Fundacja 'Ja Wisla'

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Fundacja 'Ja Wisla'

Post autor: crolick »

Panowie!

Sprawa jest duzej wagi. Z pewnoscia lezy na sercu kazdego prawdziwego shiplovera. Dlatego tez zwracam sie do Was z prosba o pomoc. Otoz istnieje, moze czesci z was znana, fundacja 'Ja Wisla' zalozona przez Pana Przemysława Paska, ktorej celem jest ocalenie najstarszego warszawskiego portu, 101 letniego Portu Zimowego na Czerniakowie, a takze przywrocenia Warszawiakom kontaktu z rzeka Wisla. Fundacja prowadzi projekt rewitalizacyjny dla Portu Czerniakowskiego i Wisly w Warszawie poprzez:

(1) Zalozenie w zabytkowej przestrzeni Portu Czerniakowskiego Skansenu Rzeki Wisly. Ma on przywolac atmosfere XIX- wiecznego portu rzecznego poprzez utworzenie stalej plenerowej ekspozycji starych statkow, barek i lodzi. Odnowienie zabytkowych bulwarow i pochylni stoczniowej. Wytyczenie przyrodniczo-historycznej sciezki edukacyjnej zachecajacej do spaceru nabrzezami portowymi. Gromadzenie wislanych pamiatek nautologicznych w odrestaurowanych jednostkach.

(2) Droga do Rzeki. Jest to zespol projektow ekologiczno-etnograficznych chroniacych i promujacych unikalne wartosci przyrodnicze i kulturowe Wisły

(3) Swieto Trabek. Cykl plenerowych wydarzen kulturalnych w Skansenie: koncertow, projekcji filmowych, spektakli teatralnych i happeningow.

(4) Czerniakowskie Warsztaty Portowe. Program edukacyjny w formie warsztatow tworczych penetrujacych zrodlowe obszary kultury [m.in. rekonstrukcja tradycyjnej drewnianej wislanej lodzi - Holenderki oraz warsztaty plywania po Wisle za pomoca jesionowych wiosel i zagla rozprzowego]

Projekt ma poparcie Stołecznego Konserwatora Zabytkow.

Jednoczesnie fundacja chce uratowac od zlomowania [a raczej rozkradzenia] wraki jakie pozostaly na Wisle, m. in. Kazimierza Wielkiego na Goclawiu.

Fundacja szuka ludzi, ktorzy chcieliby pomoc w realizacji przedsiewziecia.

Panowie pomysl chyba bliski naszych serc, wiec jesli ktos ma ochote, albo wie jak wspomoc fundacje [poprzez wlasny udzial badz finansowo] prosze o kontakt z Panem Paskiem - pasek@post.pl
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Warto tez zajrzeć na strone wrocławskiego "Otwartego Muzeum Techniki", które uratowało holownik parowy Nadbór z końca lat 40. zbudowany w holandii, dźwig pływajacy Wróblin i jakąs barkę o nie znanej mi historii.
Wpisac w google "otwarte muzeum techniki"
ODPOWIEDZ