AR w NRD, Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech

wiceadmirał_Maciek

AR w NRD, Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech

Post autor: wiceadmirał_Maciek »

Witam!!!

Poszukuję danych na temat struktury, liczebności środków bojowychi ludzkich (i spraw z tym związanych) Armii Radzieckiej w w/w krajach na przełomoe 89/90 roku.
wiceadmirał_Maciek

Post autor: wiceadmirał_Maciek »

To co, nikt mi nie pomoże?
Milrek
Posty: 230
Rejestracja: 2004-01-30, 19:38
Lokalizacja: Warszawa

Inne Forum

Post autor: Milrek »

wiceadmirał_Maciek pisze:To co, nikt mi nie pomoże?
Spróbuj na Forum Bezpieczeństwo.
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darth Stalin »

Maćku, podaj maila to ci wyślę moje informacje, jakie mam w wersji elektronicznej. Trochę tego jest różnych dokumentów i może to wyglądać nieco chaotycznie, niestety... :(
A na wspomnianym Forum jest rzeczywiście mnóstwo informacji:
http://www.serwis-militarny.net/
wybierz Forum :)
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Ja też bardzo proposzę: jcislak@poczta.onet.pl
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Ja też bardzo proposzę: jcislak@poczta.onet.pl
Milrek
Posty: 230
Rejestracja: 2004-01-30, 19:38
Lokalizacja: Warszawa

Materiały

Post autor: Milrek »

Jeżeli można również poproszę:
map41@poczta.onet.pl
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Darth Stalin pisze:Maćku, podaj maila to ci wyślę moje informacje, jakie mam w wersji elektronicznej. Trochę tego jest różnych dokumentów i może to wyglądać nieco chaotycznie, niestety... :(
A na wspomnianym Forum jest rzeczywiście mnóstwo informacji:
http://www.serwis-militarny.net/
wybierz Forum :)
Nie wiem jako kto tam chodziłeś i kiedy - ale też się pisze na uzupełnienie danych mtkowalewski@kaskada.gda.pl
wiceadmirał_Maciek

Post autor: wiceadmirał_Maciek »

Podaje maila: maciejm77@wp.pl
Dzięki
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darth Stalin »

Dla użytkowników Forum Serwisu militarnego - miło mi Was widzieć także tutaj :-) a moje publikacje to np. spis jednostek WMF w 1982 roku (została jeszcze FOS do opublikowania)

Zbiory już wysyłam

PS: dla uczestników tamtego Forum pewne informacje mogą wyglądać znajomo, ale sporo rzeczy mam właśnie z Netu, w tym także z informacji uczestników tegoż Forum.
PS2: jeden z Kolegów upublikował tam spis dywizji lądowych i pułków lotniczych AR, chociaż obarczony pewnym błędem w postaci "wycinania" pułków/dywizji o tej samej numeracji ale Gwardyjskich. Czy ten spis w wersji "nie pociętej", czyli listującej wszystkie jednostki, jest gdzieś dostępny?
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

Witam!
Jerzy Zieliński, Siły zbrojne sąsiadów Polski, Warszawa 1993, 150 stron, Stan po podpisaiu CFE, prognozy na przyszłość Obrazek
Dość sporo schematów organizacyjnych, liczb, no a przede wszystkim bibliografia - jeśli Ci potrzebna.
Ksenofont

P.S. Po miesiącu, bo dopiero książkę znalzałem :lol:
X
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darth Stalin »

Rzecz jest niezła, ale zawiera też sporo przeklamań - np. struktura czegoś, co jest nazwane "dywizją pancerną/zmechanizowaną AR" to w istocie takaż dywizja LWP/WP z końca lat 80-tych, w trakcie zmiany struktury na jednolitą

Ale jako podstawa - całkiem niezłe
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
Milrek
Posty: 230
Rejestracja: 2004-01-30, 19:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Milrek »

Darth Stalin pisze:Rzecz jest niezła, ale zawiera też sporo przeklamań - np. struktura czegoś, co jest nazwane "dywizją pancerną/zmechanizowaną AR" to w istocie takaż dywizja LWP/WP z końca lat 80-tych, w trakcie zmiany struktury na jednolitą

Ale jako podstawa - całkiem niezłe
LWP to raczej nie. Jest kilka elementów które odróżniały strukturę LWP. Nasze pczś z T-55/T-54/T-34 miały strukturę kompanijną. Na szczeblu DPanc nie występował samodzielny batalion czołgów.
W każdym razie do struktru i podanych liczb przy DPanc/DZ AR należy podchodzić ostroznie.
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darth Stalin »

Milrek pisze:
Darth Stalin pisze:Rzecz jest niezła, ale zawiera też sporo przeklamań - np. struktura czegoś, co jest nazwane "dywizją pancerną/zmechanizowaną AR" to w istocie takaż dywizja LWP/WP z końca lat 80-tych, w trakcie zmiany struktury na jednolitą

Ale jako podstawa - całkiem niezłe
LWP to raczej nie. Jest kilka elementów które odróżniały strukturę LWP. Nasze pczś z T-55/T-54/T-34 miały strukturę kompanijną. Na szczeblu DPanc nie występował samodzielny batalion czołgów.
W każdym razie do struktru i podanych liczb przy DPanc/DZ AR należy podchodzić ostroznie.
Ja mówiłem o tej strukturze wzór 1989 (po ujednoliceniu typu dywizji), co narzuciło mi się po lekturze postów (i opracowań) z Forum Serwisu Militarnego. Strukturę kompanijną znam; natomiast struktura prezentowana w cytowanej książce (po dwa bataliony w pulku, razem 62 czołgi i 62 BWP) akurat mi najbardziej pasuje właśniej do wspomnianej struktury.

No i z uwagi choćby na wiek tej pozycji, warto mocno uważać. W sumie większość danych została później mocno skorygowana... i dostęp do źródeł jest teraz także znacznie lepszy...
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
Milrek
Posty: 230
Rejestracja: 2004-01-30, 19:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Milrek »

Darth Stalin pisze:Ja mówiłem o tej strukturze wzór 1989 (po ujednoliceniu typu dywizji), co narzuciło mi się po lekturze postów (i opracowań) z Forum Serwisu Militarnego. Strukturę kompanijną znam; natomiast struktura prezentowana w cytowanej książce (po dwa bataliony w pulku, razem 62 czołgi i 62 BWP) akurat mi najbardziej pasuje właśniej do wspomnianej struktury.

No i z uwagi choćby na wiek tej pozycji, warto mocno uważać. W sumie większość danych została później mocno skorygowana... i dostęp do źródeł jest teraz także znacznie lepszy...
Dane co do NAL praktycznie są po zjednoczeniu.
Co do struktury LWP wz. 1988 to przeczytałem kiedyś, że DZ miała posiadać 186 cz, 190 bwo i 72 hb.
Czyli w pz 62 cz i 60 bwo ponieważ 10 bwo/bwr w brozp.
Tylko dlaczego kupiono 62 BWP-2 ?
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darth Stalin »

dwa wozy do szkolenia?
Bo jeżeli batalion miał mieć 30 wozów (a nie 31) to te dwa "nadwyżki" chyba tylko jako szkolne - na początek.
Nie wiem, czy miały być jakieś następne dostawy; zasadne byłoby twierdzenie, że tak; ale ile? tego nie wiem, niestety
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
Zablokowany