Zastosowanie "Lublinów"

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Milrek
Posty: 230
Rejestracja: 2004-01-30, 19:38
Lokalizacja: Warszawa

Zastosowanie "Lublinów"

Post autor: Milrek »

Witam
Jestem nowym forumowiczem. Jestem pod wrażeniem dotychczasowej restrukturyzacji PMW - chyba najskuteczniejsza w siłach zbrojnych. Tym niemniej dalszy ciag będzie bardzo trudny. Uważam, że dokończenie korwety "Gawron" byłoby diablo istotne tylko skąd pieniądze na przynajmniej 2 lepiej 3 (chyba marzenie) okręty. Dlatego pytam fachowców do jakich celów wykorzystujemy 5 okrętów klasy "Lublin" i 1 "Grunwald". W misjach zagranicznych raczej uziału nie wezmą.
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

Grunwald jeszcze sluzy? Pewnie juz nie dlugo....fajne okreciki byly te ODSy.
A Lubliny to zostaly po poprzedniej doktrynie PMW. Gdzies czytalem, ze podobno moga byc bardzo przydatne, nikt w tej czesci Europy nie ma tak duzych okretow transportowych (by nie mowic desantowych), my mamy az 5!
W misjach udzialu moze i nie biora, ale cwicza i szkola. W maju lub czerwcu pojda do Norwegii (nie wiem czy w ramach Baltopsu, czy w ramach innych cwiczen, lub np. z okazji zatopienia Groma :) ).
Tak wiec zostawilbym je na razie w spokoju.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Jak ktoś pisze Zastosowanie "Lublinów" - to niech pisze o jakie Lubliny chodzi
Gość

Post autor: Gość »

Podobno w AMW jest sala ćwiczeniowa, w której jest wielolufowa wyrzutnia rakiet niekierowanych z typu Polnocny (bodaj WM-18 o ile dobrze zapamietałem), a nia scianie wielkie malowidło krajobrazu brzegowego Danii. Nie zamalowali...
Andrzej J.
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Anonymous pisze:Podobno w AMW jest sala ćwiczeniowa, w której jest wielolufowa wyrzutnia rakiet niekierowanych z typu Polnocny (bodaj WM-18 o ile dobrze zapamietałem), a nia scianie wielkie malowidło krajobrazu brzegowego Danii. Nie zamalowali...
Andrzej J.
Niestety nie widziałem tej sali ale interesuje jak rozpoznaje sie że jest to wybrzeże Danii ? Jest na nim jakis napis powitalny ?
Gość

Post autor: Gość »

Dobre pytanie
Tak mi mówili jak kiedyś bylem - zapytam się "bieżącej" kadry
Andrzej J.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Breyer uwazal ze byly planowane na export, nikt madry na Baltyku nie budowalby odkrytych ODs -ow ??????
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

Co rozumiesz przez odkryte ODs-y?
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Z odkrytam pokladem ladunkowym :-(
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

Nie krzyw się, po prostu czasami nie łapię bardziej współczesnej terminologii :) A człowiek ciekawy jest ;)
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

AvM pisze:Breyer uwazal ze byly planowane na export, nikt madry na Baltyku nie budowalby odkrytych ODs -ow ??????
767 Lublin zdecydowanie projektowany był dla PMW.
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Jarek C. pisze:
AvM pisze:Breyer uwazal ze byly planowane na export, nikt madry na Baltyku nie budowalby odkrytych ODs -ow ??????
767 Lublin zdecydowanie projektowany był dla PMW.
Ale znany tobie Janusz (nie Janusz W.), jak projektowano, interesował sie rozwiązaniami dwóch okrętów bbudowanych w RFN, w stoczni Howaldta w Hamburgu (jeszcze istniała) dla Nigerii - Ambe i Ofiom.
Co nie znaczy, że nie masz racji.
Andrzej J.
Gość

Post autor: Gość »

No wlasnie, czy nie byly to budowy spekulacjne, z gwarancjami PMW ???
AvM
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Anonymous pisze:No wlasnie, czy nie byly to budowy spekulacjne, z gwarancjami PMW ???
AvM
Tak sobie myślę, że jeżeli już, to odwrotnie.
Budowano dla PMW, ale wszyscy sobie zdawali sprawę, że gdy znajdzie się chętny, to zostaną sprzedane. Takie były czasy.
Gość

Post autor: Gość »

Na tym polegaja budowy spekulacyjne ´:-) z gwarancjami panstwowymi :shock:
AvM
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Wielokrotnie rozmawiałem z projektantami w Stoczni Pólnocnej, oficerami Dtwa MW. Mam z 5 kg dokumentacji tych okrętów. W zeszłym roku skopiowałem bardzo wstepne projekty i analizy robione jeszcze w WSMW pod koniec lat 70. Wszystko wskazuje na to iż projekt był dla PMW. Nie wyklucza to oczywiście oferowania tego okrętu na eksport. Ale:
- dla ZSRR budowaliśmy 775 (Ropucha) i projektowaliśmy duzy OD (miał być budowany ponoć w Stoczni Szczecińskiej, numer projektu mam w domu);
- NRD zbudowała dla siebie Frosche;
- dla Bułgarii CTM zrobił projekt techniczny (cały) okrętu desantowego (numer mam w domu, tak jak OT i PG).
Wynika z tego że grono ewentualnych odbiorców 767 było stosunkowo wąskie.
ODPOWIEDZ