Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

oskarm pisze:Realny stan techniczny Adelajd taki jest, ze sa w stanie pociagnac 15 lat. Australijczycy dbaja o serwis.
To dlaczego się ich pozbywają? ;)

Pamiętajcie, że USA brały udział w modernizacji fregat i będą mogli zablokować lub odwlekać w czasie ich przejęcie przez MW RP. Wystarczy jakaś afera z Żydami czy czymś tam i już mamy kłopot.

Szkoda, że niczego się nie nauczyliśmy i dalej brniemy w prowizorkę. Jeszcze tylko Ule z Norwegii i już po "modernizacji" floty.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

Nareszcie coś w temacie! Tyle, że ja nie pisałem, że kupimy, a zrobimy w miarę możliwości sami. Więc może i ten serwis będzie się lepiej orientował co i jak, albo o co chodzi z tym utrzymaniem okrętu na chodzie. Na OHP nasi spece nie potrafili zrobić do tej pory prawie nic. Więc wytłumacz mi proszę jaka siła niby to sprawi, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki cokolwiek się zmieni? :bije:

Dodatkowo cię jeszcze oświece, że takie utrzymanie nowej i małej jednostki w porównaniu ze starą, wielką i tajemniczą to nieporównywalne koszty z którymi musimy się liczyć w okresie kiedy chciałbyś budować nowe fregaty. Więc przy wąskim budżecie tak jak i obecnie rezygnujesz choćby z Phalanxa, żeby zostawić pare groszy na nowe projekty. :co:
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

Przez 18 lat nie wymieniliśmy Phalanxów na nowsze wersje. Choć odnoszę wrażenie, że amerykański Pan na to nie wyrażał zgody lub chciał za dużo złota.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: marek8 »

Oskar najwyraźniej wszedł lub sympatyzuje z pewną "grupą entuzjastów", w której takie odjazdowo-czadowe tezy są aktualnie na topie...
Tyle tylko, że oni to sobie moga lansować najróżniejsze rzeczy - papier wszystko przyjmie ;)
Eh - naiwności ludzka - proste zatem pytanie - czy owi mityczni konkurenci zrobili w ostatnim roku coś co choćby pośrednio wygląda na chęć nabycia owych okrętów czy opieramy się raptem na jednym mocno naciągniętym interpretacyjnie oświadczeniu marynarki australijskiej?
Oczywiście entuzjasta za nic będzie miał tak prozaiczną kwestię jak to, że czym innym jest oferowanie własnych okrętów nawet na części a czym zupełnie innym zgoda na sprzedaż okrętów licencyjnych... Taki drobiazg jak to, że to zupełnie inne agencje i procedury to pikuś dla "zbawców" - ale co tam - damy radę prawda?
oskarze = przykro mi patrzeć jak zaczynasz naginać fakty pod tezę w zasadzie nie wiadomo po co. Przeskakiwanie ważnych informacji szybko bowiem prowadzi do tego, że ktoś niczym nasza flota w 39 roku budzi się w prozaicznych realiach w których ma co prawda sojusz z potężną Royal Navy ale ta za nic mająca quasi oskarowy entuzjazm po prostu nie widzi możliwości pewnych dzialań i to nie dlatego, że jest złośliwa ale po prostu działa inaczej niż wedle tegoż sposobu myślenia powinna... Taki drobiazg ku przemyśleniu i nie kreowaniu rzeczy, których nie ma...

Co do historycznych dygresji - jak widać trzeba mieć choć trochę oleju aby je zrozumieć ale jestem spokojny - nawet jeśli nie teraz to w końcu jednak któregoś dnia zaskoczy ;)
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: oskarm »

Widzę, że dyskusja zmierza w kierunku: "O, czarownica! Na stos ją!". Jeszcze raz, nie jestem zwolennikiem przejmowania Adelaid, chociaż dostrzegam jakieś plusy takiego postępowania (kwestia też ceny). I welokrotnie pisałem, że jeśli chodzi o używki i nowe, to postępowanie powinno być odwrotne. Używane U-212A i nowe FFG (tanie z silną OPL, oczywiście wolałbym Type-26 w wersji Australijskiej od Iverów, ale nas na nie nie stać ani kupić ani utrzymać). Jedyne czego nie lubię to braku dyskusji o faktach. Podałem jak wygląda kolejka chętnych i stan i tyle. Jak Polska ich nie weźmie to będzie szansa sprawdzić kto miał rację.

Jakiekolwiek uderzeniowe nowe MW dostanie teraz to zostanie z nimi na następne 30 lat i nie dostanie nic innego (no może za 20 lat jak będzie złomować Orkany). Odpowiedź polityków będzie zawsze taka sama przecież dostaliście co chcieliście, a MW jest nam w sumie najmniej potrzebna.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

Przepraszam, cię Oskarze, że tak "cisne" temat, ale mam uzasadnione obawy, że "nowe" Adele tych 30 lat jednak nie wytrzymają. :dupa:
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: oskarm »

Co do tego nie mam wątpliwości. Natomiast nie mam tez wątpliwości, że jak zacznie się Orka to zje kasę na modernizację MW na następne 10 lat.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

A zacznie się Orka? Przecież Patrioty i zwalczanie Iskanderów i Gwiazd Śmierci zeżrą budżet.
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: oskarm »

A czy ja mam szklana kule? ;)
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

Orka swietnie sie odnajduje w naszej neoendeckiej kulturze. Jest ryzyko, ze ruszy w iście subkulturowym stylu czyli na "pałę" :P. Jeśli nie znajdą pomyslu na kredytowanie to krzyż na drogę - amen.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

Średnio wierzę w Orkę i coś co nie jest korzystne dla amerykańskiej zbrojeniówki.

Cała ta sprawa z okrętami z Australii to powtórzenie pierwszych OHP. Niby kupiliśmy sobie czas i wyszkoliliśmy ludzi, ale ciągle stoimy w miejscu. A za 30 lat będziemy brać kolejne fregaty z RAN?
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: marek8 »

Ach jak my lubimy popadać w skrajności - a skoro tak to jakie niby realne korzyści odnoszą Amerykanie z naszego rynku na morskim obszarze? Te nędzne remonty i zapytania o ten czy inny składnik za którymi nic dalej nie idzie? :P I jakie niby mają w tym obszarze perspektywy zbytu czegokolwiek? :dupa:
Pododbnie z Adelajdami - nikt nie szuka żadnych czarownic co raczej pokazuje, że tzw. fakt czyli konkurancja chętnych to bardziej "widzenia" niż stan rzeczywisty a my po staremu jedziemy na wykreowaniu wizji jakigoś zupełnie nikomu nie znanego problemu, który potem bohatersko "rozwiążemy". Adelaidy by były dawno temu gdyby ktoś i chciał i miał na nie pieniądze... A tak nie jest :x
Co innego z Orkami bo akurat na ten projekt - w ślad za jego politycznymi sympatykami - jest choć stale malająca szansa na jakieś pieniądze - ale czy to z kredytu ma być czy z budżetu sprawa nie jest wcale jasna a wbrew super optymistycznym wizjom propagandowym państwo pożycza o wiele więcej niż planowano wcześniej więc róznie z tym tak naprawdę może być. Jakoś prostego i niewątliwego w odróżnieniu od rzekomej kolejki napalonych na Adelaidy faktu jak kondycja finansowa państwa i jego prosta zdolność do udźwignięcia danego projektu się nie porusza... Tak swoją drogą zapomnieliście już z czego finansowano przedwojenny rozwój floty? Obawiam się, że dziś i to w perspektywie roku czy dwóch pojawi się tyle nietypowych i niespodziewanych potrzeb publicznego rozdawnictwa, że nikt się nie wystawi w tym roku na żaden nowy projekt okrętowy. No chyba, że ktoś wyskoczy z mega okazją :faja: :faja:
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

Amerykanie faktycznie żadnego interesu w kwestiach marynarki niby nie mają, ale od dawna jestem zdania, że my moglibyśmy mieć. I tak nasze elity mogłyby zrobić nam tą niecodzienną uprzejmość i znaleźć jakiś tam dla nas interes. Skoro składki społeczne na MW wojenną w obecnych czasach są rzeczą mało realną, tak chodzenie i proszenie o jakąś pomoc wója Sama nie jest wcale taką abstrakcją - wszak wielu tak robi :idea: . I tak pelętamy się tam od drzwi do drzwi w różnych interesach, a przy okazji każdej wizyty wystarczyłoby trochę poutyskiwać jacy to my nie biedni, a po zakupie "Wisły" brzmiałoby to nawet bez obłudy :cmok1: . A do roli utyskiwacza widziałbym ministra w waciaku, beretce i gumofilcach jako symbolu odbudowy Rzeczypospolitej! :diabel:

I naszym niedzielnym zwyczajem śpiew rzewny mógłby się nieść: "Ciebie prosimy daj nam choć Burka" :aniol:
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

Marku, a tak odnośnie tego, że tych Adelaid jeszcze nie ma, to cbyba nie tędy droga... Żeby wytłumaczyć taki program przejściowy to jednak musi być naprawdę niezła okazja, a kiepskich interesów nikt nie chce robić (za wyjątkiem nas). To, że długo to trwa wcale nic nie znaczy, że np. sprawa umarła, a raczej brak konsensusu z jak wielu rzeczy możemy zrezygnowac. Waldek już ciekawą teorie usnul, ze za jednym zamachem helikoptery ZOP i jednostki nawodne można byłoby załatwić. Kwestia to koniec końców tylko wytłumaczalna cena i jeszcze bardziej nieracjonalne uzasadnienie inwestycji w powtórkę z rozrywki.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

A jaką mamy pewność, że okręty z Australii zapewnią nam zdolności ZOP? To, że w tabelkach jest wpisany system ABCD Mk. 88 i EFGH Turbo 11 nie oznacza, że wszystko będzie z nim w porządku. Pamiętajmy o problemach na jakie napotkali Australijczycy podczas modernizacji okrętów.

Jednostka ognia? Toć oni chcą sobie zostawić rakiety SM i ESSM i przenieść je na swoje okręty. Znaczy się trzeba będzie DOKUPIĆ a to już zbyt trudne.

Śmigłowce? Zajechane Seahawki? Jedyny postęp to lepszy dostęp do części zamiennych niż przy SH-2G.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Waldek K »

Sądząc z mobilizacji Francuzów i Szwedów w/s programu Orka, można by sądzić, że rozstrzygnięcie już blisko... :roll:
Tylko czemu tak trudno w to uwierzyć :?: :?
Oferta francuska ( w tym nieco na temat modernizacji Orła w 1,5 roku): https://www.defence24.pl/zmodernizujemy ... straszaniu
i szwedzka: https://youtu.be/DSYdq1hLVa8
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
ODPOWIEDZ