Artyleryjska matematyka po raz 3-ci

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Artyleryjska matematyka po raz 3-ci

Post autor: Mitoko »

Vickersy mam gotowe do wrzutu (z paroma ciekawymi przypuszczeniami) - ale zapomniałem wziąść - więc pójdą jutro.

Natomiast pojawiła się kolejna sprawa matematyczna - tym razem odnośnie Hotchkissów 13,2 mm.
Jestem na etapie liczenia ich - ale pojawiła się ciekawa kwestia:
- wiadomo, że partię na podstawach morskich (podwójnych) R4SM dostarczono na początku lat '30-ych (możliwe, że w 2 partiach - wpierw 4 z Wichrami, potem kolejne 3 dla wymiany Vickersów na Wilkach);
- wiadomo też, że partia pojedyńczych przyszła z wojsk lądowych (w tym część bez podstaw - bo używano je na Vickersach E (czyli czołgach :lol: )).
Tymczasem w końcu lat '30-ych przybyło nam podwójnych podstaw R4SM:
Conajmniej 3 w FRz i conajmniej 4 we Flocie (na 3-ech Ptaszkach, 1 w baterii Laskowskiego, Marek coś kiedyś wspominał o Hotchkissach na Mazurze).
I tu jest pytanie:
- czy dorobiono u nas podstawy ??
- czy też dokupiono R4SM ?
- czy też kupiono R4SM wraz z dodatkowymi nkm-ami ??

Zdaje się, że kolejny "szczegół" do pogrzebania 8)
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

42 odsłony i cisza - "uwielbiam" to :(
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

Wiesz, jakby to ująć...
Jesteś 'zbyt' detaliczny :) :) :)
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Re: Artyleryjska matematyka po raz 3-ci

Post autor: seawolf »

Mitoko pisze:conajmniej 4 we Flocie (na 3-ech Ptaszkach, 1 w baterii Laskowskiego, Marek coś kiedyś wspominał o Hotchkissach na Mazurze).
3 ptaszki? Chyba tylko Rybitwa dostała 2x13,2mm, czy na Zurawiu i Czapli też zdążono zamontować?

A te z kanonierek liczyłeś? Każda miała po jednym zestawie....
No i Gromy plus Gryf, ale to już uwzględnone pewnie.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Artyleryjska matematyka po raz 3-ci

Post autor: Mitoko »

seawolf pisze:
Mitoko pisze:conajmniej 4 we Flocie (na 3-ech Ptaszkach, 1 w baterii Laskowskiego, Marek coś kiedyś wspominał o Hotchkissach na Mazurze).
3 ptaszki? Chyba tylko Rybitwa dostała 2x13,2mm, czy na Zurawiu i Czapli też zdążono zamontować?

A te z kanonierek liczyłeś? Każda miała po jednym zestawie....
No i Gromy plus Gryf, ale to już uwzględnone pewnie.
No właśnie to składam (na razie liczę te na lądzie) - ważne jest czy były to podwójne czy pojedyńcze - bo z racji konstrukcji - podwójne liczono jako 2 Przykład - 10 nkm-ów w FRz - mimo że faktycznie to były 3 podwójne i 4 pojedyńcze
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Re: Artyleryjska matematyka po raz 3-ci

Post autor: Ksenofont »

Witam!
Mitoko pisze:- czy dorobiono u nas podstawy?
- czy też dokupiono R4SM ?
- czy też kupiono R4SM wraz z dodatkowymi nkm-ami?
Odpowiem najlepiej, jak potrafię - czyli pytaniami.
- Czy Hotchkissy osadzano w podstawach morskich R4SM? Miały przecież konstrukcyjną możliwość bycia posadowionymi na innych podstawach - zmodernizować należało jedynie łoże.
- Na jakich podstawach osadzano km 7,92 na okrętach?
Gdyby chodziło o armię, strzelałbym w ciemno, że dokupienie ekstra podstaw, czy też dorobienie podstaw zajęłoby generałom jakieś dwa lata i obfitą wymianę korespondencji. (Kwestie waluty wymienialnej, czy też rozliczenie projektu) KMW mogłoby to zająć nieco mniej czasu i mniej korespondencji.. Ale niewiele mniej. Więc IMHO na 100% pewny jestem ;) , że podstawy dla nowobudowanych okrętów kupowano w ramach jednego zamówienia na uzbrojenie i wyposażenie nowych jednostek, natomiast podstawy na jednostak modernizowanych (flotylla) to być może podstawy od innych modeli broni, "jakoś tam" zmienione. Po za tym z ikonografii wynika, że 13,2 nkm wz. 30 Hotchkissa oraz 7,92 mm ckm wz. 25 Hotchkissa używały tej samej podstawy przeciwlotniczej B, a pewnie mogły od biedy używać i podstaw do ckm wz. 14. A imię ich Legion - coś koło 4 000 przybyłych z armią Hallera i zdobycznych na bolszewikach. Wydaje mi się , że te Hotchkissy na Helu to na podstawach lądowych były.
Nie wiem, czy takie odpowiedzi Cię usatysfakcjonują, ale może ułatwią grzebanie - wystarczy znaleźć zamówienie na ptaszki wraz z protokołami dodatkowymi i potwierdzone zostanie, czy mam rację.
Pozdrawiam
Ksenofont
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Podstawy pojedyńcze to nie problem - natomiast niemal na pewno podwójne występowały na R4SM - totalnie brak jakichkolwiek śladów by nasi robili podobne.
Ciekawostką jest fakt, że mam rysunek Vickersa 40 mm na podstawie także opisanej jako R4SM - a innej niż mam na zdjęciach (nie polskich).

Pytanie do Marka:
Podajesz 2x 13,2 mm na Mazurze - czy były to pojedyńcze czy podwójne - i gdzie był/y zainstalowane (bo nie kojarzę żadnych rysunków z nimi na pokładzie) ?
To samo pytanie dotyczy zresztą pozostałych małych jednostek
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Dwa zdjęcia MAZURA, chyba z 1937 roku:
Obrazek

Obrazek

Może ten Hotchkiss jest za kominem?
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Tak, Hotchkiss definitywnie był za kominem.
Obrazek

A tutaj zbliżenie interesującego nas fragmentu:
Obrazek
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

I dlatego ten rysunek nie mżemy uznać za prawdziwy ...

Obrazek
karolk

Post autor: karolk »

Marku czy ten dość bogaty materiał mogę wykorzystać w swojej stronce? tak jakoś mi ten Mazur pasi od początku do koncepcji... :)
karolk

Post autor: karolk »

aha na rysunku w jakiejś książce na rufie były po prostu zamienione Vickers i ta francuska kanona 75, jednak jeśli dobrze pamiętam, to Vickers miał inną pozycje względem kiosku rufowego, chyba przed :)
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Karolu - bardzo proszę. Częstuj się do woli ...
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

dzięki :)
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

hmm - te Hotchkissy zaczynają mnożyć się jak wszy :-D
ODPOWIEDZ