Wrzesien 1939 -reaktywacja

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Wrzesien 1939 -reaktywacja

Post autor: crolick »

Tak mnie sie wydaje ze temat byl juz walkowany na twoj.net, ale ze nie posiadam ich kopii, to prosze o pomoc w kwestii: Jak przedstawia sie bilans walk PMW - Luftwaffe, nad wybrzezem we wrzesniu 1939?!

z tego co ja wiem to:
- 1.IX.39 samolot n-pla zestrzelony przez Generala Hallera w trakcie nalotu na Oksywie
- 2.IX.39 Dornier zestrzelony przez Wichra w porcie helskim
- 2.IX.39 baterie pplot zniszczyly samolot podczas wieczornego nalotu na Hel
- 3.IX.39 baterie pplot zniszczyly samolot podczas rannego nalotu na Hel
- 8.IX.39 Ju 87B, zestrzelony przez Jaskolke kolo Mechelinek

dane zbiorcze podaja:
- 52 samoloty, z czego 36 nad Helem [z czego II MDAP - 13]

tyle ze moje zrodlo to Pertek :whoeva: wiec malo wiarygodny. a ja bym chcial sie cos dokladniej dowiedziec...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

A ja to chciałbym wiedzieć, jakie w ogóle w czasie wojny były skutki ognia plot naszych okrętów ...
Gość

Post autor: Gość »

W Deutsches Muzeum w Monachium (Najwieksze mzeumtechniki w Niemczech), czylitu gdzie jest U.1 , jest informacja ze w 1953 roku w wypadkach samochodowych zginelo wiecej ludzi niz w kampanii 1939 roku.

AvM
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Marek T pisze:A ja to chciałbym wiedzieć, jakie w ogóle w czasie wojny były skutki ognia plot naszych okrętów ...
No coz, ja tez bym chcial :wink: Mozemy sprobowac stworzyc pelna liste przypuszczalnych zestrzelen przez PMW na zachodzie i droga eliminacji sprawdzac ktore zestrzelenia okazuja sie prawdziwe.

Do pierwotnej wishlist dodalbym [pisze z glowy]:
- Blyskawica ~4 samolotow [Norwegia, obrona Cowes, Bougie]
- Slazak ~3 samolotow [Dieppe]
- Garland ~2 samoloty [Murmansk]
- Burza ~1 samolot [Calais]

uzupelnienia, poprawki mile widziane...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Nemo 1

Post autor: Nemo 1 »

Jerzy Pertek podawał, iż nad Helem zestrzelono 52 niemieckie samoloty. Dane te są jednak zawyżone, faktyczne straty były niższe. Vide informacja zawarta na str 316 pracy bardzo rzetelnego historyka R. Witkowskiego "Hel na straży Wybrzeża 1920 - 1939", Warszawa 1974. Mam wrażenie, iż gdzieś czytałem, gdzie - nie pamiętam, że faktycznie zestrzelono tylko kilkanaście maszyn.
karolk

Post autor: karolk »

a Błyskawica w Dunkierce, znany jest opis strącenia przypadkowego, ale strącenia lecącego lotem koszącym samolotu bombowego?
pod CAlais łacznie strącono trzy maszyny zdaje się, czy Burza na pewno ma tylko jeden na koncie, wszak tylko ten okret dysponował czymś naprawdę zdolnym do ostrzału przez jakiś czas (Vickersy 40 milimetrowe mam na myśli)
Absolut
KO-wiec
Posty: 396
Rejestracja: 2004-03-07, 22:20

Post autor: Absolut »

Vickersy to chyba właśnie Burzy padły w czasie tego nalotu... I broniła się tylko NKM'ami...
"I've nothing much to offer
There's nothing much to take
I'm an absolute beginner
But I'm absolutely sane..."
:D
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Jako szkolony w Studium Wojskowym :( artylerzysta-przeciwlotnik (armata S-60 kalibru 57 mm) chciałbym podzielić się jedną uwagą. Naczelnym zadaniem artylerii przeciwlotniczej jest odpędzenie samolotów npl-a, a nie ich strącenie! Prawdziwym sukcesem jest niedopuszczenie do strat własnych, strącenie samolotów to tylko szynka na bułce :wink: . Problem, że taki sukces trudniej zmierzyć niż policzyć strącone samoloty.
JB
Gunship
Posty: 24
Rejestracja: 2005-01-08, 12:34
Lokalizacja: Grotniki
Kontakt:

Post autor: Gunship »

Liczba 52 samolotów strąconych jest istotnie zawyżona. Nad Helem zestrzelono najprawdopodobniej około 30 samolotów. Dokładnej liczby nie da się ustalić z tego prostego względu że większość samolotów po trafieniu odlatywała w kierunku morza - i najczęściej tam kończyła swój żywot. O dobrej celności helskich przeciwlotników świadczy fakt, że morze co jakiś czas "oddawało" jakieś fragmenty samolotów lub wyposażenia pilotów - rękawice lotnicze, kamizelki ratunkowe itp. Ponadto na samym półwyspie "walało się" sporo elementów poszycia kadłuba. Źródłom niemieckim też do końca nie należy w sposób bezgraniczny ufać. Niemcy mieli zdolności do "retuszowania" porażek i sukcesów :)
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

JB!

Tu wlasnie robi blad nijaki Borowski piszac o malej flocie bez mitow.
Nia Zastanawia sie jakie cele miala PMW w II WS. Na pewno celem
nie byl zniszczenioe CALEJ Kriegsmarine, bo moglby spokojnie
napisac - cel nie zostal wykonany i nikt o tym nie mowi :-)

AvM
ODPOWIEDZ