Planowanie sypozjum nt. Schichau.

Wszystko na temat zlotów, zjazdow i spotkań poświeconych wymianie myśli na temat okretów wojennych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Anonymous pisze:Dwa tygodnie temu rozmawiałem z taką jedna miłą panią z SSW na temat sympozjum i ew. materiałów, które tam mają nt starego (prawdziwego) Schichaua, no i ta pani zeznała, że oni to tam nic (albo prawie nic) nie mają... :? Opowiadała mi o obchodach "150 lecia" i kłopotach ze zdobyciem jakichkolwiek materiałów na te okazję. Ponoć oni tam mają tyle (tak mi powiedziano) ile hermann Noe przywiózł w teczce. Mogę jeszcze raz tam zadzwonić i zapytać się konkretnie o tę listę.
Znowu logowanie.... ^ to byłem ja.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Dostalem troche danych z listy w Bremerhaven .
Warto byloby zlozyc jedna dobra liste F.Schichaua:
- Bremerhaven
- PAN, Gansk
- Strandgut
- GL
- Elblaskie zeszyty handlowe (jest w WAP w Gdansku)
Przede wszystkim : co zbudowano
A nastepnie uzupelnic losy statkow.
AvM
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

AvM pisze:Dostalem troche danych z listy w Bremerhaven .
Warto byloby zlozyc jedna dobra liste F.Schichaua:
- Bremerhaven
- PAN, Gansk
- Strandgut
- GL
- Elblaskie zeszyty handlowe (jest w WAP w Gdansku)
Przede wszystkim : co zbudowano
A nastepnie uzupelnic losy statkow.
AvM
Publicznie powtórzę propozycję, którą podesłałem już wcześniej do AMJ:
znaczenie sympozjum o stoczni Schichau jest tak duże, że MSiO powinno wydać specjalny zeszyt z referatami na to sympozjum.
Lista statków byłaby tu najważniejszym elementem.
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Proszę o uważne przeczytanie poniższego postu.
Ostatnio zmieniony 2005-02-01, 09:32 przez fdt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Droga Załogo. Oto jest Sympozjum Schichau.

Odmiennie niż dotychczasowe sympozja organizowane przez FOW, Sympozjum o stoczni Schichau będzie wejściem na dziewiczy teren wiedzy. Na temat działalności tej stoczni napisano niewiele i są to rzeczy w najlepszym razie traktujące wycinkowo niektóre aspekty jej funkcjonowania. Dla zawodowych historyków tematyka techniczna i ujęcie historii stoczni od strony produktu były i są niedostępne merytorycznie. Istnieją opracowania traktujące o stronie statystycznej i wymiarze społecznym funkcjonowania stoczni... brak jest jakichkolwiek (niemieckich czy też polskich) prac całościowo traktujących o statkach i okrętach wyprodukowanych w Elblągu, Gdańsku i Królewcu. Panowie jest więc okazja abyśmy, uruchamiając nasza wiedzę i prywatne archiwa, choć częściowo wypełnili tę lukę w wiedzyna temat historii stoczni Schichau. jeżeli nie zrobimy tego my to nie zrobi tego nikt za nas... i dlatego jeszcze raz zwracam sie do was z prośbą o pomoc merytoryczną w przygotowywaniu materiałów na Sympozjum.

Jak dotąd swoją pomoc zaoferowali:
JB (temat: "Okręty zbudowane w stoczni Schichau w PMW".) i
Waldek Danielewicz (temat: "Statki zbudowane w stoczni Schichau dla armatorw z ziem Polskich i pływające po polskich rzekach".)

Chwała i wielkie dzięki wam Panowie za pomoc.

Mam świadomość, że jest jeszcze wiele tematów, które można by opracować dysponując wiedzą jaka dydponujemy tu w naszej załodze. Te które przychodzą mi na myśl (ale otwarty jestem na wszelkie propozycje) to:

- Lista statków i okrętów Schichaua oraz ich losy.

Temat ten to ogrom wiedzy i pracy, ale jest szansa aby sporządzić wreszcie jedną porządną "kanoniczną" listę zgodnie z sugestiami AvM. Tu potrzeba chętnych do współpracy.

- Duże okręty wojenne zbudowane u Schichaua i ich historia. Tu potrzeba chętnych do współpracy.

- Statki pasażerskie i transatlantyki zbudowane u Schichaua i ich historia. Tu potrzeba chętnych do współpracy.

- Technologie u Schichaua. Temat najtrudniejszy i zupełnie dziewiczy ze względu na szczupłość materiałów. Tu potrzeba chętnych do współpracy.

Co mam na myśli pisząc o współpracy? Celem naszego spotkania ma być nie tylko wymiana adresów i dyskusja. Chciałbym aby po tym Sympozjum zostało coś co inni w przyszłości będą mogli krytykować i poprawiać, ale żeby wreszcie powstał PIERWSZY zbiór tekstów i materiałów (włączając w to opracowanie możliwie pełnej bibliografii źródeł poświęconych stoczni Schichaua... i tu też poszukuję chętnego do roboty) poświęconych stoczniom Schichaua. Nie zrobił tego dotąd nikt... My nie zrobimy tego w sposób doskonały (tu dygresja skierowana do kolegów perfekcjonistów), ale lepiej zrobić cos wreszcie tak dobrze jak to jest możliwe na daną chwilę niz nie robic tego w ogóle. Każdy tekst, nawet taki traktujący o jakimś wąskim wycinku tematu będzie dobry i potrzebny. Do napisania dobrego i pożytecznego tekstu w dzieiczym temacie częstokroć wymaga nie ogromnej wiedzy, ale po prostu kilku dni składania do kupy informacji z kilku rozproszonych źródeł... to wcale nie musi być trudne i dlatego proszę o pomoc Wszystkich, bez fałszywej skromności i krygowania się.

Chcę aby ten zbiór tekstów powstał mniej więcej do kwietnia 2005 (tak aby był czas na ewentualna publikację w papierze) i aby stał się podstawą do prezentacji, które autorzy wygłoszą w trakcie naszego spotkania. Mówiąc szczerze myślałem początkowo o wydaniu tego zbioru w formie PDF-ki lub biuletynu... jednakże gdyby nasze teksty były tego warte dlaczego nie MSiO?.... Oczywiście jeżeli Andrzej J. widziałby taką możliwość...

Mam świadomość, że temat ten jest atrakcyjny dla nas hobbystów, ale również dla mieszkańców Elbląga, którzy z uwagą śledzą wszelkie opracowania i książki na temat historii dawnego Elbląga, w tym i tematyki rozwoju przemysłu okrętowego. Z tych przyczyn wydawało mi się wskazane, aby nasze sympozjum stało się okazją do spotkania wszystkich tych, którzy interesują się tym tematem szczegółowo jak również aby była to okazja do zapoznania się z tematem dla tych mieszkańców miasta, którzy chcą poznać dzieje miejsca, w którym mieszkają.

Wobec powyższego chciałbym poinformowac kolegów o tym, że jestem w końcowym stadium domykania kwestii organizacyjnych wystawy, która będzie towarzyszyć naszemy Sympozjum i ma zachęcić mieszkańców miasta byc może do przysłuchiwania się naszym dyskusjom. Wystawa ma składać się ze 100 fotogramów i ok. 30 oryginalnych rysunków technicznych z Archiwum Schichaua. Materiały w zasadzie już są, pieniądze na ich przygotowanie na wystawę też (tu moge obiecać np. prawdziwe rysunki Elbinga/Pillaua). Moje kłopoty z ustaleniem daty spotkania wynikają m.in. z tego, że chcę zgrać w czasie wystawę (czyli odpowiedniej wielkości sala wystawiennicza), Sympozjum i ten jeden dzień w roku kiedy jest możliwe bezproblemowe wejście na teren zakładu ALSTOM (chodzi tu o publiczność z miasta).

FOW-owcy będą mogli wejść na teren całej byłej stoczni (teraz to są 3 firmy nie tylko ALSTOM) i dlatego też wszystkich, którzy chcą wziąć udział proszę o zgłaszanie chęci uczestnictwa do końca kwietnia 2005.

W końcu sprawa terminu. Pożądanym terminem jest 18-19.06.2005 i jest na dziś ok. 50% szans, że wszystko to o czym pisałem zagra mi w ten weekend. Jeżeli nie wyjdzie termin "optymalny" wówczas w grę wchodzą: 28-29.05.2005, 4-5.06.2005 lub 11-12.06.2005. Do końca tego tygodnia powinienem już wiedzieć.

To by było na tyle. Wydaje mi się, że sprawa jest na tyle ciekawa aby zachęcić was do wspólnej pracy nad tym projektem. Chciałbym aby przy okazji tego Sympozjum FOW pokazało na co nas naprawde stać.

pozdrawiam i liczę na odzew
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

F.Schichau byl slynny z:
- torpedowcow
- poglebiarek
To sa tematy

A gdzie dzialalnosc poza-okretowa ??

AvM
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Na ten raz skupmy się na stoczni, statkach i okrętach. Temat nawet tak zawężony jest dostatecznie szeroki aby starczyło temetów dla wszystkich :wink: . Sam nie czuje się na siłach ani też nie znam nikogo, kto mógłby sensownie wziąść się za temat lokomotyw, urzadzeń przemysłowych, konstrukcji i pozostałej produkcji wojennej (pojazdy pancerne). Mam troszkę materiałów na te tematy, ale na razie leżą one sobie na półce.
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

A czy w ogóle są jacyś chętni na przyjazd do Elbląga na to Sympozjum w czerwcu?
GOŚĆ

Post autor: GOŚĆ »

Widzę że ktoś musi tą listę zacząć - ja się zgłaszam
Marek S.
karolk

Post autor: karolk »

w czerwcu, ale konkretnie, która dekada?
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

karolk pisze:w czerwcu, ale konkretnie, która dekada?
Patrz wyżej.... "W końcu sprawa terminu. Pożądanym terminem jest 18-19.06.2005 i jest na dziś ok. 50% szans, że wszystko to o czym pisałem zagra mi w ten weekend. Jeżeli nie wyjdzie termin "optymalny" wówczas w grę wchodzą: 28-29.05.2005, 4-5.06.2005 lub 11-12.06.2005. Do końca tego tygodnia powinienem już wiedzieć. "
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1628
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

fdt pisze:A czy w ogóle są jacyś chętni na przyjazd do Elbląga na to Sympozjum w czerwcu?
Kpisz?! :)
Oczywiście że są! Np. moja skromna osoba bez względu na termin (to jednak duży plus nie mieć żony i dzieci :wink: )
Zagonić Absoluta do pracy - niech tworzy i uzupełnia listę chętnych, bo do tej pory dobrze mu to wychodziło!
Resztę bractwa z Elbląga zagonić do roboty logistycznej (rozpoznanie bojem, upatrzyć miejsca do wycofania się itp.)

Zresztą o ile mnie pamięć nie zwodzi, to wielu spośród nas deklarowało przybycie już w Gdańsku...
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

Bedę na pewno (oczywiście jeżeli nie zdarzy się coś kompletnie nieprzewidzianego, ale termin mam zarezerwowany) :)
karolk

Post autor: karolk »

wstępnie si piszę, mam nadzieję, że koniec roku szkolnego nie pokrzyżuje mi planów :)
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Panowie i Panie.

Temat sympozjum "chodzi" tu od połowy listopada.
Jest lokal. Jest forsa na wystawę. Jest część "programu merytorycznego".
Nie ma sporej części "programu merytorycznego". Nie ma też (z wyjątkiem 3 chętnych) zainteresowanych w udziale. 7 lutego 2005 (wtorek) jestem umówiony na rozmowę, w której będę musiał podjąć konkretne i nazwane zobowiązania. Na chwilę obecną niestety nie mam z czym iść na tę rozmowę...
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Jeżeli nie ma chętnych, to mogę zająć się kompilowaniem listy statków i okrętów zbudowanych w stoczniach Schichau - o ile pomoże mi AvM, bo on ma w zasadzie wszystkie elementy układanki.
Jeżeli znajdzie sie inny chętny - będę mógł to odstąpić.

Natomiast widzę potrzebę jeszcze jednego tematu - ogólny zarys historii zakładów Schichaua.

Mam wrażeie, że kluczowe jest uruchomienie autorów z MSiO.
Losy statków pasażerskich mógłby zrobić Jacek Jarosz, a losy okrętów wojennych - Marek Cieślak. Tutaj powinien z inicjatywą wejść Andrzej Jaskuła.
ODPOWIEDZ