SM Wicher...? ;-)

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

Witam!
No to do trzech propozycji przezbrojenia można dorzucić czwartą - z 4 działami 120 mm i "przebudowanym kadłubem" (nadbudówkami?). Czy nie masz skanu artykułu o przebudowach :) nie mógłbyś wysłać: anabaza@wp.pl
Mitoko pisze:Ofensywność Gryfa to dla mnie kwestia nader dyskusyjna
A dla mnie nie :lol: :lol: :lol: :lol: :
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Ktoś go miał - ale nie pamiętam kto
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

http://www.icpnet.pl/~barszcz/Huragan_Wichry.zip

Co ciekawe miały chyba pozostać Vickersy a tylko zamiast rufowej 130 miał przyjść zdwojony Bofors...
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

Dzięki za prezent!
Odwdzięczę sie tym, że wg KMW 500 000 złotych miało zostać przeznaczonych na modernizację "elementów kadłuba" Jak myślicie, czy ćwierć miliona wystarczyłoby to na przebudowę nadbudówek i kominów? Jeśli tak, to Budzbon miał rację...
Pozdrawiam
Ksenofont
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Rysunek PB przedstawiający WICHRA po modernizacji jest w książce Dyskanta oraz w ostatniej książce o WICHRZE i BURZY.

Myślę, że stanowisko Boforsa przy kminie trzeba podnieść:
Obrazek
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

A mnie się wydaję, że ta wizja jest błędna, nie zgadza się (częściowo) z ww. artykułem (no chyba, że to w artykule coś jest nie tak)...
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Nie zgadza się, bo rysunek i artykuł opisują różne - wg. mnie - przebudowy.

Wcześniej podany jest link do tematu o przebudowie WICHRÓW. Wyraziłem tam opinię, że było kilka koncepcji przebudowy WICHRÓW. Przemek i P. Zarzycki opisują dwie różne wersje; J. Dyskant w swej książce - trzecią.
Niestety, nie wiem, która z nich jest chronologicznie ostatnia.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Wygląda mi na to, że:
- wpierw była wersja 4x120
- potem wariant 5x120 (A-B-X-Y: 2-1-0-2)
chociaż tu musiały wyjść problemy z obawami o stateczność i rycie dziobu - dodatkowe działo na dziobie to jednak nie przelewki (chociażby ze względu na te nieszczęsne zbiorniki ropy na wysokości nadbudówki - przy Simounach i Belgradach trafiłem na info, że sprawiały problemy ze statecznością w miarę wyczerpywania się) - ale wyraźnie widać tendencję do maksymalizowania artylerii dziobowej (co zrobiono przecież też na Gromach)
Ciekawa jest dla mnie info, że jednak miał być tylko 1 komin
- wariant 5x120 (1-1-1-2) - wygląda mi na to, że ten był ostatni - jak nie zmieszczono na dziobie 3 luf - wrócono do układu 4 stanowisk - byle nie rezygnować z 5 dział
ODPOWIEDZ