Niszczyciel min - Kormoran II

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4961
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Marmik »

Krzysztof Kucharski pisze:Ich "przestarzałe i dużo mniejsze" MH są też, jak powszechnie wiadomo, znacznie tańsze od najnowszego nabytku MW RP :-)
A poważnie - czy nie uważasz, że Finowie mogą chcieć rozbudować swoją flotę tańszymi okrętami proj. 258? Tak na szybko - projekt budowy 3 szt MH typu KATANPAA kosztował ich około 245 mln EU:
https://en.wikipedia.org/wiki/Katanp%C3 ... ure_vessel
Seryjny okręt projektu 258 może być po prosty zwyczajnie tańszy od zachodnioeuropejskich konstrukcji. I w tym może tkwić przyczyna zainteresowania tym okrętem
No ja nie wiem. Nie znam oficjalnych danych co do szacowanego kosztu serii, a posiłkowanie się ceną z umowy na prototyp jest trochę bez sensu, ale najczęściej pojawia się zapis tego typu:
Wartość zlecenia na budowę trzech okrętów projektu 258 Kormoran II sięga 1,2 mld PLN.
Po dzisiejszym kursie to 284,5 mln EURO.
W prawdzie trudno o jakiekolwiek porównania, gdy nie wiadomo co dokładnie porównujemy, ale jakbym nie patrzył to muszę uznać, że Finlandia za jasną cholerę nie będzie poważnie zainteresowana Kormoranem przez najbliższe 20 lat :-D
Maciej pisze:W każdym razie, powiało świąteczną atmosferą. :)
:ok:
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Krzysztof Kucharski

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Krzysztof Kucharski »

Dzień dobry

Marmiku, z całym szacunkiem, ale odnoszę wrażenie, że jest to próba porównywania nieporównywalnego :-)

Już tłumaczę: suma 1,2 mld zł to całkowity koszt programu p.t. "Nowoczesny Niszczyciel Min", łącznie z pracami teoretycznymi, badaniami itp "balastem" oraz kosztami budowy i zyskiem stoczni.
Zaś koszt 248 mln EU za kontrakt fiński to cena "rynkowa", dla końcowego odbiorcy. W tym przypadku ktoś wcześniej już pokrył koszty B+R i można było zaproponować Klientowi sumę, na którą złożyły się koszty budowy + zysk + koszt offsetu. Bez balastu B+R. To po pierwsze.
A po drugie: weź pod uwagę odmienne technologie, jakie były użyte do budowy tych jednostek. Kto, jak kto, ale Ty wiesz najlepiej, jak bardzo różnią się oba typy okrętów.
W tym przypadku - kadłub ze stali niemagnetycznej vs laminaty. Remontowa musiała wdrożyć całkiem nową dla niej technologię. To wdrożenie raczej nie przebiegało bezkosztowo... Już raz, tyle, że w "państwowej" stoczni próbowano budować okręt beznakładowo, metoda "gospodarską". I wszyscy wiemy, jak to się skończyło... :?

Będę szczerze zobowiązany, jeżeli podasz jakieś dane, informacje, linki do materiałów, które pomogłyby zgłębić obszary niewiedzy, wyrwać się z ograniczeń informacji serwowanych przez publikatory wszelkiej maści. Przy wszelkich moich brakach w wiedzy opieranie się na medialnych doniesieniach prowadzi na złą drogę :-)
A sam temat wydaje mi się bardzo interesujący, chciałbym móc go zgłębić na poważnie, nie zaś "po łebkach", tak, jak do tej pory. Może polecisz jakieś opracowania AMW (np. zeszyty naukowe)? Może jakieś publicznie dostępne materiały?
Będę szczerze zobowiązany.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Waldek K »

Koszt dla klienta zewnętrznego to będzie: materiał, urządzenia, robocizna, koszt dopasowania projektu do potrzeb zamawiającego, opłaty licencyjne, zysk wykonawców i podwykonawców oraz... bliżej nieokreślony narzut wykonawcy lub pośrednika. Narzut w przypadku przetargu będzie dopasowywał koszt okrętu do kwoty jaką potencjalny zamawiający będzie dysponował, a w przypadku zakupu bez przetargu będzie duży, zapewne kilkudziesięcioprocentowy i będzie po to, żeby było z czego negocjować lub na czym się obłowić :lol: . Sami więc Koledzy widzicie, że to liczenie nie ma raczej sensu. :wink:
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Orlik »

Krzysztof Kucharski pisze:Już tłumaczę: suma 1,2 mld zł to całkowity koszt programu p.t. "Nowoczesny Niszczyciel Min", łącznie z pracami teoretycznymi, badaniami itp "balastem" oraz kosztami budowy i zyskiem stoczni.
Te 1,2 mld za 3 okręty to chyba w marzeniach...

Porównywanie cen okrętów (nawet tych realnych) nie ma sensu, bo każdy okręt jest inny, a przede wszystkim ma inny sprzęt i uzbrojenie, co poza kosztem pozyskania generuje też inne koszty eksploatacji, szkolenia załóg itd. itp. W dodatku my wybraliśmy drogę rozwijania własnych zdolności, bo kto bogatemu zabroni...
Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4961
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Marmik »

Krzysztof Kucharski pisze:Marmiku, z całym szacunkiem, ale odnoszę wrażenie, że jest to próba porównywania nieporównywalnego :-)
Czy nie tak właśnie napisałem:
Marmik pisze:W prawdzie trudno o jakiekolwiek porównania, gdy nie wiadomo co dokładnie porównujemy
Krzysztof Kucharski pisze:Już tłumaczę: suma 1,2 mld zł to całkowity koszt programu p.t. "Nowoczesny Niszczyciel Min", łącznie z pracami teoretycznymi, badaniami itp "balastem" oraz kosztami budowy i zyskiem stoczni.
Raczej wątpię. Zresztą to i tak tylko medialna kwota (przewija się jeszcze 1,3 mld, co i tak w przypadku całokształtu jest kwotą zaniżoną).
Krzysztof Kucharski pisze:Zaś koszt 248 mln EU za kontrakt fiński to cena "rynkowa", dla końcowego odbiorcy. W tym przypadku ktoś wcześniej już pokrył koszty B+R i można było zaproponować Klientowi sumę, na którą złożyły się koszty budowy + zysk + koszt offsetu. Bez balastu B+R. To po pierwsze.
Akurat fińskie okręty nie są "z półki". Bazują na włoskich, ale to nie ten sam projekt. My też wyważać wszytskich drzwi nie musieliśmy, bo wcześniej technologię rozkminili Niemcy.
Krzysztof Kucharski pisze:A po drugie: weź pod uwagę odmienne technologie, jakie były użyte do budowy tych jednostek. Kto, jak kto, ale Ty wiesz najlepiej, jak bardzo różnią się oba typy okrętów.
W tym przypadku - kadłub ze stali niemagnetycznej vs laminaty.
Znaczenie dla zamawiającego marginalne (o ile pasuje cena i spełnia wymagania).

Cokolwiek by nie mówić o opanowaniu technologii przez Remontową to nie potani ona okrętu do tego stopnia by różnice cenowe były drastyczne. A dokładnie o to mi chodzi.

Naprawdę Finowie musieliby zgłupieć, by mając jeden typ nowoczesnego okrętu, który nie przysparza poważnych problemów, brać inny typ. Możemy tu pisać przez 10 stron, a to i tak tego nie zmieni.
Krzysztof Kucharski pisze:Będę szczerze zobowiązany, jeżeli podasz jakieś dane, informacje, linki do materiałów, które pomogłyby zgłębić obszary niewiedzy, wyrwać się z ograniczeń informacji serwowanych przez publikatory wszelkiej maści. Przy wszelkich moich brakach w wiedzy opieranie się na medialnych doniesieniach prowadzi na złą drogę :-)
A sam temat wydaje mi się bardzo interesujący, chciałbym móc go zgłębić na poważnie, nie zaś "po łebkach", tak, jak do tej pory. Może polecisz jakieś opracowania AMW (np. zeszyty naukowe)? Może jakieś publicznie dostępne materiały?
Będę szczerze zobowiązany.
Ja przeciwminowych nie śledzę, więc moja wiedza jest taka właśnie kawiarniano-internetowa :wink: .
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Piotr S.
Posty: 2323
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Piotr S. »

Radio Gdańsk: MON zamówi dwa kolejne niszczyciele min typu Kormoran :brawo:
Ministerstwo Obrony Narodowej zamówi dwa kolejne niszczyciele min typu Kormoran II – informuje Radio Gdańsk, powołując się na komunikat Inspektoratu Uzbrojenia MON. http://www.portalmorski.pl/stocznie-sta ... u-kormoran
Ale miałem nosa ,że tak będzie :brawo:
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Waldek K »

A więc to już dziś! Pierwsze podniesienie bandery na ORP Kormoran.
Artykuły ze zdjęciami: http://www.portalmorski.pl/stocznie-sta ... an-zdjecia
http://www.defence24.pl/704679,orp-korm ... mnice-foto
Załodze oraz wszystkim marynarzom naszej MW wszystkiego najlepszego!
Obrazek
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: polsteam »

żenada... kogo oni wybrali do odczytywania rozkazu i prowadzenia całej uroczystości?...

"rok dwutysiączny..." wiele innych "kwiatków" w czytaniu i jeszcze na dokładkę "stocznia Shipbuilding"...

1szy nowy okręt od tylu lat przekazany przez polską stocznię dla MW RP i nie można prawidłowo przeczytać ani zapamiętać nazwy stoczni?...

a może przeczytane poprawnie, tylko ktoś taką bzdurę napisał do odczytania?...

no i oczywiście minister też nie może zapamiętać nazwy stoczni oddającej MW pierwszy w Polsce od dawna okręt?...
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Orlik »

No cóż, "nadejszła wielkopomna chwila". Minęło 9 lat od założenia tego tematu i jest nowy okręt. Chyba zacznę zakładać następne... :lol:

Wszystkim "zasłużonym", którzy pracowali nad tym projektem oraz załodze ORP Kormoran dziękuję i życzę wszelkiej pomyślności.
:brawo:
Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Chemik »

polsteam pisze:żenada... kogo oni wybrali do odczytywania rozkazu i prowadzenia całej uroczystości?...
Może to rodzina Begerowej? Ale to że ci naród (w tym jego "kierownictwo") nie umie czytać to nic nowego...
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: crolick »

Oby tych KORMORANÓW było jak najwięcej :zdrowie:
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
szafran
Posty: 2196
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: szafran »

Żenadą były środki bezpieczeństwa jakie stosowali wobec dziennikarze funkcjonariusze ochrony Macierewicza. Odległość publiki również była skandaliczna. Ale jaka władza takie metody.
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: oskarm »

Jeszcze by te suk...y jakies niewygodne pytanie zadali! A jak tu uciec z tekiej uroczystosci...
Ostatnio zmieniony 2017-11-28, 23:30 przez oskarm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: polsteam »

szafran pisze:Żenadą były środki bezpieczeństwa jakie stosowali wobec dziennikarze funkcjonariusze ochrony Macierewicza. Odległość publiki również była skandaliczna. Ale jaka władza takie metody.
nieprawda.

byłem na stoczniowym ewencie z Tuskiem i nie było lepiej.
szafran
Posty: 2196
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: szafran »

Ja byłem u Kopacz i normalna procedura a tutaj musiałem przed burakiem z ŻW czapkę zdjąć żeby udowodnić, że nie mam nic czym mogę skrzywdzić jego pana.
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: polsteam »

szafran pisze:Ja byłem u Kopacz i normalna procedura a tutaj musiałem przed burakiem z ŻW czapkę zdjąć żeby udowodnić, że nie mam nic czym mogę skrzywdzić jego pana.
sorry, ale nie przesadzajmy... z krytykowaniem profesjonalnego (czyli w miarę rzetelnego, a nie po łebkach albo olewczego) podejścia do ochrony najważniejszych osób w Państwie.

i nie obrażajmy ludzi wykonujących swoje obowiązki.


przy Kopacz nie było takich obostrzeń? to znaczy, że nie było profesjonalnie.
ODPOWIEDZ