Wytrzymałość stropu domu czyli ilość papieru ciąg dalszy

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Wytrzymałość stropu domu czyli ilość papieru ciąg dalszy

Post autor: Jarek C. »

Niedawno rozmawiałem z Markiem T. na temat wytrzymałości stropów domów w których mieszkają hobbyści wojennomorscy. Rozmowa dotyczyła oczywiście ilości książek i innego papieru który jestesmy w stanie przechować w domu.

Czy w naszym gronie jest jakiś architekt lub budowlaniec, który mógłby na ten temat napisać coś pewnego. Czy mając biblioteczki na całe ściany od podłogi do sufitu wypełnione książkami i czasopismami powinniśmy obawiać się zarwania sufitu ?
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

Ze mnie tam zaden architekt, ale wydaje mi sie ze nie macie sie czego bac. Te regaly stoja pewnie gdzies pod sciana, czyli tam gdzie podloga wytrzymuje najwiecej. Gorzej pewnie by bylo gdyby staly na srodku pokoju :D. Choc z drugiej strony caly ciezar ksiazek jest przenoszony na podloge pewnie tylko przez pare nog tego regalu/szafy, czyli nacisk na podloze jest dosc spory. Jednak mimo wszystko nie martwilbym sie (no ale jak mowilem, nie jestem ekspert).
karolk

Post autor: karolk »

ej wytrzyma, jak nie to nowy postawimy :lol:
Awatar użytkownika
CIA
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-18, 12:46
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: CIA »

Strop sie nie zawali... :)
Najpierw będzie widoczne ponadnormatywne ugięcie, rysy, odpadający tynk.
Stropy w mieszkaniach projektuje się na obciążenie tzw. zmienne (czyli szafy, ludzie itp...) wynoszące minimum 1,50 kN/m^2 (wartosć charakterystyczna), w archiwach na minimum 5,00 kN/m^2. W/w wartości przy obliczeniach mnoży się jeszcze przez współczynniki bezpieczeństwa, więc strop powinien wytrzymać jeszcze 30-40% więcej... zanim się co nieco ugnie...
Zwykle jednak stropy ( np. gęstożebrowe) w mieszkaniach mają wtrzymałość ponad 5kN/m^2...
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

Ale jeśli Panowie macie z tym problem lub obawy, to chętnie wezmę (z gwarancją zwrotu!) 'małe coś-niecoś' na przechowanie ;)
Mieszkam w domu jednorodzinnym, parterowym i nawet niepodpiwniczonym, więc nie ma obawy, że cokolwiek się zawali. :)

(To oczywiście taki żarcik niewinny...)
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

Witam!
CIA pisze:Strop sie nie zawali... :)
Najpierw będzie widoczne ponadnormatywne ugięcie, rysy, odpadający tynk.
Stropy w mieszkaniach projektuje się na obciążenie tzw. zmienne (czyli szafy, ludzie itp...) wynoszące minimum 1,50 kN/m^2 (wartosć charakterystyczna), w archiwach na minimum 5,00 kN/m^2. W/w wartości przy obliczeniach mnoży się jeszcze przez współczynniki bezpieczeństwa, więc strop powinien wytrzymać jeszcze 30-40% więcej... zanim się co nieco ugnie...
Zwykle jednak stropy ( np. gęstożebrowe) w mieszkaniach mają wtrzymałość ponad 5kN/m^2...
Jeśłi natomiast mieszkacie w starym budownctwie, w którym belki stropowe przeżarte są przez korniki i grzyb, wieszajcie półki na ścianach. Nie jestem architektem, ale studiowałem mechanikę, stąd jestem taki mądry ;) (pułki na ścianach przenoszą obciążenie na całą strukturę budynku, natomiast na podłodze - w większości jedynie na strop).
Pozdrawiam
Ksenofont

P.S. Ja zastosowałem system mieszany...
X
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Awatar użytkownika
CIA
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-18, 12:46
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: CIA »

Ksenofont pisze: ... wieszajcie półki na ścianach...
Trzeba tylko pamiętać, aby nie były to ściany działowe :lol:
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Post autor: Maciej »

He, he... :lol: - uśmiech architekta.

Pozdrawiam,
Maciej

P.S.
Chociaż być może Marek T. powinien zacząć się niepokoić...
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Maciej pisze:He, he... :lol: - uśmiech architekta.

Pozdrawiam,
Maciej

P.S.
Chociaż być może Marek T. powinien zacząć się niepokoić...
Wiem że mozna sie z tego śmiać i żartować ale jesli jesteś architektem to napisz jak jest naprawdę. Proszę.
Piter
Posty: 62
Rejestracja: 2005-03-23, 13:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Piter »

Powiem tak:nie mozna jednoznacznie określić czy sufit sie zarwie czy nie. Po pierwsze: jaki to strop? drewniany? akermana? płyta? dom stary , nowy? , blok???
Dopiero potem mozna coś powiedziec, ale jak juz ktoś słusznie zauważył regał z reguły stoi pod scianą więc razej mozna być spokojnym. Jesli masz mozliwość wyboru to najlepiej umiescic pod ścianą nośną.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Dokładnie - o jaką ścianę opiera się regał z książkami - to wbrew pozorom istotna sprawa
Awatar użytkownika
CIA
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-18, 12:46
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: CIA »

Istotny jest też kierunek zbrojenia, belek lub żeber stropu. Zwykle strop rozpostarty jest tylko na dwóch dłuższych ścianach nośnych (jeśli pokój jest w rzucie prostokątem)...
Gość

Post autor: Gość »

pamiętam, jak w domu zbudowanym w latach 1938/40 piec kaflowy sąsiadów z pierwszego piętra znalazł się nagle na naszym piecu; o dziwo, nie rozsypał się...
ODPOWIEDZ