Hiszpania
: 2006-04-13, 11:12
Okręt-baza wodnosamolotów
Dedalo ex JMH (1901; 1922)
10800 t; 127x16,8x6,25 m; MP, 3 k SE, 3140KM=10 (w 1936 7w ) w; 2x105, 2x57AA, 25 wdsm, 2 balony, 2 sterowce; 324-398 l;
DEDALO (+ 1936 Sagunto, bl)
Pancerniki
Espana (1913-22)
14224 t; 149,9x23,8x7,8 m; 4 TP Parsons, 12 k Yarrow, 20000 KM=19,5w, 3000/5000 Mm/10 w; 8x305/50 MO5 Armstrong, 20x102/50, 2x76AA, 2x47 AA, 8x13 AA; pb 203, pag 203, pp38, psd 254; 854 l;
ESPANA (23.2.10/7.5.13/16.8.15; 8.9.25; 22.7.36: Frk.; +30.4.37, koło przyl. Penas, rej. Santander, 1 mina rep.)
JAIME I (5.2.12/21.9.14/20.12.21) k+17.6.37, Kartagena, ekspl. wewn., 170+)
Krążowniki
Canarias (1931-32)
10113t; 193,6x19,5x5,3m; 4 TP Parsons, 8 k Yarrow, 90000KM=33w, 10000Mm/15 w, 5900Mm/25 w; pb 51, pag 25, pp 51, psd 25; 8x203/50 M1924, 8x120/45 AA M1923, 2x57, 4x47AA, 4x20AA, 12rt533, w mbg, 1 wbg; 780l;
BALEARES (15.8.28/20.4.32/28.12.36; 21.7.36; .7.37→ 8×203, 4×120, 4×100/47AA Terni M1928, 6×40AA, 12 wt 533; + 06.03.38 Przyl. Palos N „Barcaztegui”, „Antequera” i „Lepanto”, 3 t;+6.3.38, tamże, rep. sam., 1 bl)
CANARIAS (15.8.28/28.5.31/4.9.36; 21.7.36; 4x40AA, 4x20AA12x37AA, 2x20AA)
Reina Victoria Eugena (1920)
5502 t; 140,8x15,1x4,8m; 2 TP Parsons, 12 k Yarrow, 25500KM=25,5w, 5000Mm/11 w, 4500Mm/15 w; 9x152/50 Vickers, 1x76, 4x12,7 AA. 4 rt 533; Pb 76, pp 76, psd 152; 450 l;
REPUBLICA (31.3.15/21.4.20/15.1.23; 8.9.25 ) → 19.6.37 NAVARRA (1938→ 4857 t; Zan. ,63 m; 8 k, 28 w; 4500Mm/15 w; 6x152, 4x88/45 AA Krupp, 4x20/70 AA Scotti; 404 l;
Mendez Nunez (1923)
4509 tt; 140,8x14x4,7 m; 4 TP Parsons, 12 k Yarrow, 45000KM=29w, 5000Mm/13 w; 6x152/50 Vickers, 1x76/17 Armstrong, 4x47/40 AA,4x12,7 AA, 12rt533; pb 76, pp 25; 343 l;
MENDEZ NUNEZ
Principe Alfonso(1925-28)
7475t; 176,6x16,5x5 m; 4 TP Parsons, 8 k Yarrow, 80000KM=33w, 5000Mm/15 w, 1200Mm/33 w; 8x150/50, 4x102/45 AA, 2x47 AA, 12rt533; pb 75, pp 50, psd 150; 564l;
PRINCIPE ALFONSO 1931 LIBERTAD, 1939 GALICIA (1940 8250t; 8x150, 8x90AA, 20x20AA, 12 rt533, wdsm)
ALMIRANTE CERVERA (1940 7976 t; 8x150,4x105AA,8x37AA,4x20AA,12rt533)
MIGUEL DE CERVANTES (1940 8250t; 8x150, 8x90AA, 20x20AA, 12 rt533, wdsm)
Niszczyciele
Alsedo (1922-24)
1044 t; 86,3x8,2x4,6m; 2 TP Parsons, 4 k Yarrow, 33000KM=34w, 2500Mm/15 w; 3x102/45, 4x20AA, 4rt533, 2 wbg; 70-86 l;
ALSEDO
JUAN LAZAGA
VELASCO
Churruca (1926-33)
I - 1536 t; II - 1590 t; 101,5x9,7x3,2m; 2 TP Parsons, 4 k Yarrow, 42000KM=36w, 4500Mm/14 w; 5x120, 1x76AA, 4x12,7AA, 6rt533, 2wbg; 147-175 l;
I SANCHEZ BARCAIZTEGUI
AMIRANTE JUAN FERRANDIZ (+ 29.09.36 art. KRC „Canarias“)
JOSE LUIS DIEZ
LEPANTO
ALCALA GALIANO
ALMIRANTE VALDES
CHURRUCA
II ALMIRANTE ANTEQUERA
ALMIRANTE MIRANDA
GRAVINA
ESCANO
ULLOA
JORGE JUAN
CISCAR
Ex wł. “Aquila” (1915-17;1937)
1407 t; 94,7x9,5x3,4m; 2 TP Tosi, 4 k Thornycroft, 44000KM=34w, 1700Mm/15 w, 380Mm/34 w; 4x120/45, 2x76/0 AA, 4x20AA, 4rt450, 38 min; 140 l;
MELILLA (ex Aquila)
CEUTA (ex Falco)
Ex wł. “Alessando Poerio” (1914; 1938)
877 t; 85x8x2,8 m; 2 TP Beluzzo, 3 k Yarrow, 20000KM=26w, 2100Mm/13 w, ; 4x102, 2x20AA, 2x13AA, 4rt450, 42 miny; 129 l;
HUESCA (ex Guglielmo Pepe)
TERUEL (ex Alessandro Poerio)
Torpedowce
No 1
177 t; 50x5x1.9m; 3 TP Parsons, k Normand, 3750KM=26w; 3x47, 3rt457; 31 l;
2 (wyc. 1939),
3 (+b 03.09.36 rz.Bisadoa)
4 (+s .04.39)
7 (wyc. 1944)
9 (wyc.1943)
14
16 (wyc. 1943)
17
18 (wyc. 1939)
19 (wyc. 1943)
20 (+04.39)
21 (+04.39)
22 (+04.39)
Okręty podwodne
„B” (1921-22)
491/715t; 64,1x5,6x3,4 m; 2 SD Nelseco/2 SE, 1400/850KM; 16/10w, 8000Mm/10,5 w – 125 Mm/4,5 w; 1x76AA, 4rt457;28 l;
B 1 (+04.39)
B 2
B 3 (+04.39)
B 4 (+04.39)
B 5 (+12.10.36 sam.)
B 6 (+19.09.36)
„C” (1927-29)
916/1290t; 75,3x63,4x4,1m; 2 SD Vickers, SE, 2000/750KM; 16/8,5w, 4000Mm/ - 125Mm/4,5 w; mz 80; 1x76AA, 6rt533; 46 l;
C 1 (+ 09.10.38 Barcelona sam.)
C 2
C 3 (+ 21.12.36 reda Malagi wł OP)
C 4
C 5 ( + 12.36 k. Gijon – Frank. o. nawodne)
C 6 (s+ 20.10.37 samozat. Reda Gijon)
Ex Wł „Archimedes”(1934; 1937)
970/1239t; 70,6x9x4,1m; 2 SD Tosi/2 SE Mirelli, 3000/1100 KM; 17/7,7w, 10500Mm/8 w-105 Mm/3 w; 2x100/43, 2x12,7AA, 8rt533(16); 55 l;
GENERAL MOLA (ex Toricelli)
GENERAL SANJURIO (ex Archimede)
Ex nm” VII C” (1941, 1942)
769/871t; 67,1x6,2x4,8 m; 2 SD Germania/2 SE Brown-Boveri, 2800/750 KM, 17/7,6 w, 8500Mm/10 w-130/2 w; mz 200; 1x88/45, 1x20AA, 5rt533 (10); 51 l;
G 7 (ex U 573)
Kanonierki
Recalde (1910)
811 t; 65,2x9,1x2,9m; 2 MP, k Yarrow, 1100KM=14w, 3000Mm/10 w; 4x76, 2MG; 126-129 l;
LAYA (+15.06.38 sam.frank. Walencja )
LAURIA (wyc. 1939)
Castillo (1922-23)
1314 t; 76,6x10,3x3,6m; 2 MP, 2 k Yarrow, 1700 KM=15 w, 6500Mm/10,5 w; 4x102, 2x76AA; 220 l;
CANOVAS DEL CASTILLO
CANALEJAS
DATO (+11.8.36 Algerciras, art. OL “Jaime I”; 1937 napr.)
Durango (1934; 1938)
1600 t; 92,4x12,2x3,1 m; 2 TP Parsons, 2 k Yarrow, 6500KM=20 w; 4x102, 2x75AA, 3x20AA; 141l;
CALVO SOTELO
Dozorowce
Ex br Castle (1917; 1922)
360 t; 40,84x7,16x3,7 m; MP. 480KM=10,5w; 1x76, bg
UAD LUCUS ( + 10.11.36 art. KRL “Almirante Cervera” )
UAD MARTIN
UAD MULUYA (+ 10.11.36 art. KRL “Almirante Cervera”)
Ex br Mersey (1917-18; 1922)
438 t; 45,1x7,2x3,7 m; 1 MP, 600KM=11 w; 2x76 lub 1x76, 1x47, bg;
ARCILA
UAD QUERT
XAUEN
Ex fr Briscard (1922)
370 t; 41x7,3x3,3 m ;1 MP, 425KM=11w; 1x76;
ALCAZAR
LARACHE
TETUAN
Typy różne
CABO DE INFANTERIA DE MARINA GARCIOLO
CONDESTABLE ZARAGOZA
CONTRAMAESTRE CASTELLO
FOGONERO BANOBRE
MAQUINISTA MACIAS
MARINERO JARANA
CABO FRADERA
Patrolowce
Typy różne ex H, ex RT
V 1 – V 5
V 7 – V 11
V 12 = ESTURION
V 14 – V 15
V 18 = LANZON
Ścigacze okrętów podwodnych
Ex ros (WKM ?) (1937)
15 t; 12,8x2,9x0,8 m; 800KM=25 w; 1 MG, 2 bg; 10 ? l;
LAS 11 – LAS 26
Stawiacze min
Jupiter (1935-37)
2100 t; 100x12,7x3,5m;2 TP Parsons, 2 k Yarrow, 5000KM=18,5w, 3700Mm/12 w; 4x120, 2x76 AA, 4x20 AA, 2 mbg, 264 miny; 123-153 l;
JUPITER
MARTE
NEPTUNO
VULCANO
Eolo (1939-42)
1500 t; 89x11,7x3,1m; 2 TP Parsons, 2 k, 5000KM=19,5w, 5500Mm/12 w; 4x105, 4x37AA, 4x12,7 AA, 2mbg, 170 min; 219 l;
EOLO
TRITON (jw lecz 180 min)
Kutry torpedowe
Ex ros “G 5” (1937)
15 t; 18.1x3.3x1m; 50w; 1MG, 2 torp.457
DAR 1 → No 11 → LT 15
DAR 2 → No 21 → LT 16
DAR 3 ( = 24.10.37 sam. Alicante)
DAR 4 (= 30.07.37 sam. Dornier, + b)
Ex wł “MAS 430” (1931, 1937)
14 t; 16x3,25x1,25 m; 2 SG Isotta-Fraschini, 1500KM=40 w, 125Mm/36 w; 2MG, 2 torp. 450, 6 bg; 13 l;
CÁNDIDO PÉREZ → LT 19 (10.3.37 ex wł. „MAS 435”)
JAVIER QUIROGA (10.3.37 ex wł. „MAS 436”; z=7.5.37, Cieśn. Gibraltarska, hisz. „Cándido Pérez”)
Ex wł “A” (Wł 1918; 1937)
I. 13,4 t; 16,1x2,8x1,4 m; 2 SG Isotta-Fraschini, 500 KM=28 w, 2 SE Rognini 10 KM=4 w; 2 MG, 2 torp. 450; 8 l;
NAPOLES → LT 17 (26.4.37 ex wł “MAS 100”, wyc. 1941)
II. 12,9 t; 16,4x2,7x1,4 m; 2 SG Isotta-Fraschini, 500 KM=28 w, ; 2 MG, 2 torp. 450; 8 l;
SICILIA → LT 18 (26.4.37 ex wł “MAS 223”, wyc.3.41)
Ex n “S 1”( 1930; 1937)
40 t; 26,9x4,2x1 m; 3 SG Daimler-Benz, 2700KM=34w; 1MG, 2rt533; 18 l;
BADAJOZ (ex S 1) → LT 13 (wyc. 20.3.40)
Ex n “S 2” (1932; 1937)
46,5 t; 27,95x4,2x1,1 m; 3 SG Daimler-Benz, 3300KM=33,8 w.; 1x20 AA, 2 rt 533
FALANGE (ex S 2) (+ 18.06.37 Malaga, pożar)
S 3 (= .2.37)
OVIEDO (ex S 5) → LT 12 (wyc. 1940)
REQUITE (ex S 4) → LT 11 (j.w.)
TOLEDO (ex S 6) → LT 14 (wyc. 31.12.44))
Ex n S (1943; .7-8.1943)
93t ; 34.6x5,1x1,4 m; 3 SD Daimler-Benz, 6000KM=39 w; 2x20 AA, 2rt533; 21 l;
LT 21 – LT 26 (ex S 73,78,124,125,126,134)
Okręty desantowe
Ex br. „Ch” (1915-16)
137-160 t; 30-32,2x6,1-6,4x1,1 m; 60KM=8 w; 500 ludzi lub 40 koni lub 2-4 działa
K 10
K 12
K 14 – K 16
K 18 – K 19
K 23
K 25 – K 26
Jednostki pomocnicze
Galatea (1896; 1922)
2713 t; 74,1x11,9x5,4 m ; SD, 900KM=8,5 w; 4x57;
GALATEA (OS – żaglowiec)
Pluton (1931; 1934)
4550 t; 104,5x16,4x5,9 m; 2 SD Brmeister & Wain, 2530KM=13,5 w;
PLUTON (ZB)
Contramaestre Casado (WBr 1920)
7275 t; 101,3x13,7x7,2 m; 1 MP, 3 k, 2000KM=10,5 w; 2x42; 107 l;
CONTRAMAESTRE CASADO (TRANSP)
“PP” (1939)
470 t; 45x7,6x2,9 m; SD, 220KM=10 w; 12 l;
PP 1 - PP 2 (TRANSP)
Tarifa (?)
1325 t; 82,4x10,7x m; 840KM=10 w;
TARIFA (TRANSP)
Kanguro (Werf Conrad-Haarlem, Hol; 1920)
2750 t; 90x20x5,8/3,5 m; MP, 1260 KM=9,5 w; 2500 Mm; 4x42;
KANGURO (OR) – wyc. 1943
Almirante Lobo
ALMIRANTE LOBO (TRANSP)
Campilo
CAMPILO (ZB)
Juan Sebastian de Elcano (1928)
3754 t; 94x13,6x7 m; szk. 4 m, 2467m2, 1 SD, 800KM=8,5 w, 10000Mm/9,5 w; 225 l + 80 (108+263) kadetów.
JUAN SEBASTIAN DE ELCANO (OS – żaglowiec)
OH typy różne
CASTOR
POLLUX
GIRALDA (1894) 2450 t; 20 w, 2x57
OH Malaspina (1933-35)
990 t; 68×10,7×3,4 m; SD, 850 KM=12,5 w, 5000Mm/1 w; 2×102, 1 MG, 1 wsam.; 89 l;
MALASPINA
TOFI?O
OH Artabro (1935)
770 t, 77,3×10,7×2,7 m; SD, 700 KM=9 w;2×76, 2×20AA, 1 wsam.;
ARTABRO
H typy różne
CICLOPE
CARTAGENERO - 300 t, 420KM=10 w, 1x57,
FERROLANO - jw
GADITANO - jw
GALICIA - 350 t, 550 KM=10 w; 1x76,
R 2 – R 4
R 11 – R 16
RA 1 (ex- Galicia, ex-Ciclope,ex- St Clement ) (Crichton & Co and purchased 1922 , 820 t, 41,32x8,85x4,4 m, 12 w; 1x76 )
RA 2 ( ex- Argos) 217 t, 10w , 37,5x 7,1 x m
RA 3 (1944) - 762 t, 46x11x5,2 m; SD, 12 w;
RR 25 (La Carraca Dockyard ,Cadiz 1944,300t )
RR 15,16,17 (434 t )
RR 10,19,20,28,29 (454 t, 37,8x 27,58,3 x m , 11,5 w -brak informacji kiedy przyjęte w skład floty - możliwe że po 1945 )
RR 12 (ex - Cartagenerro , ex- H.S.78 )
RR 13 (ex- Ferrolano , ex-H.S .80)
RR 14 (ex-Gaditano, ex- H.S.82 ) ( Crichton & Co South Saltney, Chester 1918 , 300t , 10w , 25.5x 6,5 x3,2 m; 1x76)
RR 11 (279 t, 11w, 34x8,8x m)
Inne
AFRICA
Numero 1 – Numero 4
Podczas wojny domowej powstała również Flota Baskijska.
Dozorowce pomocnicze
Typy różne
I. [br. „Castle”] (WBr., 1918) - 287 tn; 36,8 x 7,11 x 4,51 m; 10 w; 1x76, 1x47; 28-30 l;
DONOSTIA (eks JMH „Virgen del Carmen”; eks br. „George Darby”) (12.3.37 uciekł do Fr.; 1.11.1937→ repub.)
II. (1927) - 1197 tn; 65,4 x 10,53 x 5,75 m; 10.5 w; 2x102; 40-42 l;
ARABA (eks JMH „Hispania”) (s+16.6.37; podn.,-> frank. „Alava”)
jw., lecz - 1190 tn; 1(→ 2)x102; 38-56 l;
BIZKAYA (jw. „Euzkal-Erria”) (5.8.37 zd.,→ frank.; 28.8.37 uciekł do Fr.; późn.→ repub.)
III. (1933) - 136 tn; 25,31 x 5,78 x 2,94 m; 10 w; 1x57; 17 l;
GOIZEKO-IZARRA (+17.1.37)
jw., lecz - 16-27 l;
IPARREKO-IZARRA (5.8.37 zd.,→ frank.; 9.9.37 uciekł do Fr.; późn.→ repub.)
IV. (1929) - 1252 tn; 64 x 10,5 x 5,83 m; 11 w; 1x102 i 1x76→2x102; 42-55 l;
GUIPUZCOA (eks JMH „Mistral”) (5.8.37 zd.,→ frank.; 28.8.37 uciekł do Fr.; późn.→ repub.)
V. (1928) - 1204 tn; 65,4 x 10,4 x 5,79 m; 11 w; 1→2x102; 42-50 l;
NABARRA (eks „Vendaval”) (+5.3.37)
VI. (1914) - 332 tn; 42 x 7,2 x 4,57 m; 10 w; 30-40 l ;
GAZTEIZ (27.8.37 zd.→ frank.)
VII. (1918) - 368 tn; 39,45 x 7,68 x 4,3 m; 14 w;
IRUNA (19.6.37 zd.→ frank.)
VIII.
262 tn; 9 w; 1x76, 1x47; 34 l;
CIRIZA
254 tn; 10.5 w; 2x57; 34 l;
FANTASTICO
IX. - 3717 tn (wg innych nie)
GALDEMES (3.1937 zd.,→ frank.)
GUERNICA (+1938)
X. [Carabinieros de Mar]
ARSENIO CANADA (+17.10.3838)
MALVARROSA
MARGARITA TABERNER (+6.1.39)
128 tn
I 1
359 tn
Nere Ametza (eks J)
100 tn; D
1 jedn.
300 tn; D
1 jedn.
Kutry dozorowe
I. [lancha motora – 8-10 w; z.8-12]
16 tn
L 1 (eks „Nazareno No 1”) (1.8.37 zd.→ frank.; 24.10.37 uciekł do Fr.; późn.→ repub.)
L 2 (eks „Angel de la Guarda”) (+13.6.37)
12 tn
L 3 (eks „Josuren Ama”) (1.8.37 zd.→ frank.; 24.10.37 uciekł do Fr.; 11.37 zwrócony)
L 6 (eks „San Ignacio de Loyola”) (25.8.37 uciekł do Fr.; 11.37 zwrócony)
32 tn
L 4 (eks „Nazareno No 9”) (20.6.37 uciekł do Fr.; 1937 zwrócony armatorowi)
36 tn
L 5 (eks „San Isidro”) (24.10.37 uciekł do Fr.; 11.37 zwrócony)
II. [canoa rápida]
12 tn
KAYUE (+23.6.37)
14 tn
TXEPETX (.6.37 uciekł do Fr.;.8.37→ repub.)
III. [canoa automóviles]
AITOR (eks „S.C.”) (27.8.37 zd.→ frank.)
BERABILLE (eks „Tio-Maco”) (27.8.37 zd.,→ frank.)
COMANDANTE MORENO (eks „Isi-Anton”) (22.6.37 uciekł do Port.)
MIREN KOLDOBIKE (eks „Pili”)
MIREN GARBINE (eks „Politena”) (19.6.37 uciekł do Bilbao)
SHEABE (.2.1937 zwrócony armatorowi)
SORGINA (eks „Cedard Bird 1212 Y”) (19.6.37 uciekł do Bilbao)
TRINKERTXU (eks „Jaungoikoa Lagun”) (27.8.37 zd.,→frank.)
Pomocnicze stawiacze min
Typy różne
I. - 1869 tn; 10 w; 100 min
GENOVEVA FIERRO
II.
MARY-TOYA
III. - 4 miny
FELISA RODAL
RODAL BARREIRO
Trałowce pomocnicze
I. 8-10 w; 8-12 l;
77 tn
D 1 (eks „Maria Angeles”) (25.8.37 uciekł do Fr.; .11.37 zwrócony)
D 2 (eks „Julito”) (jw.)
65 tn
D 5 (eks „Gure Artizar”) (9.8.37 uciekł do Fr.;.11.37 zwrócony)
D 6 (eks „Gure Izarra”) (jw.)
86 tn
D 7 (eks „Alque”) (25.8.37 uciekł do Fr.;.11.1937 zwrócony)
D 8 (eks „Alcion”) (jw.)
62 tn
D 9 (eks „Nuevo Constante”) (1.8.37 zd.→ frank.; 23.10.37 uciekł do Fr.;.11.37 zwrócony)
D 10 (eks „ Constante Barreiro”) (jw.)
61 tn
D 11 (eks „ Arco”) (1.8.37 zd.,→ frank.; 25.8.37 uciekł do Fr.; 11.37 zwrócony)
D 12 (eks „ Iris”) (25.8.37 uciekł do Fr.; .11.37 zwrócony)
73 tn
D 13 (eks „ Motriko”) (25.8.37 uciekł do Fr.; 11.37 zwrócony)
D 14 (eks „ Ondarroa”) (jw.)
32 tn
D 17 (eks „Marcos”) (+13.6.37)
D 18 (eks „Delfina”) (+21.5.37)
38 tn
D 23 (eks „Eugenio”) (1.8.37 zd.,→ frank.; 25.8.37 uciekł do Fr.; 11.37 zwrócony)
D 24 (eks „Julia”) (+13.6.37)
II. 8-10 w; 8-12 l;
109 tn
D 3 – Napartarra (eks „Domayo”) (.11.37 uciekł do Fr.; 11.37 zwrócony)
112 tn
D 4 – Arabarra (eks „Mourisca”) (.4.37 uciekł do Fr.;.11.37 zwrócony)
58 tn
D 15 (eks „Eduardito”) (+13.6.37)
57 tn
D 16 (eks „Anthon Mari”) (25.8.37 uciekł do Fr.;11.37 zwrócony)
35 tn
D 19 (eks „Ibai-Ederra”) (jw.)
27 tn
D 20 (eks „Salvadora”) (+13.6.37)
40 tn
D 21 (eks „Nazareno No 6”) (1.8.37 zd.,→ frank.; 24.10.37 uciekł do Fr.; .11.37 zwrócony)
36 tn
D 22 (eks „Aralarko Mikel Deuna”) (jw.)
III. (???)
NUESTRA SENORA DEL CARMEN
SANTA EULALIA
TRAMONTANA
Jednostki pomocnicze
Typy różne
I. - 116 tn
TRINTXERPE (.11.-12.36 eks JMH)
II. - 133 tn
DANAK-BATIAN (.11.36-1.3.37 jw.)
DANAK-ONDO (jw.)
MARCE (11-12.36 jw.)
SEVERIANO ASARTA (1937 czasowo jw.)
III. 38 tn
EPAILLA 5 (eks „Izaro”) (15.6.37 uciekł do Fr.; 12.7.39 zarekw.,→ Fr.)
Dedalo ex JMH (1901; 1922)
10800 t; 127x16,8x6,25 m; MP, 3 k SE, 3140KM=10 (w 1936 7w ) w; 2x105, 2x57AA, 25 wdsm, 2 balony, 2 sterowce; 324-398 l;
DEDALO (+ 1936 Sagunto, bl)
Pancerniki
Espana (1913-22)
14224 t; 149,9x23,8x7,8 m; 4 TP Parsons, 12 k Yarrow, 20000 KM=19,5w, 3000/5000 Mm/10 w; 8x305/50 MO5 Armstrong, 20x102/50, 2x76AA, 2x47 AA, 8x13 AA; pb 203, pag 203, pp38, psd 254; 854 l;
ESPANA (23.2.10/7.5.13/16.8.15; 8.9.25; 22.7.36: Frk.; +30.4.37, koło przyl. Penas, rej. Santander, 1 mina rep.)
JAIME I (5.2.12/21.9.14/20.12.21) k+17.6.37, Kartagena, ekspl. wewn., 170+)
Krążowniki
Canarias (1931-32)
10113t; 193,6x19,5x5,3m; 4 TP Parsons, 8 k Yarrow, 90000KM=33w, 10000Mm/15 w, 5900Mm/25 w; pb 51, pag 25, pp 51, psd 25; 8x203/50 M1924, 8x120/45 AA M1923, 2x57, 4x47AA, 4x20AA, 12rt533, w mbg, 1 wbg; 780l;
BALEARES (15.8.28/20.4.32/28.12.36; 21.7.36; .7.37→ 8×203, 4×120, 4×100/47AA Terni M1928, 6×40AA, 12 wt 533; + 06.03.38 Przyl. Palos N „Barcaztegui”, „Antequera” i „Lepanto”, 3 t;+6.3.38, tamże, rep. sam., 1 bl)
CANARIAS (15.8.28/28.5.31/4.9.36; 21.7.36; 4x40AA, 4x20AA12x37AA, 2x20AA)
Reina Victoria Eugena (1920)
5502 t; 140,8x15,1x4,8m; 2 TP Parsons, 12 k Yarrow, 25500KM=25,5w, 5000Mm/11 w, 4500Mm/15 w; 9x152/50 Vickers, 1x76, 4x12,7 AA. 4 rt 533; Pb 76, pp 76, psd 152; 450 l;
REPUBLICA (31.3.15/21.4.20/15.1.23; 8.9.25 ) → 19.6.37 NAVARRA (1938→ 4857 t; Zan. ,63 m; 8 k, 28 w; 4500Mm/15 w; 6x152, 4x88/45 AA Krupp, 4x20/70 AA Scotti; 404 l;
Mendez Nunez (1923)
4509 tt; 140,8x14x4,7 m; 4 TP Parsons, 12 k Yarrow, 45000KM=29w, 5000Mm/13 w; 6x152/50 Vickers, 1x76/17 Armstrong, 4x47/40 AA,4x12,7 AA, 12rt533; pb 76, pp 25; 343 l;
MENDEZ NUNEZ
Principe Alfonso(1925-28)
7475t; 176,6x16,5x5 m; 4 TP Parsons, 8 k Yarrow, 80000KM=33w, 5000Mm/15 w, 1200Mm/33 w; 8x150/50, 4x102/45 AA, 2x47 AA, 12rt533; pb 75, pp 50, psd 150; 564l;
PRINCIPE ALFONSO 1931 LIBERTAD, 1939 GALICIA (1940 8250t; 8x150, 8x90AA, 20x20AA, 12 rt533, wdsm)
ALMIRANTE CERVERA (1940 7976 t; 8x150,4x105AA,8x37AA,4x20AA,12rt533)
MIGUEL DE CERVANTES (1940 8250t; 8x150, 8x90AA, 20x20AA, 12 rt533, wdsm)
Niszczyciele
Alsedo (1922-24)
1044 t; 86,3x8,2x4,6m; 2 TP Parsons, 4 k Yarrow, 33000KM=34w, 2500Mm/15 w; 3x102/45, 4x20AA, 4rt533, 2 wbg; 70-86 l;
ALSEDO
JUAN LAZAGA
VELASCO
Churruca (1926-33)
I - 1536 t; II - 1590 t; 101,5x9,7x3,2m; 2 TP Parsons, 4 k Yarrow, 42000KM=36w, 4500Mm/14 w; 5x120, 1x76AA, 4x12,7AA, 6rt533, 2wbg; 147-175 l;
I SANCHEZ BARCAIZTEGUI
AMIRANTE JUAN FERRANDIZ (+ 29.09.36 art. KRC „Canarias“)
JOSE LUIS DIEZ
LEPANTO
ALCALA GALIANO
ALMIRANTE VALDES
CHURRUCA
II ALMIRANTE ANTEQUERA
ALMIRANTE MIRANDA
GRAVINA
ESCANO
ULLOA
JORGE JUAN
CISCAR
Ex wł. “Aquila” (1915-17;1937)
1407 t; 94,7x9,5x3,4m; 2 TP Tosi, 4 k Thornycroft, 44000KM=34w, 1700Mm/15 w, 380Mm/34 w; 4x120/45, 2x76/0 AA, 4x20AA, 4rt450, 38 min; 140 l;
MELILLA (ex Aquila)
CEUTA (ex Falco)
Ex wł. “Alessando Poerio” (1914; 1938)
877 t; 85x8x2,8 m; 2 TP Beluzzo, 3 k Yarrow, 20000KM=26w, 2100Mm/13 w, ; 4x102, 2x20AA, 2x13AA, 4rt450, 42 miny; 129 l;
HUESCA (ex Guglielmo Pepe)
TERUEL (ex Alessandro Poerio)
Torpedowce
No 1
177 t; 50x5x1.9m; 3 TP Parsons, k Normand, 3750KM=26w; 3x47, 3rt457; 31 l;
2 (wyc. 1939),
3 (+b 03.09.36 rz.Bisadoa)
4 (+s .04.39)
7 (wyc. 1944)
9 (wyc.1943)
14
16 (wyc. 1943)
17
18 (wyc. 1939)
19 (wyc. 1943)
20 (+04.39)
21 (+04.39)
22 (+04.39)
Okręty podwodne
„B” (1921-22)
491/715t; 64,1x5,6x3,4 m; 2 SD Nelseco/2 SE, 1400/850KM; 16/10w, 8000Mm/10,5 w – 125 Mm/4,5 w; 1x76AA, 4rt457;28 l;
B 1 (+04.39)
B 2
B 3 (+04.39)
B 4 (+04.39)
B 5 (+12.10.36 sam.)
B 6 (+19.09.36)
„C” (1927-29)
916/1290t; 75,3x63,4x4,1m; 2 SD Vickers, SE, 2000/750KM; 16/8,5w, 4000Mm/ - 125Mm/4,5 w; mz 80; 1x76AA, 6rt533; 46 l;
C 1 (+ 09.10.38 Barcelona sam.)
C 2
C 3 (+ 21.12.36 reda Malagi wł OP)
C 4
C 5 ( + 12.36 k. Gijon – Frank. o. nawodne)
C 6 (s+ 20.10.37 samozat. Reda Gijon)
Ex Wł „Archimedes”(1934; 1937)
970/1239t; 70,6x9x4,1m; 2 SD Tosi/2 SE Mirelli, 3000/1100 KM; 17/7,7w, 10500Mm/8 w-105 Mm/3 w; 2x100/43, 2x12,7AA, 8rt533(16); 55 l;
GENERAL MOLA (ex Toricelli)
GENERAL SANJURIO (ex Archimede)
Ex nm” VII C” (1941, 1942)
769/871t; 67,1x6,2x4,8 m; 2 SD Germania/2 SE Brown-Boveri, 2800/750 KM, 17/7,6 w, 8500Mm/10 w-130/2 w; mz 200; 1x88/45, 1x20AA, 5rt533 (10); 51 l;
G 7 (ex U 573)
Kanonierki
Recalde (1910)
811 t; 65,2x9,1x2,9m; 2 MP, k Yarrow, 1100KM=14w, 3000Mm/10 w; 4x76, 2MG; 126-129 l;
LAYA (+15.06.38 sam.frank. Walencja )
LAURIA (wyc. 1939)
Castillo (1922-23)
1314 t; 76,6x10,3x3,6m; 2 MP, 2 k Yarrow, 1700 KM=15 w, 6500Mm/10,5 w; 4x102, 2x76AA; 220 l;
CANOVAS DEL CASTILLO
CANALEJAS
DATO (+11.8.36 Algerciras, art. OL “Jaime I”; 1937 napr.)
Durango (1934; 1938)
1600 t; 92,4x12,2x3,1 m; 2 TP Parsons, 2 k Yarrow, 6500KM=20 w; 4x102, 2x75AA, 3x20AA; 141l;
CALVO SOTELO
Dozorowce
Ex br Castle (1917; 1922)
360 t; 40,84x7,16x3,7 m; MP. 480KM=10,5w; 1x76, bg
UAD LUCUS ( + 10.11.36 art. KRL “Almirante Cervera” )
UAD MARTIN
UAD MULUYA (+ 10.11.36 art. KRL “Almirante Cervera”)
Ex br Mersey (1917-18; 1922)
438 t; 45,1x7,2x3,7 m; 1 MP, 600KM=11 w; 2x76 lub 1x76, 1x47, bg;
ARCILA
UAD QUERT
XAUEN
Ex fr Briscard (1922)
370 t; 41x7,3x3,3 m ;1 MP, 425KM=11w; 1x76;
ALCAZAR
LARACHE
TETUAN
Typy różne
CABO DE INFANTERIA DE MARINA GARCIOLO
CONDESTABLE ZARAGOZA
CONTRAMAESTRE CASTELLO
FOGONERO BANOBRE
MAQUINISTA MACIAS
MARINERO JARANA
CABO FRADERA
Patrolowce
Typy różne ex H, ex RT
V 1 – V 5
V 7 – V 11
V 12 = ESTURION
V 14 – V 15
V 18 = LANZON
Ścigacze okrętów podwodnych
Ex ros (WKM ?) (1937)
15 t; 12,8x2,9x0,8 m; 800KM=25 w; 1 MG, 2 bg; 10 ? l;
LAS 11 – LAS 26
Stawiacze min
Jupiter (1935-37)
2100 t; 100x12,7x3,5m;2 TP Parsons, 2 k Yarrow, 5000KM=18,5w, 3700Mm/12 w; 4x120, 2x76 AA, 4x20 AA, 2 mbg, 264 miny; 123-153 l;
JUPITER
MARTE
NEPTUNO
VULCANO
Eolo (1939-42)
1500 t; 89x11,7x3,1m; 2 TP Parsons, 2 k, 5000KM=19,5w, 5500Mm/12 w; 4x105, 4x37AA, 4x12,7 AA, 2mbg, 170 min; 219 l;
EOLO
TRITON (jw lecz 180 min)
Kutry torpedowe
Ex ros “G 5” (1937)
15 t; 18.1x3.3x1m; 50w; 1MG, 2 torp.457
DAR 1 → No 11 → LT 15
DAR 2 → No 21 → LT 16
DAR 3 ( = 24.10.37 sam. Alicante)
DAR 4 (= 30.07.37 sam. Dornier, + b)
Ex wł “MAS 430” (1931, 1937)
14 t; 16x3,25x1,25 m; 2 SG Isotta-Fraschini, 1500KM=40 w, 125Mm/36 w; 2MG, 2 torp. 450, 6 bg; 13 l;
CÁNDIDO PÉREZ → LT 19 (10.3.37 ex wł. „MAS 435”)
JAVIER QUIROGA (10.3.37 ex wł. „MAS 436”; z=7.5.37, Cieśn. Gibraltarska, hisz. „Cándido Pérez”)
Ex wł “A” (Wł 1918; 1937)
I. 13,4 t; 16,1x2,8x1,4 m; 2 SG Isotta-Fraschini, 500 KM=28 w, 2 SE Rognini 10 KM=4 w; 2 MG, 2 torp. 450; 8 l;
NAPOLES → LT 17 (26.4.37 ex wł “MAS 100”, wyc. 1941)
II. 12,9 t; 16,4x2,7x1,4 m; 2 SG Isotta-Fraschini, 500 KM=28 w, ; 2 MG, 2 torp. 450; 8 l;
SICILIA → LT 18 (26.4.37 ex wł “MAS 223”, wyc.3.41)
Ex n “S 1”( 1930; 1937)
40 t; 26,9x4,2x1 m; 3 SG Daimler-Benz, 2700KM=34w; 1MG, 2rt533; 18 l;
BADAJOZ (ex S 1) → LT 13 (wyc. 20.3.40)
Ex n “S 2” (1932; 1937)
46,5 t; 27,95x4,2x1,1 m; 3 SG Daimler-Benz, 3300KM=33,8 w.; 1x20 AA, 2 rt 533
FALANGE (ex S 2) (+ 18.06.37 Malaga, pożar)
S 3 (= .2.37)
OVIEDO (ex S 5) → LT 12 (wyc. 1940)
REQUITE (ex S 4) → LT 11 (j.w.)
TOLEDO (ex S 6) → LT 14 (wyc. 31.12.44))
Ex n S (1943; .7-8.1943)
93t ; 34.6x5,1x1,4 m; 3 SD Daimler-Benz, 6000KM=39 w; 2x20 AA, 2rt533; 21 l;
LT 21 – LT 26 (ex S 73,78,124,125,126,134)
Okręty desantowe
Ex br. „Ch” (1915-16)
137-160 t; 30-32,2x6,1-6,4x1,1 m; 60KM=8 w; 500 ludzi lub 40 koni lub 2-4 działa
K 10
K 12
K 14 – K 16
K 18 – K 19
K 23
K 25 – K 26
Jednostki pomocnicze
Galatea (1896; 1922)
2713 t; 74,1x11,9x5,4 m ; SD, 900KM=8,5 w; 4x57;
GALATEA (OS – żaglowiec)
Pluton (1931; 1934)
4550 t; 104,5x16,4x5,9 m; 2 SD Brmeister & Wain, 2530KM=13,5 w;
PLUTON (ZB)
Contramaestre Casado (WBr 1920)
7275 t; 101,3x13,7x7,2 m; 1 MP, 3 k, 2000KM=10,5 w; 2x42; 107 l;
CONTRAMAESTRE CASADO (TRANSP)
“PP” (1939)
470 t; 45x7,6x2,9 m; SD, 220KM=10 w; 12 l;
PP 1 - PP 2 (TRANSP)
Tarifa (?)
1325 t; 82,4x10,7x m; 840KM=10 w;
TARIFA (TRANSP)
Kanguro (Werf Conrad-Haarlem, Hol; 1920)
2750 t; 90x20x5,8/3,5 m; MP, 1260 KM=9,5 w; 2500 Mm; 4x42;
KANGURO (OR) – wyc. 1943
Almirante Lobo
ALMIRANTE LOBO (TRANSP)
Campilo
CAMPILO (ZB)
Juan Sebastian de Elcano (1928)
3754 t; 94x13,6x7 m; szk. 4 m, 2467m2, 1 SD, 800KM=8,5 w, 10000Mm/9,5 w; 225 l + 80 (108+263) kadetów.
JUAN SEBASTIAN DE ELCANO (OS – żaglowiec)
OH typy różne
CASTOR
POLLUX
GIRALDA (1894) 2450 t; 20 w, 2x57
OH Malaspina (1933-35)
990 t; 68×10,7×3,4 m; SD, 850 KM=12,5 w, 5000Mm/1 w; 2×102, 1 MG, 1 wsam.; 89 l;
MALASPINA
TOFI?O
OH Artabro (1935)
770 t, 77,3×10,7×2,7 m; SD, 700 KM=9 w;2×76, 2×20AA, 1 wsam.;
ARTABRO
H typy różne
CICLOPE
CARTAGENERO - 300 t, 420KM=10 w, 1x57,
FERROLANO - jw
GADITANO - jw
GALICIA - 350 t, 550 KM=10 w; 1x76,
R 2 – R 4
R 11 – R 16
RA 1 (ex- Galicia, ex-Ciclope,ex- St Clement ) (Crichton & Co and purchased 1922 , 820 t, 41,32x8,85x4,4 m, 12 w; 1x76 )
RA 2 ( ex- Argos) 217 t, 10w , 37,5x 7,1 x m
RA 3 (1944) - 762 t, 46x11x5,2 m; SD, 12 w;
RR 25 (La Carraca Dockyard ,Cadiz 1944,300t )
RR 15,16,17 (434 t )
RR 10,19,20,28,29 (454 t, 37,8x 27,58,3 x m , 11,5 w -brak informacji kiedy przyjęte w skład floty - możliwe że po 1945 )
RR 12 (ex - Cartagenerro , ex- H.S.78 )
RR 13 (ex- Ferrolano , ex-H.S .80)
RR 14 (ex-Gaditano, ex- H.S.82 ) ( Crichton & Co South Saltney, Chester 1918 , 300t , 10w , 25.5x 6,5 x3,2 m; 1x76)
RR 11 (279 t, 11w, 34x8,8x m)
Inne
AFRICA
Numero 1 – Numero 4
Podczas wojny domowej powstała również Flota Baskijska.
Dozorowce pomocnicze
Typy różne
I. [br. „Castle”] (WBr., 1918) - 287 tn; 36,8 x 7,11 x 4,51 m; 10 w; 1x76, 1x47; 28-30 l;
DONOSTIA (eks JMH „Virgen del Carmen”; eks br. „George Darby”) (12.3.37 uciekł do Fr.; 1.11.1937→ repub.)
II. (1927) - 1197 tn; 65,4 x 10,53 x 5,75 m; 10.5 w; 2x102; 40-42 l;
ARABA (eks JMH „Hispania”) (s+16.6.37; podn.,-> frank. „Alava”)
jw., lecz - 1190 tn; 1(→ 2)x102; 38-56 l;
BIZKAYA (jw. „Euzkal-Erria”) (5.8.37 zd.,→ frank.; 28.8.37 uciekł do Fr.; późn.→ repub.)
III. (1933) - 136 tn; 25,31 x 5,78 x 2,94 m; 10 w; 1x57; 17 l;
GOIZEKO-IZARRA (+17.1.37)
jw., lecz - 16-27 l;
IPARREKO-IZARRA (5.8.37 zd.,→ frank.; 9.9.37 uciekł do Fr.; późn.→ repub.)
IV. (1929) - 1252 tn; 64 x 10,5 x 5,83 m; 11 w; 1x102 i 1x76→2x102; 42-55 l;
GUIPUZCOA (eks JMH „Mistral”) (5.8.37 zd.,→ frank.; 28.8.37 uciekł do Fr.; późn.→ repub.)
V. (1928) - 1204 tn; 65,4 x 10,4 x 5,79 m; 11 w; 1→2x102; 42-50 l;
NABARRA (eks „Vendaval”) (+5.3.37)
VI. (1914) - 332 tn; 42 x 7,2 x 4,57 m; 10 w; 30-40 l ;
GAZTEIZ (27.8.37 zd.→ frank.)
VII. (1918) - 368 tn; 39,45 x 7,68 x 4,3 m; 14 w;
IRUNA (19.6.37 zd.→ frank.)
VIII.
262 tn; 9 w; 1x76, 1x47; 34 l;
CIRIZA
254 tn; 10.5 w; 2x57; 34 l;
FANTASTICO
IX. - 3717 tn (wg innych nie)
GALDEMES (3.1937 zd.,→ frank.)
GUERNICA (+1938)
X. [Carabinieros de Mar]
ARSENIO CANADA (+17.10.3838)
MALVARROSA
MARGARITA TABERNER (+6.1.39)
128 tn
I 1
359 tn
Nere Ametza (eks J)
100 tn; D
1 jedn.
300 tn; D
1 jedn.
Kutry dozorowe
I. [lancha motora – 8-10 w; z.8-12]
16 tn
L 1 (eks „Nazareno No 1”) (1.8.37 zd.→ frank.; 24.10.37 uciekł do Fr.; późn.→ repub.)
L 2 (eks „Angel de la Guarda”) (+13.6.37)
12 tn
L 3 (eks „Josuren Ama”) (1.8.37 zd.→ frank.; 24.10.37 uciekł do Fr.; 11.37 zwrócony)
L 6 (eks „San Ignacio de Loyola”) (25.8.37 uciekł do Fr.; 11.37 zwrócony)
32 tn
L 4 (eks „Nazareno No 9”) (20.6.37 uciekł do Fr.; 1937 zwrócony armatorowi)
36 tn
L 5 (eks „San Isidro”) (24.10.37 uciekł do Fr.; 11.37 zwrócony)
II. [canoa rápida]
12 tn
KAYUE (+23.6.37)
14 tn
TXEPETX (.6.37 uciekł do Fr.;.8.37→ repub.)
III. [canoa automóviles]
AITOR (eks „S.C.”) (27.8.37 zd.→ frank.)
BERABILLE (eks „Tio-Maco”) (27.8.37 zd.,→ frank.)
COMANDANTE MORENO (eks „Isi-Anton”) (22.6.37 uciekł do Port.)
MIREN KOLDOBIKE (eks „Pili”)
MIREN GARBINE (eks „Politena”) (19.6.37 uciekł do Bilbao)
SHEABE (.2.1937 zwrócony armatorowi)
SORGINA (eks „Cedard Bird 1212 Y”) (19.6.37 uciekł do Bilbao)
TRINKERTXU (eks „Jaungoikoa Lagun”) (27.8.37 zd.,→frank.)
Pomocnicze stawiacze min
Typy różne
I. - 1869 tn; 10 w; 100 min
GENOVEVA FIERRO
II.
MARY-TOYA
III. - 4 miny
FELISA RODAL
RODAL BARREIRO
Trałowce pomocnicze
I. 8-10 w; 8-12 l;
77 tn
D 1 (eks „Maria Angeles”) (25.8.37 uciekł do Fr.; .11.37 zwrócony)
D 2 (eks „Julito”) (jw.)
65 tn
D 5 (eks „Gure Artizar”) (9.8.37 uciekł do Fr.;.11.37 zwrócony)
D 6 (eks „Gure Izarra”) (jw.)
86 tn
D 7 (eks „Alque”) (25.8.37 uciekł do Fr.;.11.1937 zwrócony)
D 8 (eks „Alcion”) (jw.)
62 tn
D 9 (eks „Nuevo Constante”) (1.8.37 zd.→ frank.; 23.10.37 uciekł do Fr.;.11.37 zwrócony)
D 10 (eks „ Constante Barreiro”) (jw.)
61 tn
D 11 (eks „ Arco”) (1.8.37 zd.,→ frank.; 25.8.37 uciekł do Fr.; 11.37 zwrócony)
D 12 (eks „ Iris”) (25.8.37 uciekł do Fr.; .11.37 zwrócony)
73 tn
D 13 (eks „ Motriko”) (25.8.37 uciekł do Fr.; 11.37 zwrócony)
D 14 (eks „ Ondarroa”) (jw.)
32 tn
D 17 (eks „Marcos”) (+13.6.37)
D 18 (eks „Delfina”) (+21.5.37)
38 tn
D 23 (eks „Eugenio”) (1.8.37 zd.,→ frank.; 25.8.37 uciekł do Fr.; 11.37 zwrócony)
D 24 (eks „Julia”) (+13.6.37)
II. 8-10 w; 8-12 l;
109 tn
D 3 – Napartarra (eks „Domayo”) (.11.37 uciekł do Fr.; 11.37 zwrócony)
112 tn
D 4 – Arabarra (eks „Mourisca”) (.4.37 uciekł do Fr.;.11.37 zwrócony)
58 tn
D 15 (eks „Eduardito”) (+13.6.37)
57 tn
D 16 (eks „Anthon Mari”) (25.8.37 uciekł do Fr.;11.37 zwrócony)
35 tn
D 19 (eks „Ibai-Ederra”) (jw.)
27 tn
D 20 (eks „Salvadora”) (+13.6.37)
40 tn
D 21 (eks „Nazareno No 6”) (1.8.37 zd.,→ frank.; 24.10.37 uciekł do Fr.; .11.37 zwrócony)
36 tn
D 22 (eks „Aralarko Mikel Deuna”) (jw.)
III. (???)
NUESTRA SENORA DEL CARMEN
SANTA EULALIA
TRAMONTANA
Jednostki pomocnicze
Typy różne
I. - 116 tn
TRINTXERPE (.11.-12.36 eks JMH)
II. - 133 tn
DANAK-BATIAN (.11.36-1.3.37 jw.)
DANAK-ONDO (jw.)
MARCE (11-12.36 jw.)
SEVERIANO ASARTA (1937 czasowo jw.)
III. 38 tn
EPAILLA 5 (eks „Izaro”) (15.6.37 uciekł do Fr.; 12.7.39 zarekw.,→ Fr.)