Włosi na Morzu Egejskim

Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Włosi na Morzu Egejskim

Post autor: crolick »

Panowie,

pytanie głównie o źródła bo nie oczekuje że znacie odpowiedź:

- Poszukuje informacji na temat dyslokacji włoskich jednostek na wysepkach Morza Egejskiego w momencie kapitaulacji [9.IX.43]. Im większa precyzja tym lepiej. Dobrze by było znać również składy tych jednostek [uzbrojenie, pi razy drzwi liczebność]

Nie ukrywam że licze tu na pomoc Ksenofonta :wink:

Z góry wielkie dzięki.

Pozdro,
crolick
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

Witam!
Doprawdy nie wiem, czemu wyrywacie mnie do tablicy:
Darth Stalin pisze:Xeno, ty zdaje się nie tylko pałasz wielką (choć nie wiem, czy odwzajemnioną... ;) ) miłością do Włochów i ich marynarki zwłaszcza, ale wydajesz się mieć całkiem sporo info na ich temat. Zatem pytanie: jak właściwie prezentowały się osiągnięcia/porażki włoskiego wywiadu przed i w czasie wojny? [...]
Chociaż swoją drogą jakoś nie słyszałem/nie czytałem nic o jakichś spektakularnych wpadkach włoskiego wywiadu.
Więc może nie było tak źle? A moze po prostu nie mieli za bardzo gdzie się wykazać?
Bardzo dobrze się ich osiągnięcia prezentowały: cicho i dyskretnie wykonywali swoje zadania. Nie mieli żadnych większych wpadek, natomiast doskonała bałkańska siatka została przejęta po 8 IX przez Angoli.
Aha: współpracowali z polską dwójką - zarówno przed, jak i w czasie wojny.
No i szyfry włoskie były nieczytelne dla nikogo, natomiast oni czytali ponoć to co chcieli - limonków, gumożujów, a nawet szkopów. Pono nawet enigmę, ale nie wierzę.
Dobry wywiad - to cichy wywiad.

Obrazek
Obrazek

@ Crolick
Czytasz po włosku?
tutaj o rozgrywce politycznej i przebiegu walk: http://www.dodecaneso.org/

a tutaj OdB:
http://utenti.lycos.it/ramius/Militaria ... _egeo.html
to powineneś anyway zrozumieć.


Wyjaw, co Ci dokładnie jest potrzebne, a może będę mógł lepiej pomóc?


Pozdrawiam
Ksenofont
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Ksenofont pisze:@ Crolick
Czytasz po włosku?
tutaj o rozgrywce politycznej i przebiegu walk: http://www.dodecaneso.org/

a tutaj OdB:
http://utenti.lycos.it/ramius/Militaria ... _egeo.html
to powineneś anyway zrozumieć.

Wyjaw, co Ci dokładnie jest potrzebne, a może będę mógł lepiej pomóc?

Pozdrawiam
Ksenofont
Czytam o tyle o ile. Rozumiem że piszą o Dodkanezie :P

Dokładniej szukam informacji jakie jednostki były ulukowane na Krecie i Karpathos [tudzież Kassos]. Mam takie niedokładne dane na temat Krety:

51st ‘Siena’ Division
- 31st and 32nd Infantry Regiment
- 51st Artillery Regiment
- 141st Camicie Nere
LI Infantry Brigade
- 265th Infantry Regiment ‘Lecce’
- 122nd Infantry Regiment ‘Macerata’
L Coastal Brigade
19th Camicie Nere Battalion

Miło by było znać dyslokację tych jednostek z Krety oraz co było umiejscowiona w Karpathos i Kassos.

Również bardzo mnie interesują losy jeńców włoskich. Ilu z nich się dostało do niewoli, ilu wróciło do Włoch a ilu zginęło. Czy można gdzieś znaleźć listę ofiar włoskich jeńców [tą z http://www.dodecaneso.org/ już przejrzałem...]

Pozdro dla małżonki i bobaska :)
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

Witam!
Włosi okupowali wschodnią część Krety
crolick pisze:Dokładniej szukam informacji jakie jednostki były ulukowane na Krecie i Karpathos [tudzież Kassos]. Mam takie niedokładne dane na temat Krety:
51st ‘Siena’ Division
- 31st and 32nd Infantry Regiment
- 51st Artillery Regiment
- 141st Camicie Nere
51^ Divisione Fanteria "Siena" (31° e 32° Rgt. Ftr. - 141^ Leg. CC.NN.- 51° Rgt. Art. Div.)
stacjonowała w Neapolis
crolick pisze:LI Infantry Brigade
- 265th Infantry Regiment ‘Lecce’
- 122nd Infantry Regiment ‘Macerata’
LI Brigata Fanteria speciale "Lecce" (265° e 341° Rgt. Ftr. - 1 Rgt. Art. Cos.)
stacjonowała w Katokoriò
crolick pisze:L Coastal Brigade
19th Camicie Nere Battalion
L Brigata Costiera ???
A istniał w ogóle taki związek taktyczny???
Szczególnie, że XIX° Battaglione Camicie Nere "Fabris" walczył w tym czasie przeciw Grekom w Epirze i przeszedł na stron Niemców. Kassos i Karpathos pewnie pozostawały nieobsadzone, ewntualnie stacjonowały tam jakieś oddziały milicyjne, może batalion piechoty, może trochę artylerii...
Jeśli tak, to nalezały do 6^ Divisione Fanteria "Cuneo", z Rodos.
A jak dokładne dane dotyczące składu i uzbrojenia są Ci potrzebne - no i po co?
crolick pisze:Pozdro dla małżonki i bobaska :)
Pozdrowienia dla małżonki
Ksenofont
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
cochise
Posty: 959
Rejestracja: 2005-11-03, 22:07
Lokalizacja: daleko stąd nie widać

Post autor: cochise »

Ksenofont pisze: Bardzo dobrze się ich osiągnięcia prezentowały: cicho i dyskretnie wykonywali swoje zadania. Nie mieli żadnych większych wpadek, natomiast doskonała bałkańska siatka została przejęta po 8 IX przez Angoli.
Aha: współpracowali z polską dwójką - zarówno przed, jak i w czasie wojny.
No i szyfry włoskie były nieczytelne dla nikogo, natomiast oni czytali ponoć to co chcieli - limonków, gumożujów, a nawet szkopów. Pono nawet enigmę, ale nie wierzę.
Dobry wywiad - to cichy wywiad.
A można prosić coś wiecej na temat włoskiego wywiadu? Bardzo ciekawy temat, a faktycznie w morzu umniejszania wysiłku wojennego Włochów jakoś ich wywiad jest pomijany. Coś mi sie zdaje, że jakby było z nim słabo to Anglicy nie omieszkali by tej kwestii wyszydzić, a tu jakaś cisza w tym temacie. No przynajmniej na nic takiego nie natrafiłem nigdy.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Ksenofont pisze:Witam!
Włosi okupowali wschodnią część Krety
To wiem. A wiedziałeś o tym że podczas inwazji Krety Włosi zrobili desant w Zatoce Sitia?! Ja dopiero niedawno się o tym dowiedziałem :-D
Ksenofont pisze:51^ Divisione Fanteria "Siena" (31° e 32° Rgt. Ftr. - 141^ Leg. CC.NN.- 51° Rgt. Art. Div.)
stacjonowała w Neapolis
51^ Divisione Fanteria ’Siena’ – Neapoli [nie Neapolis]
a) 31° e 32° Reggimento Fanteria
b) 141^ Legione Camicie Nere
c) 51° Reggimento Artiglieria Divisione
A rozlokowanie poszczególnych jednostek?! Skład pułku artylerii jeśli moge prosić? :)
Ksenofont pisze:LI Brigata Fanteria speciale "Lecce" (265° e 341° Rgt. Ftr. - 1 Rgt. Art. Cos.)
stacjonowała w Katokorio
LI Brigata Fanteria speciale ‘Lecce’ – Kato Horio [nie Katokorio]
a) 265° e 341° Reggimento Fanteria
b) 1 Reggimento Artiglieria Costiera
A rozlokowanie poszczególnych jednostek?! Skład pułku artylerii jeśli moge prosić? :P
Ksenofont pisze:L Brigata Costiera ???
A istniał w ogóle taki związek taktyczny???
Nie wiem. Ktoś tak napisał to przepisuje [http://www.comandosupremo.com/forum/vie ... php?p=1297]. Jeśli to błąd to OK. Ja się nie kłucę.
Ksenofont pisze:Kassos i Karpathos pewnie pozostawały nieobsadzone, ewntualnie stacjonowały tam jakieś oddziały milicyjne, może batalion piechoty, może trochę artylerii...

Jeśli tak, to nalezały do 6^ Divisione Fanteria "Cuneo", z Rodos.
A jak dokładne dane dotyczące składu i uzbrojenia są Ci potrzebne - no i po co?
Względem Kassos i karpathos to wpierw interesują mnie dane dotyczące jeńców, dopiero potem do jakiej jednotski ci jeńcy należeli. A po co?! Jak chcesz wiedzieć wal na priva. Teraz wole o tym publicznie jeszcze nie mówić...
Ksenofont pisze:Pozdrowienia dla małżonki
Ksenofont
Senk ju

Pozdro
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

crolick pisze:A wiedziałeś o tym że podczas inwazji Krety Włosi zrobili desant w Zatoce Sitia?! Ja dopiero niedawno się o tym dowiedziałem :-D
Dawno już o tym wiedziałeś, tyle tylko, że za dużo masła jesz i skleroza Cię zaatakowała: http://fow.aplus.pl/forum/viewtopic.php?p=22245#22245
:D :D :D :D :D :D :D
crolick pisze:51^ Divisione Fanteria ’Siena’ – Neapoli [nie Neapolis]
crolick pisze: LI Brigata Fanteria speciale ‘Lecce’ – Kato Horio [nie Katokorio]
Pewnie ja podaję nazwy po grecku ale w transliteracji włoskiej, a Ty - w transliteracji angielskiej :-D
crolick pisze: Ja się nie kłucę.
I bardzo dobrze, bo jeszcze tym kłuciem jakąś krzywdę byś sobie zrobił. :lol:

Pułk artylerii dywizyjnej składał się z dwóch dywizjonów artylerii, zważ jednak, że formacje w Egejach były nietypowe, więc najprawdopodobniej 1° Reggimento Artiglieria Costiera był jakąś składanką improwizowanych baterii nadbrzeżnych.

M.p poszczególnych jednostek to poszukaj na jakimś włoskim forum - tam Ci udzielą odpowiedzi.

Pozdrawiam
Ksenofont

P.S. Cochise: ja się tam na włoskim wywiadzie nie znam :(, jak coś znajdę - wrzucę.
X
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Ksenofont pisze:Dawno już o tym wiedziałeś, tyle tylko, że za dużo masła jesz i skleroza Cię zaatakowała: http://fow.aplus.pl/forum/viewtopic.php?p=22245#22245
:D :D :D :D :D :D :D
No popatrz jaki ja mądry jestem i nawet o tym nie wiedziałem! :D
Ksenofont pisze:Pewnie ja podaję nazwy po grecku ale w transliteracji włoskiej, a Ty - w transliteracji angielskiej :-D
Ja podaje nazwy z greckiej mapy. Ale pewnie masz rację :)
Ksenofont pisze:I bardzo dobrze, bo jeszcze tym kłuciem jakąś krzywdę byś sobie zrobił. :lol:
:P
Ksenofont pisze:Pułk artylerii dywizyjnej składał się z dwóch dywizjonów artylerii, zważ jednak, że formacje w Egejach były nietypowe, więc najprawdopodobniej 1° Reggimento Artiglieria Costiera był jakąś składanką improwizowanych baterii nadbrzeżnych.
M.p poszczególnych jednostek to poszukaj na jakimś włoskim forum - tam Ci udzielą odpowiedzi.[/quote]
Aaa tam. Makaroniarze nic nie widzę. Albo nie chcą się ta wiedza dzielić co na jedno wychodzi :/ Probowałem na ichniejszym forum ale całkowicie bez odzewu...

Pozdro
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Zablokowany