"Dobra Zmiana"

czyli hobby, kultura, sztuka, wścieklizna i w ogóle offtopic...

Moderator: nicpon

Wojciech Łabuć

Re: "Dobra Zmiana"

Post autor: Wojciech Łabuć »

Dlatego napisałem, że policjant nie miał prawa strzelić ponieważ Gutry był blisko. Obie strony padły ofiarą "widzenia tunelowego". O ile reporter powinien wiedzieć lepiej i być ostrożniejszy to on ryzykował tylko własnym życiem i zdrowiem. Policjant nie. On mógł i niestety wyrządził krzywdę osobie postronnej. Bez względu na adrenalinę, zamieszanie to wyszkolenie powinno brać nad tym górę i nie powinien paść strzał.

To jest filmik z Gutrym przed postrzeleniem ale nie ma momentu postrzelenia:

https://www.youtube.com/watch?v=mhnToTwP8oI

Informacja o tym jak, według policji, doszło do postrzelenie była rozpisana na Onecie i tam było info o opublikowaniu nowego filmiku. Niestety mam sztormową pogodę i internet udaje działanie raz na 15-20 minut. Stronkę Onetu zamknąłem po przeczytaniu, nawet zdjęć mi nie załadowało. Zalinkowany filmik miałem otwarty i tylko dlatego mogę wkleić.

O tłumaczeniu nie było do Ciebie tylko o tłumaczeniu w sensie, że "niebiescy" tak tłumaczą. Twoja i moja opinia są zbieżne
Awatar użytkownika
Marmik

Post autor: Marmik »

Tadeusz Klimczyk pisze: 2020-11-14, 20:15Broń z pociskami gumowymi ma bardzo duży rozrzut. O celowaniu w twarz z dalszej odległości mowy nie ma.
Przepraszam, nowe ikonki i zamiast cytować to edytowałem. Mam nadzieję, że post zachował się w całości.

Bardzo przepraszam, ale ten rozrzut nie jest duży. Zwłaszcza, że o ile się nie mylę policja korzysta z gumowych, ubrzechwionych pocisków stabilizujących się w czasie lotu (o zalecanym zasięgu rażenia 20, 30 i 50 m). Zgodnie z materiałami szkoleniowymi amunicję Typ 1 (kule) ze względu właśnie na problemy z celnością przeznaczone są do szkolenia.
W tej sytuacji bez problemu można trafić tam gdzie się chce z przybliżeniem kilkunastu centymetrów [edit: sprawdziłem - koło średnicy 24 cm na dystansie 20 m dla najsłabszych nabojów]. Oczywiście utrudnieniem jest cel przemieszczający się, ale i tak bezpieczne trafienie na takim dystansie, nawet w emocjach, nie powinno być problemem (jeśli jest to po prostu nie strzelać). Być może problem leży gdzie indziej tj. w tym, że polskie służby mundurowe realizują treningi strzeleckie w mniejszym wymiarze rocznie jak hobbysta podczas pojedynczej wizyty na strzelnicy.
.
WKS-25321115-724x1024.jpg
WKS-25321115-724x1024.jpg (67.43 KiB) Przejrzano 293 razy
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Peperon

Post autor: Peperon »

I dlatego będę twierdził, że kamizelka mogłaby uchronić fotografa przed postrzałem. W sytuacji dużego zadymienia byłby wyróżniony z tłumu. Tym bardziej, że wielu cwaniaków rzucało w policjantów korzystając z tego, że facet "kręcił się po okolicy".
Widziałem filmiki z kilku "krajów zachodu" i tam dziennikarze mający kamizelki z napisem Press wychodzili bez szwanku nie z takich zadym.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Wojciech Łabuć

Na zachodzie dziennikarze mają często profesjonalną ochronę. Nawet u siebie w kraju. Na YT jest filmik jak były marine rozbraja w USA 2 nastolatków z AR-15. Ten były marine był tam jako ochrona dziennikarzy. Jednak kamizelka byłaby jak najbardziej na miejscu tylko... policja potrafiła używać kamizelek z napisem 'prasa" na meczach. Za obecnej władzy. Kto wie przed kim taka kamizelka ochroniłaby a od kogo można byłoby oberwać.

Po normach amunicji widzę, że od czasu kiedy na wspólnym strzelaniu dziennikarzy i policjantów wystrzelałem 3 miejsce w łącznej klasyfikacji to niewiele się zmieniło. Jeśli idzie o broń krótką to nie jest nawet dobrym strzelcem :p Gdyby w przypadku leczenia stosować takie normy to mielibyśmy jednoimienne szpitale homeopatyczne :lol:
Awatar użytkownika
Marmik

Peperon pisze: 2020-11-14, 21:31I dlatego będę twierdził, że kamizelka mogłaby uchronić fotografa przed postrzałem. W sytuacji dużego zadymienia byłby wyróżniony z tłumu. Tym bardziej, że wielu cwaniaków rzucało w policjantów korzystając z tego, że facet "kręcił się po okolicy".
Jeśli podlinkowany przeze mnie filmik przedstawia postrzał to kamizelka nic by mu nie dała. To po pierwsze, a po drugie, policja strzela do napastników, a nie ot tak sobie, bo akurat szedł i mi się nie podobał. Sytuacja tego postrzału jest nie do obronienia. Im szybciej policja to zrozumie i uderzy się w pierś (tak oficjalnie, a nie "tak po ludzku") tym lepiej dla dobrego imienia tej formacji.
Awatar użytkownika
Peperon

Post autor: Peperon »

A strzelałeś kiedyś z broni ręcznej (np. z Kałacha) do ruchomego celu ?
Właśnie dlatego, że miałem takie strzelania będę twierdził, że kamizelka odblaskowa uchroniłaby fotografa przed strzałem.
A tak to napastnik schował się za Bogu ducha winnym, który zaliczył strzał nie do niego.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Gregski

Post autor: Gregski »

Marmik pisze: 2020-11-14, 20:31 Być może problem leży gdzie indziej tj. w tym, że polskie służby mundurowe realizują treningi strzeleckie w mniejszym wymiarze rocznie jak hobbysta podczas pojedynczej wizyty na strzelnicy.
Ależ tak.
Na naszych klubowych zawodach czasem goszczą policjanci. Szczególnie gdy organizujemy zawody służb mundurowych.
Generalizując nieco mogę napisać, że nie tylko kiepsko strzelają ale ich obycie z bronią jest żadne.

Jak doszedł stres akcji i dynamiczna sytuacja to o wypadek bardzo łatwo.
Wśród ludzi człowiek dziczeje.
Waldemar Łysiak
Awatar użytkownika
karol

Post autor: karol »

Marmik pisze: 2020-11-14, 17:28 Naprawdę? Piszesz to na poważnie? Służyć i chronić to to samo co przypierdolić komuś bo mi przeszkadza... o ile w ogóle przeszkadza, bo nie słyszałem by bezczelnie świecił w lufy, a jak świecił w lufy to przynajmniej wiadomo, że robi zdjęcia.
Jestem załamany i dziękuję, że już nie jesteś w wojsku.
Nie ma co załamywać się ;) Instrukcje były proste jak drut w mojej kieszeni, jeśli musisz użyć broni, to użyj ją tak, aby zeznawał tylko jeden świadek ;) Tamte wojsko było nieco... hmm, brutalniejsze? Nie, praktyczniejsze.

Dodano po 10 minutach 2 sekundach:
A reporter dostał na własne życzenie, kamizelka, bieganie w tłumie i robiąc fotki, to trochę łapami się macha, to też mogło być wzięte za akt agresji wobec funkcjonariusza. Czy decyzja użycia broni była podjęta przeciwko dziennikarzowi, podejrzewam, że tak, bo to wyglądało na kogoś, kto robi fotografie mające udokumentować "brutalność" policji wobec demonstrantów i to co pisałem wcześniej o "ściągnięciu" fotopstryka, tu prawdopodobnie wystąpiło niestety. Marmik mów co chcesz, ale tam była brutalna akcja z ofiarami, a dowódca niskiego szczebla musiał chronić swoich podwładnych w takiej sytuacji.

Dodano po 18 minutach 36 sekundach:
Prowokuje, a przeszkadza, to dwie całkowicie odmienne dziedziny życia, tak nawiasem mówiąc ;) Zasada akcji i reakcji nie ujmuje słowa przeszkadza, tylko definiuje je, jako cel ;) A cel dowódcy pododdziału, w poprzednim fragmencie widać.
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
crolick
Kontakt:

Post autor: crolick »

Panowie ja rozumiem, że to psychole i można więcej, ale nawoływanie do przemocy fizycznej czy też jej pochwała to już są na to paragrafy.
Starajmy się trzymać poziom.
Dziękuję.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
karol

To nie jest żadne nawoływanie, no spoko adminku ;) Zimna, nawet lodowata analiza zajścia, masz punkt widzenia na poziomie wyższym, gdzie idee są piękne i masz punkt widzenia zwykłego robola dowodzącego kiedyś drużyną, gdzie piękne idee są przekładane na język praktyczny (którym posługuje się metodą piłatową wyższa szarża, ale nigdy do tych instrukcji nie przyzna się). Sorry, że zabolało, ale prawda nie zawsze jest cukierkowa ;) A biedni funkcjonariusze właśnie to ćwiczą na własnej skórze i im tylko współczuć należy.
Wojciech Łabuć

Karol nie sądzę aby to co napisał Crolick dotyczyło Twojego postu. Pod Twoim postem był post innego forumowicza. Ten post został usunięty. Nie jest dobrze, kiedy ktoś cieszy się z czyjegoś cierpienia i chciałby aby jeszcze więcej dziennikarzy pożegnało się z tym światem.
Awatar użytkownika
Marmik

Peperon pisze: 2020-11-14, 22:16A strzelałeś kiedyś z broni ręcznej (np. z Kałacha) do ruchomego celu ?
Wyobraź sobie, że tak.
karol pisze: 2020-11-15, 12:49Nie ma co załamywać się ;) Instrukcje były proste jak drut w mojej kieszeni, jeśli musisz użyć broni, to użyj ją tak, aby zeznawał tylko jeden świadek ;) Tamte wojsko było nieco... hmm, brutalniejsze? Nie, praktyczniejsze.
Chyba - delikatnie mówiąc - bardzo mocno pomieszało Ci się do czego służy wojsko, a do czego policja. Właśnie do tego się odnosiłem, ale w kwestii wojskowej to też lepiej żebyś nigdy nie jechał na jakąkolwiek misję. W tym kontekście podtrzymuję w pełni swoje zdanie, że na szczęście nie ma Cię już w wojsku.
Awatar użytkownika
karol

Z tym zgodzę się, że nieco inaczej wygląda to w policji i z tym, że bardzo dobrze, że wojsko mi nie służyło :) A że rozkaz jest i pozostanie rozkazem, to historia wojskowości oraz jej przyszłość i realny dzień każdego aktualnego żołnierza (funkcjonariusza, specjalsa etc.)

Swoją drogą naszła mnie taka myśl, że te trafienie reportera troszkę dziwne, bo pocisk poszedł w dół twarzy (gdyby szedł w górę, to oko by stracił), czyli wcale funkcjonariusz nie musiał mieć odrzutu broni ponad zamierzony tor lotu pocisku, a reporter zwyczajnie mógł być pochylony, bo... szukał coś na swoim osprzęcie, albo może krył się za jakimś elementem w pozycji nie wyprostowanej, gdy zorientował się na co się zanosi. Może trudne do uniknięcia to było, bo nie uwierzę, że celowo wywalono mu kulę w twarz.

Dodano po 2 minutach :
Wojciech Łabuć pisze: 2020-11-16, 00:12 Karol nie sądzę aby to co napisał Crolick dotyczyło Twojego postu. Pod Twoim postem był post innego forumowicza. Ten post został usunięty. Nie jest dobrze, kiedy ktoś cieszy się z czyjegoś cierpienia i chciałby aby jeszcze więcej dziennikarzy pożegnało się z tym światem.
Tego nie zaobserwowałem ;) Dzięki za informację.
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Kontakt:

Post autor: SmokEustachy »

Nie jest dobrze, opisałem to we wpisie: https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1 ... raca-stare
Funkcjonariuszy nie powinno tam być a przede wszystkim nie powinni wysadzać ludzi z aut
Awatar użytkownika
karol

Ale masz ładną liczbę postów 3333 :) W kwestii, czy powinni być tam policjanci, owszem powinni. Skąd wziąłeś tych prowokatorów i alians Kaczyńskiego z Michnikiem? Ich interesy rozeszły się dawno temu, ale to żaden alians, tylko interes.
Awatar użytkownika
Marmik

karol pisze: 2020-11-16, 05:48 A że rozkaz jest i pozostanie rozkazem, to historia wojskowości oraz jej przyszłość i realny dzień każdego aktualnego żołnierza (funkcjonariusza, specjalsa etc.)
Aż zapachniało Norymbergą :(. Nie, nie każdy rozkaz należy wykonać. A że w przeszłości wykonywano nawet te, których bez wątpliwości nie powinno się wykonywać to jest niestety smutna rzeczywistość.
ODPOWIEDZ