Małe ciekawostki u Malaka

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Małe ciekawostki u Malaka

Post autor: Mitoko »

Wziałem się za czytani E. Malaka "Administrowanie w lotnictwie polskim 1926-1939 mieniem państwowym w warunkach postępu technicznego. "
i co znalazłem już przed 1/4 książki ze spraw morskich:

1. Zdjęcie strony tytułowej z "Ilustrowany Kuryer Codzienny" ze zdjęciami z prób Wichra i Burzy - rzecz w tym, że to wydanie z 03.10.1927 - czyli jeszcze przed zwodowaniem tych jednostek :o

2. Pierwszy raz spotkałem się z info o pomyśle utworzenia w ramach sił bombowych w 1926 obok 2-eskadrowego dyonu bombowego w W-wie także eskadry bombowej dla Dyonu Morskiego - niestety brak więcej szczegółów :(
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Post autor: Maciej »

Ad.2. To by świadczyło o dalekowzroczności naszych planistów.
Czy wiadomo jak miał być zorganizowany ten dywizjon ( o ile to w ogóle
te plany wyszły poza stadium "chciejstwa" ) i komu podlegać? Wojskom
lotniczym czy może... MW?!

Pozdrawiam,
Maciej
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Re: Małe ciekawostki u Malaka

Post autor: fdt »

Mitoko pisze: 1. Zdjęcie strony tytułowej z "Ilustrowany Kuryer Codzienny" ze zdjęciami z prób Wichra i Burzy - rzecz w tym, że to wydanie z 03.10.1927 - czyli jeszcze przed zwodowaniem tych jednostek :o
Warszawiaki, do bibliotek na poszukiwania tego numeru IKC, odmaszerować!
karolk

Post autor: karolk »

uff, jak to dobrze jest na prowincji, bynajmniej niczego nie muszę szukać :lol:
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

Cytat:
Zdjęcie strony tytułowej z "Ilustrowany Kuryer Codzienny" ze zdjęciami z prób Wichra i Burzy - rzecz w tym, że to wydanie z 03.10.1927 - czyli jeszcze przed zwodowaniem tych jednostek

He.he dobre. :D Stepkę pod budowę "Wichra" położono 19 lutego 1927 a pod "Burzę" 1 listopada 1927. Widać że i przed wojną dzienikarze mieli fantazje :D
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Maciej pisze:Ad.2. To by świadczyło o dalekowzroczności naszych planistów.
Czy wiadomo jak miał być zorganizowany ten dywizjon ( o ile to w ogóle
te plany wyszły poza stadium "chciejstwa" ) i komu podlegać? Wojskom
lotniczym czy może... MW?!

Pozdrawiam,
Maciej
Iii - nie zrozumiałeś - dyon bombowy formowano w 1 PL w W-wie jako jednostkę lotnictwa.
Natomiast nowum dla mnie jest info o planach stworzenia dodatkowej eskadry bombowej w ramach Dyonu Morskiego
Dla uzupełnienia dodam że plany te dotyczyły zagospodarowania Farmanów Goliathów z którymi i tak był problem, bo pomijając ich nieco wątpliwą nowocześność - nie mieściły się w żadnym chyba hangarze
fdt pisze:
Mitoko pisze: 1. Zdjęcie strony tytułowej z "Ilustrowany Kuryer Codzienny" ze zdjęciami z prób Wichra i Burzy - rzecz w tym, że to wydanie z 03.10.1927 - czyli jeszcze przed zwodowaniem tych jednostek :o
Warszawiaki, do bibliotek na poszukiwania tego numeru IKC, odmaszerować!
Choroba - w książce jest fotka tej strony (na niej 2 fotki niszczycieli z prób !!!) - ale nie mam jak tego zeskanować
Slaw pisze:Cytat:
Zdjęcie strony tytułowej z "Ilustrowany Kuryer Codzienny" ze zdjęciami z prób Wichra i Burzy - rzecz w tym, że to wydanie z 03.10.1927 - czyli jeszcze przed zwodowaniem tych jednostek

He.he dobre. :D Stepkę pod budowę "Wichra" położono 19 lutego 1927 a pod "Burzę" 1 listopada 1927. Widać że i przed wojną dzienikarze mieli fantazje :D
Właśnie w tym kontekście zamieszczono fotkę - jako przykład dezinformacji
ODPOWIEDZ