pisze:I rozumiem , że kadłub zostaje zielony ?
Kadłub zielony, ale najlepiej jakiś odcień zieleni zbliżony do naturalnej, kolor trawy chociażby
A może raczej powinien to być zielony, jaki był stosowany w kamuflażach na broni pancernej?
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Marek T »

Obrazek
Awatar użytkownika
ssebitro
Posty: 138
Rejestracja: 2005-05-06, 23:46
Lokalizacja: Tychy

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: ssebitro »

Jacku, przytaczałem wcześniej żółty, nie żeby malować tak Mątwe, ale żeby uzmysłowić Ci że jakiś odcień, można przypasować do większości kolorów.

Wcześniej, spotykałem się z dwoma sposobami malowana w flotylli pińskiej, jak szare burty, to czerwone "dno", jak zielone burty, to "dno" czarne. Jaki odcień zieleni, myślę, ale to tylko moje zdanie, że mogły obowiązywać, zapożyczone regulaminy malowania wojsk pancernych. Jest to w miarę logiczne i w kamo na monitorach, można dostrzec jakieś podobieństwa, do malowania szczurów lądowych :D Zresztą był plan włączenia flotylli do wojsk lądowych .

Ale za chęć pomalowania okrętu od stępki po maszt w jeden zielony kolor to bym :bije:

;) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: RyszardL »

Chemik pisze:A może raczej powinien to być zielony, jaki był stosowany w kamuflażach na broni pancernej?
Dlaczego nie, może być i taki.
O ile ja mogę coś na ten temat powiedzieć, to tyle, że odcień zielonego powinien być dostosowany do środowiska w jakim dana jednostka działała operacyjnie. Jednakże, najlepszym wyborem byłby odpowiedni kamuflaż, ale z dostępnych zdjęć nie wynika, żeby taki był stosowany. Wyraźnie widać jednolity kolor. Może był w zamiarach, ale wojna wszystko przerwała.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Marek, ty się nie denerwuj bo wiem , że mówiąc o żółtym chciałeś dobrze i wiem, że mogą być podobne odcienie na zdjęciach. Tyle tylko , że w tym przypadku z założenia odrzuciłem większość kolorów i nie zastanawiałem się ani nad żółtym ani nad fioletowym czy niebieskim :)
Pomysł aby ją pomalować na zielony broni pancernej jest ok i też do niego doszedłem, moja farbka była z broni pancernej . Problem jedynie z odcieniem , dla tego pytałem czy mój odcień może zostać :(
Niestety tak na szybko to nie przypominam sobie nigdzie czarnych spodów . Możesz mi przypomnieć ?
A chęć malowania na jeden kolor nie była moja więc nie wiem za co dostałem w twarz :D ale masz rację , że chyba to był zły pomysł .

Zrobimy czerwony jak wszystkie jednostki a górę khaki i chyba pogodzimy wszystkich :aniol: :3majsie:
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Marek T »

RyszardL pisze:... kamuflaż, ale z dostępnych zdjęć nie wynika, żeby taki był stosowany. Wyraźnie widać jednolity kolor. Może był w zamiarach, ale wojna wszystko przerwała.
Obrazek, który zamieściłem wyżej był malowany z natury przez Uziembłę w latach 30tych. Raczej sobie tego kamuflażu nie wymyślił.
Odcień zielony na okręcie jest nieco inny, bardziej oliwkowy niż trawa.

Kamuflaże były stosowane przed wojną, choć nie wiem w jakim zakresie. Są znane co najmniej dwa przedwojenne zdjęcia monitorów warszawskich w kamuflażu. Z drugiej strony - widziałem zdjęcie z wiosny 1939 roku okrętów I Dywizjonu stojących w porcie i nie przypominam sobie na nich kamuflażu.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Tak. Było kilka jednostek pomalowanych w kamuflaż , ale Mątwa na fotkach jest jednolita. Tak samo jak czołgi . Były i w kamo i jednolicie zielone. Może faktycznie trzeba wziąć tę zieleń z kamo broni pancernej z założeniem iż nie zdążono przemalować całej jednostki . Muszę dobrać odpowiedni kolor.
Natomiast dolną listwę pomaluję chyba na czarno . Co ty na to ?
ODPOWIEDZ