Budżet PMW i zakupy dla niej.

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Milrek
Posty: 230
Rejestracja: 2004-01-30, 19:38
Lokalizacja: Warszawa

Budżet PMW i zakupy dla niej.

Post autor: Milrek »

Czytaj plany budżetowe PMW mam kilka pytań:
1) W 2004 r. w 2004 r. na budowę Gawrona wydano ok. 50 mln zł w 2005 r. ma być 77 mln zł.
Jaki może być ogólby koszt budowy korwety Gawron?
Czy obecny poziom wydatków ma sens?
2) Żadnych wydatków nie zaplanowa na Tarantule, Kaszuba i Orła.
Czy wiadomo jakie mamy zapasy uzbrojenia albo kiedy będzie konieczny duży remont?
Samoloty made in ZSRR miały 20-letni okres gwarancji czy wiadomo coś o ww okrętach?
3) W planie nie ma żadnych śmigłowców i samolotów. Więcej Anakond i M-28 już PMW nie będie kupować?
Awatar użytkownika
kwato
Posty: 49
Rejestracja: 2004-09-28, 15:33
Lokalizacja: Łódź

Post autor: kwato »

Z tego co wygrzebałem i z artykułu w NTW 2/05 wywodzę, ze:

Więcej Bryz ilosciowo nie będzie, predzej ich modernizacja
Być może 1-2 Anakondy - razem miało być 8 szt.
Co do Tarantul to pewnie pojdą do kasacji, jest też plan utrzymania dwóch w linii przy odstawieniu dwóch pozostałych. Przy Kaszubie coś majstrują a o Orle - nic nie słychać.
Czy budowa Gawrona i ten pozoim wydatków ma sens? PZ napisała kiedyś że ok. 200 mln z ceny Gawrona to ma być VAT. Pomijając to że prototyp jest najdroższy z serii, takie postawienie sprawy oznacza koszt okrętu ca 800 mln ( 200 mln S ).
Odp: budżetowo i ekonomicznie nie ma sensu.
PMW powinna iś śladem Hochseeflotte i się zatopić :wink:
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Post autor: Waldek K »

Wie ktoś na jakim etapie są prace przy Gawronie? Bo o tym czego nie ma piszą często (tzn. wybranego uzbrojenia np.). Skoro w zeszłym roku zutylizowano 50 mln. to co za tę kwotę zrobiono? Może gdzieś są aktualne zdjęcia z budowy?

Pozdrawiam
Gość

Post autor: Gość »

Przede wszystkim należałoby zmienić zasady budżetu PMW. Jeżeli jest tam tak, jak ostatnio czytałem w wywiadzie z admirałem Brągoszewskim w Polsce Zbrojnej, że PMW dostaje pieniądze na każdego członka załogi okrętu (nie ma znaczenia czy jest nowy, stary, bardzo nowczesny czy przestarzały). Marynarka wycofując jakis stary okręt nie może "zaoszczędzonych" w ten sposób pieniędzy preznaczyć na zakup nowego uzbrojenia do fregat czy modernizację innych jednostek, pieniądze te bezpowrotnie są stracone dla PMW.
Należy coś z tym zrobić bo moim zdaniem, system jest trochę postawiony na głowie. Marynarce de facto nie opłaca się rezygnować z utrzymywania starych jednostek, gdyż jak je wycofaja, tracą bezpowrotnie część funduszy.
Ja postulowałbym kasację wszystkich, starych, nie przydatnych już jednostek.
Trzeba mieć mniej okrętów, ale nowoczesnych, przydatnych bojowo i szkoleniowo.
Docelowo temu miał służyc projekt budowy serii korwet. Miały one zastapić szereg starszych nie rpzydatnych obecnie okrętów.
Z tym VAT-em to jakaś paranoja, powinno się coś zrobic by zwolnić budowę fregat z płacenia VAT. Znając jednak chory fiskalizm naszych urzędników i polityków będzie to raczej trudne.
Gość

Post autor: Gość »

Powyżej to ja, zapomniałem się zalogować...:)
Primo
Posty: 68
Rejestracja: 2005-02-08, 17:34
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Primo »

Powyżej to ja, zapomniałem się zalogować...:)
"From the halls of Montezuma to the shores of Tripoli"
ODPOWIEDZ