Pogłębiarka KB 8

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

waldek
Posty: 24
Rejestracja: 2005-07-09, 12:32
Lokalizacja: Gdańsk

Pogłębiarka KB 8

Post autor: waldek »

Kilka mil na północ od ujścia rzeki Piaśnicy do morza zlokalizowany został kilka lat temu wrak nieznanej jednostki. Spoczywa on na głębokości 23 m na osi NEE-WSS. Z metalowego, nitowanego kadłuba zachowała się tylko cześć denna o długości 37 m i szerokości 5 m, reszta nosiła ślady cięcia, prawdopodobnie została usuwanięta jako przeszkoda nawigacyjna po wojnie. Od lewej burty zalega urządzenie czerpakowe w postaci wysięgnika o długości około 11 m z piętnastoma łyżkami. Na wystających z dna pozostałościach zaczepione są liczne sieci rybackie.
Przypuszczam, że jest to draga czerpakowa „K.B. 8”, która zatonęła w tym rejonie 16 października 1925 w czasie podróży z Kopenhagi do Gdyni. Należała ona do firmy Hojgaard & Schulz, która w tym czasie zajmowała się pogłębianiem portu gdyńskiego. Mam prośbę czy ktoś posiada jakieś informację na temat tej pogłębiarki lub informację gdzie mógłbym je ewentualnie znaleźć?
Napisałem do firmy Hojgaard & Schulz ale bez żadnej odpowiedzi. Wrak ten badź co bądź jest związany z historią portu w Gdyni, choć jednostce tej nie było dane wziąć udziału w pracach pogłebiarskich.
Ostatnio zmieniony 2005-07-23, 11:45 przez waldek, łącznie zmieniany 1 raz.
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Jakies informacje mogą byc w dwóch książkach redakcji J.K. Sawickiego o PRO, musi mi je tylko zwrócic jeden z kolegów
waldek
Posty: 24
Rejestracja: 2005-07-09, 12:32
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: waldek »

kontaktowałem się z prof. Sawickim w tej sprawie - wiadomo że taka pogłebiarka - wtedy to była granica polsko-niemiecka - zatonęła i i tyle, ponieważ w tym czasie miała miejsce seria awarii pogłębiarek pracujących przy budowie portu gdyńskiego wszczęto nawet ze strony polskiej dochodzenie w tej sprawie ale wyniki śledztwa są nieznane
Wciąż potrzebne są jakieś szczegóły aby z większą pewnością zidentyfikować ten wrak.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Andrzej J. pisze:Jakies informacje mogą byc w dwóch książkach redakcji J.K. Sawickiego o PRO, musi mi je tylko zwrócic jeden z kolegów
Kolega wczoraj sie chwalil ze juz wyslal :mrgreen:
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
ODPOWIEDZ