Zaminowanie Zatoki Gdańskiej

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Zaminowanie Zatoki Gdańskiej

Post autor: janik41 »

W I wojnie światowej Niemcom nie udało się zablokować okrętów rosyjskich tak jak w II wojnie . W latach 1914-1915 rosyjska flota postawiła wiele zagród minowych na południowym Bałtyku . Część tych zagród kontrtorpedowce i krążowniki postawiły na podejściach do Zatoki Gdańskiej jak również na jej wodach , co przyniosło Niemcom duże straty łącznie z krążownikiem pancernym . A i Bayern załapał się na jedną z min co prawda na zagrodzie obronnej podczas operacji Albion. Niemcy próbowali uczynić to samo przy wejściu do zatoki Fińskiej ale przez nie udolność ich dowódców marnie to wyszło . Ale tyle w celu zorientowania się w temacie . Pytanie jest takie kto rozminowywał po wojnie wody Bałtyku południowego ? Wiadomo że w postanowieniach traktatu Wersalskiego pozostawiono Niemcom trałowce do czasu rozminowania wód , ale one chyba głównie zajmowały się oczyszczaniem wód z niemieckich zagród minowych na Morzu Północnym i z wejścia na Bałtyk . Dość szybko na wody Bałtyku weszły okręty brytyjskie francuskie i amerykańskie, czy dla własnego bezpieczeństwa to nie one rozminowały wody zatoki ?

Pozdrawiam
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

Dziwne ale również nie znalazłem na ten temat informacji. Wydaje mi się jednak że za rozminowanie Bałtyku odpowiedzialność ponosili Niemcy.
Np. przy rozminowaniu Zatoki Fińskie i Botnickiej w latach 1919-1923 brało udział około 30-40 jednostek fińskich. W oczyszczaniu wód z min pomocy Finom udzielili właśnie Niemcy. Przetrałowano obszar o powierzchni 3000 km2. Zniszczono 1000 min, utracono 2 trałowce i śmierć poniosło 4 marynarzy. Na obszarze tym utracono w tym czasie dwa statki handlowe.
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

Tak teraz pomyślałem że południowy Bałtyk mógł być oczyszczony z min jeszcze podczas wojny , od końca 1916 roku Rosjanie już się nie zapuszczali na południe . Niestety nie mam informacji czy były prowadzone jakieś prace trałowe . Wszystkie mapki z kursami raczej pokazują omijanie akwenów zaminowanych . No była jeszcze operacja Albion gdzie brała udział znaczna część okrętów Niemieckich . Możliwe że przed tą operacją były jakieś prace trałowe. Potem przez rok byli na Bałtyku Brytyjczycy , Amerykanie, Francuzi , Włosi . Ale brak informacji czy były prowadzone jakieś prace trałowe.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ