Nowy śmigłowiec

czyli hobby, kultura, sztuka, wścieklizna i w ogóle offtopic...

Moderator: nicpon

Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: Peperon »

W IU mogą sobie uzgodnić nawet malowanie na biało, jak papieskiego Mi-8.
Jednak, jeśli sprzęt ma się do czegoś nadawać i być bezpiecznym dla użytkowników, to nie może być zamawiany z minimalnym wyposażeniem do lotów. Tym bardziej, że mówimy o operacjach wojsk specjalnych. Wiem, że Amerykanie nie sprzedadzą nam Hawków ze swoim wyposażeniem, ale dlaczego nie możemy mieć wyposażenia na solidnym europejskim poziomie, tylko cieszymy się z amerykańskich ochłapów ?
Wśród Caracali też miały być maszyny morskie SAR/ZOP, a z lądowych pamiętam o wersji CSAR i SOF chyba też. W przeciwieństwie miały być dostarczone przez Airbusa w pełni wyposażone bez konieczności późniejszego doposażania. Jest różnica ? Według mnie zasadnicza.
Caracali miało być 50 w różnych wersjach, a potrzeby były określane na znacznie więcej. W samej marynarce są do wymiany wszystkie śmigłowce ZOP, bo leciwe Mi-14 PŁ się sypią. Jeśli jeszcze w ogóle nadają się do zadań ZOP.

Jeśli chodzi o F-16, to wcale nie są cywilnymi maszynami. Miały już fabrycznie zamontowane wskaźniki przezierne HUD, co już czyni je wojskowymi... :lol:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: AdrianM »

Chodzi mi o to Peperon, że pelęta się jakaś głupia argumentacja. W mojej osobistej ocenie mamy jakąś pulę na zakup śmigłowców i w tej cenie się poruszamy. Nie ma żadnych znaczących różnic między sprzętem wojskowym. W kontrakcie sporo wynosił offset więc cena horendalnie skoczyła. Masz informacje na temat zamówienia? To po prostu przedstaw. Moim zdaniem była śmiesznie niska, tymbardziej jak zakładała offset na budowę lini produkcyjnej, uzbrojenie, atest wersji ZOP i jeszcze full wypas dla SOF. Tam wychodziło 270mln/szt. gdzie 1/3 to offset, a teraz 170 mln/szt. okazuje się wersją CYWILNĄ.

Masz informacje, że tak jest to przedstaw. Inaczej mamy pustą gadanine na zasadzie "bo mi się zdaje".

Z drugiej strony jak poruszamy się na poziomie takich spekulacji to znów dobijamy do Ivera. No bo po cenie i braku wielu rzeczy na nim chyba możemy sobie wyobrazić, że to nie solidny europejski poziom. Czy też w tym przypadku zmieniamy zasady argumentacji? Zrobimy sobie taki wyjątek pasujący pod wcześniejsze tezy?
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: Peperon »

AdrianM pisze:Chodzi mi o to Peperon, że pelęta się jakaś głupia argumentacja. W mojej osobistej ocenie mamy jakąś pulę na zakup śmigłowców i w tej cenie się poruszamy. Nie ma żadnych znaczących różnic między sprzętem wojskowym. W kontrakcie sporo wynosił offset więc cena horendalnie skoczyła. Masz informacje na temat zamówienia? To po prostu przedstaw. Moim zdaniem była śmiesznie niska, tymbardziej jak zakładała offset na budowę lini produkcyjnej, uzbrojenie, atest wersji ZOP i jeszcze full wypas dla SOF. Tam wychodziło 270mln/szt. gdzie 1/3 to offset, a teraz 170 mln/szt. okazuje się wersją CYWILNĄ...
Cytat z D24.pl "...Wartość umowy, zgodnie z informacjami płynącymi z MON, to 683,4 mln zł brutto. Cena pojedynczego śmigłowca wraz z wyposażeniem to 75 mln zł, do tego dochodzą pakiety szkoleniowy i logistyczny oraz doposażenie. Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że kontrakt zawiera opcję na kolejne cztery maszyny..."
Reszta tekstu: https://www.defence24.pl/mon-kupil-blac ... ow-analiza
Z cytatu wynika, że wartość "dodatków" przewyższa cenę maszyny. I to bez offsetu.
Według mnie jeśli mamy jakąś pulę kasy - ciekawe gdzie podziała się kasa gwarantowana na Caracale - to tym bardziej trzeba jej pilnować i rozsądnie wydawać, a nie szastać na pojedyncze maszyny.
Przy Caracalach trzeba uwzględnić maszyny specjalizowane, które zapewne byłyby znacznie droższe niż tych 270 mln/szt. Z drugiej strony jednak Airbus gwarantował, że w zakładzie w Łodzi powstanie 50 śmigłowców. Maszyny, które miały przylecieć do Polski z Francji miały być kompensowane przez montaż dla innego odbiorcy.
Wszystkie te informacje były dostępne w mediach między innymi dzięki krytykom z ówczesnej opozycji.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: AdrianM »

Błaszczak w którymś wywiadzie uzupełnił i zamiast doposażenie powiedział uzbrojenie.

Peperon nie wiem co było w kontrakcie na Caracale bo to było też tajne. Teraz zarzuca się tajność temu kontraktowi, gdzie na prawdę nic nie wiemy o wcześniejszym. Możesz przytoczyć nietajne informacje oprócz obrzucających się gnojem polityków? Nic konkretnego nie widziałem w tamtych wypowiedziach i to samo gówno czytam teraz. I co więcej! Gówno z tego wiem. A jeśli tak to rozmawiamy sobie o gnoju, a nie o merytorycznych kwestiach.

Jakby nie patrzyć w jednym i drugim przypadku sprawa śmierdzi ;)
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: Peperon »

AdrianM pisze:Błaszczak w którymś wywiadzie uzupełnił i zamiast doposażenie powiedział uzbrojenie... Jakby nie patrzyć w jednym i drugim przypadku sprawa śmierdzi ;)
Wypowiedź Błaszczaka nie świadczy o tym, że nie trzeba doposażyć maszyn w systemy elektroniczne.
Twoje ostatnie zdanie jest jak najbardziej zgodne z tym co myślę.
A na dodatek dochodzi tajemnicze "uwalenie Caracali" przez tzw. eksperta z komisji Antoniego. Dlaczego powiedział o tym tuż przed nawianiem za ocean ?
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
PawBur
Posty: 490
Rejestracja: 2006-06-06, 22:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: PawBur »

Peperon pisze:
Jeśli chodzi o F-16, to wcale nie są cywilnymi maszynami. Miały już fabrycznie zamontowane wskaźniki przezierne HUD, co już czyni je wojskowymi... :lol:

Kurde coraz więcej lansiarskich aut jest wojskowe. Ciekawe czy kupujący je o tym wiedzą?
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: Peperon »

PawBur pisze:Kurde coraz więcej lansiarskich aut jest wojskowe. Ciekawe czy kupujący je o tym wiedzą?
A działka mają ?
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
PawBur
Posty: 490
Rejestracja: 2006-06-06, 22:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: PawBur »

Peperon pisze:
PawBur pisze:Kurde coraz więcej lansiarskich aut jest wojskowe. Ciekawe czy kupujący je o tym wiedzą?
A działka mają ?
A caracale miały?
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: Peperon »

PawBur pisze:A caracale miały?
A jak miały mieć skoro Caracali nie było ?
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
PawBur
Posty: 490
Rejestracja: 2006-06-06, 22:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: PawBur »

Peperon pisze:
PawBur pisze:A caracale miały?
A jak miały mieć skoro Caracali nie było ?
To inaczej - były działka do nich w tej całości zamówienia, które biorąc pod uwagę wcześniejsze Twoje posty było bez wad? Bo po prostu nie wiem co wyznacza cywilność a co militarność niektórych sprzętów. I żeby było jasne to nie wiem jaka kombinacja helikopterów i za ile i z czym jest najlepsza.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: Peperon »

PawBur pisze:To inaczej - były działka do nich w tej całości zamówienia, które biorąc pod uwagę wcześniejsze Twoje posty było bez wad? Bo po prostu nie wiem co wyznacza cywilność a co militarność niektórych sprzętów...
Czy ja gdzieś napisałem, że umowa z Airbusem jest bez wad ? Uważam, że tamten przetarg był dużo lepszym rozwiązaniem, niż jakieś szemrane zakupy.
Dlaczego Antoni nie rozpisał przetargu na śmigłowce dla SOF ? Czyżby się bał, że Sikorsky przepadnie z powodu braku możliwości dostarczenia śmigłowców zgodnie z wymogami zamawiającego ? Ciekawe jak będzie wyglądało serwisowanie sprzętu włożonego do S-70 w ramach doposażania. Czy Sikorsky weźmie to na siebie, czy też wojsko będzie sobie musiało pilnować wszystkiego i użerać się z dostawcami...
Uważam pomysł na jedną platformę dla kilku wersji wyposażeniowych śmigłowca za bardzo dobry - choćby ze względu na koszty części oraz logistykę. Przecież tak robią firmy zarządzające flotami samochodów, starając się mieć jedną markę w danej "kategorii wagowej".

Kategoryzowanie sprzętów na cywilne i wojskowe zaczął Adrian, więc uwaga raczej nie do mnie.
Twoje pytanie o właścicieli samochodów potraktowałem jako żart i tak na nie odpowiedziałem.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
PawBur
Posty: 490
Rejestracja: 2006-06-06, 22:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: PawBur »

Bo to był żart. I może potem trochę źle się wyraziłem. Na dodatek jakieś choróbsko mnie dopadło więc kończę tę część. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: Peperon »

No to życzę szybkiego powrotu do zdrowia, bo nie ma nic ważniejszego.
Oczywiście wychylę :piwko: za Ciebie.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: AdrianM »

Peperon pisze: Kategoryzowanie sprzętów na cywilne i wojskowe zaczął Adrian, więc uwaga raczej nie do mnie.
O przepraszam, ja tylko odbiłem piłeczkę w ogólnej retoryce na temat obecnego zakupu. Zasadniczo podobna retoryka pojawiała się odnośnie Caracali. Cały problem w tym, że jak jeden i drugi zakup byłby/jest zakupem sprzętu wojskowego, tak nie zgadzam się z logiką obu zakupów. W pierwszym zakupie planowano wydać 13,5mld co po doświadczeniach z obecną Wisłą pokazuje, że niewiele dałoby się więcej zrobić. Czy to taka krytyczna zdolność dla naszych wojsk pozostawiam osobistej ocenie - ja pozwolę sobie na własne zdanie, że to byłby wydatek nad wyrost i nie wprowadzający niczego sensownego w zakresie zdolności obronnych WP. Zasadniczo sprawa ma się podobnie odnośnie zakupu BH i potencjalnego AW101. MW jakby nie jest zachwycona koncepcją zakupu SAR z funkcją lądowego bazowania ZOP - raczej obecne doświadczenia wskazują, że konieczne są śmigła ZOP bazujące na okrętach. A od strony WS i 25.BKP znów przydałyby im się oprócz BH również większe heli AW101. Czyli znów priorytety zostały wynaturzone wedle normy znanej jedynie decydentom z MON. Mogę tylko przypuszczać, że sprawa rozbiła się o okręty dla bazowania helikopterów, skoro nie wiadomo zasadniczo czy i jakie okręty pozyskamy - a to może się jeszcze długo nie zmieni.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: Peperon »

Takie smutne podsumowanie tego wątku.
https://menway.interia.pl/militaria/new ... Id,3018014

W zamian rządzący podniecają się F-35.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Nowy śmigłowiec

Post autor: szafran »

Rządzący a wkrótce eksperci zaczną wychwalać pod niebiosa F-35. Sam wygra wojnę :)
ODPOWIEDZ