Władysławowo U-5 U-6

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
mac
Posty: 366
Rejestracja: 2004-10-22, 14:30
Lokalizacja: Gdynia

Władysławowo U-5 U-6

Post autor: mac »

Skoro była mowa o Helu to może zdjątko z Władysławowa:
Obrazek

Zdjęcie musiało być zrobione do 06.1941 r.
Gość

Post autor: Gość »

Hallo Mac
Skad wiesz ze to jest Wladyslawowo?
i dlaczego do .VI.41?
Ch.
Awatar użytkownika
mac
Posty: 366
Rejestracja: 2004-10-22, 14:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: mac »

W podpisie było Neustad, a U-5 i U-6 należały 21 flotylli ( treningowej ) która mieściła się we Władysławowie do czerwca 1941 r.
CHRIS
Posty: 397
Rejestracja: 2004-01-05, 21:51

Post autor: CHRIS »

Hallo Mac!
W tym wypadku chodzi (w 100%) o Neustadt in Holstein i zdjecie jest napewno zrobione przed wojna.....

Gdyz w tym czasie co piszesz na U-Booty nie mialy juz zadnych Numerow jawnych. Stalo sie to juz w sierpniu 1939 roku.



Na U-Bootach ktore zajely swoje pozycje na Atlantyku 19.VIII. '39 stalo sie to w nocy z 18 na 19 VIII. , a te ktore zostaly przemieszczone z Kiel do Wilhelmshaven w ciagu dnia 19.VIII. poza tym usunieto rowniez godlo panstwowe z kiosku; na pozostalych uczyniono to do do konca sierpnia.

PS.: na jednostkach nawodnych zamalowano w Listopadzie.
Ch.
Awatar użytkownika
mac
Posty: 366
Rejestracja: 2004-10-22, 14:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: mac »

Zgadza się, nie o to Neustad w tym przypadku chodzi :-)
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Czy taki charakterystczny łamany fragment mola ze schodami jest w Neustadt (Holsztyn) czy też we Władysławowie, lub gdziekolwiek indziej?
W moim Gross Hausatlas z ok. 1940 jest 23 Neustadtów, a w miejscyu Władysławowa jest Grossendorf [czyli po naszemu wielka wies - AJ]
Alkali
Posty: 39
Rejestracja: 2004-10-04, 08:34
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Alkali »

Witam,

Kolega Andrzej J. ma absolutną rację. Niemiecka nazwa obecnego Władysławowa to Grossendorf (Großendorf). Natomiast najbliższy w okolicy Neustadt to po prostu niemiecka nazwa Wejherowa. Jedno i drugie na W więc się Ci mac chyba pomerdało ;-)

A do Ciebie Andrzeju J. mam prośbę. Czy mógłbyś w swoim Gross Hausatlas sprawdzić mi jedną wieś ? Początkowo nazywała się Klein Koslau ale 16.07.1938 r. zmieniła nazwę na Kleinkosel. Powinna być gdzieś w okolicy Nidzicy czyli Neidenburg’a. Bardzo interesuje mnie jej dzisiejsza, polska nazwa. Z góry bardzo dziękuję.

Alkali

Obrazek
Neustad

Post autor: Neustad »

Uff, po małej omyłce( omyłka moja wynikła z faktu że kursowały stamtąd pociągi do Gdańska, a kojażyłem że był Neustad koło Gdańska ) znalazłem wreszcie Neustad (myślę że to Neustad) , nadbałtycki, gdzie oprócz szkoleń na morzu odbywały się kursy dla przyszłych d-ców U-botów. Był tam jak na owe czasy dość ciekawy symulator "skomplikowany mechanizm przypominający wieżyczkę kiosku, zamontowany był na dużym basenie i mógł być przesuwany we wszystkich kierunkach pod zrobionymi w odpowiedniej skali modelami frachtowców, zbiornikowców i niszczycieli. Symulator pozwalał kursantom na zaznajomienie się z wszystkimi trikami towarzyszącymi atakom wykonanym spod wody, do tego stopnia że wybór taktyki stawałby się dla nich rutyną. " To Neustad znajduje się koło Lubeki. :-)
Awatar użytkownika
mac
Posty: 366
Rejestracja: 2004-10-22, 14:30
Lokalizacja: Gdynia

Neustad

Post autor: mac »

To był Mac, czyli ja powyżej :-D
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Alkali - Klein Kosel w Meyers Gross-Hausatlas nie ma. Ale jak wpiszesz w www.google.com Neidenburg w "IMAGES" to wyskakuje mapa niemiecka okregu (?) Nidzica, która po nałożeniu pokazuje że KK to bez cienia wątpliwości dzisiejsze Kozłowo w połowie drogi między Nidzicą a Działdowem. Zgadzaja się nawet sąsiednie miejscowości - Zaborowo, Sarnowo i Sławka Wielka. Pozdr.
ODPOWIEDZ