Bretagne w Mers-el-Kebir 1940 - eksplozja, uszkodzenia, złom

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Bretagne w Mers-el-Kebir 1940 - eksplozja, uszkodzenia, złom

Post autor: Andrzej J. »

Interesuję mnie wszystkie szczególy zagłady Bretagne'a oraz historia wraku.
Gdzie trafiony i iloma pociskami, sprawca, jakie szkody, rysunki uszkodzeń (takie jak np. Oklahomy czy West Virginii - to byłoby marzenie, choc może istnieją), lista ofiar, wspomnienia uratowanych, foty wraku w 1940, samo złomowanie - nazwa firmy, zleceniodawca, daty, metody złomowania jak i zdjęcia z rozbiórki
Ostatnio zmieniony 2004-10-03, 00:34 przez Andrzej J., łącznie zmieniany 1 raz.
Przezdzieblo
Posty: 132
Rejestracja: 2004-01-20, 18:27

Post autor: Przezdzieblo »

Jeżeli przypadkiem podczas kwerendy te strony zostały pominięte:
--> http://base13.glasnet.ru/text/bretagne/3a.htm
--> http://www.hmshood.com/ship/history/Oran.html

Pod tym pierwszym adresem nieco obszerniejszy tekst i odrobinkę o trafieniach:
В этот день утром Bretagne стоял ошвартованый кормой к большому молу между Strasbourg и гидроавианосцем Commandant Teste. Из всех линкоров он был крайним от форта. В 7.00 появилось английское "Соединение Н" Hood, Resolution, Valiant и авианосец Arc Royal. Дальнейшие события развивались в таком порядке:

7.50 - сыграна боевая тревога
8.00 - вызов личного состава на боевые посты ПВО
8.20 - подготовлены по 4 снаряда на орудие в башне #4
8.55 - приказано ввести в действие котлы
9.20 - вызов на посты наблюдения и управления огнем, а также на посты подачи боезапаса
9.30 - отданы швартовы
10.15 - личный состав ознакомлен с содержанием английского ультиматума
11.15 - запущены машины и к 12.00 линкор подготовлен к бою
12.30 - пять английских самолетов сбросили мины в фарватер
13.30 - английские линкоры выстроились в боевую линию
16.25 - конец переговоров на борту Dunkerque
16.56 - прозвучал первый английский залп. Одновременно поднят сигнал к общей съемке с якоря. Корабли двинулись вперед. По Bretagne стреляли английские линкоры Hood и Resolution
16.59 - 381 мм снаряд пробил броню правого борта в корме. Воспламенились кормовые боевые погреба и взрывом корпус корабля был разорван. Второй снаряд разорвался в отсеке кормовых машин. Кормовая часть оказалась охваченной пламенем. Третий снаряд взорвался в районе средней башни и вызвал взрыв боеприпасов в 138 мм батарее. В это время внутрь корабля проникло очень много воды, появился большой крен на правый борт. Поступил приказ покинуть посты. Четвертый снаряд взорвался у основания треногой мачты. К этому времени линкор полностью потерял боеспособность. В 17.09 Bretagne перевернулся и затонул.
На корабле убиты и пропали без вести 38 офицеров, 155 старшин и 784 матросов. Оставшиеся в живых 145 человек были спасены в основном шлюпками с Commandant Teste под огнем противника. Как факт интересно отметить, что Commandant Teste назван в честь капитан-лейтенанта, который в 1921 году сбросил учебную бомбу в 20 метрах от форштевня Bretagne. Израсходовавший горючее самолет упал в воду и утонул, но пилота успели выловить.

В 1942 году адмирал Дарлан установил на дамбе напротив обломков корабля мемориальную доску в память о его гибели.

Сам корабль, вернее то что от него осталось, был разобран на металл после войны в 1952 году.
Ciekawe, że u J. Pertka Od Dunkierki do Dakaru, Poznań 1978 mowa o krytycznym trafieniu w śródokręcie. Na zdjęciach widać, iż zagłada przyszła po ekplozji rufowych komór.

Mam nadzieję, że nawet fachowiec cokolwiek przydatnego powyżej znajdzie.
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Qrna, ci Rosjanie ("suligowcy") są lepsi od nas :(
muzzy
Posty: 69
Rejestracja: 2004-03-12, 13:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: muzzy »

zeby jeszcze jezyk mieli "normalny" to by bylo ok
ciągle praca i praca...
na tapecie Flower i Malaya...
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Język to oni maja normalny, tylko że młodsi z nas nie byli go uczeni
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Ja się uczyłem - ale jak mam na monitorze czytać cyrylicę to mo jakoś wzrok odjeżdża :lol: - dlatego wolę puszczać stronkę na translatorze na angielski i uzupełniać z rosyjskiego
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Zulu Gula

Post autor: Zulu Gula »

Ja się przyzwyczaiłem do artykułów w Morskiej Kolekcji i jakoś leci - sztukuję tylko wyobraźnią braki w słownictwie.
Andrzej Kliszewski
Posty: 252
Rejestracja: 2004-08-06, 10:46
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Andrzej Kliszewski »

Ja widać jestem młodym czowiekiem starej daty bo poza Naszym językiem ojczystym opanowalem nie najlepiej może ale znośnie piękną mowę Puszkina drogą długiej i żmudnej indoktrynacji w latach dawnego systemu a później już dzięki okrętom (i dostępnemu wówczas Modelist-Konstruktorowi :-D ) metodą samokształcenia. Na monitorze cyrylica czcionką Verdana wielkości 9 czyta mi się przyjemniej i łatwiej niż niektóre polskie teksty.

Pozdrawiam Andrzej K.
Si vis pacem para bellum!
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Ja też się tego języka uczyłem i to pilnie, żeby nie trzeba było zdawać na maturze, jako obowiązkowy. Dzisiaj żałuję, że nie rozwijałem wiedzy dalej, ale podstawy mam i mogę się jako tako poruszać w tym obszarze. Po kilku minutach cyrylicy na ekranie można się przyzwyczaić i wczytać w temat.

pozdrawiam
Ryszard
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Panowie temat jest o Bretagne 1940-1952
shigure
Posty: 1242
Rejestracja: 2004-01-04, 21:35
Lokalizacja: szczecin

Post autor: shigure »

Faktycznie polskie żródła dosć ubogie są pod tym względem - a najdokładniejszy to chyba Pertek jest wg,którego Bretagne otrzymał dwa pociski - jeden w kotłownię a drugi w śródokręcie powodując eksplozję komory amunicyjnej nr.3.
ZH
Posty: 383
Rejestracja: 2004-03-10, 21:36

Post autor: ZH »

Może dla poprawienia orientacji:
Obrazek
ZH
Przezdzieblo
Posty: 132
Rejestracja: 2004-01-20, 18:27

Post autor: Przezdzieblo »

Można wiedzieć skąd to zdjęcie? Bo wczoraj na szybko w Sieci parę wynalazłem, tyle że znacznie gorszej jakości (i mniejszych; w tym kopię powyższego).
Czy na podstawie wklejonej fotografii (uzupełnionej ewentualnie o inne obrazki) można pokusić się o jakąś interpretację wydarzeń? Bo ruinacja rufy jest widoczna.
Czy ów biały obłok (dym? para?) może być efektem trafienia w siłownię o którym piszą Rosjanie (choć uchodzi z miejsca u szczytu komina)?
W momencie robienia zdjęcia nienaruszona chyba jeszcze była bateria 138 mm..
dakoblue
Posty: 1562
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

to zdjecie jest wczesniejsze :-)
Obrazek
dakoblue
Posty: 1562
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

a tu mata film
http://www.ina.fr/voir_revoir/guerre/mo ... fr.html#10
tu mozecie przeanalizowac sobie co wybuchlo
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

fiu fiu ładne !
ODPOWIEDZ