Pierwsze brytyjskie torpedowce

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Hideo
Posty: 9
Rejestracja: 2016-08-30, 07:51

Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: Hideo »

Witam
To mój pierwszy post tutaj na forum więc na początku chciałbym się uprzejmie przywitać. Postanowiłem się tutaj zarejestrować, gdyż tematy tu poruszane się bardzo bliskie moim zainteresowaniom. Mam nadzieję, że nie nadużyję Państwa cierpliwości zadając od czasu do czasu parę pytań:-)

Oto jedno z nich. Poszukuję opracowań i artykułów na temat pierwszych brytyjskich torpedowców, od HMS "Lightning" ("TB 1"). Posiadam opracowania zbiorcze tzn:
- Norman Friedman (2009). British Destroyer - From Earliest Days to the Second World War. Seaforth Publishing
- Dawid Lyon, Rif Winfield (2004). The Sail & Steam Navy List. All the ships of the Royal Navy 1815 - 1889. Chatham Publishing
- Эдгар Дж.Марч. Британские эсминцы. История эволюции. 1892—1953. Часть 1. — "Галея Принт", 2012
- Chesneau, Roger; Kolesnik, Eugene M., eds. (1979). Conway's All the World's Fighting Ships 1860–1905. Greenwich: Conway Maritime Press

Zastanawiam się czy znane są Państwu jakieś bardziej szczegółowe opracowania dotyczące tego wąskiego tematu, gdyż na obecną chwilę niestety nie udało mi się znaleźć (mówiąc szczerze, raczej nie miałem zbyt wiele czasu by porządnie poszukać). Z góry bardzo dziękuję za pomoc...
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: AvM »

Bym proponowal przeniesienie tematu do "Epoka zagla i pary"

Niestety nie ma dobrego opracowania dotyczacego torpedowcow brytyjskich, tak jak to jest o torpedowcach francuskich (Le Masson) czy rosyjskich.
Nie ma zrodla na podstwie ktorego mozna by zidentyfikowac poszczegolne torpedowce.

Zeby bylo smieszniej, kilka lat temiu jakis idiota zarzadzil zniszczenie "niepotrzebnego" archiwum stoczni Yarrow.

W NMM jest dokumentacja Thornycrofta. s.p. Dabvid Lyon planowal wydanie "The Thornycroft List" ksizki w typie "The dDenny List" z planami i dokumentacja.
Po smierci D.Loyona zajmowal sie tym archiwum Rif Winfield. Ale o ksizce nie slyszalem.

Wyszlo kilka malych ksiazeczek o Thornycroft i Yarrow.
Hideo
Posty: 9
Rejestracja: 2016-08-30, 07:51

Re: Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: Hideo »

Dziękuję za odpowiedź.

No cóż, tak myślałem, że będę musiał poszukać materiałów powiązanych z dokumentacją stoczni, głównie tak jak Pan wspomniał Thornycroft i Yarrow, ale również Hanna czy White. Zdziwiło mnie to, o czym Pan wspomniał w sprawie zniszczonej dokumentacji stoczni Yarrow. W pewnym sensie może to tłumaczyć brak dokładniejszych dat (położenie stępki, wodowanie) związanych z małymi okrętami wybudowanymi w tej stoczni w ostatnich latach XIX wieku (wyraźnie widać to u Pana Winfield'a, w porównaniu do torpedowców Thornycroft'a często podaje on wyłącznie rok, bez dokładniejszych danych). Istnieje również dosyć spora rozbieżność w zakresie danych taktyczno - technicznych w materiałach źródłowych podanych przeze mnie wyżej. Tak czy inaczej dziękuję za informację. Spróbuję przekopać roczniki "the Engineer" z tamtych lat jak i innych czasopism z epoki. Czasami zamieszczali artykuły o tych niewielkich okrętach.
PS
Co do przeniesienia wątku jak najbardziej się zgadzam, ale chyba nie mam takiej siły sprawczej;-)
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: AvM »

Bylo kika ksiazek o torpedowcach.

pOlska Supinskiego "Torpedowce i NIszczyciele"

Polecam niedano zmrlego Haralda Focka "Schwarze Gesellen" Sa 2 Tomy-.

Przy okazji, wydaje sie uze pierwsze torpedowce zbudowane w Wielkeij Brytanii blyoy stalowe i zelazne zbudowane dla Floty Konfederatow w latach 60 tych.
O ile pamietam byly 3 serie po 6. Najprawdopodobniej kilka trafilo do Peru i Chile."
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: AvM »

The firm was established at Paisley, Strathclyde in 1816 as Reid & Hanna. James Donald became a partner in 1851 and the name of the business changed to Hanna & Donald. In 1870 the name was changed again to Hanna, Donald & Wilson. This company was in liquidation in 1895 but work continued under the title of Abercorn Shipbuilding Co. with engines still being built under the former name.
N.B. Ships completed in 1880’s & 90’s are listed in the main publications as built by Abercorn S B Co.

Pierwsze torpedowce byly DELOS i SAPPHO z 1878 dla Grecji
Hideo
Posty: 9
Rejestracja: 2016-08-30, 07:51

Re: Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: Hideo »

Zgadza się, potem jeszcze dla m.in. dla Włoch i Rosji (częściowo odkupione przez Brytyjczyków). W eksporcie tych drobnoustrojów przodował głównie Yarrow, jako firma będąc w konflikcie z Admiralicją w owym czasie. Jednak pisząc "pierwsze brytyjskie torpedowce" miałem na myśli pierwsze torpedowce w Royal Navy wyposażone w samobieżne torpedy Whitehead'a. Torpedowcami wyposażonymi w miny (torpedy) wytykowe będę się zajmował nieco później;-) Dziękuję za podpowiedź dotyczącą publikacji Pana Haralda Focka, nie znałem jej.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: AvM »

Ciekawa jest sprawa zakupu torpedowcoe dla Royal Navy of amerykanskiej firmy Herreshoff z USA
Ta firma jest dosyc dobrze udokumntowana.
Ian A. Grant pisal o torpedowacch tej firmy w Warship International w latach 80-tych








Rioosja tez kupily taki torpedowiec
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: AvM »

Kilka ksiazek o torpedowcach. Trzy z XIX wieku. Buchard jest w bibliotece PAN w Gdansku.


Obrazek
Hideo
Posty: 9
Rejestracja: 2016-08-30, 07:51

Re: Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: Hideo »

Bardzo dziękuję za pomoc. Właśnie o to mi chodziło. Może nie radzę sobie dobrze z francuskim, ale będzie się trzeba przełamać;-) Książka pana Armstronga jest dostępna w archiwum pod tym adresem: https://archive.org/details/torpedoesandtor02armsgoog. Tak czy inaczej serdecznie dziękuję. Aż dziw, że brak solidnych opracowań wczesnych jednostek torpedowych w Royal Navy. Francuzi, Rosjanie czy Włosi nie mają takich problemów ze znalezieniem informacji na temat swoich okrętów.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: AvM »

Jimmy Colledge sporzdzil liste w "Warship Supplement" , ale ta w ksiazcze Lyona jest chyba podobna.
Cos do 1875 w wiekszosci panstw torpedowce byly tajna bronia.
W wilu marynarkach byli doradcy z bylej konfederackiej marynarki.
Czesto konczylo sie to katastrofami , jak w 1870 roku w Cuxhaven.
Ciekawa jest sprawa wlamania do firmy Whitehead w Fiume,
kiedy zginely plany. Podejrzewano Niemcow, ktorzy wlasnie zaczynali z torpedami Schwarzkofa.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: Grzechu »

Jest jeszcze:
Buchard H., Torpilles et torpilleurs des nations étrangères, suivi d'un atlas des flottes cuirassées étrangères, Bibliotheque du Marin, 1889

Mam to w pdf, ale nie pamiętam skąd - nie ma (chyba!?) na http://gallica.bnf.fr, nie ma też na https://archive.org/ a i na Google Books jest tylko info...

Poniżej 4 obrazki na interesujący kol. Hideo temat:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jakość jest taka, jaka... jest.
(Trzeba klikać w obrazki, to się powiększą.)

Szukałbym też w na pewno dostępnych on-line The Naval Annual Brassey'a z końcówki XIX w.
Republika marzeń...
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: AvM »

Grzechu pisze:Jest jeszcze:
Buchard H., Torpilles et torpilleurs des nations étrangères, suivi d'un atlas des flottes cuirassées étrangères, Bibliotheque du Marin, 1889

Mam to w pdf, ale nie pamiętam skąd - nie ma (chyba!?) na http://gallica.bnf.fr, nie ma też na https://archive.org/ a i na Google Books jest tylko info...

A nie sa stare scany ode mnie :)
bo tak wyglada troche
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: Grzechu »

Na pewno ja tego nie skanowałem.

Tak wygląda strona tytułowa:
Obrazek

Ściągałem to z jakiejś strony i jest to "zwarty" pdf, a obrazki które załączyłem to są printscreeny z tego pdf'a.
Jestem prawie pewny, że to była jakaś cyfrowa biblioteka, ale nie potrafię jej teraz namierzyć :(
A nawet jeśli nie, to do mnie trafiło z "trzeciej ręki", już po czyimś ewentualnym skanowaniu i zrobieniu z tego pliku pdf.

PS. We właściwościach pliku jest data utworzenia 2010-07-18, natomiast data pliku na dysku u mnie ma datę z września 2014 roku, więc to w tym roku musiałem gdzieś na niego trafić i pobrać.
Republika marzeń...
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: AvM »

To oczywisce ie z mojego starego ksera,
jeszcze w biblitece PAN , stad taka kiepska jakosc.
Kiedys kupilem sobioe oryginal.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: AvM »

Mi sie wydaje ze o HMS Lighting byl artykul w "WARSHIP" Conweya
Gdzies sa on.line spisy

Wyszly 2 ksiazki male o stoczni White, East Cowes.
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pierwsze brytyjskie torpedowce

Post autor: de Villars »

AvM pisze: Zeby bylo smieszniej, kilka lat temiu jakis idiota zarzadzil zniszczenie "niepotrzebnego" archiwum stoczni Yarrow.
No to jest po prostu niepojęte. Jakby to się u nas stało to bym jeszcze zrozumiał (choć nie zaakceptował), ale że wyspiarze tak podchodzą do swojego morskiego dziedzictwa - to już mnie szokuje.
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
ODPOWIEDZ