Budowa kartonowego modelu ORP Bałtyk

czyli hobby, kultura, sztuka, wścieklizna i w ogóle offtopic...

Moderator: nicpon

Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Budowa kartonowego modelu ORP Bałtyk

Post autor: Marek T »

ramm pisze:1. ...miedzianymi płytami. Dokładnie nie wiem w jakim celu tak robiono.
2. Widoczny biały pas miał naśladować ślady jakie pojawiają się na okrętach wywołane oddziaływaniem soli na kadłub.
Ad 1. Powszechne tłumaczenie jest takie, że miedź działała trująco na różnego rodzaju żywe istoty, które obrastały kadłuby okrętów i zwiększały opory, zmniejszając tym samym prędkość. Co jakiś czas okręt dokowano, aby usunąć nieproszonych gości i przeprowadzić konserwację kadłuba. Wedle angielskich doświadczeń okręt pływający w tropikach, z miedzianym poszyciem, wytrzymywał 2 lata bez czyszczenia dna.

Ad 2. To nie jest sól. To są właśnie te stworzenia, o których wyżej. Rozwijają się na kadłubie nie tylko w tropikach, ale również w naszych szerokościach, choć nieco wolniej. Najwyraźniej krążownik stał przez dłuższy czas bez dokowania i został porośnięty pąklami dokładnie do linii wodnej. Po zdjęciu części wyposażenia kadłub nieco się wynurzył i odsłonił się pas porośnięty pąklami.
D'ENTRECASTEAX został w 1919 r. odstawiony do rezerwy w Breście, więc raczej nie pływał. Co prawda w 1920 r. został okrętem flagowym Dywizjonu Szkolnego, ale to nie znaczy, że wychodził w morze. Rozbrojono go dopiero w 1921 r., więc pąkle miały 2 lata do rozwoju - wystarczając dużo.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Budowa kartonowego modelu ORP Bałtyk

Post autor: ramm »

I mądrego człowieka dobrze jest przeczytać. Dziękuję za cenne uwagi Panie Marku.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Budowa kartonowego modelu ORP Bałtyk

Post autor: Marek T »

Dziękuję za komplementy.
Model wygląda dobrze, a szczególnie podoba mi się drobiazgowość w ustalaniu detali.
Tak trzymać.
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: Budowa kartonowego modelu ORP Bałtyk

Post autor: SmokEustachy »

Czemu to jest w Psycholach?
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Budowa kartonowego modelu ORP Bałtyk

Post autor: Grzechu »

Bo większość modelarzy to psychole.
Na szczęście w pozytywnym znaczeniu :)
Republika marzeń...
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Budowa kartonowego modelu ORP Bałtyk

Post autor: AvM »

A mi sie wydawalo ze tu poprzez "otoczenie", ktore sie ukazuje po otwoprzeniu zdjec :)
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Budowa kartonowego modelu ORP Bałtyk

Post autor: ramm »

Temat zamieściłem w tym dziale ponieważ wydawał mi się najodpowiedniejszy.

"Psychole
czyli hobby, kultura, sztuka, wścieklizna i w ogóle offtopic..."

Forum nie jest forum modelarskim, a ja chciałem aby podczas budowy towarzyszyły mi ludzie którzy znają się na okrętach bo liczę na ich pomoc w sprawach na których zwykli modelarze mogą się nie znać.

Problem reklam o brzydkiej treści został poruszony w wątku "Zdjęcia okrętów PMW ". Mogę jedynie Was przeprosić, bo mogą denerwować, ale jest na to bardzo prosty sposób. Wystarczy zainstalować darmowe rozszerzenie Adblock w przeglądarce blokujące reklamy, skutecznie rozwiązuje problem.

https://chrome.google.com/webstore/deta ... idom?hl=pl chrome, opera 20 i nowsze

https://addons.mozilla.org/pl/firefox/a ... lock-plus/ firefox

https://addons.opera.com/pl/extensions/ ... display=pl opera starsza od 20
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Budowa kartonowego modelu ORP Bałtyk

Post autor: Peperon »

Ale to bardzo dobrze, że dałeś relację w Psycholach. Niektórzy nie wytrzymują psychicznie, kiedy inni działają modelarsko. Najlepszym przykładem moja żona, która nie rozumie takiej "rozrywki", a mnie po prostu uspokaja. :lol:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ