Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

czyli hobby, kultura, sztuka, wścieklizna i w ogóle offtopic...

Moderator: nicpon

marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: marek8 »

No cóż - pozostaje chyba więc powrót do zapomnianego dziś francuskiego rozwiązania z lat 20 XX wieku - tych, dzięki którym 95 % zysków ze sprzedaży szczepionek i leków na wirusy i inne pochodne zostanie przejętych na potrzeby odbudowy... To by się dopiero działo gdy ktoś bodaj spróbował coś takiego powtórzyć...
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Napoleon »

To jak rozmowa z głuchym, albo podziwianie kolorów ze ślepym.
Nie zrozumieliśmy się. Zrozumiałem, że sugerujesz mi iż wiem co chcesz przekazać. Bo o to się pytałem. A ja nie mam zielonego pojęcia co chcesz przekazać w tym co piszesz. Brak jest mi tu puenty, podsumowania. Bo z tym co piszesz mogę się zgodzić, ale co z tego wynika w stosunku do aktualnej sytuacji? Moim zdaniem nic.
Ale może się nie zrozumieliśmy, więc pozwolę się trochę rozpisać. Bo wbrew niektórym, jak widać, którzy uważają że to niepotrzebne, wydaje się to jednak potrzebne by być zrozumiałym.
De facto w mniej niż pół roku po warunkowym dopuszczaniu szczepionki na rynek europejski (po niezobowiązującej opinii Europejskiej Agencji Leków) następuje swoiste promowanie masowego szczepienia dzieci, choć sami producenci od początku mówią (czego raczej media nie uwypuklają), że etap oceny szczepionki zakończy się najwcześniej w 2023 roku.
Znów. Co z tego wynika? Wrócę do tego co pisałem. Logicznym sposobem na zwalczanie pandemii jest izolacja i szczepienia. Izolacja jest kosztowna, a z kolei by była skuteczna musi trwać długo (czyli bardzo dużo kosztować). Szczepionki są rozwiązaniem sensowniejszym, bo pozwalają, przy masowych szczepieniach, opanować pandemię. Przy masowych szczepieniach izolacja potrzebna jest tylko do czasu zaszczepienia populacji. Czy piszę coś nie tak?
No to dalej. Jeżeli mamy do czynienia z nową zarazą, to szczepionka na nią tez musi być nowa. Opracowanie nowej szczepionki to co najmniej dekada. Ale czasu nie ma. Mamy zaś doświadczenie i wiedzę, która pozwala skonstruować co najmniej w miarę skuteczną szczepionkę w krótkim okresie czasu. W tej sytuacji jej zastosowanie grubo przed cyklem ukończenia wszelkich procedur jest działaniem logicznym i wskazanym. Czy tak?
I jeszcze dalej. Aby zwalczyć pandemię, szczepienia muszą być powszechne. Mówi się co najmniej o 2/3 populacji. To znaczy, że dzieci też muszą być szczepione. Bo roznoszą zarazę, nawet, jeżeli lepiej ją znoszą (choć o powikłaniach jakie mogą mieć wiemy mało). Nie rozumiem więc, dlaczego pomysł na to by jak najszybciej szczepić dzieci budzi wątpliwości? To działanie w pełni logiczne i uzasadnione. Tak czy nie?

Dlatego nie rozumiem wszelkich obaw czy marudzeń. A może inaczej. Mogę je zrozumieć, ale nie rozumiem tych sugestii, które na tej podstawie negują przyjęta opcję mającą na celu powszechne szczepienie wszystkich, łącznie z dziećmi itd. To raz. A dwa, w kontekście tego nie rozumiem np. puenty tego co pisze Marmik. Bo na zdrowy rozsądek jego argumenty mają/powinny (?) zniechęcać do szczepień. Tak to odczytuję. Ale innego rozwiązania niż szczepienia nie ma i długo nie będzie. Tudzież inaczej. argumenty Marmika krytykują takie osoby jak ja, które do programu szczepień jako takich (pomijam pomysł na nie) podchodzą pozytywnie uznając ich absolutną konieczność. Ale jaka jest alternatywa? Bo ja żadnej nie widzę. Więc o co ci chodzi Marmik? Bo może czegoś nie rozumiem? Tego dotyczy to o co pytałem i moja uwagą, że z tego co piszesz nic w dyskusji nie wynika. Bo ja się z tym wszystkim zgodzę. Ale jaka jest alternatywa? Moim zdaniem żadna. Chyba, że proponujesz nie szczepić się? Choć trudno byłoby mi w to uwierzyć.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: marek8 »

Przedmówca się nie martwi - przyjdzie na niego czas to i zrozumie - to jedynie kwestia pewnej dojrzałości, która z wiekiem przychodzi ;)
Dawno nie widziałem przypadku gdzie ktoś tak na siłę i tak nachalnie próbuje się wciąć gdzie go nikt nie uważa za partnera...
Zdaje się, że na "entuzjastów" i zwolenników braku innej drogi pozostaje tylko metoda totalnej ignorancji - niech się sami przekonują do 55 dawki kolejnej szczepionki i noszenia moczomasek ;) - albowiem nie ma innego wyjścia... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Marmik »

marek8 pisze: 2021-05-06, 13:20niech się sami przekonują do 55 dawki kolejnej szczepionki i noszenia moczomasek ;) - albowiem nie ma innego wyjścia... :mrgreen:
A widzisz, jest już inna linia przekazu medialnego z centrum dowodzenia galaktyką 8) . Toteż trzeba wszystkich szczepić szybko, bo: leki przeciw Covid-19 mogą pojawić się na unijnym rynku w październiku i może wygasnąć główny powód chęci zaszczepienia tj. strach przed śmiercią, więc pewna część ludzi przestanie chcieć się zaszczepić (ale... i na to znajdą się sposoby). Oczywiście z lekami ta sama historia jak ze szczepionkami, ale na trzech dawkach szczepionki może się skończyć (przy czym pewnie doszczepiać się będzie głównie seniorów - Wielka Brytania już to zapowiedziała). Choć oczywiście jest możliwa jakaś wenezuelska odmiana (tak mi się skojarzyła z ichniejszymi tasiemcowymi telenowelami) i wszystko zacznie się na nowo. Plus leków jest zawsze taki, że testuje się na chorych, a nie zdrowych. Minus jest taki, że trudniej będzie zdrowych segregować na godnych i niegodnych... ale to można stwierdzić, że mamy już odfajkowane.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Napoleon »

Przedmówca się nie martwi - przyjdzie na niego czas to i zrozumie - to jedynie kwestia pewnej dojrzałości, która z wiekiem przychodzi
Marku8, wiek mam, podobno "dojrzały" jestem, tym nie mniej tego co z waszego pisania ma wynikać - nie rozumiem. Nie wykluczam, że jestem nie dość "dojrzały", więc się pytam. Ale jak widzę, nie każdy może dostąpić tego źródła wiedzy skąd Wy czerpiecie? :-(
Tyle tylko, że w ten sposób nadal będę uważał to co piszesz Marmik, za smęcenie. Bez jakiejś puenty, wniosku. I będzie tak tylko i wyłącznie z tego powodu, że twoje ego nie pozwala zniżyć się do poziomu takiego "maluczkego" jak ja i wyjaśnić głębię twych myśli. Pisze to tylko gwoli informacji, bo wiem, że się obraziłeś i odpowiadać nie chcesz. Ale chociaż wiedz.
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Piotr S. »

Prezydent Wałbrzycha: Grozi nam apokaliptyczna czwarta fala
Zauważono problem, który nazywa się: katastrofalnie niski poziom gotowości Polaków do zaszczepienia - mówi w rozmowie z Onetem prezydent Wałbrzycha W Wałbrzychu, z inicjatywy prezydenta, przyjęto uchwałę zobowiązującą wszystkich mieszkańców do szczepień na COVID-19. To sprawiło, że prezydent zaczął otrzymywać pogróżki od osób, którym nie podoba się pomysł przymusowego szczepienia na COVID-19.
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/ot ... d=msedgntp
Ciekawe gdzie jeszcze znajdują się tego typu propagatorzy w innych miejscowościach , wyborcy powinni reagować bo zostali oszukani równie dobrze Rada Miasta Wałbrzych mogła by podjąć decyzje aby każdy z mieszkańców miasta odpracował obowiązkowo na rzecz miasta wolną sobotę lub niedziele.
I tu pytanie do ciebie Napoleonie powiedz mi w jakich przypadkach Rada Miasta może narzucić przymus lub obowiązki dla reszty mieszkańców , którzy muszą te obowiązki przyjąć lub wykonać ? za pomocą jakich decyzji lub narzędzi będą zmuszeni do wykonania takich czynności podaj przykłady .
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: jogi balboa »

Kurcze. Nie sądziłem że kiedykolwiek będę w stanie podpisać się po dczymś co napisałeś, ale... nadszedł ten dzień, kiedy to się stało. Kolejny etap szczepionko-histerii: Zamknąć tych którzy się nie chcą szczepić w gettach ogrodzonych murem.

Dodano po 4 minutach 30 sekundach:
Marmik pisze: 2021-05-07, 00:18 może wygasnąć główny powód chęci zaszczepienia tj. strach przed śmiercią
Polemizowałby z tym "głównym powodem". Nie robię badań, ale gdyby spytać moich znajomych dlaczego chcą się zaszczepić, odpowiedzią nie było by "bo boję się kowida", tylko "bo mnie ch..je nie puszczą na wakacje do Chorwacji". Okazuje się że strach przed kiepskim urlopem jest większy niż strach przed jakąś tam nienamacalną epidemią :wink:
Ostatnio zmieniony 2021-05-07, 19:03 przez jogi balboa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Marmik »

Racja. Może być też taki powód, że początkowy strach ustępuje chęci powrotu do utrwalonego standardu życia, ale z moich ograniczonych obserwacji wynika, że strach wraca, gdy ktoś z bliższego otoczenia trafia na respirator lub do kostnicy. Gdy będzie skuteczny lek i sprowadzi się ryzyko śmierci w grupie 40-60 latków do poziomu dla 30 latków to będzie można mówić o odebraniu pandemicznej otoczce najbardziej kalorycznego paliwa. Gdyby świat jeszcze było stać na normalność to przeszlibyśmy do poziomu wszczepienia porównywalnego z grypą (4-5%), którym zainteresowana powinna być grupa podwyższonego ryzyka (seniorzy i personel medyczny). Przy czym wydaje się, że teraz poziom zaszczepienia przeciwko grypie powinien wzrosnąć może gdzieś do 8-10% właśnie dzięki sporemu zainteresowaniu seniorów. Personel medyczny też mógłby zanotować niewielki wzrost, ale szczepienia przeciwko grypie były najpopularniejsze w grupach najczęściej narażanych na kontakt (szczepiło się ponad 50% pediatrów i lekarzy rodzinnych), więc skoku nie trzeba się spodziewać. Tym bardziej, że nie wiadomo jak będzie z tegorocznymi czterowalentnymi szczepionkami, bo firmy nie za bardzo mają jak zebrać dane by je opracować, więc może być tak, że z poziomem skuteczności chwilowo cofniemy się o 10 lat.
jogi balboa pisze: 2021-05-07, 19:01Kolejny etap szczepionko-histerii: Zamknąć tych którzy się nie chcą szczepić w gettach ogrodzonych murem.
Na coś takiego niektórzy już są gotowi od dawna. Nie trzeba ich zachęcać. Kiedyś w bramy miast nie wpuszczano trędowatych. Dziś psychopaci chcieliby nie wpuszczać zdrowych, tych niegodnych.

A tak od technicznej strony, każda apokaliptyczna wizja jest mile widziana by zakończyć szczepienia przed pojawieniem się leków, bo może akurat okażą się one skuteczne. Tylko jak tu nastraszyć personel medyczny? Zagrozić im zwolnieniem z pracy? A kto będzie pracował w cierpiącym na olbrzymie braki sektorze opieki zdrowotnej (zwłaszcza, że odeszły rzesze pracowników w wieku emerytalnym, którzy dotychczas łatali dziury)? Nie będzie to podrzucaniem pomysłu, bo na pewno już coś takiego przedyskutowano: straszenie podeprze się groźbą zawieszenia lub odebrania prawa do wykonywania zawodu. Wspomnicie moje słowa.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: szafran »

Z przerażeniem obserwuję ludzi gotowych dyskryminować osoby bez szczepionki. Co ciekawe wiele z nich jesienią czynnie wspierało prawo do wolności kobiet. Taka trochę hipokryzja :)
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Napoleon »

Z przerażeniem obserwuję ludzi gotowych dyskryminować osoby bez szczepionki. Co ciekawe wiele z nich jesienią czynnie wspierało prawo do wolności kobiet. Taka trochę hipokryzja
Z kolei z moich obserwacji wynikałoby, że bardzo wielu antyszczepionkowców ten ruch potępiało. Jaki z tego wniosek? Lub inaczej, jakie to ma znaczenie?
Poza tym, z tego co się orientuję, to kobiety są raczej wolne. W protestach chodziło o naruszenie kompromisu aborcyjnego.

A co do Wałbrzycha... Już pisałem. Uchwała musi być zatwierdzona pod kątem zgodności z prawem przez nadzór prawny wojewody. Zakwestionowanie jej wstrzymuje jej wykonanie, samorząd może jednak decyzję wojewody zaskarżyć do sądu. Więc czy się tu gorączkować? Obowiązkowe szczepienia, nawiasem mówiąc, już przerabiano.

A co dyskryminacji... Ja też z przerażeniem obserwuję ludzi dyskryminowanych, ale kompletnie z innych powodów (nie mających nic wspólnego z pandemią). Poza tym pojęcie "dyskryminowanie osób bez szczepionki" można bardzo, ale to bardzo różnie rozumieć. Osobiście np. z dystansem podchodziłbym do kontaktów z takimi osobami, szczególnie gdyby miały "luźny" stosunek do obostrzeń (a często tak jest). Tylko czy to jest dyskryminacja czy obawa o swoje bezpieczeństwo? Itd.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: szafran »

W sumie sam zacząłem bawić się w dyskryminację. Usunąłem na FB wszystkich lewicowych i feministycznych kretynów i kretynki. I nagle taki spokój się zrobił bo nie muszę już czytać o piekle kobiet czy faszystach :)
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Piotr S. »

Wszyscy się zastanawiają co będzie po covidzie i kiedy się to skończy , tak się akurat złożyło ,ze nasz wieszcz Krzysztof Jackowski zrobił wczoraj wizję na ten temat gdzie min mówił :
Bardzo długa najtrudniejsza i najgorsza IV fala covida
Powstaną trzy superpaństwa w Europie
Ludzie z Europy będą uciekać z Europy do Afryki bo tam będzie wolność
Będą limity ograniczenia w Europie
te i inne jego wizje tutaj
Mnie najbardziej martwi czwarta fala bo ona jest najbardziej pewna coraz więcej oficjeli o niej mówi ale nawet to co mówi Jackowski ,że będzie to najgorsza fala, to zachodzi pytanie dlaczego ? przecież w europie najwięcej ludzi przeszło covida i najwięcej jest zaszczepionych . To jest dziwna sytuacja ? bo na świecie będzie normalnie a w Europie nie , tak powiedział Jackowski .
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: szafran »

Jackowski ma taką samą moc przewidywania jak Horban, Gut i reszta tej bandy. Czwartą falą już straszą, że przyjdzie akurat na początku czerwca :)

Po prostu olać to i robić swoje. Nie dać się otumanić mediom (jak niektórych podobno inteligentnych ludzi) i żyć w miarę spokojnie aż do nadchodzącego lockdownu na jesień. Oczywiście wtedy zrzuci się winę na niezaszczepionych i wprowadzi jeszcze większy terror.
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: jogi balboa »

szafran pisze: 2021-05-08, 20:17 W sumie sam zacząłem bawić się w dyskryminację. Usunąłem na FB wszystkich lewicowych i feministycznych kretynów i kretynki. I nagle taki spokój się zrobił bo nie muszę już czytać o piekle kobiet czy faszystach :)
I popełniłeś błąd bo w ten sposób ograniczasz swój punkt widzenia do jedynie słusznego. Ja na przykład oglądam praktycznie wyłącznie TVPinfo - a mój punkt widzenia jest znany, jak sądzę. Po to żeby mieć punkt odniesienia do własnych przemyśleń. Ale to może dlatego że z natury jestem wrogiem wszelkim "towarzystwom wzajemnej adoracji" :wink:
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: szafran »

Tamte osoby nie mają własnych przemyśleń tylko skrót propagandowy partii. Tak samo jak z COVID-19. Jeden przekaz o zostaniu w domu, maseczkach i drugiej Lombardii. Zero myślenia tylko powielanie odpowiedniego przekazu. Zwykle najbardziej aktywne osoby to ludzie z problemami psychicznymi lub samotni. Tak działa sekta :)
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: jogi balboa »

Źle mnie zrozumiełeś. Nie mówię o ich "przemyśleniach", tylko o kształtowaniu własnych. Propagandowy przekaz, dla kogoś kto lubi wysnuwać wnioski a nie powtarzać cudze, też niesie informację - niekoniecznie taką jak zakładają jego twórcy :wink:
ODPOWIEDZ