Niemiecki "Pionier" versus Powstanie Warszawskie

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Nemo

Niemiecki "Pionier" versus Powstanie Warszawskie

Post autor: Nemo »

Właśnie minęła 60 rocznica wybuchu Powstania warszawskiego, obchodzona w wielkim rozmachem. Nie jestem wybitnym znawcą zagadnienia, ale pamiętam z wcześniejszych okrętowych publikacji, iż ponoć niemiecki okręt "Pionier" (ex "Nieuchwytny) miał brać udział w zwalczaniu Powstańców, ostrzeliwując (ciekawe, z czego?) ich pozycje na Powiślu (część Wwy przylegająca do Wisły). Czy ktoś z Panów-Shiploverów z tego Forum wie cokolwiek na ten temat? Są jakieś przedmiotowe relacje, opisy, zdjęcia z tego okresu? Piszę "z tego okresu", bo zdjęcia "Nieuchwytnego" jako "Pioniera" w służbie "Fluss-Pionier-Kompanie-Weichsel", ale nie z okresu Powstania, to już się pojawiły. Notabene, bezustannie pojawia się teraz coraz więcej nieznanych dotąd ciekawych zdjęć okrętów, uzbrojenia itp.Ponadto niemniej fascynujące były informacje o tej jednostce służącej po wojnie jako "Okoń".
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

Dane wg Gronera - 38.5 t; 23.00 x 4.00 x 0.62 m; 12.5 w, 2xD Beardmore (6-cylindrowy) (od 1943 r. 2xD Maybach-Panzer III-Otto); 1x40, 1x37, 1 km; załoga około 16 osób; opancerzenie 6-12 mm.
Gość

Post autor: Gość »

Mam artykul o niemieckich pionierach i ich dzialaniach na wisle.
Pionierzy to saperzy. Postaram sie odpowiedni fragment przetlumaczyc w przyszlym tygodniu.
AvM
gość

Post autor: gość »

Marek S. pisze:Dane wg Gronera - 38.5 t; 23.00 x 4.00 x 0.62 m; 12.5 w, 2xD Beardmore (6-cylindrowy) (od 1943 r. 2xD Maybach-Panzer III-Otto); 1x40, 1x37, 1 km; załoga około 16 osób; opancerzenie 6-12 mm.

..czy może pisze tam co to było za działko to 1x40, Vickers czy Bofors,i ewentualnie to 37mm
gość

Post autor: gość »

Co do udziału "Pioniera" w PW to wiem tylko tyle,że była przeprowadzona akcja przez grupę "Szczupak"(ok.50 powstańców) w celu jego przejęcia w porcie czerniakowskim,skończyła się niepowodzeniem.
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

Niestety Groner nie podaje jakiej produkcji działka miał Pioner. Gdzieś był artykuł lub krótka notatka o tej próbie przejęcia okrętu przez powstańców, ale nie mogę sobie przypomnieć w czym to było opublikowane. Myślałem że w MMS ale tam jest tylko artykuł Dyskanta i Soroki o ataku oddziału AK na były polski monitor typu "Kraków".
Nemo

Niewiarygodny skandal w trakcie projekcji "Pasji"

Post autor: Nemo »

To co ja tutaj piszę, się jak raz z "Pionierem" nie wiąże, ale jest okazja do sprostowania istniejącej, zdaniem moim, legendy o ataku AK na ex polski monitor w niemieckiej służbie. O tym to już pisał, niewiarygodnie dawno, piewca AK, złaszcza na Kresach, Cezary Chlebowski w piśmie dla młodzieży "Świat Młodych". Pismo najbardziej znane z komiksów o Tytusie, Romku i Atomku, ale i o II WŚ tam artykuły krótkie były. Tenże autor zapewne i w jakiejś książce o tym pisał. To jednak nie może być prawda. W typie "Kraków" był także monitor "Wilno", ale on został 19.09.1939 wysadzony w powietrze i go ZSRR nie zagrabił. Zagrabiono "Kraków", służył pod nazwą "Smoleńsk". Zgodnie z dziełem S. S. Biereżnoja "Trofiei i rieparacji WMF SSSR" monitor "Smoleńsk", podobnie jak jego siostrzana jednostka (sic), został 15.09.1941 wysadzony w powietrze przez załogę (czasami kradzione nie tuczy). Nie sądzę, aby potem wprowadzili go do służby Niemcy. Co więc zniszczyli AK-owcy, bo samego faktu zniszczenia jakiejś jednostki kwestionować nie można? Ja domniemywam, iż był to jakiś niemiecki "koń roboczy" wód śródlądowych i przybrzeżnych - artyleryjska jednostka desantowa typu "AF", względnie jakaś jednostka saperska. Za "AF", uzbrojonym w działa, przemawia określenie go przez jego pogromców jako ex polski monitor.
Gość

Post autor: Gość »

oddział"Szczupak" wchodził w skład grupy "Alfa",wklep w google-pionier 1944,będzie o tym chyba pierwsza podana strona napewno znajdziesz,poza tym zauważyłem tutaj obok w literaturze "OW 10-NR 4 1993 min. Bieniecki-CKU Nieuchwytny" ciekawe czy ktoś to czytał?może tam są jakieś dane.

pozdrawiam!
Gość

Post autor: Gość »

sorki-google-pionier nieuchwyny 1944 druga stronka
Nemo

Niemiecki "Pionier" versus Powstanie Warszawskie

Post autor: Nemo »

Dziękuję za tę stronę! Najdziwniejsze to jest to, iż dzisiaj przechadzałem się po tzw. Porcie Czerniakowskim - na początku basenu stoją jakieś niewielkie jednostki (ZHP?), ale aktualnie to jest praktycznie gołe starożecze Wisły. Nie wiem jak to jest gdzie indziej, ale w Wwie sporadycznie coś większego po Wiśle pływa. Są za to chaszcze, ptaki, bobry. Całkiem przyjemnie się po takim środowisku chodzi.
Gość

Post autor: Gość »

R.Kugler "Fluss-Pionier Kompanie Weichsel"
Kp.Chesf Hptm.Frosch 1943-1944 (Kapitan Zaba)
<...>
1.08-2.10.44 Kompania brala udzial w zwalczaniu Pwstania Waeszawskiego. Byla w tym czasie przyporzadkowana Pi.Reg.Stab z.b.V 104. Kanonierka PIONER ostrzeliwala wielokrotnie powstancow, podczas gdy inne okrety (dosl. Boote - lodzie) oddzalow saperskich Sturm-Pi.Rgt.62 (Pulkownik Herzog) brala udzial w "Neptunisierung" (Neptunizacji) (zalewanie kanalow odplywowych i doplywowych woda) wzlednie "Taifunisierung" (Tajfunowanie) (wprowadzanie i wysadzanie gazow wybuchowych w kanalach) ktorye swoje wyjscia mialy do Wisly.
<...>
okolo 10.01.45 kanonierka PIONIeR kolo Torunia (Thorn) ciezko uszkodzona , musiala byc samoatopiona.

AvM
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Dwie kwestie:
1. sprawa Pioniera i PW
2. sprawa rzekomego zatopienia przez AK monitora Krakow

1. J. Dyskant "Wojenne flotylle wislane 1918-1939" podaje:
"...Latem 1944 bazowal w porcie czerniakowskim jako kuter patrolowy Pionier, podlegly byc moze dowodcy 654 batalionu pionierow 9 armii, i wobec przyblizania sie frontu do linii Wisly dozorowal odcinek Modlin - Warszawa... Wobec decyzji o wybuchu powstania podlegly Alfie oddzial bojowy Szczupak, otrzymal zadanie uruchomienia i zabezpieczniea przepraw przez Wisle w obrebie miasta, przy uzyciu przejetego taboru rzecznego... 1.VIII.1944 Szczupak zbieral sie w budynku Zarzadu Drog Wodnych skad do bramy portowej bylo nie wiecej niz kilkadziesiat metrow. Choc o 17 zebralo sie co najmniej 50 ludzi, planowane przechwycenie Pioniera nie nastapilo. Ogloszony okol 16.30 alarm dla garnizonu niemieckiego spowodowal, ze kilkanascie minut przed piata, kuter patrolowy opuscil port... Pioniera uzyto do zwalczania pozycji powstanczych na lewym brzegu Wisly. Wg niepelnych danych rozpoczal je 6.VIII, ostrzeliwujac spod Cytadeli Stare Miasto, a nastepnie rozszerzajac ostrzal na polnocne Powisle [przy czym w meldunkach KG AK wystepuje jako "Kanonierka"]. Z kolei w noce 27/28 i 28/29 sierpnia ubezpieczal, przeprawy czolgow z Saskiej Kepy na Czerniakow i Sadybe. Ostatnia odnotowana jego akcja byl ostrzal Powisla czerniakowskiego, wraz z portem 12.IX...

2. Jak wiadomo Krakow to przyszly Rosyjski Смоленск. Wg С. Бережной “Трофеи и репарации ВМФ СССР" Smolensk zostal wysadzony w powietrze przez wlasna zaloge 15.IX.1941 roku. Nemo nie wiem skad wziales ten fragment "podobnie jak jego siostrzana jednostka (sic)" - Бережной nigdzie tak nie pisze...

Natomiast nasza Zaradna, czyli Rosyjska Белорусс zostala samozatopiona kolo Kijowa pomkiedzy 15 a 17.IX.1941. Podniesiona przez Niemcow, wyremontowana zostala wcielona jako Kanonenbooot 91 i w 1943 [bledna data] zatopiona na minie magnetycznej przez polskich partyzantow. Ponownie podniesiona, dalsze losy nieznane. Tyle pisze Бережной.

Natomiast J. Dyskant "Flotylla Rzeczna MW 1919-1939" pisze, iz 10.IV.1942 oddzial AK kpt. "Wani" [dr Alfred Paczkowski] przyczepil do kadluba kanonierki "91" mine magnetyczna i spowodowal zatopienie okretu.

Cale zamieszanie wynika z tego, iz Paczkowski ocenil dlugosc okretu [blednie] na ponad 30 metrow!!

Tak wiec nie monitor Krakow, a kanonierke Zaradna poslala na dno AK...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Hipotezę, że kanonierka nr 91 to dawna polska ZARADNA przedstawił też Konstantin Strelbickij w artykule w OW 4-6/92.
ODPOWIEDZ