Blockschiffe vor Wladyslawowo 1939

If you want to ask or find any info regarding any Polish ship, post it here. All the pictures, all the data goes here.

Moderatorzy: crolick, Marmik

Theodor Dorgeist
Posty: 183
Rejestracja: 2004-09-24, 20:38
Lokalizacja: Deutschland

Blockschiffe vor Wladyslawowo 1939

Post autor: Theodor Dorgeist »

Blockschiffe vor Wladyslawowo

Im September 1939 sollen vor Wladyslawowo [ Grossendorf ] von der polnischen Marine verschiedene Schiffe als Blockschiffe versenkt worden sein.
Es soll sich um 3 Motorfischkutter ( Namen / Kennungen ?? ) und 2 mit Sand beladenen Leichtern ( Namen ?? ) gehandelt haben.
Meine Fragen hierzu:
1. Wann wurden diese Schiffe versenkt.
2. Welche und wie viele Schiffe wurden versenkt.
3. Wann wurde Wladyslawowo von deutschen Truppen besetzt.
4. Wurden Schiffe gehoben und repariert ?

Für jede Information dankbar verbleibe ich
Mit freundlichen Grüßen

Theo
Awatar użytkownika
Okonek
Posty: 51
Rejestracja: 2005-02-19, 16:56
Lokalizacja: Meckenheim/BRD

Post autor: Okonek »

Czesc wszystkim .
No widze , ze moj pierwszy po odnalezieniu was w sieci post zacznie sie od tlumaczenia postu Thea . Mysle , ze to potrzebne skoro do tej pory nie otrzymal odpowiedzi .

Blokada przed Wladyslawowem

We wrzesniu 1939 przed Wladyslawowem mialy zostac zatopione przez MW rozne statki jako blokada portu . Mialy to byc trzy kutry rybackie ( nazwy / oznaczenia ) oraz dwie zaladowane piachem barki.
Moje pytanie :
1.Kiedy zatopiono te statki ?
2.Jakie statki oraz ile zatopiono ?
3.Kiedy Wladyslawowo zostalo zajete przez oddzialy niemieckie ?
4.Czy podniesiono statki i wyremontowano ?

Za kazda informacje bede bardzo wdzieczny
Pozdrawiam serdecznie Theo
pozdrawiam

Obrazek
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 795
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Post autor: Zelint »

ad. 1. Zatopiono je gdy "nieprzyjaciel zbliżał się do portu". Kiedy to było dokładnie nie wiem.

ad. 2. Ja posiadam informację, że zatopiono 4 małe i stare kutry rybackie WWś 3, WWś 8, Chł 3 i Jas 82 oraz żelazną barkę wypełnioną piaskiem. Armatorzy 3 pierwszych kutrów to: Józef Selke, Franciszek Bolda i Józef Czapp.
Dane mam tylko WWś 3: Długość 8 m, szerokość 3 m, zanurzenie 1,2 m. BRT 13,74 m, a silniczek miał moc 15 KM. Pozostałe "kutry" były prawdopodobnie jeszcze mniejsze.
Do zatopienia były przygotowane dwie barki z piaskiem, ale ostatecznie zatopiono tylko jedną.

ad. 3. Port został zajęty przez Niemców 11 września.

ad. 4. Na pewno je podniesiono bo "port został przez Niemców odblokowany", a ponadto było w interesie właścicieli tych łódek by móc znowu łowić ryby. Kuter Chł-3 jest wymieniany jako ten, który pierwszy zaczął połowy ryb w wolnej Polsce we wrześniu 1945 roku...
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Zelint pisze:ad. 1. Zatopiono je gdy "nieprzyjaciel zbliżał się do portu". Kiedy to było dokładnie nie wiem.

ad. 2. Ja posiadam informację, że zatopiono 4 małe i stare kutry rybackie WWś 3, WWś 8, Chł 3 i Jas 82 oraz żelazną barkę wypełnioną piaskiem. Armatorzy 3 pierwszych kutrów to: Józef Selke, Franciszek Bolda i Józef Czapp.
Dane mam tylko WWś 3: Długość 8 m, szerokość 3 m, zanurzenie 1,2 m. BRT 13,74 m, a silniczek miał moc 15 KM. Pozostałe "kutry" były prawdopodobnie jeszcze mniejsze.
Do zatopienia były przygotowane dwie barki z piaskiem, ale ostatecznie zatopiono tylko jedną.

ad. 3. Port został zajęty przez Niemców 11 września.

ad. 4. Na pewno je podniesiono bo "port został przez Niemców odblokowany", a ponadto było w interesie właścicieli tych łódek by móc znowu łowić ryby. Kuter Chł-3 jest wymieniany jako ten, który pierwszy zaczął połowy ryb w wolnej Polsce we wrześniu 1945 roku...
Coś chyba jednak słabo ten port zablokowali skoro już 11 września M-8 wszedł do portu :roll:
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 795
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Post autor: Zelint »

Wejście do portu ma 60 m metrów szerokości - klika łódek i jedna barka z piaskiem nie mogły go dostatecznie zablokować...
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

czyli czwartego września i piątego torpedowiec o kadłubie 76 metrów i zanurzeniu 2,5 spokojnie mógł tam wleźć, no to pięknie! A maskowanie załatwiają wysokie budynki przy nabrzeżu wyładunkowym
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 795
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Post autor: Zelint »

karol pisze: A maskowanie załatwiają wysokie budynki przy nabrzeżu wyładunkowym
Z tego co wiem to w roku 1939 nie było żadnych wysokich budynków przy nabrzeżu wyładunkowym. Co więcej, nie było nabrzeża wyładunkowego. Zamiast niego była plaża...

Budynki i samo nabrzeże w obecnym kształcie powstały pod koniec lat 60-tych XX wieku....
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

no realnie może i nie było, ale dla potrzeb powieści pobudowano, gdyż w przeciwnym wypadku niemożliwym byłby całodobowy pobyt Kresowiaka w tym porcie bez zwrócenia na siebie uwagi obserwatorów powietrznych i lądowych (front był blisko, co też bedzie epizodem powieści). Ciekawe, gdzie leżały zatopione kutry i barka z betonem...
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
ODPOWIEDZ