Bitwa pod Salis (1609)

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Wlad
Posty: 100
Rejestracja: 2006-12-28, 13:23

Bitwa pod Salis (1609)

Post autor: Wlad »

Pod Salis hetman wielki litewski Jan Karol Chodkiewicz miał spalić flotę szwedzką, używając do tego celu okrętów angielskich i szwedzkich zdobytych 3.III.1609 r w Parnawie, obsadzonych przez żołnierzy z jego armii.
Czy wiecie coś więcej o tym niecodziennym zwycięstwie Chodkiewicza?
Kto wchodził w skład załóg tej improwzowanei floty? Polacy, Litwini, Inflandczycy?
Awatar użytkownika
U1
Posty: 179
Rejestracja: 2007-03-03, 13:08

Post autor: U1 »

Mam nieodparte wrażenie, że tzw. bitwa pod Salis to jeden z wyjątkowo "nadmuchanych" epizodów polskiej historii morskiej. Zacznijmy od tego, że dziura w okolicach której rozegrała się "bitwa" nazywałą się w rzeczywistości Salacgrīva i była zapadłą mieściną pomiędzy Parnawą a Rygą. Dziś liczy niespełna 6000 mieszkańców. Jak w 1609 miała 1000 to wszystko. Pierwsze pytanie kto z kim się bił. Historia milczy o obecności pod Salis starosty puckiego Jana Weyhera znanego z bitwy pod Helem w 1606 nie było tam więc także nieczego co można nazwać "flotą polską". Owa mityczna "flota" miała rzekomo powstać z jednostek zdobytych przez Chodkiewicza w Parnawie; podobno dwie małe jednostki i kilka statków nadlowych, do tego łodzie. A co po stronie szwedzkiej? zapewne kilka małych transportowców, może jakiś uzbrojony stateczek... Nic, co można nazwać "flotą". Nic nie czytałem o szwedzkich galeonach. Były zapewne jakieś podpalone stateczki, dwie jednostki szwedzkie - można chyba dać wiarę - spłonęły, ale czy były to "okrety" czy może jednostki handlowe... Historię o starciu morskim "floty polskiej" z uciekającymi z portu jednostkami szwedzkimi i wymianie ognia artyleryjskiego włożyłbym raczej między bajki... Ale to tylko takie moje wrażenie.
†U1 54°14’N 05°07’E
Wlad
Posty: 100
Rejestracja: 2006-12-28, 13:23

Post autor: Wlad »

Co do tego nadmuchania to nie sądzę by ta bitwa, potyczka, zdarzenie (niepotrzebne skreślić) była bardzo znana. Sam natknąłem się na nią tylko w biografii Chodkiewicza.
Nie twierdzę, że był to drugi Trafalgar (a patrząc po dacie nawet pierwszy :-) ), chcę tylko znać parę szczegółów.
Jana Weyhera nie mogło tam być, gdyż w starciu brały udział tylko okręty zdobyte w Parnawie. Intryguje mnie pytanie, kto obsadził te dwie małe jednostki i kilka statków handlowych?
[/code]
Krzysztof Gerlach
Posty: 4454
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Nie jestem nadmiernie zorientowany w tej epoce i geografii, ale mam te same opracowania, na które powołuje się bardzo wyważony i rozsądny - jak mi się wydaje - gotowy już opis na stronie pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Salis gdzie zamieszczone są odpowiedzi na wszystkie nurtujące Pana pytania.
Krzysztof Gerlach
ODPOWIEDZ