Dywizjon Kontrtorpedowców przed 1939

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Diabeł
Posty: 55
Rejestracja: 2004-05-26, 12:42
Lokalizacja: Sulejówek

Dywizjon Kontrtorpedowców przed 1939

Post autor: Diabeł »

Kiedy i jakim rozkazem została stworzona ta formacja? Czy dopiero po dołączeniu "Groma" i "Błyskawicy"? Czy formacja ta posiadała godło? Wydaje mi się że nie, ale nie mam pewności. Gdzie szukać materiałów na ten temat?
Pozdrawiam
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Ogólnodostępne źródła (Wielkie Dni Małej Floty, Flota Orła Białego itp.) podają, że Dyon KTT powołano 15.09.1932.
karolk

Post autor: karolk »

i raczej nie był on dywizjonem, bo za taki w polskiej flocie nie mógł być j uważany, bo w Marine Nationale, wzorcu norm w PMW, dywizjon liczy sześć okretów zdaje się :)
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Został powołany w 1932 jako dywizjon, więc FORMALNIE był dywizjonem, choć faktycznie były tylko dwa okręty.
Nawiasem mówiąc w czasie IIWŚ brytyjskie dywizjony były czterookrętowe.

Powołąnie Dywizjonu w 1932 było - według mnie - stworzenem przez Świrskiego faktu dokonanego wymuszającego poniekąd zamówienie dalszych okrętów tej klasy, o co zresztą Świrski zaczął zabiegać jeszcze przed ukończeniem BURZY.
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

O ile pamiętam to we Francji duże niszczyciele działały w dywizjonach po 3 okręty
karolk

Post autor: karolk »

Marek T pisze:Został powołany w 1932 jako dywizjon, więc FORMALNIE był dywizjonem, choć faktycznie były tylko dwa okręty.
Nawiasem mówiąc w czasie IIWŚ brytyjskie dywizjony były czterookrętowe.

Powołąnie Dywizjonu w 1932 było - według mnie - stworzenem przez Świrskiego faktu dokonanego wymuszającego poniekąd zamówienie dalszych okrętów tej klasy, o co zresztą Świrski zaczął zabiegać jeszcze przed ukończeniem BURZY.
nie bez przyczyny gość był najlepszym admirałem polskim w historii, mimo że Novgorodu, ani Dźwiny nie zablokował, ani Gustawa nie pobił :)
karolk

Post autor: karolk »

mcwatt pisze:O ile pamiętam to we Francji duże niszczyciele działały w dywizjonach po 3 okręty
trzy sztuki tworzyły półdywizjon :wink:
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

karolk pisze:
mcwatt pisze:O ile pamiętam to we Francji duże niszczyciele działały w dywizjonach po 3 okręty
trzy sztuki tworzyły półdywizjon :wink:
Będę się upierał - np przed wojną w skład 8 dywizjonu 2 eskadry niszczycieli (8eme division de la 2eme escadre) wchodziły L'Indomitable, Le Malin i Le Triomphant. :wink:
karolk

Post autor: karolk »

a przytocz uparciuchu te francuskie słówko ozanczające według Ciebie dywizjon :wink:
karolk

Post autor: karolk »

subcotam było???
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

karolk pisze:subcotam było???
"Des sa réception par la marine, Le Malin fit route vers Brest le 8 juin 1936. Il est incorporé dans la 8eme division de la 2eme escadre.
Avec l'Indomptable et le Triomphant, lorsque ce dernier arrivera, ils formeront alors la 8eme division légere. Il se voit attribuer un numéro de couleur blanche sur sa coque le 8 puis plus tard X 82 (X pour contre torpilleur et 82 soit le 2eme bâtiment de la 8eme D.C.T.)
Ce qui se fera le 15 aout 1936. L'Indomptable sera le chef de la division."

Nie widzę tu żadnego sub :D Jak wrócę do domciu to poszperam jeszcze
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Post autor: Maciej »

... to żaden wpis. Tak się mi coś ...

Pozdrawiam,
Maciej
El Diablo
Posty: 20
Rejestracja: 2004-02-06, 17:43
Lokalizacja: Toruń

Post autor: El Diablo »

We Francji nie było w powyższym okresie półdywizjonów. Dywizjony zarówno kontrtorpedowców (DCT) jak i torpedowców (DT) liczyły po 3 okręty. Wyjątkami były:
-6 DCT (2 jedn. tj.Mogador, Volta - brak trzeciego okrętu jednolitego typu)
-10 DT (najpierw 3 jedn, potem aż 5 jedn typu Le Hardi - w miarę wchodzenia kolejnych okrętów do służby). Okręty w dywizjonie były tego samego typu.
pozdrawiam
--------------
karolk

Post autor: karolk »

Szósty liczył tyle okrętów jaką ma nazwę :wink:
Gość

Post autor: Gość »

To co napisałem powyżej dotyczy okresu 1939-1942. W latach 20-stych i na początku 30-stych skład dywizjonów, oznaczenia okrętów i miejsce w szyku były w gestii dowodzącego eskadrą. I różnie z tym bywało.Dopiero pod koniec lat 30-stych uregulowano sprawy organizacyjne ministerialnym okólnikiem.
Karolk - czy mógłbyś napisać coś więcej na temat 6 dywizjonu, i który masz na myśli - 6DT czy 6 DCT?

El Diablo.
ODPOWIEDZ